DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

A jakiej marki jest ten filtr :?:

I czy jest to filtr na cały zakres częstotliwości czy kanałowy :?:

A tak w ogóle czy są filtry na dany kanał,tak z ciekawości pytam bo słyszałem że coś takiego istnieje ale w żadnym sklepie z elektroniką tego nie spotkałem a pytałem niejednokrotnie.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Martens »

Są tłumiki na konkretny kanał. U nas w Gdańsku w Telkom-Telmorze takie filtry/tłumiki na k.48 (MUX-3) mają być do kupienia.
Stosowanie tłumików na cały zakres częstotliwości jest bez sensu. Psuje się bowiem odbiór słabszych MUX-1 i MUX-2, a chodzi przecież o to, aby stłumić tylko silniejszy MUX-3.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

ayreon pisze:A jakiej marki jest ten filtr :?:

I czy jest to filtr na cały zakres częstotliwości czy kanałowy :?:

A tak w ogóle czy są filtry na dany kanał,tak z ciekawości pytam bo słyszałem że coś takiego istnieje ale w żadnym sklepie z elektroniką tego nie spotkałem a pytałem niejednokrotnie.
Filtry środkowo-zaporowe F.Ś,Z (pułapki) służą do wyeliminowania konkretnej częstotliwości z dowolnego pasma UKF, VHF, UHF. W jednym filtrze dla pasma UHF możemy eliminować od 1 do 8 czestotliwości.

Zastosowanie:

- eliminacja niepożądanych sygnałów indukowanych w antenach w celu połączenia kilku anten pracujacych w tym samym paśmie częstotliwości ;
- eliminacja z instalacji antenowej częstotliwości zakłócających w celu wprowadzenie w to miejsce sygnałów z tunera satelitarnego, magnetowidu, kamery (kanały zwrotne) ;
- tłumienie i eliminacje niepożądanych sygnałów zakłócających w instalacji antenowej w pobliżu nadajników radiowych, telewizyjnych, telekomunikacyjnych ;
- wyrównanie poziomu sygnałów indukowanych w antenie
http://www.waldiantena.com.pl/fsz.php
PS. kiedyś miałem w/w filtr do wytłumienia k.28 i k.38 z czasów analogu, by mi druga antena siatkowa ustawiona na Kielce (komin EC- z uwagi na Polsat k.22 i TV4 k.56) nie "zbierała" sygnału z odbicia dla TVP2 k.28 i TVP1 k.38. W analogu w/w filtr zdawał swój egzamin. Na w/w stronie można u tego producenta zamówić gotowe strojone "pułapki kanałowe"- ustawione na wytłumienie wskazanego przez nas kanału, w tym przypadku k.47 dla Mux-3.
@ayreon u Ciebie w Kielcach na ul. Piotrkowskiej ten producent ma tam swojego dystrybutora, więc możesz się popytać o te filtry środkowo-zaporowe.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Witam.
Ayreon

Ja kupiłem filtr dipolowski TRA-03

http://www.dipol.com.pl/tlumik_antenowy ... R50150.htm

Jak na razie odbiór bez zastrzeżeń.

Pablo82

Też szukam takiego filtra zaporowego na dany kanał,może podjadę w sobotę do Kielc.
W sumie to w którym miejscu ten sklep na Piotrkowskiej w Kielcach jest i jak się nazywa :?:
Całkiem przypadkowo ale mi pomogłeś ;)

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

@pablo82 ok dzięki,jak będę miał czas to podskoczę do tego dystrybutora ogarnąć temat,nie to żebym miał kłopoty z odbiorem bo ich nie mam w ogóle ale tak na wszelki wypadek.

@TLW/SZA czyli taki najzwyklejszy filtr na wkrętkę,z tego co się orientuję to bywa różnie z ich dopasowaniem i w wielu przypadkach nic nie dają,ale jak piszesz że w miarę to pomogło to tylko sie cieszyć ;)

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

TLW/SZA pisze:Witam.
Pablo82

Też szukam takiego filtra zaporowego na dany kanał,może podjadę w sobotę do Kielc.
W sumie to w którym miejscu ten sklep na Piotrkowskiej w Kielcach jest i jak się nazywa :?:
Całkiem przypadkowo ale mi pomogłeś ;)
Witaj @TLW/SZA zajrzyj tutaj:
http://www.waldiantena.com.pl/dystr.php

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

Tylko czy jest sens stosować filtry wytłumiające,na jedno pomogą a na drugie zaszkodzą,z tym sygnałem bywa różnie nawet anteny kierunkowe nie skutkują,mi osobiście instalator zachwalał antenę Televes ale czy warto jak zwykła siatka daje rade.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Pablo82

zaglądnąłem na tą stronę,dzwoniłem parenaście minut temu do siedziby tej firmy w Kutnie i gościu odradzał mi zamawianie tłumika na konkretny kanał w tym przypadku 47,sugerując to tym że to nie zda egzaminu i oferował mi zwrotnicę antenową,lub super kierunkową antenę Televes,a zwrotnicę antenową to ja akurat posiadam,antenę kierunkową też tyle że Yagi,stwierdził też fakt że mam idealne parametry odbioru bo podawałem mu wskaźniki natężenia sygnału
Nie wiem czy nie opłaca im się wyprodukować na zamówienie tłumika na konkretny kanał dla indywidualnego klienta,czy faktycznie nie poradzi sobie taka pułapka kanałowa :?:
Podjadę jeszcze jutro do Kielc do tego sklepu na Piotrkowskiej dowiedzieć się czy u nich uda się coś załatwić.


Telewizyjnychochlik

spróbować warto to nie są jakieś wielkie pieniądze ja dałem 15 złotych,na razie testuje tłumik AMS TRA-03 jak na razie daje rade,trzeci dzień i MUX-3 odbiera bardzo przyzwoicie,pozostałe dwa również,pozostaje tylko mieć nadzieję że ten poprawny odbiór to zasługa właśnie tłumika a nie zmiany w pogodzie :D

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam poczekaj na ciepłe upalne dni i dopiero powiedz, dam znać na forum jeśli będzie się bardzo zacinał MUX3.

Ktoś obeznany w krótkofalarstwie mógłby zrobić coś takiego:

..........filtr dolnoprzepustowy 640 MHz
wej-<............................................................................>-wyj
..........filtr górnoprzepustowy 640 MHz + regulacja tłumienia

(nie czytać kropek)

wiem że to tylko takie proste jak się pisze ale Polacy nie takie rzeczy robili.

TLW/SZA zmierz poziom błędów w gorący dzień z filtrem i bez filtru jeśli możesz.

PS.Nadawca powinien takie tłumiki selektywne rozdawać do poprawnego odbioru :lol: (o ile by zdawały rezultat)

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

Właśnie o tym samym pomyślałem,się okaże czy tłumik zda egzamin jak na dworze zrobi się upalnie,oby nie było tak że kolejna kombinacja okazała się chybionym pomysłem.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam ponownie wczoraj około 0:00 (czyli już 2014-05-31) przy 7'C na dworze było:

MUX 1 K30 546MHz siła 98-99% jakość 93%
MUX 2 K37 602MHz siła 98-99% jakość 92%
MUX 3 K47 682MHz siła 99% jakość 92% (ale TVP2HD się gorzej zacinał niż przy sile 90%)

chyba trochę za mocny sygnał

a teraz za oknem chmury i 21'C:
MUX 1 K30 546MHz siła 92% jakość 97-100%
MUX 2 K37 602MHz siła 90-92% jakość 88-100%
MUX 3 K47 682MHz siła 90% jakość 100% (i TVP2HD się nie zacina :D )

Czyli z tego morał każdy musi mieć regulowany tłumik i regulować w zależności od pogody (może temperatury).
A może by tak czujnik temperatury z wyjściem napięciowym i napięcie to po wzmocnieniu i wyregulowaniu podawać na warikapy będące tłumikiem regulowanym napięciowo :lol: .
Oj to moje lenistwo do czego doprowadza - do konstruowania automatyki do całego otaczającego mnie Świata.

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

Faktycznie masz dość duże skoki jakości i siły sygnału,mój telewizor pokazuje na wszystkich muxach jakość i moc sygnału jako bardzo dobrą,niestety nie mam takiej opcji sprawdzania wskaźników w procentach.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Andrzejwk

Jak to mawiają potrzeba matką wynalazków :D
Ale raczej aż tak źle to chyba nie będzie że własnym omptem będziemy wykonywać tłumiki pasmowe z regulacją napięciową czy też pułapki kanałowe :?:

Parametry odbioru dzisiaj rano z zastosowaniem tłumika:

MUX-1 546 MHz jakość 90%,siła 87% ilość błędów 0.

MUX-2 602 MHz jakość 89%,siła 87% ilość błędów 0.

MUX-3 682 MHz jakość 78-84%,siła 78% ilość błędów 74.


Oraz parametry bez tłumika:

MUX-1 546 MHz jakość 100%,siła 100% ilość błędów 0.

MUX-2 602 MHz jakość 100%,siła 100% ilość błędów 0.

MUX-3 682 MHz jakość 54-100%,siła 100% ilość błędów 382.

Także ten tłumik jednak coś daje :)


Pablo82 co do zastosowania pułapki kanałowej to byłem wczoraj w Kielcach i nic sensownego na ten temat od sprzedawcy nie uzyskałem,sam chyba nie ogarnia za bardzo tematu,także dam sobie z tym spokój,najwyżej będzie trzeba z powrotem zamontować zwrotnicę.
Ostatnio zmieniony 1 czerwca 2014, o 18:52 przez TLW/SZA, łącznie zmieniany 1 raz.

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

Z tego co napisałeś to wynika jasno że tłumik poprawił nieco odbiór,jednak podchodziłbym do tego z pewnym dystansem,trzeba trochę poczekać i wtedy po jakimś czasie stwierdzić czy zakładanie tłumików jest opłacalne.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

@TLW/SZA jeśli przedstawiciel handlowy nie jest w stanie wyjaśnić czy warto zamawiać tłumik na konkretny kanał to oznacza to tylko tyle że jest to zbędne bo korzyści z tego żadnych nie będzie,a w dodatku akurat w Twojej sytuacji masz prawie że idealnie w jednej linii Św.Krzyż i EC Kielce.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Nawet nie mam zamiaru sobie głowy zaprzątać pułapką kanałową.
Też po wymianie zdań stwierdziłem że szkoda na to czasu,tak jak pisałem zobaczę jak sobie będzie radził tłumik,a w rezerwie zostaje zwrotnica lub ewentualne zawieszenie anteny na poddaszu.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam właśnie przed chwilą zrobiłem ze starego trójnika wykorzystałem gniazda i metalową obudowę (wyrzuciłem zawartość i między wejście a wyjście wstawiłem potencjometr 250 ohm liniowy) ponieważ MUX 3 się zacinał.
było:
MUX 1 K30 546MHz siła 95% jakość 93-100%
MUX 2 K37 602MHz siła 93% jakość 88-100%
MUX 3 K47 682MHz siła 94% jakość 100% (ale i tak się zacinał)
i z tłumikiem jest:
MUX 1 K30 546MHz siła 90% jakość 93-100%
MUX 2 K37 602MHz siła 89% jakość 88-97%
MUX 3 K47 682MHz siła 90% jakość 100% (i przestał się zacinać :) )

Z tego morał za silny sygnał na MUX3 i za dużo doświetlaczy (przedobrzyli).

No i teraz będę kręcił do bólu (reguluje się między 94 a 85 % (tłumienie 0 do 9% akurat jak dla mnie wystarczy)).
Jak dla mnie koszt zerowy bo wszystko miałem z demontażu (stary kiepski trójnik +potencjometr ze starego TV)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Poczekaj z entuzjazmem kilka dni zmiana pogody, tropo, wyż itd. Przecież te tłumiki to nic innego jak np. zamontowanie słabszego wzmacniacza, czy całkiem symetryzatora - robi to samo. Ja już to przerabiałem mam 4 symetryzatory, wzmacniacze to tak: liniowy 27dB, liniowy 22dB, puszkowy LNA-101, LNA-169, LNA-177, LNA-188, SWA-600036dB, zasilacz reg. rozgałęźnik indukcyjny, sumator, 2 anteny kierunkowe i 2 anteny siatkowe i wież mi próbowałem już wszystkiego.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

ObywatelDVB-T

skąd ja to znam ;)
Coś mi się wydaje że jesteśmy w ścisłej czołówce pod względem kombinowania,dokupywania,testowania różnej maści anten,wzmacniaczy,przedwzmacniaczy,symetryzatorów,zwrotnic itp....

Ale co poradzić jak w moim przypadku antena pasywna nie daje rady odebrać MUX-3 nawet z pobliskiego Dobromierza,nie mówiąc już o Świętym Krzyżu czy Wręczycy.
Zaś anteny ze przedwzmacniaczami,nawet z 15 dB wzmocnieniem (chyba najsłabszym z możliwych,bo jak do tej pory nie spotkałem na rynku słabszego,może są ale jakoś nie było mi dane zakupić taki przedwzmacniacz),też mają przesterowany sygnał na MUX-3,a nie będę wydawał kasy w błoto na Televesa ,moim zdaniem przereklamowanego bo znając życie guzik by ta antena zdziałała,a nie mam zamiaru robić ze strychu czy garażu anteniarni.

Andrzejwk

Widać Polak potrafi,w sumie też myślałem nad własnoręcznie zrobionym tłumikiem,ale jakoś nie mam chęci się za to zabierać jak gotowy kosztuje parę złotych.
To pewne że przedobrzyli z mocami nadajników MUX-3,co za dużo to nie zdrowo.
Może doczekamy się kiedyś tego że programy TVP będą śmigać jak ta lala bez żadnych kombinacji z antenami,wzmacniaczami,tłumikami i innym różnym badziewiem,czego sobie i wszystkim forumowiczom życzę.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

To rzeczywiście patowa sytuacja z tym MUX 3. A po uruchomieniu tego MUX-a w czerwcu nie było takich problemów? Jedyne problemy jakie chyba wtedy były zgłaszane wystąpiły w Sandomierzu.

Zablokowany