DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Radziosko spróbuj odebrać sygnał na antenie siatkowej,ja tak za czasów studenckich w Gliwicach miałem przy oknie na stojaku zamontowaną właśnie zwykłą siatkę,co prawda były to czasy analogu ale odbierałem tak 6 Polskich programów z Bytkowa i Kosztowych oraz Czeskie CT1,CT2,TV Nova oraz Prima,mieszkanie było na 3 piętrze ale około 100 metrów wcześniej był 10-cio piętrowy moloch.


I jeszcze taka ciekawostka byłem w ten weekend na działce i wczoraj późnym popołudniem tak w godzinach pierwszego meczu o 18,pojawiła się burza która przechodziła z południowego-zachodu na wschód,przyjmijmy trasa Katowice/Kielce,najpierw zanikł sygnał z Kosztowych na kanale 41 i 55,kanał 49 chodził stabilnie chociaż jakość spadła do 80%,gdy chmura przeszła dalej na wschód w stronę Kielc jak ręką odjął znikł sygnał na kanale 47,programy z kanałów 30 i 37 pracowały normalnie na 100% jakości,natomiast MUX-3 na kanale 47 powrócił około 21:30.
Ciekawe czy to zbieg okoliczności czy jednak system SFN dostaje w łeb podczas wyładowań atmosferycznych.

radziosko
Posty: 6
Rejestracja: 23 lutego 2014, o 01:25
Odbiornik: PHILIPS 14' CRT, KORR HD158, Conceptronic CTVDIGUSB2
Instalacja antenowa: Dipol ASP-8
Nadajnik - obiekt nadawczy: Targowa, Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: radziosko »

TLW/SZA pisze:Radziosko spróbuj odebrać sygnał na antenie siatkowej,ja tak za czasów studenckich w Gliwicach miałem przy oknie na stojaku zamontowaną właśnie zwykłą siatkę,co prawda były to czasy analogu ale odbierałem tak 6 Polskich programów z Bytkowa i Kosztowych oraz Czeskie CT1,CT2,TV Nova oraz Prima,mieszkanie było na 3 piętrze ale około 100 metrów wcześniej był 10-cio piętrowy moloch.
Taka będzie ok ? http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_z_ ... _A0028.htm
kb997 pisze:Proponuję zrobić podwójnego biquada i przetestować. W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek sygnału dodać wzmacniacz „rurkowy" o wzmocnieniu 10-20dB. Na początek antenę zamocować w oknie albo skorzystać z przelotki okiennnej (spadek poziomu sygnału z powodu szyb zespolonych będzie podobny jak z przelotką tyle, że za oknem antena „złapie" więcej. Podwójny biquad jest lekki więc za oknem to na jakichś klamrach czy uchwytach zamocujesz.
A co do biquada to bawię się ale na razie nic konkretnego nie wychodzi ...

Dzięki za propozycje panowie ... oby coś się udało wykombinować.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kb997 »

Zajrzyj tu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=100114#p100114 a kilka postów powyżej masz poradnik jak to złożyć bez lutownicy.
Edit:
Poradnik http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=126604#p126604

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

radziosko pisze: Taka będzie ok ? http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_z_ ... _A0028.htm
Powinna wystarczyć ale proponowałbym kupić siatkę z zakresem VHF/UHF tak już pod przyszły MUX-8,i z niezbyt mocnym przedwzmacniaczem maksymalnie do 28dB wzmocnienia,np takim jest chyba jednym z lepszych na rynku:


http://www.dmtrade.pl/p2474,wzmacniacz- ... swa-3.html

Posiadam taki przedwzmacniacz w starej ponad 20-sto letniej siatce i sprawdza się znakomicie.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: marcin6660 »

Potwierdzam ze ten wzmacniacz SWA-3 to jeden z najlepszych na rynku (z tanich).

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

Od piątku 11 lipca zauważyłem znaczny spadek jakości sygnału na kanale 47 (mux3),a wczoraj to nie szło wcale meczu obejrzeć :cry: ,totalny klops,dzisiaj także sygnał rwie.Czy ktoś z forum też zauważył problemy z odbiorem mux3 :?:

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Witam.
Zakłócenia na MUX-3 występowały i będą występować dzięki SFN-owi,u mnie też od czasu do czasu jest wariacja na ekranie,a podczas oglądania 2 połowy sobotniego meczu o 3 miejsce na mundialu,w pewnym momencie przez około 2-3 minuty był istny szał pikselozy,nie dało się nic obejrzeć by po chwili wszystko wróciło do normy jak ręką odjął.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Stefan_KR »

Jakby to był problem odbioru SFN to miałbyś go stabilnie cały czas. A skoro trwało to tylko 2-3 minuty i wszystko wróciło jak ręką odjął to nie opowiadaj bajek, że to wina SFN-u bo jak nic widać że to problem jakiś lokalnych krótkotrwałych zakłóceń.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Najpierw to przeczytaj ze zrozumieniem to co napisał kolega telewizyjnychochlik ,a następnie to co ja napisałem,dopiero jak przetrawisz na czynniki pierwsze tekst powyżej o ile jest to możliwe,to zapraszam do komentowania :lol:

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam a ja kilka lat temu miałem taki przypadek że zakłócenia z uszkodzonego stycznika wentylatorów młynie (obecnie niedziałającym) zakłócały tylko kilka programów zdaje się TVN a na kanale 24 a na kanale 22 było tego już niewiele ciekawe że iskrzenie emitowało aż do 500MHz. Jak wymienili stycznik to było ok to później zamknęli młyn :-).

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Stefan_KR »

Andrzejwk gratulacje, że udało się zlokalizować źródło, w przypadku zakłóceń nie jest to łatwe. Od niektórych dzisiejszych fachowców pewnie usłyszałbyś, że to wina SFN ;)

TLW/SZA poczytaj treść posta kolegi i swoją na niego odpowiedź oraz pomyśl chwilę czy aby na pewno jest ona cokolwiek warta. Jeśli jedyną twoją odpowiedzią na wszelkie problemy, bez ich głębszego przemyślenia, jest "to z powodu SFN" to daruj sobie tego poziomu porady, nic w nich merytorycznego i nikomu nie pomogą, a osobom mniej zorientowanym tylko namieszają.
Odpowiedzi na problem kolegi może być co najmniej kilka więc jeśli chcesz komuś pomóc - wysil się choć trochę. Chyba że nie wiesz o co chodzi.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

A oto porady samego Emitela które też świadczą o tym że SFN ma wpływ na odbiór. http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak- ... ierac-mux3 Więc @Stefan_KR nie pisz tak zdecydowanie że SFN nie ma żadnego wpływu na poprawny odbiór bo wprowadzasz ludzi w błąd. Wiele zależy od lokalizacji, natomiast te lokalne krótkotrwała zakłócenia wspomniane powyżej, mogą być spowodowane także wpływem różnych odbić z SFN, krótkotrwałe bo np. zależne od pogody, tropo itd..

Co nie znaczy że jakieś lokalne zakłócenia nie mogą mieć wpływu, ale też nie jest tak że @Stefan_KR masz 100% rację. Jak wspomniałem wszystko zależy od lokalizacji, generalnie im słabszy sygnał dociera do anteny odbiorczej tym łatwiej go zakłócić czymkolwiek i trudniej odebrać.

Ps. Nie chcę być niczyim adwokatem ale wydaje mi się że kol. TLW/SZA wie co pisze bo robił pomiary, o czym napisał kilka stron wcześniej: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=1320. Także UKE robiła pomiary i wyszło im że mogą być problemy z odbiorem MUX-3 w północno wschodniej części woj. śląskiego, mam tego mejla na skrzynce i już go cytowałem na tym forum. Dlaczego akurat MUX-3?

radziosko
Posty: 6
Rejestracja: 23 lutego 2014, o 01:25
Odbiornik: PHILIPS 14' CRT, KORR HD158, Conceptronic CTVDIGUSB2
Instalacja antenowa: Dipol ASP-8
Nadajnik - obiekt nadawczy: Targowa, Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: radziosko »

Witajcie Panowie !

Wreszcie wygrałem walkę o wszystkie MUXy. Wygrało rozwiązanie zwykła antena siatkowa dipolowa 8-elementowa + wzmacniacz dopuszkowy LNA-101 15dB ekranowany. Dziękuję jeszcze raz za wszystkie porady a w szczególności TLW/SZA.


A co do zakłóceń też miewam. Właśnie w czasie meczu byly dość silne.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Stefan_KR pisze:TLW/SZA poczytaj treść posta kolegi i swoją na niego odpowiedź oraz pomyśl chwilę czy aby na pewno jest ona cokolwiek warta. Jeśli jedyną twoją odpowiedzią na wszelkie problemy, bez ich głębszego przemyślenia, jest "to z powodu SFN" to daruj sobie tego poziomu porady, nic w nich merytorycznego i nikomu nie pomogą, a osobom mniej zorientowanym tylko namieszają.
Odpowiedzi na problem kolegi może być co najmniej kilka więc jeśli chcesz komuś pomóc - wysil się choć trochę. Chyba że nie wiesz o co chodzi.
Coś mi się zdaje że to Ty nie masz bladego pojęcia o co w tym chodzi ,a poza tym co niby możesz wiedzieć o sytuacji odbiorczej w moim przypadku :?:
Daruj sobie wypisywanie opowieści z drzewa sandałowego ,bo ja doskonale wiem jaką mam instalację odbiorczą,jakie są przeszkody w terenie i ewentualne zakłócenia.
I przestań bronić tak tego nieszczęsnego SFN-u bo to tylko dzięki jego wdrożeniu ludzie mają problem tylko i wyłącznie z MUX-3.
Dziwne to no nie,że tylko problemy są zgłaszane w przypadku nadajników działających w tym super niezawodnym systemie.

@radziosko gratuluję i życzę miłego oglądania i stabilnego odbioru ;)

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

Ale sie temat rozwinął.
Panowie nie ma sie o co sprzeczać,przecież ja nie napisałem co może być przyczyną spadku jakości sygnału dla mux3,równie dobrze może to być spowodowane systemem SFN (Św.Krzyż-EC Kielce-Dobromierz),ale równie dobrze lokalnymi zakłóceniami np ze Stolbudu lub mleczarni lub innych zakładów produkcyjnych,jak i również może na to wpływać temperatura powietrza na dworze,inaczej rozchodzą się fale w wysokich temperaturach a inaczej w niższych,do tego ciśnienie atmosferyczne,ewentualne opady,zamglenia,wilgotność powietrza,wyże lub niże baryczne.
Jednak coś wpływa na jakość bo raz jest 100% a raz 60,70,75%....itd.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Stefan_KR »

Stefan_KR pisze: Odpowiedzi na problem kolegi może być co najmniej kilka [..]
Jak widać nie wykluczam skutków ubocznych SFN. Napisałem wyraźnie co powyżej, głównie po to by sprowokować do myślenia tych fachowców, którzy jak zwykle mają gotową jedyną odpowiedź, a która wcale nie musi być tą dobrą odpowiedzią.
Problemy z MUX3 często biorą się z niewłaściwie dobranej do istniejących warunków instalacji odbiorczej ze względu na dysproporcję sygnałów MUX1/2 i MUX3. A to że jest SFN akurat nie ma bezpośredniego wpływu. Dlatego nie zgadzam się z ślepym rzucaniem "fachowych" porad typu to na pewno z powodu SFN i sugeruję głębsze przemyślenie przyczyn. Tyle.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Stefan_KR pisze:Andrzejwk gratulacje, że udało się zlokalizować źródło, w przypadku zakłóceń nie jest to łatwe. Od niektórych dzisiejszych fachowców pewnie usłyszałbyś, że to wina SFN ;)
He He sprawa była prosta wystarczyło oglądać TV po 21:00 kiedy to załączano młyn (i wentylatory) trzeba było dać znać w młynie że im coś iskrzy a jak wiadomo pył mączny + iskra a walnęło by tak że worki z mąką zbierali by po całej Włoszczowie :-) dlatego im zależało na wymianie - szczęście w nieszczęściu.

PS.U mnie regulowany tłumik działa ok (a ja kręcę zawsze jak się coś tnie :-) )
A moc skacze od 70 do 99% na mux 3

Jędrzejowiak

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Jędrzejowiak »

Witam serdecznie. Czy ktoś wie co się dzieje z odbiorem sygnału na kanale 47 :?: Od kilku dni jest całkowity zanik sygnału i nie tylko ja tak mam pytałem również sąsiadów i u nich też jest podobna sytuacja,natomiast kanały 30 jak 37 odbierają bardzo dobrze.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Prawdopodobnie Ty jak i sąsiedzi macie przesterowany sygnał.
U mnie MUX-3 odbiera wzorowo tak jak pozostałe dwa.

Sądząc po nicku przypuszczam że jesteś z Jędrzejowa lub okolic,przydało by się uzyskać więcej informacji na temat Twojej instalacji.
Jaką posiadasz antenę czy pasywną a może ze wzmacniaczem,kierunkową czy siatkę.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam u mnie mux 3 działa ok niestety nie było mnie w domu około 15:00 obecnie sygnał jest bardzo silny około 96% podobnie jak pozostałe Mux'y

Pozdrawiam

Zablokowany