DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Nie wiem jak to ująć, ale to wygląda tak jakby do Twojej anteny docierał sygnał wielokrotnie odbity lub z kilku nadajników i tuner podczas każdego przełączenia na MUX 3 "wybiera" inny sygnał raz słabsz raz silniejszy. Chyba tak to będzie wyglądać.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Mam podobną sytuację, antenę ustawioną idealnie na Św. Krzyż a Włoszczowę mam 25 stopni w lewo czyli antena też widzi i właśnie z MUX-3 mam podobne problemy w zależności od pogody i tropo na telewizorze mniej a na tunerze Ariwa T-60 jest kiepsko.
Czasem pomaga kilkukrotne przełączenie kanałów pomiędzy MUX-ami czasem wyjęcie i ponowne włożenie wtyczki anteny a czasem nic nie pomaga. Co ciekawe wskazania siły i jakości są bardzo niskie a kiedy już zaskoczy są bardzo dobre i tak oczywiście dopóki nie przełączę na inny MUX potem znowu kombinacja.
Takie są uroki SFN, w moim przypadku to się wpisuje w treść tego poradnika Emitela bo w jednym kierunku mam idealnie w linii prostej Błeszno a dalej silniejszą Wręczycę natomiast w drugim w kącie 25 stopni wspomnianą Włoszczowę i dalej dużo silniejszy Św. Krzyż reszta kierunków jest dla mnie nie osiągalna, to skąd mam odbierać :?:

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Ja to już wykombinowałem taką opcję że mam podłączone pod tuner dwie anteny ustawione na Święty Krzyż,jedna jest na strychu a druga na dworze,jak na jednej mam zakłócenia na MUX-3 to podpinam drugą i na razie to działa.

Np.wczoraj na antenie Telmora która jest zamontowana na zewnątrz MUX-3 pływał pomiędzy 40-100% jakości i co jakiś czas pikseloza,po wyjęciu wtyczki i podłączeniu anteny siatkowej z 22dB wzmocnieniem która wisi na strychu przy oknie odbiór MUX-3 wynosił 90-100% odbiór stabilny:D

Normalnie czary.

Pozostałe MUX-1 i MUX-2 na jednej jak i drugiej antenie po 100% jakości,ale tu już nie jestem w zasięgu SFN bo Kozłowiec sygnałem już nie dociera w moje strony,na szczęście :D


@ObywatelDVB-T a jak u Ciebie z odbiorem MUX-3 z Kamieńska :?:
Bo u mnie odbiór elegancki 100% jakości.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Z Kamieńska odbiera mi dobrze, ale z tego kierunku jest tylko MUX-3 i MUX-L3.
Żeby odbierać pozostałe MUX-1 i 2 to trzeba zastosować dwie anteny i zwrotnice a wtedy już nie jest tak kolorowo, bo kąt pomiędzy obydwoma kierunkami to około 40-45 stopni i sygnały się nakładają i w zasadzie jestem na granicy zasięgu wszystkich MUX-ów, mieszkam w zaniżonym terenie, jechałeś przez Niegowę to wiesz, jedyna otwarta przestrzeń to na Św. Krzyż, ale to 112,4 km w linii prostej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dwóch osobnych anten bez zwrotnicy i przełączać wtyczki w zależności od potrzeb.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Nie wiem czy coś się znowu dzieje z emisją MUX-3 :?:
Ale po okresie dość stabilnego odbioru znów pojawiły się ogromne problemy z poprawnym odbiorem MUX-3,od soboty rana u moich sąsiadów brak sygnału,u mnie zależy jak zawieje raz jest,raz nie,jak tak dalej ma być to chyba pozostaje satelita.

Nawet moje kombinacje z antenami o których pisałem wcześniej na niewiele się zdają.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Tomciosz »

Za to ja dzisiaj się dowiedziałem, że sąsiad z Białej odbiera ze św. Krzyża w ostatnim czasie wszystkie multipleksy w bdb parametrach przez cały czas.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Jednym słowem ręce opadają na cyfryzację MUX-3,tylko i wyłącznie z tym MUX-em są cyrki.
Tak jak pisałem jest okres czasu że odbiór jest super,a przychodzi taki jak teraz że idzie dostać nerwicy przy oglądaniu kanałów z MUX-3.

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

Miałem ten sam problem wczoraj a dzisiaj nie dało się w ogóle oglądać kanałów na MUX3(w Kielcach). Pomogło poruszanie anteną we wszystkie strony tyle tylko że efekt był widoczny dopiero po kilku minutach sam nie wiem dlaczego???(już straciłem przez chwilę nadzieje że coś się poprawi). Może ktoś mi to wytłumaczyć? Czyżby tv zapamiętywał sygnał z ostatniego ustawienia anteny? Teraz obraz jak żyleta.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Nie mam pojęcia co powoduje takie zakłócenia,ale dzisiaj odbiór MUX-3 idealny,jakość 100%.

Też to zauważyłem że przełożenie wtyczki od drugiej anteny,lub ponowne włączenie tunera powoduje automatyczną poprawę jakości sygnału.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Czy te problemy z MUX-3 zaczęły się u Was wraz z nadejściem mrozów? Mogło mieć to związek z inwersją temperatury czyli odwrócenie temperatur im wyżej tym cieplej. Ja też miałem problemy z MUX 3 tylko że Słowackim, a dziś też już działa jak należy i te problemy zaczęły się jakoś z początkiem mrozów.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: twmichal »

W Busku-Zdroju również pojawiły się problemy. Idealnie odbierający MUX-3 nagle zaczął się przerywać i to dokładnie wtedy, gdy zaczęły się opisywane tutaj problemy z MUX-3.

Podejrzewam że to albo przez tropo, albo pojawił się jakiś sygnał zakłócający, albo odbiornik przestawił automatycznie na najsilniejszy sygnał, który potem osłabł. Już raz tak miałem, że wracam do rodziny a tu przestawione np na k.41 ze Skrzycznego (antena jest ustawiona na Tarnów). Przed modernizacją systemu na Suchej Górze MUX-1 z kolei lubił się przestawiać na k.52, który wtedy słabo odbierał jak się nie skierowało dobrze anteny.

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

We Włoszczowie to samo z odbiorem mux3 od około tygodnia,czasem odbiór perfekt aby później zaginął i jak gdyby nigdy nic wrócił do poprzedniego stanu.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Pewnie ostatnie spadki temperatury na to wpływały,ale zaznaczyć trzeba że tylko MUX-3 szwankuje ,czy to podczas niskich zimowych temperatur czy ciepłych latem.

Takie uroki cyfryzacji,co nie zmienia faktu że o każdej porze roku propagacja fal przebiega inaczej.

Jak na razie odbiór na 100% jakości na wszystkich MUX-ach.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam jako ciekawostkę dodam, że mój znajomy z Włoszczowy mieszkający w miejscu: jego dom -> ulica wylotowa kierunek północ-południe -> Kielce-> Święty Krzyż mając skierowaną antenę na Święty Krzyż zacinało mu się za każdym razem gdy przejeżdżał samochód :-(, obrócił antenę na Częstochowę i działa ok i nic się nie zacina.
A u mnie po staremu jak podłączyłem bezpośrednio to na MUX-3 mam Moc:99% a Jakość:100% lub 40-65% (skakało jakby się przełączał między nadajnikami) ale tnie się niemożliwie za to jak połączyłem z moim tłumikiem to Moc:81-85% a Jakość:100% i tnie się sporadycznie.

W Częstochowie nie mają zmian temperatury i tropo :lol:

PS Dużą poprawę mocy daje przylutowanie gniazda do ekranu w tunerze głowicy i ekranu do masy, żyły środkowej do płytki głowicy oraz wyprofilowanie sprężyny umieszczonej wewnątrz gniazda antenowego (tak żeby ciasno się wtyczka wsuwała) oraz ściśnięcie sprężynki dotykającej żyłę środkową wtyczki.
W ten sposób naprawiłem też Teściowej tuner Manta DVBT-06.Przed naprawą siła była około 20% i nie dało się oglądać po naprawie 80% i jakość 100% (Mieszka pod Kielcami).
To tyle na temat chińskiej tandety :x

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Witam.
Widzę, że niektórym osobom mróz skomplikował odbiór Św.Krzyża. Ja natomiast zdam zgoła odmienna relacje.. Właściwie odkąd mrozy zaczęły stopniowo się wzmagać, odbiór u mnie stopniowo wzrastał. W szczytowych momentach mrozu, sygnał miałem tak silny iż z ciekawości założyłem symetryzator, na którym wszystko było pod 100% jakości (normalnie ciężko nawet osiągnąć te 50%). Po chwili zastanowienia sprawdziłem inne miejsca odbioru (gdyż antenę mam wewnątrz) i okazało się, że zmieniła się charakterystyka wiązek docieranego do mnie sygnału.
W miejscach, gdzie odbiór był mocno utrudniony (w czasie analogu, miałem tam potężne odbicia) ,sygnał również gwałtownie poszedł do góry (tym razem już na płytce wzmacniającej). Z ciekawości włączyłem także radio, i tam całkowicie zniknęły odbicia.. Cały komplet siedmiu stacji, właściwie z idealnym odbiorem na komórce w każdym miejscu (a nie jak do tej pory punktowo).. Wczoraj już sytuacja wróciła do normy, bo parametry i układ wiązek w pomieszczeniach mam dokładnie taki sam jak zwykle.. ale na wieczór, gdy mróz ponownie się wzmaga, sygnał także staje się mocniejszy a wiązki zmieniają charakterystykę.

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

@Andrzejwk - No akurat u mnie z kierunku Częstochowy brak 3muxu.
@Młody - no niestety mrozy spowodowały spore komplikacje z odbiorem 3muxu ale w tej chwili odbiór jest w miarę dobry czasem coś przytnie ale idzie oglądać ;)

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

@telewizyjnychochlik
U mnie natomiast MUX3 prezentuje się najlepiej, czy w mróz czy bez niego. No ale wiadomo - największa moc.
Obecnie wszystko u mnie po staremu, bo temperatura lekko na plusie.
Jednak na wszelki wypadek zaprezentuje jak to odbierało w ostatnie mrozy..

Symetryzator:
k.30 - Siła 31%, Jakość 87-95%
k.37 - Siła 32%, Jakość 87-95%
k.47 - Siła 37%, Jakość 90-100%

Płytka:
k.30 - Siła 67%, Jakość 97-100%
k.37 - Siła 56%, Jakość 97-100%
k.47 - Siła 70%, Jakość 97-100%

Obecnie mam tak:

Symetryzator:
k.30 - Siła 15%, Jakość 52-58%
k.37 - Siła 16%, Jakość 52-60%
k.47 - Siła 14%, Jakość 50-56%

Płytka:
k.30 - Siła 52%, Jakość 92-100%
k.37 - Siła 50%, Jakość 92-100%
k.47 - Siła 54%, Jakość 94-100%

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

U mnie sygnał od wakacji nadal bez zmian tj. bardzo dobry (bez względu na pogodę). Do Św. Krzyża mam w linii prostej dokładnie 29,5km.
Instalacja jak w opisie obok:
MUX-1 546 MHz siła 100%/jakość 100%
MUX-2 602 MHz siła 100%/jakość 100%
MUX-3 682 MHz siła 99%/jakość 100%
Wszędzie poziom błędów 0 (zero).

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

@Młody ale ja jestem jeszcze w bliskim zasięgu SLR Dobromierz który nadaje 3mux z mocą 5kW.
I to też może powodować przesterowania sygnału mimo tego że antena jest bokiem do tego nadajnika.

Parametry u mnie obecnie 08 grudzień 2014 telewizor Sony jak w opisie:
514Mhz - sygnał słaby 2/7 kresek
594MHz - sygnał niewystarczający 1/7
546MHz - sygnał bardzo dobry 7/7
602MHz - sygnał bardzo dobry 7/7
682MHz - sygnał bardzo dobry 6/7

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

@pablo82
Gratuluje potężnego natężenia pola. Zresztą Skarżysko, to bardzo korzystna lokalizacja.

@telewizyjnychochlik
Wszystko na to wskazuje.. Nadajnik robiący za doświetlenie, często utrudnia możliwość odbioru nadajnika głównego (w tym przypadku Świętego Krzyża)

Zablokowany