DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

Hmm piszecie o problemach z odbiorem,nawet w samych Kielcach,a jeśli chodzi o odbiór u mnie to nie zauważyłem żadnych zakłóceń na wszystkich trzech multipleksach odbiór bardzo dobry.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

@Młody nie do końca w Skarżysku jest idealnie z odbiorem ze Św. Krzyża. Ja akurat mieszkam na os. Milica - niedaleko "fontanny". Ale np. w takich dzielnicach jak Zachodnie (a zwłaszcza okolice Półsanatorium), Rejów, Książęce (za Górą Pogorzelską), czy też Bór i Bzin - gdzie kierunek na Św. Krzyż przesłaniają dość spore wzniesienia i górki - to o poprawnym odbiorze z w/w nadajnika można zapomnieć. Wiem coś na ten temat, bo już wielokrotnie montowałem ludziom anteny do odbioru DVB-T.
Ps. dobrze, że w moim mieście jest jeszcze w miarę przyzwoity odbiór DVB-T z Kozłowca pod Przysuchą, Wacyna w Radomiu czy też Ryk pod Dęblinem, a także z Raszyna koło Wa-wy - gdyż nie wszędzie odbiór DVB-T zapewniłby Św. Krzyż.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

@pablo82
Tak właśnie podejrzewałem, że wspomniesz o tych miejscach.. Tam nawet radio dolatuje silne ale mocno poodbijane, dlatego odbiór jest utrudniony i wymaga zaawansowanego sprzętu.
Napisałem, że Skarżysko to korzystna lokalizacja.. bo większości tak jest. Największe natężenie jest chyba w okolicach szpitala i w okolicach Pogorzałego.. Nie dość, że wysoko to jeszcze teren całkiem otwarty..

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

ayreon pisze:Hmm piszecie o problemach z odbiorem,nawet w samych Kielcach,a jeśli chodzi o odbiór u mnie to nie zauważyłem żadnych zakłóceń na wszystkich trzech multipleksach odbiór bardzo dobry.
Tak tylko że w Twoim przypadku prawdopodobnie sygnał z komina elektrociepłowni jest na tyle silny że Św.Krzyż na k47 go nie zakłóca

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Do tego kol. @ayreon używa anteny bez wzmacniacza co też ma znaczenie.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam w pamiętacie że w Kielcach jest pełno "gór i dolin" na górze odbiór dobry a w dolinie nie ma nic Teściowa właśnie mieszka w dolinie obok Kielc (trasa na Warszawę) i co ze Świętego Krzyża sygnał bardzo słaby i odbierają chyba z Krakowa :o .

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

@Andrzejwk jechałem ostatnio starą "siódemką" do Kielc i z tego co widziałem, to pod samymi Kielcami, większość ludzi ma skierowane anteny w kierunku na Kozłowiec/Przysucha, a nie na Kielce czy na Św. Krzyż. Mam tu na myśli takie miejscowości tuż przy granicy miasta Kielce, jak Dąbrowa, Wiśniówka i Kajetanów.
Podejrzewam, iż wzniesienia w okolicy Masłowa skutecznie tłumią sygnał ze Św. Krzyża, więc ludzie odbierają głównie na ostatnio modnych "krokodylach" Mux-1 k.30 oraz Mux-2 k.37 z Kozłowca, natomiast Mux-3 k.47 z odbicia i mocnego sygnału z pobliskiego komina EC w Kielcach przy ul. Hubalczyków.
Wniosek z tego taki, że Św. Krzyż, tak wspomnieli tu poprzednicy, nawet w samych Kielcach i w okolicach nie jest aż tak dobrze odbierany - stąd też doświetlenie Mux-3 z Komina EC w Kielcach.
Ps. dodam, że jak jest konserwacja na Św. Krzyżu, to Mux-3 k.47 z Kielc odbiera u mnie w Skarżysku na siatce z symetryzatorem, mimo, że antenę w stronę Kielc nie mam już ustawionej - tylko w kierunku na Św. Krzyż.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Podobny problem można spotkać w okolicach Świętej Katarzyny, lub zaraz przy zjeździe na Bodzentyn.. Tam Św.Krzyż jest dosyć schowany i sygnał mocno się rozprasza.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Takie uroki życia w dolinach.

Swoją drogą jak się jedzie S7 z Jędrzejowa do Kielc to po trasie np. w Tokarni,Brzegach czy Mnichowie ,można spotkać dość sporą liczbę anten ustawionych na południe ,podejrzewam że chodzi o Chorągwicę.
Także w nie każdym miejscu w tych miejscowościach Święty Krzyż pokrywa dobrym sygnałem,ale teren jak wiadomo pagórkowaty.

Co do pokrycia sygnałem MUX-3 z komina EC Kielce,to podczas konserwacji Świętego Krzyża u mnie odbiór był poprawny o ile pamiętam w granicach 60-70%,pisałem kiedyś tam o tym.

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

U mnie znowu pogorszył się sygnał. Dziwne w tym wszystkim jest to że problem narastają ok godz. 16 i przestają ok godz 19. Już sam nie wiem jak to można wytłumaczyć ale codziennie jest idealnie taka sama sytuacja.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Może w tych godzinach uruchamia ktoś w okolicy jakieś urządzenia i stąd te zakłócenia?

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam to ciekawe bo u mnie we Włoszczowie też od jakiegoś czasu MUX3 mimo swoich Moc:83-97% i jakości:97-100% tnie się na potęgę od rana do nocy bez wyjątku (jakby ruskie zakłócały albo ich "niewidzialne" samoloty latały mi nad chałupą) na pozostałych MUX'ach zacina się ale dużo rzadziej nawet NTL można dobrze oglądać gdzie Moc:40-57% a jakości:50-65% więc ktoś to w końcu wytłumaczy, już nie mówiąc o naprawie.

PS.Proszę nie tłumaczyć to "TROPO" bo założę się że w kierunku Włoszczowa - Częstochowa jest podobne "TROPO" a tam jest odbiór MUX3 ok (ale nie ma TVP Info z Kielc).

Patrzyłem nawet na mapy Tropo z 2014-12-15 i nie widziałem żadnej aktywności nad Świętokrzyskim

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Tomciosz »

Mapy są teoretyczne, że nie ma na mapie, to nie oznacza, że w rzeczywistości nie występuje.

Prosty przykład.

Jakoś podczas rozgrywek piłkarskich w czerwcu lub maju, prognoza na dxinfocentre.com była taka jak teraz. Jednak pojawiło się tropo, które przywiało do Sosnowca i okolic sygnał RS-7 z Ostravy-Lanovej. Dało się pooglądać w prawdziwym HD, z prawdziwego kanału sportowego. Gdzie przy normalnej pogodzie i braku tropo jest 0% jakości i siły.
Ostatnio zmieniony 16 grudnia 2014, o 15:47 przez Tomciosz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: JaroslawMroczkowski »

gloster pisze: Dziwne w tym wszystkim jest to że problem narastają ok godz. 16 i przestają ok godz 19. Już sam nie wiem jak to można wytłumaczyć ale codziennie jest idealnie taka sama sytuacja.
Jeśli zdarza się to o konkretnych godzinach ewidentnie są to lokalne zakłócenia. Ktoś coś włącza i wyłącza.
Jeśli problem będzie się powtarzał, trzeba zgłosić do lokalnego działu UKE. Przyjadą, zmierzą, znajdą, ukarzą. Tylko upewnij się, że to nie któreś z urządzeń u Ciebie ;)

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Andrzejwk pisze:Witam to ciekawe bo u mnie we Włoszczowie też od jakiegoś czasu MUX3 mimo swoich Moc:83-97% i jakości:97-100% tnie się na potęgę od rana do nocy bez wyjątku (jakby ruskie zakłócały albo ich "niewidzialne" samoloty latały mi nad chałupą) na pozostałych MUX'ach zacina się ale dużo rzadziej nawet NTL można dobrze oglądać gdzie Moc:40-57% a jakości:50-65% więc ktoś to w końcu wytłumaczy, już nie mówiąc o naprawie.

PS.Proszę nie tłumaczyć to "TROPO" bo założę się że w kierunku Włoszczowa - Częstochowa jest podobne "TROPO" a tam jest odbiór MUX3 ok (ale nie ma TVP Info z Kielc).


A może z tego młyna zaś jakieś zakłócenia znów są,kiedyś o tym pisałeś o ile dobrze pamiętam.

Albo bliskość Dobromierza robi swoje :?:

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

TLW/SZA pisze:
Andrzejwk pisze:Witam to ciekawe bo u mnie we Włoszczowie też od jakiegoś czasu MUX3 mimo swoich Moc:83-97% i jakości:97-100% tnie się na potęgę od rana do nocy bez wyjątku (jakby ruskie zakłócały albo ich "niewidzialne" samoloty latały mi nad chałupą) na pozostałych MUX'ach zacina się ale dużo rzadziej nawet NTL można dobrze oglądać gdzie Moc:40-57% a jakości:50-65% więc ktoś to w końcu wytłumaczy, już nie mówiąc o naprawie.

PS.Proszę nie tłumaczyć to "TROPO" bo założę się że w kierunku Włoszczowa - Częstochowa jest podobne "TROPO" a tam jest odbiór MUX3 ok (ale nie ma TVP Info z Kielc).


A może z tego młyna zaś jakieś zakłócenia znów są,kiedyś o tym pisałeś o ile dobrze pamiętam.

Albo bliskość Dobromierza robi swoje :?:
Witam jak to miło jak ktoś pamięta co inny mówił (pisał) mniej więcej brzmiało tak:
Andrzejwk pisze:Witam a ja kilka lat temu miałem taki przypadek że zakłócenia z uszkodzonego stycznika wentylatorów młynie (obecnie niedziałającym) zakłócały tylko kilka programów zdaje się TVN a na kanale 24 a na kanale 22 było tego już niewiele ciekawe że iskrzenie emitowało aż do 500MHz. Jak wymienili stycznik to było ok to później zamknęli młyn :-).
to post ze strony 70 http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=194375#p194375

W związku z tym młyn odpada jest tam tylko nadajnik Wi-Fi (przekaźnik internetu do mnie) i magazyn pasz (czyżby myszy się bawiły "pstryczkami" :lol: ) zostaje więc Dobromierz (dobrodziejstwo) :( .

Tak z ciekawości do mądrych tego forum na jakich elementach budowane są końcówki wzmacniaczy nadajników TV DVB-T ?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Hmm jak na tym młynie jest przekaźnik WI FI to może on też mieszać.
Niewykluczone że tak jest,ale to by trzeba sprawdzić.

Jeszcze tak z innej beczki do odbioru MUX/L NTL Radomsko używasz dodatkowej anteny nakierowanej na Kamieńsk ,czy odbierasz bokiem na tej co jest na Święty Krzyż :?:

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam Co do NTL to chyba wstęga boczna anteny - tak to się chyba fachowo nazywa, siatki są bardzo szerokokątne a niekiedy "dookólne", chociaż -3dB nie będzie :-).
Antenę mam jedną skierowaną na "słupek graniczny Grażyny i Tadka :-)" czyli prawie na młyn.

MUX3 zacina się nie cały czas a co do anten Wi-Fi to ciekawe bo "znajomy mieszkający na wylotówce z Włoszczowy" jak skierował antenę na Częstochowę to MUX3 mu się nie zacina a kieruje antenę prawie na młyn, kieruje tak samo prawie na młyn jak i ja tylko z drugiej strony młyna (odbicie lustrzane względem prostej przecinającej młyn która to prosta jest równoległa do ulicy młynarskiej) więc to chyba nie Wi-Fi.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Ciężka sprawa co może te zakłócenia powodować,czy bliskość Dobromierza i SFN,czy jakieś lokalne zakłócenia.

U mnie też czasem jak zacznie zrywać na kanale 47 z kierunku Świętego Krzyża to idzie dostać orła na to wszystko,a po kilku minutach wszystko wraca do normy.

Bo na drugiej antenie która nakierowana jest na Dobromierz i Kamieńsk (zasłonięta elewacją domu od kierunku Świętego Krzyża i EC Kielce) na kanale 47 odbiór bez jakichkolwiek zakłóceń,to samo tyczy się kanału 26 ,nie zdarzyło mi się podczas oglądania MUX-3 napotkać choćby na minimalne i krótkotrwałe zacięcia w emisji z tych nadajników.


Skoro z Wręczycy MUX-3 u was odbiera dobrze to coś jest na rzeczy,niestety u mnie z tego nadajnika na kanale 41 jest kompletny brak sygnału.



Pamiętam jeszcze za czasu analogu ,takie krótkotrwałe około 2-3 minutowe zakłócenia w postaci przelatujących po przekątnej ekranu od góry do dołu i na odwrót przeźroczystych pasków ,pojawiały się na kanale 22 na którym nadawał Polsat z komina EC w Kielcach.
Tak działo się nie tylko u mnie nawet u znajomych w Jędrzejowie też to występowało,podejrzewam że wtedy jakiś silnik lub maszyna działająca na terenie elektrociepłowni się włączała i powodowała te zakłócenia.
O ile analog dało się obejrzeć tak w dobie cyfrówki obraz zrywa,niestety takie uroki cyfrowej telewizji naziemnej.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam skojarzył mi się młyn i jego zakłócenia powodowane wadliwym (iskrzącym) stycznikiem do wentylatorów, czyżby powtórka z rozrywki :-) tylko jak to zdiagnozować ?
Tak przy okazji za czasów telegrafu i statków parowych czyż nie iskrzenie wykorzystywano do "rozsyłania" fal na bardzo duże odległości, tutaj wzmacniaczem-przekaźnikiem może być doświetlacz MUX3 na kominie :( .
Ma ktoś sposób na "ruszenie" tego tematu (potrzebne by były chyba znajomości w EC i EMITELU)

Zablokowany