DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam u mnie na Veris'ie też się coś podobnego zdarzało przy bardzo mocnym sygnale i dużej ilości błędów, radziłbym słabszy wzmacniacz lub regulowany zasilacz (bywały kiedyś takowe).
Prawdopodobnie soft nie obsługuje czegoś takiego jak Świętokrzyskie ukształtowanie terenu, Chińczyki myślą że Polska jest "płaska" i warunki nadawania są idealne :cry: .
Bywało nawet że na nic nie reagował oprócz wyjęcia wtyczki z gniazda zasilającego a teraz z anteną na strychu działają ok :lol: .

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Co do odbioru u mnie to wszystkie MUX-y ze Świętego Krzyża odbierają jak najbardziej poprawnie :)

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Na 14 kwietnia zaplanowana jest przerwa konserwacyjna w godz.: 8-15 TV i 10-17 radio. http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Podczas dzisiejszej konserwacji na Św. Krzyżu (gdzie na chwilę obecną wyłączono sygnał z wszystkich trzech Muxów), mam w końcu okazję, by posprawdzać, jaki mam odbiór z pobliskich nadajników w mojej okolicy.
I tak (odbiór na antenie siatkowej z symetryzatorem, którą mam założoną ze względu na przyszłe uruchomienie Muxa-8):
- Kielce komin EC k.47 Mux-3 siła sygnału 66% poziom błędów 0 (zero), jakość 100%
- Przysucha/Kozłowiec Mux-1 k.30 siła sygnału 41% poziom błędów 1100 , jakość 0% -brak odbioru.
- Przysucha/Kozłowiec Mux-2 k.37 siła sygnału 10% poziom błędów 2000 , jakość 0% -brak odbioru
Wcześniej, gdy miałem zainstalowaną antenę kierunkową Yagi z Dipola 19-elementową (również z symetryzatorem)- to podczas konserwacji na Św. Krzyżu (gdy całkowicie wyłączono nadawanie), wtedy to przynajmniej Mux-1 k.30 i Mux-2 k.37 po przekręceniu anteny na kierunek Przysucha/Kozłowiec odbierały z siłą około 45% (jak sobie przypominam) i jakością około 60% z kilkoma błędami ale bez zacięć obrazu. Natomiast na obecnej siatce z tamtego kierunku mam brak odbioru. Nawet wtedy na kierunkowej Yagi wczytywało mi Mux-3 na k.26 z łódzką wersją TVP, a na siatce nici z odbioru.
Ps. do czego zmierzam: otóż, gdyby nie to, że Mux-8 ma nadawać w paśmie VHF, to bym wcale nie montował anteny siatkowej u siebie, gdyż antena kierunkowa z dobrym zyskiem (bez wzmacniaczy - tylko z samym symetryzatorem) dużo lepiej sobie radzi z sygnałem a niżeli siatka, zwłaszcza w trudnych warunkach (np. górzysto-pagórkowatym terenie, w którym leży moje miasto). Pozdrawiam pablo82.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Ja także jestem po takich testach. Przy czym zmieniłem tymczasowo lokalizację anteny, i przeniosłem się na drugi balkon, gdzie kierunki są zdecydowanie bardziej otwarte.

- k.23 - MUX2 - Kraków/Chorągwica - Siła 21%, Jakość 42-45%
- k.25 - MUX1 - Kraków/Chorągwica - Siła 23%, Jakość 50-52%
- k.26 - MUX3 - Przysucha/Kozłowiec - Siła 23%, Jakość 62-64%
- k.27 - MUX3 - Warszawa/Raszyn - Siła 30%, Jakość 80-84%
- k.30 - MUX1 - Przysucha/Kozłowiec - Siła 40%, Jakość 90-93%
- k.37 - MUX2 - Przysucha/Kozłowiec - Siła 42%, Jakość 90-93%

- k.42 - MUX3 - Radom/Przytycka(Wacyn)- Siła 35%, Jakość 79-82%
- k.44 - MUX4 - Kielce/EC - Siła 10%, Jakość 38% - niezdatne do odbioru
- k.47 - MUX3 - Kielce/EC - Siła 36%, Jakość 87-90%
- k.48 - MUX2 - Warszawa/Raszyn - Siła 30%, Jakość 80-84%
- k.50 - MUX3 - Kraków/Chorągwica - Siła 22%, Jakość 48-50%
- k.58 - MUX1 - Warszawa/Raszyn - Siła 24%, Jakość 53-55%

Po za Chorągwicą, którą odbieram na pewno z błędami - reszta wydaje się być odbierana bez przeszkód. Nie skanowałem listy, gdyż nie miałem zamiaru ponownie jej układać.
Pozycja z grubszą czcionką - zamienniki pod Św.Krzyż.
Dodam jeszcze, że wewnątrz domu - Kozłowiec, Radom czy EC przy podobnej Sile sygnału, Jakość miewały nawet o połowę niższe. Być może ilość błędów była duża.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

13 godzina i już po konserwacji? Bo w tej chwili sygnał na wszystkich MUX-ach jest.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Chyba nie do końca. Sygnał jest ale na pewno z mniejszą mocą.

W radiu analogowym gra wszystko oprócz 106.5 MHz (MAXXX)

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Coś muszą sprawdzać/ konfigurować bo znów brak sygnału.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

DVB-T u mnie nadal osłabione. Radio na FM gra normalnie.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

pablo82 pisze:Podczas dzisiejszej konserwacji na Św. Krzyżu (gdzie na chwilę obecną wyłączono sygnał z wszystkich trzech Muxów), mam w końcu okazję, by posprawdzać, jaki mam odbiór z pobliskich nadajników w mojej okolicy.
I tak (odbiór na antenie siatkowej z symetryzatorem, którą mam założoną ze względu na przyszłe uruchomienie Muxa-8):
- Kielce komin EC k.47 Mux-3 siła sygnału 66% poziom błędów 0 (zero), jakość 100%
- Przysucha/Kozłowiec Mux-1 k.30 siła sygnału 41% poziom błędów 1100 , jakość 0% -brak odbioru.
- Przysucha/Kozłowiec Mux-2 k.37 siła sygnału 10% poziom błędów 2000 , jakość 0% -brak odbioru
Wcześniej, gdy miałem zainstalowaną antenę kierunkową Yagi z Dipola 19-elementową (również z symetryzatorem)- to podczas konserwacji na Św. Krzyżu (gdy całkowicie wyłączono nadawanie), wtedy to przynajmniej Mux-1 k.30 i Mux-2 k.37 po przekręceniu anteny na kierunek Przysucha/Kozłowiec odbierały z siłą około 45% (jak sobie przypominam) i jakością około 60% z kilkoma błędami ale bez zacięć obrazu. Natomiast na obecnej siatce z tamtego kierunku mam brak odbioru. Nawet wtedy na kierunkowej Yagi wczytywało mi Mux-3 na k.26 z łódzką wersją TVP, a na siatce nici z odbioru.
Ps. do czego zmierzam: otóż, gdyby nie to, że Mux-8 ma nadawać w paśmie VHF, to bym wcale nie montował anteny siatkowej u siebie, gdyż antena kierunkowa z dobrym zyskiem (bez wzmacniaczy - tylko z samym symetryzatorem) dużo lepiej sobie radzi z sygnałem a niżeli siatka, zwłaszcza w trudnych warunkach (np. górzysto-pagórkowatym terenie, w którym leży moje miasto). Pozdrawiam pablo82.

Problemy z odbiorem MUX-3 co jakiś czas występują z mniejszym lub większym skutkiem,ale zrobię jeden wyjątek dla Świętego Krzyża ;)

Otóż drogi kolego @pablo82 ganisz tak na anteny siatkowe a w moim przypadku właśnie siatka z 22dB wzmocnieniem i oparty produkcyjnie na konstrukcji anten siatkowych Telmor z 25dB wzmocnieniem pozwoliły mi na poprawny odbiór NTC z małymi wyjątkami MUX-3 bo tu zakłócenia w mniejszym lub większym stopniu występują(wiadomo o co chodzi :D )

Dzięki tej "złej" siatce mogę odbierać MUX-3 z Dobromierza (k47) i Kamieńska (k26) oraz MUX lokalny NTL (k36),a ta "super" kierunkowa Yagi nawet z 25dB wzmocnieniem nie odbierała nic :!:
Bo na symetryzatorze nawet nie zająknęła grama sygnału choć odległość bliska.

To samo kierunek Święty Krzyż siatka i Telmor odbiór wszystkich 3 MUX-ów kanały 30,37,47:) .
Na Yagi odbiór tylko MUX-1 na kanale 30 :shock:
,
Kierunek Kosztowy:siatka i Telmor wszystkie 3 MUX-y 41(dość częste zakłócenia,wiadomo przez co :D ),49,55 odbiór ok.
Yagi tylko kanały 41(też częste zakłócenia) 49 ok.

Kierunek Wręczyca siatka,Telmor,Yagi tylko kanały 35,39 bo o odbiorze na kanale 41 można pomarzyć :mrgreen:

Teren też mam trudny bo wokół lasy i pagórki.
Także wniosek taki że siatki wcale nie takie złe ;)
A ja zamiaru nie mam wieszać na dachu czy elewacji potwora który ma 2 metry długości i będzie mi szpecić budynek,antena ma być dobra i nie szpecić budynku swymi gabarytami.
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2015, o 15:58 przez TLW/SZA, łącznie zmieniany 1 raz.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: distefano »

Ganienie anten siatkowych w czambuł to błąd świadczący o małej wyobraźni piszącego. Są miejsca gdzie mogą one być niezastąpione.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Młody pisze:DVB-T u mnie nadal osłabione...
po 18-tej chyba nadal coś jest nie tak bo miałem info od znajomego ale u siebie niestety nie mam jak tego zweryfikować.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

@Domel28
Ja mam identyczny poziom sygnału, w porównaniu do ostatnich prac przy DAB+. Tam obniżano właśnie moc DVB-T.
Również popytałem się kilku osób i u każdej z nich sygnał jest słabszy.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

@distefano i @TLW/SZA moim celem nie było
Ganienie anten siatkowych
jakie są one złe itp., tylko chciałem pokazać, iż w mojej okolicy one się nie sprawdzają w obiorze (w terenie pagórkowatym, z niewielkimi wzniesieniami) z nadajników położonych około 40km od mojego miasta. Gdzie indziej tak jak piszecie, na siatce można uzyskać lepszy odbiór, a niżeli na antenie kierunkowej. W moim przypadku sytuacja była odwrotna. Dodam, iż nigdy do mojej instalacji antenowej nie stosowałem żadnych wzmacniaczy - tylko symetryzator w antenie.

Ps. ujmę to inaczej: podczas zeszłorocznych konserwacji na Św. Krzyżu, gdzie całkowicie wyłączano nadawanie wszystkich trzech Muxów, u mnie nie było to nawet zauważalne, tj. na antenie kierunkowej Mux-1 k.30 i Mux-2 k.37 odbierałem "tyłem" z Kozłowca pod Przysuchą, zaś Mux-3 k.47 "bokiem" z komina EC w Kielcach. I gdyby nie to, że użytkownicy tego forum informowali, że była konserwacja na Św. Krzyżu, to nawet bym nie odczuł braku sygnału u siebie.
Obecnie, po wczorajszej konserwacji na Św. Krzyżu stwierdziłem, że na mojej siatce już tego efektu z odbiorem trzech Muxów z innych nadajników na tych samych kanałach nie mogę uzyskać - stąd tutaj na forum moje spostrzeżenia. U innych siatka może odbierać bardzo dobrze, lecz u mnie antena kierunkowa sprawowała się lepiej.

Ps. jeśli chodzi o odbiór ze Św. Krzyża - to na chwilę obecną (od wczorajszej konserwacji) siłę sygnału mam obniżoną o jakieś 10%.

zeus900
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwietnia 2015, o 09:59
Odbiornik: telewizor
Instalacja antenowa: dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce św Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: zeus900 »

Potwierdzam spadek siły sygnały z tego obiektu. Przedtem miałem poziom sygnału MUX3 92 % teraz raptem 78 % MUX 2 spadek minimalny miałem 91% teraz 86% MUX 1 było 92 % teraz 86 % . Czy po tej konserwacji nie zostało coś zmienione, czy to chwilowa usterka ?

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Może coś sprawdzali, i zapomnieli podkręcić obniżoną moc. Bo raczej nie wydaje mi się, aby coś grzebano przy systemie antenowym.

adri945
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwietnia 2015, o 18:03
Odbiornik: DVB-T
Instalacja antenowa: Dekoder STB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: adri945 »

Witam mi od 2 dni przestał chodzić mux2. Nie wiem czemu chodziło wszystko dobrze. Dodam, że jestem z Jędrzejowa a antenę mam skierowaną właśnie na Święty Krzyż.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Może ma to związek z ostatnią konserwacją? Jak pewnie czytałeś wyżej u niektórych pojawił się spadek sygnału. Próbowałeś ruszać anteną?

adri945
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwietnia 2015, o 18:03
Odbiornik: DVB-T
Instalacja antenowa: Dekoder STB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: adri945 »

Nie właśnie miałem taki zamiar, ale sprawdzałem też drugą antenę w drugim pokoju i tak samo, wszystko działa dobrze oprócz mux2. Możliwe, że przestawiło dwie anteny naraz?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Mało prawdopodobne skoro na dwóch antenach występuje problem. Spróbuj na początek pokręcić anteną lub o ile to możliwe zmienić nieco miejsce montażu.

Zablokowany