DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Wątpię aby u mnie dolatywał sygnał z Przysuchy/Kozłowca.

Bo po pierwsze antena nastawiona jest na Święty Krzyż i optycznie nie widzi kierunku na Kozłowiec czy Dobromierz z racji tego że zastawia ją elewacja budynku i dach,po to aby też SFN nie wpływał na odbiór MUX-3.

Po drugie podczas konserwacji na Świętym Krzyżu na kanałach 30 i 37 był brak sygnału,więc i to wyklucza możliwość dotarcia sygnału z Kozłowca.

Nie wiem co było przyczyną zaniku sygnału u was ,ale ja nic nie zauważyłem,nawet MUX-3 ostatnio odbiera bez skoków sygnału.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Mniejsza z tym, gdyby kol. @Młody o tym nie napisał a Ty tego nie potwierdziłeś nie brałbym tego pod uwagę. Ważne że to była krótka przerwa, tylko dziwne że nikt więcej tego nie zauważył bo jak wspomniałem radia też to dotyczyło i problem był po stronie nadajnika.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Być może jest jakaś wina po stronie nadawcy,bo podczas oglądania Polsatu nawet teraz filmu Sztos 2 pojawiają się krótkie zaniki sygnału,sprawdziłem też na TV który odbiera sygnał z nadajnika Kosztowy (k49) i Skrzycznego (k58) i jest to samo.

Także chyba ta sytuacja została rozwikłana.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Kwestie DVB-T jeszcze można po innym względem wytłumaczyć ale znikające radio analogowe, dokładnie w tym samym momencie co DVB-T, nie pozostawia złudzeń, że coś krótkotrwale odcina nadajniki na Świętym Krzyżu. A przerwa w emisji wyglądała tak, że gdy zgasł obiekt - na TV widniał napis "Brak Sygnału" a w radiu stacje zamieniły się w szum. Gdy obiekt wstał, w TV powróciła emisja, a w radiu najpierw na dwie-trzy sekundy była nośna a później wskakiwał dosył (na stacjach pędzonych przez SAT), a na Radiu Kielce od razu emisja wracała bezpośrednio.
Kolega @Domel28 przytoczył dwie stacje radiowe (Zetkę i Maryję), które wstawały najpóźniej od momentu powrotu emisji z obiektu. Nadajnik Maryi właśnie startuje z pewnym opóźnieniem, które od zawsze sugerowało chwilowe jego wyłączenie. Natomiast nadajnik Radia ZET obrywa najbardziej podczas takich kilkusekundowych przerw.. czasami nie wstaje nawet na kilkanaście godzin. Ogólnie 105.3 MHz jest jednym z bardziej awaryjnych nadajników.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Myślę, że wątpliwości czy w ogóle jest możliwa taka sytuacja, że zanika napięcie na obiekcie przez co w niektórych lokalizacjach są przerwy w odbiorze może rozwiać jedynie ktoś z Emitela potwierdzając lub zaprzeczając.
Jak na razie w tej dyskusji jest dwóch na dwóch czyli remis. Teściu obejrzał mecz bez żadnych przerw, a z Przysuchy na pewno nie odbiera bo ten kierunek ma całkiem przysłonięty, antena na strychu zastawia góra a jak jest konserwacja na Św. Krzyżu to u niego jest zero sygnału na wszystkich MUX-ach. Nawet gdyby tak było, że przy sprzyjającym tropo jakimś cudem w FSN przeskoczyłoby na Kozłowiec to jakość tego byłaby fatalna i musiało by przynajmniej szatkować a nic takiego się nie wydarzyło, oprócz fatalnego profilu do Przysuchy to jest także ponad 100km a moce o połowę mniejsze.
No chyba że teściu mnie okłamał, choć nie wiem jaki miałby w tym cel.

W kwestii radia z obiektu ŚW. Krzyż, to także zauważyłem zaniki sygnału i to kilkakrotnie w ubiegłym tygodniu ale nie wyglądało to na zaniki napięcia na obiekcie bo RDS normalnie działał.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

A jak z odbiorem dzisiaj :?:

Bo ja żadnych przerw od rana w emisji FM Radia Kielce 101,4 czy RMF FM 88,2 nie zauważyłem,chociaż w samochodzie z automatu wskakuje 97,1 z Dobromierza,a Zetka na 105,3 faktycznie odbiera kiepsko w porównaniu do pozostałych emisji prowadzonych ze Świętego Krzyża.Nawet 106,5 FM odbiera w czystym stereo i RDS-em.

Co do DVB-T to przed chwilką włączyłem z ciekawości Polsat na kanale 37 i jak na razie spokój.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Zaniki dosyłu w radiu się zdarzają, ale na Świętym Krzyżu w ostatnim czasie bodajże RMF sobie zrobił zabezpieczenie w postaci dodatkowych zastępczych dosyłów.
Tak, w opiniach jest 2:2, jednak bliskość z nadajnikiem u Kolegi Domela, robi za bardzo mocny argument. Obecność Kozłowca, który mógł wyeliminować widok tych krótkich przerw, był moim zdaniem realny - to były tylko kilkusekundowe przerwy, i po prostu mogło się zdarzyć, że ktoś mógł tego nie dopatrzyć, bo akurat oddalił się od telewizora, albo sygnał z Kozłowca wpadł z odbicia i nałożył się na prawidłowy odbiór.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: michal135 »

Obywatel, taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa.

http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=3622

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Jest możliwa, to co podałeś jako przykład na Suchej Górze ale to skala nieporównywalna ze zwykłą burzą, gdyby takie sytuacje miały się zdarzać przy byle burzy w skali nadajników w całym kraju to coś byłoby nie halo.
Podobny przykład przeżyłem osobiście 2010 w styczniu, wtedy było o nas głośno w mediach. Prawie 2 tygodnie byliśmy bez prądu, lód na liniach wysokiego napięcia wyłamał mnóstwo słupów i w końcu także i na wieży SLR w Niegowie pomimo że ma zasilanie z 4 kierunków, brakło prądu a paliwo do agregatów dowozili helikopterem wiem bo kolega pracował tam wtedy w ochronie i to on dzwonił do GOPR-u o pomoc. Tylko jak wspomniałem skala nieporównywalna bo nie wiem jak w rejonie Suchej Góry którą podałeś za przykład ale u nas wtedy wojewoda ogłosił stan klęski żywiołowej. Tutaj ktoś wrzucił film tak to wtedy wyglądało z góry właśnie ze wspomnianej wieży SLR.
Na internecie można znaleźć artykuły że podczas Tropo jest możliwy odbiór z bardzo daleka a z bliska gdzie nie powinno być kłopotów robią się problemy, tropo właściwie jest nieprzewidywalne w tym względzie. Nie twierdzę że na pewno tropo było przyczyną, bo tego nikt do końca nie wie stwierdzam tylko fakt że dokładnie podczas meczu dokładnie nad świętokrzyskim było tropo a do tego co gorsza na mapie literka "U" co oznacza niestabilne obszary sygnału.
Myślę że dopóki ktoś z Emitela nie wypowie się na ten temat to my tego nie rozwiążemy.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Jakiś powód musiał być skoro u Was było to zauważalne.
Wiadomo że nikt nie siedzi przez cały dzień przed TV,no chyba że nie ma co innego do roboty :lol:

Jeszcze raz powtórzę,może i w okolicach Końskich,Skarżyska czy Suchedniowa odbiór z Kozłowca jest możliwy,ale w rejonie Włoszczowy,Szczekocin,Koniecpola,Kroczyc czy Niegowej sygnał z Kozłowca nie dolatuje nawet przy bardzo dobrym tropo tego nie stwierdziłem ani za czasu analogu a tym bardziej NTC.

Zawsze jak miałem czas i była konserwacja na Świętym Krzyżu to sprawdzałem i był brak sygnału na wszystkich Świętokrzyskich MUX-ach (k30,37,47).
Nawet z komina EC Kielce sygnał był bardzo słaby,z kierunku Dobromierza też podczas konserwacji ŚK sygnał był odbierany na k47,na 30 i 37 kompletna cisza.

Do tego Kozłowiec ma o połowę mniejsze moce nadawania.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

Ja też zauważyłem pojawiające się co jakiś czas zaniki obrazu na MUX2 podczas weekendu ale nie zaglądałem na forum,myślałem ze to jakieś problemy na łączach.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Obywatel & TLW/SZA - nie ukrywam, że ta sytuacja robi się bardzo ciekawa. Może faktycznie niech ktoś z Emitela wypowie się na ten temat.
Co do zaników jeszcze, to w zeszłą zimę również zdarzały się takie krótkotrwałe przerwy, o których wspominałem w tym temacie.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

I jeszcze jedno
ObywatelDVB-T pisze: Wystarczy spojrzeć na mapę tropo gdzie widać że wczoraj 13-stego około godz. 18,00 dokładnie nad świętokrzyskim oprócz niebieskiej plamy jest jeszcze literka "U" która oznacza niestabilne obszary sygnału.

Jeśli na tych mapach jest np. godz. 18 , to właśnie przez różnice czasu w lecie w polsce dana prognoza odpowiada godz. 20 a w zimie jest tylko jedna godzina różnicy. Teraz mapy są zawsze aktualizowane po 20-stej.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Mapy są poglądowe co 6 godzin a tropo nie zmienia się co 5 minut, więc czy 18,00 czy 20,00 różnica nie wielka i tak to są prognozy podobnie jak z pogodą, w rzeczywistości o godzinie 18,00 mogło być trochę lepiej ale i trochę gorzej niż to pokazano na mapach. Ważne że mniej więcej w czasie meczu prognozowane warunki troposferyczne na ten obszar były niekorzystne.
Nie twierdzę, że na bank przyczyną waszych problemów było tropo, ale twierdzę, że jest to prawdopodobne, bo to że ktoś mieszka bliżej nadajnika nie oznacza że nigdy nie będzie miał kłopotów z tego powodu. Przecież wystarczy np. że z racji tropo sygnał będzie zbyt silny i głowica odbiornika sobie nie poradzi objawy będą dokładnie takie same jak u was tzn. chwilowe zaniki (komu jak komu ale wam nie muszę tego tłumaczyć) .
Jeszcze raz powtarzam, to tylko moje przypuszczenia a nie stwierdzenie faktu, że tak było na pewno, jednak nie można wykluczyć i takiej wersji. Tym bardziej, że sprawa o tyle wydaje się dziwna, że jedni mieli zaniki a inni w tym samym czasie z tego samego nadajnika nie mieli problemów.
Jak napisał kol. TLW/SZA jakaś przyczyna musiała być. Możliwe że powód był zupełnie inny jakieś lokalne zakłócenia np. związane z burzą a nie z nadajnikiem, nie mam już pojęcia.
Tak naprawdę to wasz problem bo to wy mieliście przerwy w odbiorze a my z TLW/SZA chcieliśmy tylko pomóc, tymczasem porobiły się obozy jedni przeciwko drugim chodzi o rację czy o wyjaśnienie problemu :?:

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam oj przyczyny bywają naprawdę różne mam antenę prostopadle do ulicy którą remontują i jak ciągnik siodłowy podniósł metalową naczepę maksymalnie i coś sypał to też były przerwy w odbiorze to co "zakażemy remontować ulice" :lol: ?
A pogoda była ładna, jak wysypali było już ok.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Dobra, i tak tego nie rozwikłamy więc mój typ to chwilowy problem z nadajnikiem (zanik zasilania, lub coś innego bo wtedy był spory upał). Argument: w tej samej chwili ucięło wszystkie MUX-y i radio.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Nikt tutaj nie robi żadnych obozów na atak osobowy... Po prostu wymieniamy się informacjami i spostrzeżeniami. Jednak warto w tej chwili odnotować, że od 9 do 20 czerwca w tabeli serwisowań, jest uwzględniony remoncik przy UKF dla Świętego Krzyża. Stacje teoretycznie grają ze słabszą mocą. Coś w tym może być, bo jak słuchałem MAXXX-a dzisiaj między 9 a 15-stą, to czasami czkał dosył. I być może te krótkotrwałe przerwy są po to, aby np: sprawdzić czy nadajnik RadiaZET, uruchamia się prawidłowo w przypadku nagłego wyłączenia.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Oby to nie skończyło się tak jak na RTCN Sucha Góra ponownym remontem,wszak antenę szczytową na Świętym Krzyżu robiła ta sama firma.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

No chyba aż tak źle to nie jest ;)
Na Św.Krzyżu anteny szczytowe były wymieniane bodajże w 2011 roku.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Rzeszowiak »

A mi poziom sygnału spadł do 62% czyżby przez konserwację i obniżenie mocy? :?:

Konserwacja jest radia teraz zauważyłem.

Zablokowany