DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

No tak, ale nic nie jest wspomniane o obniżeniu mocy TV. Jeśli masz tak cały czas to przyczyna jest inna.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Rzeszowiak »

Z obserwacji dwu dniowej w dzień spada a w nocy i nad ranem wraca do normy. Kolega mieszkający 8km ode mnie też to zauważył.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Skoro tak to zjawisko raczej wiadome i znane. Nie wiem czy przy obniżeniu mocy sygnał dolatujący do Rzeszowa nadawał by się do poprawnego odbioru.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: poxipol »

Te wahania są zauważalne w Krakowie podczas odbioru Lysa hora K 37

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Rzeszowiak »

W niedziele się zobaczy czy wróciły do normy parametry w odbiorze.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Domel28 pisze:Były przerwy, na kilka sekund nie było wszystkich trzech MUX-ów, radia też to dotyczyło, bo gdy włączyłem to nie było Zet i Maryi. Nie powiedziałbym że to burza bo w okolicy nadajnika piękna pogoda.
Witam. Na wstępie przepraszam, że odpisuje na posta sprzed 13 dni ale przez dłuższy czas nie zaglądałem na tutejsze forum. Owszem mogę i ja potwierdzić, że około 2 tygodnie temu z nadajnika na Św. Krzyżu
Były przerwy, na kilka sekund nie było wszystkich trzech MUX-ów
. Nawet pomyślałem wtedy, że gromada ptaków siadła mi na antenie, co by mogło mi osłabić sygnał ale i u sąsiada również był wtedy "brak sygnału" na tv.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Ostatnimi dniami będąc na działce,mojemu starszemu sąsiadowi kilka działek obok wymieniałem przedwzmacniacz w antenie siatkowej,bo niestety podczas burzy starą płytkę spaliło,no cóż bywa.

Podjechałem więc z sąsiadem do sklepu i zakupiliśmy taki przedwzmacniacz bo innych akurat pan w sklepie w Szczekocinach nie miał:

http://www.davbol.com/index.php/ct-menu ... nu-item-21

Po wymianie płytki na nową wszystko gra i właśnie tak z ciekawości gdy antena jeszcze nie wróciła na maszt około 5-6 metrów nad gruntem,sprawdziliśmy jaki sygnał prezentują poszczególne MUX-y przy zawieszeniu anteny około 1,80 metra nad ziemią i z powierzchni gruntu:

Wysokość 1,8 metra:
MUX-1 siła sygnału 37%,jakość 91%
MUX-2 siła 35%,jakość 90%
MUX-3 siła 27%-33%,jakość 52-67%
Odbiór stabilny na wszystkich MUX-ach.

Powierzchnia gruntu:
MUX-1 siła 17%,jakość 45% odbiór stabilny
MUX-2 siła 15-17%,jakość 42% odbiór stabilny
MUX-3 siła 5%,jakość 11-14% pikseloza co kilka sekund

Otóż nasuwa się pytanie czy nadajnik MUX-3 ma faktycznie 150kW ERP czy to tylko pic na wodę fotomontaż :?:
Skoro MUX-1 i MUX-2 przy 100kW ERP mają mocniejsze parametry nawet gdy antena jest oparta o płot.

Gdy antena wróciła na maszt parametry wyniosły odpowiednio:
MUX-1 siła 92%,jakość 100%
MUX-2 siła 91%,jakość 100%
MUX-3 siła 77%,jakość 86%

Wszystkie MUX-y odbiór stabilny.

Telewizor plazma Thomson z wbudowanym tunerem DVB-T nie patrzyłem jaki model bo nawet mi to na myśl nie przyszło podczas instalowania.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: poxipol »

Po prostu wynika to z tego że im wyższa częstotliwość tym fale są bardziej tłumione.
Dlatego też w antenach szerokopasmowych,większy zysk jest na wyższych kanałach.
Ziemia ma bardzo duży wpływ na odbiór.Teoretycznie minimalna wysokość zawieszenia anteny powinna wynosić 10m

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Nie wiem jaki zysk w db ma ta płytka wzmacniająca bo niestety nie podano na odwrocie parametrów.

Ja w swojej siatce mam przedwzmacniacz,który ma wyszczególnione zyski +/- do 2dB
kanały:
6-12 narastająco od 14-17dB
21-50 narastająco od 17-22dB
51-69 malejąco od 22-17dB

A co do tego zawieszenia anten nad gruntem min.10 metrów ,to bym polemizował że im wyżej tym lepiej,w wielu przypadkach obniżałem znajomym anteny z powodu zbyt dużych zakłóceń.
Jak widać nie zawsze im wyżej tym lepiej.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: poxipol »

Co do wysokości zawieszenia anten,to masz rację różnie z tym bywa.

Anteny synfazowe-boczno kierunkowe potocznie zwane siatkami,nie są idealną konstrukcją.
Podstawowym warunkiem prawidłowej jej pracy jest jej synfazowość zasilania poprzez symetryczny tor sprzęgający dipole.Wrażliwy na konstrukcję wsporczą anteny i zakłócenia.
Synfazowość w tak szerokim paśmie jest trudna do uzyskania dobrych parametrów.
W lepszych wykonaniach dokłada się bierne elementy dopasowujące.
W jednych warunkach będzie się dobrze sprawować w innych fatalnie.
Druga sprawa.
Zastosowanie kabla gorszej jakości,będzie miało większe niedopasowanie i tłumienie na wyższych kanałach.
Z przedwzmacniaczami też różnie bywa-dwa takie same a różne parametry.
Najlepiej dobierać tzw.selekcjonowane.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: K63 »

TLW/SZA pisze: A co do tego zawieszenia anten nad gruntem min.10 metrów ,to bym polemizował że im wyżej tym lepiej,w wielu przypadkach obniżałem znajomym anteny z powodu zbyt dużych zakłóceń.
Jak widać nie zawsze im wyżej tym lepiej.
No to i ja coś "dorzucę".
Zacząłem od masztu o wysokości ok. 5 m i ... kicha. Zacząłem obniżać antenę i na ok. 3,5 m i zrobiło się dużo lepiej. Telewizor (SHARP) zaczął stabilnie odbierać wszystkie mux-y, interpretując jakość sygnału jako średnią lub dobrą. Ale wg miernika cudów nie było.
Na tej wysokości złapałem słaby - a mimo to - stosunkowo stabilny odbiór mux-1 ze Św. Krzyża (136 km).

Obrazek

No to zacząłem sukcesywnie jechać w dół (było coraz lepiej), aż doszedłem do takiej wysokości

Obrazek

No i tutaj na mierniku pokazały się wartości "dopuszczalne" (siła 43-47 dBuV, MER 26-28 dB, PreBER E-04/05, PostBER E-07/08). Gdy położyłem antenę na ziemi parametry MER i BER na wszystkich kanałach jeszcze bardziej sie poprawiły ! Ostatecznie antena pozostała ok. 0.5 m nad ziemią, co telewizorowi bardzo odpowiada, bo w zależności od mux-a pokazuje jakość jako dobrą - bardzo dobrą, a siłę 50-90 %. Odbiór stabilny.

Antena to pasywny Dipol 19/21-60 i skierowana jest dokładnie na nadajnik w Tarnowie (k.23,45,50) odległy o ok. 53 km.
Profil Obrazek jest nieciekawy, a antena "widzi"

Obrazek

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

No - powiem Ci że jestem pod wrażeniem, jeszcze nie widziałem aż tak nisko zamontowanej anteny, niektórzy sąsiedzi mają w ogródkach na wysokości około 2 metrów i na podobnych wysokościach zaobserwowałem przejeżdżając przez różne miejscowości ale 0,5 metra nad ziemią to absolutny rekord. A jak takie rozwiązanie sprawuje się np. zimą?

Ja ze swojej strony mogę potwierdzić to co piszą moi przedmówcy, że z wysokością zamontowania anteny jest różnie, zwłaszcza jak odbiera się nie bezpośrednio tylko z odbicia.
W moim przypadku z Wręczycy im wyżej tym lepiej a ze Św. Krzyża odwrotnie im wyżej tym gorzej. ale przyznam szczerze że tuż nad ziemią nie próbowałem, za to zauważyłem że z tego kierunku tzn. Św. Krzyża jak antena była około 0,5 metra nad dachem blaszanym to lepiej odbierało niż jak podniosłem o prawie 3 metry, co w moim przekonaniu przeczy logice i fachowym poradom choćby na tym forum.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: K63 »

Antena zamontowana została w ubiegłym roku. Ostatnia zima była bardzo łagodna i nawet w górach śniegu było jak na lekarstwo, więc jego warstwa 10-20 cm w żaden sposób nie zaszkodziła w odbiorze.
Antena zamontowana jest u moich znajomych, więc mam możliwość prowadzenia eksperymentów przez cały rok w każdych warunkach pogodowych.
Kolejna ciekawostka - jesienią, widoczny w tle, gęsty zagajnik (zdj.1) traci liście i po obróceniu anteny o 90 st. pojawia się możliwość odbioru z dobrymi parametrami z Chorągwicy (36 km). Warunek - antena nie może być zawieszona wyżej niż 1,5-2 m nad ziemią.
Na koniec dodam że zastosowanie najsłabszego wzmacniacza umożliwia odbiór z Tarnowa i Krakowa z anteny zawieszonej na większej wysokości, np. jak na zdj. 1.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

K63 pisze:Ostatecznie antena pozostała ok. 0.5 m nad ziemią, co telewizorowi bardzo odpowiada, bo w zależności od mux-a pokazuje jakość jako dobrą - bardzo dobrą
No,no nieźle jak na odbiór z powierzchni gruntu ;)
Najwidoczniej to wzniesienie gdzie stoi dom ma bardzo dobre położenie względem padania fal nośnych z obiektu nadawczego ;)
ObywatelDVB-T pisze:
Ja ze swojej strony mogę potwierdzić to co piszą moi przedmówcy, że z wysokością zamontowania anteny jest różnie.
W moim przypadku z Wręczycy im wyżej tym lepiej a ze Św. Krzyża odwrotnie im wyżej tym gorzej. ale przyznam szczerze że tuż nad ziemią nie próbowałem, za to zauważyłem że z tego kierunku tzn. Św. Krzyża jak antena była około 0,5 metra nad dachem blaszanym to lepiej odbierało niż jak podniosłem o prawie 3 metry, co w moim przekonaniu przeczy logice i fachowym poradom choćby na tym forum.
Kiedyś jeszcze za czasów analogu,mój sąsiad działkowiec mając jeszcze pokryty dom eternitem miał antenę zawieszoną na strychu,nawet TVN z Targowej na kanale 24 odbierał mu lepiej jak u mnie,gdzie antena była na dworze :D
I jakież było jego zdziwienie gdy zmienił pokrycie dachu na blachę trapezową że nawet TVP1, czy Polsat odbierały kiepsko.
Jak wiadomo blacha odbija falę nośną z przekaźnika i w tym przypadku jak kolega opisuje,gdy antena była na wysokości ok 3 metrów nad dachem to łapała ewidentne zakłócenia odbite przez blachę.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam a ja mam blachę na dachu i antenę na strychu i działa lepiej niż na dworze.
Dodam jeszcze że wczoraj przez cały dzień poziomy Mux'ów były od rana do wieczora w miarę stabilne 85% i nie musiałem regulować tłumikiem a wahają się czasami od 70 (rano) do 98% (wieczór) ,żonę trafia a ja już się przyzwyczajałem jak to elektronik coś tu pokręci tam wyreguluje i jest ok :lol: .

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Dziś jakoś około 17:15 powtórka z rozrywki czyli zanik sygnału na kilka sekund w radiu i trzech MUX- ów w TV.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Co do radia nie wiem, ale jeśli chodzi o TV to mogę potwierdzić, ale tylko jeśli chodzi o MUX-2 pozostałe w tym samym czasie były. Akurat byłem u teścia i miałem okazję zaobserwować osobiście.
Z Wręczycy też miałem chwilowe zaniki sygnału przed południem kiedy jeszcze byłem w domu.
To potwierdza wpływ tropo które ostatnio jest bardzo silne i zmienne nad polską a w dodatku są niestabilne obszary odbioru.
Tym razem burzy nie było, była niedziela to na obiekcie nic nie robili, no to co się stało?
Tak jak pisałem wcześniej, nawet jeśli ktoś mieszka blisko nadajnika i ma bezpośrednią optyczną widoczność to nie oznacza że nigdy nie będzie miał problemów z powodu tropo.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Może masz rację. Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała, może to był tylko zbieg okoliczności ale w tym samym czasie miałem włączony mały wentylator taki wiatraczek i w czasie zaniku sygnału coś go zdusiło, spowolniło na chwilę obroty nie wiem czy to może mieć związek? Szybko spradziłem kanały 30, 37,47 - brak sygnału po chwili sygnał na full potem radio i znów jak ostatnio radio Zet i Maryja - szum, reszta była już ok. Możliwe że to jakieś lokalne zakłócenia. Chociaż niepokoi mnie całkowity zanik emisji z obiektu a w szczególności dłuższe uruchamianie się nadajników radia Zet i Maryj i wygląda to tak jakby ktoś restartował nadajnik.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

W sumie może i tak być, bo jeśli to nie zbieg okoliczności to jeśli przez chwilę zadusiło wiatraczek to wygląda to tak jakby w Twojej okolicy ktoś uruchomił jakieś urządzenie które na rozruch potrzebuje dużo mocy. Nie wiem silnik może spawarka, stąd może być chwilowy spadek napięcia w sieci ale także w odbiornikach no i oczywiście takie urządzenie dużego kalibru może zakłócać samo od siebie, tylko kto coś takiego włącza w niedzielę, ni i żeby zakłóciło wszystkie częstotliwości jednocześnie łącznie z radiem?
Naprawdę trudno stwierdzić , musisz po prostu poobserwować.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Jedno jest pewne - coś powoduje zaniki sygnału i przypuszczenia możemy snuć w nieskończoność a i tak nie będzie wiadomo na 100% co to jest.

Zablokowany