DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

Chciałbym zrobić taki myk mianowicie jedną antenę skierować na Suchą Górę, oczywiście antena ze wzmacniaczem a druga na św. Krzyż z symetryzatorem. Jak zsumować te dwa sygnały? Jak to rozwiązać jak jedna będzie ze wzmacniaczem a druga z symetryzatorem? Nie pogryzą się?

Marhat

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Marhat »

bogdanzieba pisze:Chciałbym zrobić taki myk mianowicie jedną antenę skierować na Suchą Górę, oczywiście antena ze wzmacniaczem a druga na św. Krzyż z symetryzatorem. Jak zsumować te dwa sygnały? Jak to rozwiązać jak jedna będzie ze wzmacniaczem a druga z symetryzatorem? Nie pogryzą się?
W przypadku odbioru analoga i DVB-T można użyć zwrotnicę antenową z korektorem np ZA8 z AMS. Ma dwa wejścia, a w każdym trzy strojone pułapki oraz możliwość niezależnego krosowania zasilania wzmacniacza w każdej gałęzi. W przypadku odbioru samego DVB-T proponowałbym Rozgałęźnik RSI-03 TV/FM 1/2 z jednym przejściem DC AMS dostępny na Dipol.com.pl Kod towaru: R55202. Do wejścia z kondensatorem dopinamy antenę z symetryzatorem a do drugiego antenę ze wzmacniaczem.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

Obie anteny będą do odbioru NTC jedna z Suchej Góry a druga ze św. Krzyża.

Marhat

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Marhat »

[quote="mientoliptus"][quote="sq7dtf"]Witam
Ja próbowałem złapać MUX2 ze Św. Krzyża w Kielcach na osiedlu KSM (prawie centrum)na antenie pokojowej i czasem pojawiło się tylko kilka procent, ale jakość zerowa więc i kanałów brak na liście. Dodam że analogowo odbieram TV ze Św. Krzyża z odbiciami od wieżowców, ale miałem nadzieję że cyfrówka da sobie radę. Pozostaje mi mieć nadzieję że po zmianie mocy do 100 kW coś jednak się pojawi na ekranie...tylko to potrwa do wyłączenia analogowej TV...

Niestety 594 MHz jest już nieźle tłumiona przez nasze żelbetonowe klatki. testuję odbiór na tanim odbiorniku USB podłączonym do netbooka i wewnątrz mieszkania, prosta antenka unipolowa (zdecydowanie zbyt długa jak na tę częstotliwość) nie daje sobie rady. Po podłączeniu do antenki zewnętrznej (6 elementów LPDA) skierowanej w kierunku komina i Targowej a więc przy mojej lokalizacji prawie tyłem do nadajnika, mam 100% siłę i 80% jakość sygnału.Testowałem również odbiór na trasie Kielce - Św. Krzyż z antenką położoną poziomo przy przedniej szybie samochodu. Na całej trasie, z wyjątkiem martwej strefy w Bielinach, obrazek szedł bez zająknięć.
Co do mocy nadajnika, to w tej chwili testowo pracuje pełną parą 3 KW. Nie ręczę że tak będzie docelowo, po pomiarach UKE. Sucha góra nadaje 640 W a Szczyrk 1,6 KW. Ale wszystko będzie ostatecznie ustalane po wymianie anten.

Marhat

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Marhat »

bogdanzieba pisze:Obie anteny będą do odbioru NTC jedna z Suchej Góry a druga ze św. Krzyża.
Najprostrzą separację napięcia stałego można zrobić poprzez zapięcie kondensatorka 10- 20 pf pomiędzy żyłę gorącą a zacisk symetryzatora.

elwood-xp

Zrzuty kanałów ze św.Krzyża

Post autor: elwood-xp »

Tak w ramach weekendu, zamieszczam poniżej trzy stop klatki tego, co mój wysłużony tunerek USB podłączony do kawałka drutu na dachu ze wzmacniaczem, jest w stanie odebrać:

http://img62.imageshack.us/img62/9785/clip1g.jpg
http://img69.imageshack.us/img69/5992/clip2sr.jpg
http://img192.imageshack.us/img192/4172/clip3d.jpg

Odległość od nadajnika 80km

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: slawek »

Witam wszystkich znajdujących się w zasięgu tego nadajnika.Mieszkam w Markowej pow przeworski.Dzięki temu nadajnikowi w końcu jestem w zasięgu mux 2.Pisze o tym dlatego że trzeba próbować i testować.Otóż jestem w sumie w zasięgu 5 nadajników Sucha góra 0% Przemyśl 55% pikselioza Tarnów czasami 50 i odbiór Zamość 55% i Kielce :-) 70-85% i stabilny odbiór.Dodam tylko że do Kielc mam 129.6 km. Nie zamierzam się chwalić ale chyba to jak na razie najlepszy wynik zgłoszony na tym forum z tego nadajnika.TEN NADAJNIK JEST NIESAMOWITY.pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na start nadajnika Leżajsk który załatwi problem zasięgu na podkarpaciu.

Panie Tomku albo Panie Jarosławie jest szansa na wcześniejszy start tego nadajnika niż koniec tego roku czy nie ma na to co liczyć?

dario9678
Posty: 145
Rejestracja: 12 października 2010, o 16:02
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-69 LNA-177+DIPOL-4/5-12 symetryzator + zwrotnica ant. ZA-104Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: dario9678 »

Na jakiej antenie odbierasz MUX 2 ze Św.Krzyża?

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: slawek »

na telmor 860 coś tam ze wzmcniaczem 25 db lub siatka poziom sygnału podobny ale chodzi na siatce bo siatka ma większą szerokość wiązki i bokiem chodzi mi mux3 z rzeszowa

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

Ja przy takiej odległości co kolega slawek również odbieram ten nadajnik choć potrzebuje do tego ATX91 z wbudowanym wzmacniaczem. Niestety sygnał nie jest u mnie stabilny np. każdego dnia po 22 jest pogorszenie, a dzisiaj nawet w ciągu dnia miałem problem z odbiorem a analogi z Kielc chodzą stabilnie. Dlatego też z niecierpliwością czekam na nadajnik z Leżajska, bo MUX2 z Przemyśla i Suchej Góry u mnie brak :( . Jak były testy paczki TVP jeszcze w MPEG2 z nadajnika Leżajsk/Giedlarowa to przy deklarowanej wtedy mocy 2 kW odbierałem to na antenie która była na strychu :D Mam nadzieje że jak odpalą MUX2 z mocą 40kW to odbiorę na kawałku drutu ;) Choć martwi mnie ten nieszczęsny wysoki 61 kanał :x

Jeśli zaś chodzi o wczesniejszy termin włączenia Leżajska to jest to już raczej pytanie do nadawców MUX2 bo nadajnikiem zajmuje się konkurencyjna wobec Emitela firma Info-tv-fm z Zamościa. Może Pan Tomasz Berezowski wie coś na ten temat.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: slawek »

Wiem że ten nadajnik jest spólki info ale chyba emitel będzie go wynajmował lub płacił spółce za nadawanie.Do włączenia tego nadajnika zostało jeszcze trochę czasui pewnie pan Tomasz może jedynie nam cokolwiek powiedzieć.Kolego barrt z jakiej miejscowości dokladnie jesteś

a ten nieszczęsny kanał 61 jest rzeczywiście nieszczęsny ale o ile się nie mylę to sygnał z wszystkich nadajników wokól nas na kanale 61 będzie się sumował o ile nasze anteny będą "widzieć" 2 lub więcej nadajników

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

Miejscowość w Gminie Błażowa 8-) - jakieś 20km na południe od Rzeszowa. Przy czym ja mieszkam w jednym z wyższych jej punktów (ok. 380m), a mimo to nie mam odbioru na 61 kanale (mam za to MUX3 k42 ale odbiera tylko na ATX91). Większość mieszkańców mojej i okolicznych miejscowości mieszka w dolinach i mają jedynie do wyboru Suchą Góre z odbiciami albo zaśnieżony Przemyśl :( . Podejrzewam że do nich cyfryzacja naziemna nigdy nie dojdzie :shock: Ale jest za to bardzo dużo anten pewnej platformy sat :D
Co zaś się tyczy Leżajska to ciekawe jak to będzie. Czy Emitel zainstaluje tam swój sprzet i bedzie placił tamtym tylko za udostępnienie powierzchni, czy też Info bedzie wynajmowało Emitelowi swoj nadajnik :?:

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bartt pisze:Miejscowość w Gminie Błażowa 8-) - jakieś 20km na południe od Rzeszowa. Przy czym ja mieszkam w jednym z wyższych jej punktów (ok. 380m), a mimo to nie mam odbioru na 61 kanale (mam za to MUX3 k42 ale odbiera tylko na ATX91). Większość mieszkańców mojej i okolicznych miejscowości mieszka w dolinach i mają jedynie do wyboru Suchą Góre z odbiciami albo zaśnieżony Przemyśl :( . Podejrzewam że do nich cyfryzacja naziemna nigdy nie dojdzie :shock: Ale jest za to bardzo dużo anten pewnej platformy sat :D
Co zaś się tyczy Leżajska to ciekawe jak to będzie. Czy Emitel zainstaluje tam swój sprzet i bedzie placił tamtym tylko za udostępnienie powierzchni, czy też Info bedzie wynajmowało Emitelowi swoj nadajnik :?:
Bartt, Leżajsk nic nie pomoże Twojej lokalizacji. Musisz kombinować z Suchą Górą. Wg mnie powinieneś odebrać MUX-2 z Suchej, niestety zapewne trzeba się będzie pobawić anteną. W odległości 20km od Suchej proponuję zacząć od wywalenia wzmacniacza i próbować odebrać z odbicia. Kręć anteną nie tylko w poziomie, ale i w pionie, Twój ATX jest mocno kierunkowy.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

Panie Tomaszu prosze nie odbierać mi nadzei :) Na Suchą Góre nie liczę (chyba że w okresie docelowym ja bedzie k32 50kW) bo sprawdzałem już wszystko jeśli chodzi o system antenowy (np MUX3 k42 który jest nadawany z większą mocą bez wzmacniacza też nie chodzi). Natomiast z Leżajska mam lepszy profil terenu (brak przeszkadzających wzniesień) niż do Suchej Góry, no i analogi z Leżajska działają b. dobrze tj. TVP1 i 2 oraz całkiem znośne TVP Info, a to w przypadku tego ostatniego tylko 10kW i 58k :shock: Jakoś w górach te fale dziwnie się rozchodzą :o

No ale co z tym Leżajskiem. Są szanse na wcześniejsze uruchomienie? Bo teraz jest tam na mapce zasiegu MUX2 brzydka biała plama :)

A tak na marginesie to Sucha Góra to niezbyt dobra lokalizacja dla Rzeszowa i okolic, np. nadające z ogromną jak na radio mocą 120 kW RMF FM kiepsko działa na przenośnych radyjkach wewnątrz budynków. Szkoda że na tzw. Magdalence nie ma wieży telewizyjnej. Przykladowo nadające tam Radio Via z mocą 10kW mogę odbierac praktycznie bez anteny czy to w domu czy tez w Rzeszowie :D

No ale przepraszam, rozpisałem sie,nie to województwo w temacie watku :)
Ostatnio zmieniony 25 lipca 2011, o 00:02 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bartt pisze:Panie Tomaszu prosze nie odbierać mi nadzei :) Na Suchą Góre nie liczę (chyba że w okresie docelowym ja bedzie k32 50kW) bo sprawdzałem już wszystko jeśli chodzi o system antenowy (np MUX3 k42 który jest nadawany z większą mocą bez wzmacniacza też nie chodzi). Natomiast z Leżajska mam lepszy profil terenu (brak przeszkadzających wzniesień) niż do Suchej Góry, no i analogi z Leżajska działają b. dobrze tj. TVP1 i 2 oraz całkiem znośne TVP Info, a to w przypadku tego ostatniego tylko 10kW i 58k :shock: Jakoś w górach te fale dziwnie się rozchodzą :o

No ale co z tym Leżajskiem. Są szanse na wcześniejsze uruchomienie? Bo teraz jest tam na mapce zasiegu MUX2 brzydka biała plama :)
Bartt, przeanalizowałem profile dla Błażowej. Nie licz na odbiór DVB-T z Leżajska ani z Soliny. Podaj dokładne współrzędne Twojej lokalizacji.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

No trudno niech będzie. Zdradzam miejsce swojej lokalizacji :D Sa to oczywiście okolice Błażowej, jakieś 10km na zachód od centrum miasta, a wspołrzędne to 49 52 12 N oraz 21 59 07 E odpowiednio: stopnie minuty sekundy wg. strony dvbtmap.eu
(wysokość 378m) są to już praktycznie wzgórza nad doliną w której znajdują się okoliczne miejscowości bo tam praktycznie nic nie odbiera.

Uparcie czekam na Leżajsk :D Choć Św Krzyż też działa a to 130km :), a Sucha Góra mimo 18km, nie :oops:

Aha, odbieram też na tej samej antenie skierowanej na Kielce MUX3 z Rzeszowa (moc 500W ;) )
Ostatnio zmieniony 25 lipca 2011, o 01:40 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bartt pisze:No trudno niech będzie. Zdradzam miejsce swojej lokalizacji :D Sa to oczywiście okolice Błażowej, jakieś 10km na zachód od centrum miasta, a wspołrzędne to 49 52 12,9 N oraz 21 59 07,8 E odpowiednio: stopnie minuty sekundy wg. strony dvbtmap.eu
(wysokość 378m) są to już praktycznie wzgórza nad doliną w której znajdują się okoliczne miejscowości bo tam praktycznie nic nie odbiera.

Uparcie czekam na Leżajsk :D Choć Św Krzyż też działa a to 130km :), a Sucha Góra mimo 18km, nie :oops:

Aha, odbieram też na tej samej antenie skierowanej na Kielce MUX3 z Rzeszowa (moc 500W ;) )
Piękna okolica :-) Jeszcze raz przeanalizowałem profile... mieszkasz w czarnej dziurze :-) Może po prostu zamiast wydawać kasę na anteny naziemne kup najtańszą ofertę jakiejś platformy satelitarnej?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

:D No owszem okolica całkiem niezła :) Troche gorzej w zimie jak zasypie śniegiem ;) . A satkę mam, działa bardzo dobrze. Jednak ma tą wadę że wszyscy muszą oglądać to samo. Co innego DVB-T. W tym jest jego przewaga nad sat że każdy może oglądać co innego na swoim TV.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: mac_33 »

w sobote walczylem w okolicach suchedniowa /rodzina/ z odbiorem mux2; po pierwszym podłaczeniu jakośc bo tylko to pokazywał dekoderek skacze od 0 - 99 % - pierwsze rozczarowanie; dodatkowo analogi zasnieżone; no cóz miało był łatwo i przyjemnie - czas na przeglad instalacji - hmm.. kabel na dachu lezy ok 40 cm od anteny :-) /siatka po przejsciach bez pokrywki do puszki/ po podłączeniu kabla do symetryzatora i anteny analogi wróciły 1 i 2 super na 5, tvpinfo słabszy a mux2 jakosc 88% i ani drgnie, nastepinie poprawa wszystkich połaczeń na 4 telewizory dwie kondygnacje duzo połączeń i bez wzmacniacza - pomiary - analog na najbardziej oddalonych tv odbiór pogorszył się do 4+ bez tvp info bo śniezy a mux 2 stracił raptem 8% i stabilny - no i pytanie domowników kiedy bedzie tvp w tym pudełku bo im sie mux2 podoba.

l__s2

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: l__s2 »

Witam, wczoraj odebrałem w Łańcucie MUX-2 z Kielc z odległości 122 km. Telewizor LG 32LD465, poziom sygnału: 98%/100%, odbiór bokiem anteny kierunkowej ustawionej na Rzeszów.
slawek pisze:Mieszkam w Markowej pow przeworski.
A co to jest za Markowa w powiecie przeworskim? Bo ja słyszałem, że jest tylko jedna w Polsce i jest ona w powiecie łańcuckim :D

http://pl.wikipedia.org/wiki/Markowa

Zablokowany