DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

zephyr77
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:09
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: zephyr77 »

Taka miejscowość Brzóstowa 7km na wschód od Ostrowca. W opisie anteny jest, że ma wbudowany symetyzator. Jest to coś takiego, tylko w innym kształcie i kolorze:
Obrazek

Co do podłączenia to przez złącze F podłączyłem kabel antenowy do anteny. Z drugiej strony do TV. Nic specjalnego bo nie raz już podłączałem antenę :D Antena jest na zewnątrz budynku, skierowana w stronę Świętego Krzyża w miejscu starej anteny.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: K63 »

Masz zapewne jedną z tych dwóch płytek. Jak widzisz, symetryzator troszkę różni się kształtem od wzmacniacza.
Obrazek

zephyr77
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:09
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: zephyr77 »

Podane kształty na rysunku nie odpowiadają kształtowi symetryzatora w antenie. Chyba jednak to nie kształt ma wpływ na to czemu nie ma dobrego odbioru. Ktoś ma jakąś radę jak rozwiązać problem?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Ja mam tylko dwie opcje: albo gdzieś zrobiłeś błąd w podłączeniu np. zwarcie przy podłączaniu Wtyków i mniej prawdopodobne to, że ta płytka jest niepotrzebnym wzmacniaczem. W Brzóstowej to chyba trzeba chcieć, aby coś nie odbierało.

zephyr77
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:09
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: zephyr77 »

Czyli zakładając, że ta płytka jest niepotrzebnym wzmacniaczem to muszę wymienić ją na symetryzator?

Zdjąłem antenę i wymontowałem płytkę. Tak wygląda. Może to pomoże rozwiązać problem.
Obrazek
Obrazek

Tak sobie pomyślałem czy nadajnik sieci komórkowej może zakłócać sygnał? Bo tak się składa, że jakieś 1,5km w linii prostej postawili niedawno maszt.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

To jest symetryzator więc ok. Tak więc może być zwarcie gdzieś po drodze pomiędzy anteną a odbiornikiem. Zakładam że kabel jest ok.?. A wcześniej na siatce nie było żadnych zakłóceń? Nadajnik GSM? Czy ja wiem, ostatnio nie siedzę w temacie, ale coś mi się obiło o uszy że LTE w paśmie 800Mhz może mieć tam jakiś wpływ, ale wątpię żeby to była przyczyna Twojego aproblemu. Pozdrawiam.

zephyr77
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:09
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: zephyr77 »

Na początku na siatkówce było ok. Pojawiały się czasem zakłócenia ale sygnał oraz jakość sięgała 90-100%. Było elegancko.
Problemy pojawiły się jakiś czas temu i na siatkówce nie można było już odbierać. W czasie skanowania nie łapało sygnału. Być może było to związane ze zmianą częstotliwości nadawania :?: Kupiłem w takim razie ww. antenę. Zamontowałem i pojawiły się problemy o których pisze. Kabel jest dobry.
Może warto wspomnieć, że dopiero po 3 przeskanowaniu złapałem wszystkie 3 MUX. Wcześniej zawsze któregoś brakowało :( Mówisz, że może być gdzieś zwarcie. W którym miejscu ono może się robić to będę szukać.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

zephyr77 pisze:Podłączenie zasilacza do anteny nie poprawia sytuacji. Co ciekawe mając starą siatkówkę moc sygnału i jakość sięgała 90-100%.
Czy ktoś może coś poradzić? W czym jest problem? Czy może to przez silny wiatr dzisiejszego dnia?
Nie do końca rozumiem. Czy to oznacza że zasilacz został po antenie siatkowej a Ty go po prostu włączasz i wyłączasz z gniazdka?.
Jeśli tak, to po włączeniu zasilacza gaśnie Ci dioda przy zasilaczu, bo skoro w antenie masz symetryzator a nie wzmacniacz, to powstaje w ten sposób zwarcie.

Ważna sprawa: Jeśli w antenie jest symetryzator, to zasilacz musi być zdemontowany i zastąpiony zwykłą wtyczką antenową, ponieważ zasilacz niepodłączony tłumi sygnał a podłączony w obwodzie z symetryzatorem robi zwarcie.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Tomciosz »

Gwoli ścisłości: nie zasilacz, a ta czarna część na kablu antenowym - separator zasilania(antenowy).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Oczywiście masz rację, że to separator we wtyczce powoduje problemy w takiej konfiguracji.
Ale napisałem wyraźnie, że należy zdemontować cały zasilacz a nie odciąć kabel z transformatorkiem (zasilaczem) od wtyczki i zastąpić go zwykłym wtykiem antenowym np. coś takiego w połączeniu z czymś takim.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

No jeżeli kolega który opisuje wyżej wymienione problemy w odbiorze,walnął taką gafę i podłączył pasywną antenę do separatora napięcia to nie dziwota że sygnał się zerwał.

zephyr77
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:09
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: zephyr77 »

Zrobiłem tak jak poradził ObywatelDVB-T i zainstalowałem wtyk antenowy. Faktycznie popełniłem błąd bo nie wiedziałem, że sam separator może tak znacznie ograniczać sygnał, nawet jak zasilacz nie jest podłączony do prądu.Obrazek
Sygnał aktualnie wzrósł i jest w zakresie od 80 do 100 procent.
Bardzo dziękuję wam za pomoc i lekcję :)

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Dobrze, że za dwa tygodnie jest konserwacja. Przydałoby się coś jednak zrobić w sprawie tych zaników wszystkich emisji z obiektu. Dzisiaj w godzinach około południowych dostałem cynk, że obiekt znowu się wyłącza. A to nie jest pierwszy raz. W okresie wakacji również zanotowałem kilka takich przypadków.
Dodatkowo dosyć często nadajnik Zetki szwankuje : http://swietokrzyskieter.pl/ize.htm - tutaj opisana jest wczorajsza awaria dosyłu.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Nie wiem co jest grane czy ktoś celowo manipuluje ,czy faktycznie coś jest z instalacją nadawczą bądź zasilaniem,ale kilka dni temu musiałem przenosić antenę w miejsce gdzie była wcześniej na wysięgniku,jakieś 2 metry do przodu aniżeli była do tej pory bo znikł MUX-3 (k 47) a jakże :lol: czary,mary.
MUX-1 (k 30) i MUX-2 (k 37) bez zmian bez względu w którym miejscu jest antena.Wysokość nad gruntem ta sama 6 metrów,mam zamontowane dwa wysięgniki na ścianie tak asekuracyjnie,jak to moja małżonka się wyśmiewa jeden na sezon wiosenno-letni a drugi na jesienno-zimowy :lol:

To samo opisywałem kilka dni temu ,tyle że z nadajnika w Dobromierzu,sygnał szalał jak powariowany,aby samoczynnie po kilku dniach się unormować i teraz jest w porządku.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam to Ty TLW/SZA masz na sezon lato/zima a ja czasem muszę regulować tłumikiem nawet trzy razy dziennie :lol:

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Młody pisze:Dobrze, że za dwa tygodnie jest konserwacja. Przydałoby się coś jednak zrobić w sprawie tych zaników wszystkich emisji z obiektu. Dzisiaj w godzinach około południowych dostałem cynk, że obiekt znowu się wyłącza. A to nie jest pierwszy raz. W okresie wakacji również zanotowałem kilka takich przypadków.
Dodatkowo dosyć często nadajnik Zetki szwankuje : http://swietokrzyskieter.pl/ize.htm - tutaj opisana jest wczorajsza awaria dosyłu.
W dniu dzisiejszym w godzinach rannych również były chwilowe zaniki sygnału ze Św. Krzyża. Sąsiedzi też mi zgłaszali problemy z chwilowymi problemami w odbiorze telewizji naziemnej.
Również radiowa Zetka na 105,3FM rwała swój sygnał. Aż dziw bierze, że do tej pory osoby odpowiedzialne za emisję z w/w nadajnika nie znalazły przyczyny i nie zainterweniowały w sprawie wyłączania się tak dużego i znanego obiektu nadawczego w naszym regionie.

Ps. póki co, znajdę u siebie tymczasowe rozwiązanie: dołożę do mojej instalacji antenowej dodatkową antenę yagi, by oglądać Mux 1 i Mux 2 z nadajnika w Kozłowcu pod Przysuchą w raz z łódzkim Muxem 3. Natomiast kielecki Mux 3 odbiorę z komina EC w Kielcach, który w Skarżysku bardzo dobrze odbiera na antenie z symetryzatorem. Do tego celu wykorzystam moją obecną siatkę. Zaś z odbiorem ze Św. Krzyża dam sobie spokój do czasu, aż w końcu te zaniki napięcia na tym obiekcie zostaną naprawione.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Jutro konserwacja od 9.00 do 15.00

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Oby poradzili coś na te chwilowe zaniki sygnału co opisują koledzy powyżej.

Przyznam że ja nie miałem sposobności ich nigdy zauważyć,cóż chyba oglądam za mało telewizji :lol:

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Nie koniecznie trzeba oglądać tv, wystarczy mieć włączone radio zet na 105.3, które najbardziej cierpi na tych zanikach.
P.S jutro ma lać cały dzień, tylko nie wiem czy to będzie mieć wpływ na przeprowadzenie konserwacji.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Trwa konserwacja na Świętym Krzyżu. Wyłączono TV i w radiu wyłączone 6 z 7 nadających stacji. Obecnie w eterze nadal jest RMFMAXXX.

10:25 - zgasł RMFMAXXX na kilka sekund, po czym wróciła nośna i po chwili dosył. Może prąd sprawdzają.
10:30 - ponownie zgasł MAXXX, teraz już chyba do 17:00.

Zablokowany