DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: qrzy »

Po ostatnim etapie wyłączeń telewizji analogowej będą jeszcze jedne i ostatnie już rozsady kanałowe. Drugi multipleks z kanału 36 zostanie przeniesiony na 37, a moc podniesiona z obecnych 50kW do 100kW.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Już jest zaktualizowana mapka z zasięgiem MUX1 ze Świętego Krzyża. MUX 1:http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2013, o 21:35 przez TLW/SZA, łącznie zmieniany 2 razy.

pz0

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pz0 »

michal135 pisze:No to poczekajcie miesiąc i MUX 3 będziecie mieli z Machowa na kanale 26, skoro 47 nie odbiera. Moc Machowa zostanie podwojona.
No nie tak do końca. Kierunek Machów mam pięknie zasłonięty i poza tym na co mi regionalny Rzeszów? Wolę Kielce/Lublin.
Tylko dlaczego na kanale 47 ze Św. Krzyża mam brak sygnału, jak na 30, 36 i 62 nie było najmniejszych problemów.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: michal135 »

Mimo, że masz zasłonięty to najwyraźniej najlepiej odbiera, bo skąd wziąłby się ten Rzeszów?
A odbiór z 47 to pewnie musisz zapewnić sobie kierując antenę na ten nadajnik w Sandomierzu - bez wzmacniacza. Albo antenę bez wzmacniacza na Kielce i bokiem odbierze sygnał z Sandomierza.

pz0

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pz0 »

michal135 pisze:Mimo, że masz zasłonięty to najwyraźniej najlepiej odbiera, bo skąd wziąłby się ten Rzeszów?
A odbiór z 47 to pewnie musisz zapewnić sobie kierując antenę na ten nadajnik w Sandomierzu - bez wzmacniacza. Albo antenę bez wzmacniacza na Kielce i bokiem odbierze sygnał z Sandomierza.
Nie, u mnie nie ma Machowa. Machów ma znajomy z Huty, który ma antenę na narożniku tak że z Machowa łapie mu sygnał od tyłu anteny. Ja mam kierunek Machów i Sandomierz bardzo mocno osłonięty. Do nadajnika w Sandomierzu raptem może 500m ale osłonięty skrzydłem bloku i niemal dokładnie pod kątem prostym do anteny. Kierunek Św. Krzyż mam czyściutki. Nawet jestem zadowolony z takiego układu bo mi ładnie osłania od śmieci z innych nadajników. Jak pisałem ze św Krzyża odbieram/odbierałem bezproblemowo na kanale 30, 36 i 62. Jeżeli miałbym za silny sygnał na kanale 47 to jednak ten sygnał byłby, a nie totalne zero jak mam w tej chwili. Najwyżej jakieś zakłócenia, zniekształcenia, pikseloza czy coś tam jeszcze, ale sygnał być powinien, a mam jakość/siła 0/0 i komunikat brak sygnału. Właśnie jestem zdziwiony że nie ma na kanale 47 absolutnie nic, a na pozostałych rzędu 99/99. Zresztą ganiałem już z tą antenką po różnych oknach, próbowałem nawet ze zwykłym druciorem i za każdym razem na 47 było 0/0 na pozostałych coś było, różnie, ale było. Próbowałem z przedwzmacniaczem i bez. Żadnych efektów.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: michal135 »

To nastaw antenę na Lublin.

wojteo CK

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: wojteo CK »

TLW/SZA pisze:Ty tak na poważnie czy tylko udajesz :D :shock: :lol: ,Jeśli na poważnie to przeskanuj jeszcze raz tuner automatycznie a jak chcesz to ręcznie k30,k36,k47
Mówiłem poważnie bo zawsze robiłem automatyczne wyszukiwanie :D Teraz już wiem jak zrobić ręczne wybranie kanału i szukanie programów. Otóż po takim zabiegu znajduje mi brakujące kanały ale robi się straszny bałagan. Np. jak miałem wszystko OK to tvp1 był na kanale 001, tvp2 na 002 itd. mogłem skakać programami "góra-dół" i miałem po kolei programy a teraz po ręcznym ustawianiu mam tvp1 na kanale 001, przeskakuję "w górę" i mam kanał 802, jeszcze raz w górę i mam dopiero tvp2 na kanale 002. Mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi :D
pablo82 pisze:Ledwo zdążyli wyłączyć analog, a już widzę ludzi "biegających" po dachach u mnie osiedlu na blokowiskach i te wszędzie montowane siatki z super hiper wzmacniaczami. Prosty przykład: sąsiedzi z bloku obok mnie: parter, dookoła bloki, kierunek na Św. Krzyż zasłonięty przez drzewa i bloki. Od samego rana kombinowali z anteną siatkową i co chwila z innymi płytkami (wzmacniaczami). Nie docierał do nich argument, że przy tak dużych mocach jakie są nadawane ze Św. Krzyża - nie stosuje się wzmacniacza przy odległości 30km od nadajnika (no chyba,że jakiś słaby 15dB - w skrajnych warunkach odbioru). Poszedłem do nich przed godz. 20tą- założyłem symetryzator antenowy i zwykły wtyk antenowy (całość warta około 5zł) i jak ręką odjął- wszystkie 3 Muxy po 100% jakości na tunerze Manta. Zobaczyć minę tych ludzi... bezcenne ;)

Czy możesz podesłać linka jak wygląda ten symetryzator?

Czy to coś takiego?

http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/symetryzator-antenowy ... 88001.html

Czy można kupić w Amatorze na Wojewódzkiej w Kielcach?

Też ,jak czytałem o odbiorze ze Świętego Krzyża, mi się wydaje że niepotrzebny mi wzmacniacz, ale bez niego to mi nie działały kanały tvp.

Sam już nie wiem co jest nie tak.

Pozdrawiam!

Wojtek.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: twmichal »

TVP Rzeszów, jeśli nie z Suchej Góry to możesz odbierać z Tarnowa lub Przechyby na k.45(MUX-1). To spora odległośc, ale w okolicach Sandomierza i Tarnobrzegu da się odbierać z tych obiektów

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: belzebiusz »

wojteo CK pisze: Czy możesz podesłać linka jak wygląda ten symetryzator?
To jest symetryzator:
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm
Pamiętaj, że ma być na kanały 21-69, tak jak ten.

Pamiętaj także, że przy telewizorze trzeba zdemontować wtyczkę od zasilacza i zastąpić ją zwykłym wtykiem antenowym.
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2013, o 22:04 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

@wojteo CK Jeśli masz widoczność na maszt to na symetryzatorze wszystkie MUX-y powinny odbierać bezproblemowo. Aha i do tego zwykły Wtyk antenowy, nie ten od zasilacza.

snykwa
Posty: 176
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 13:03
Odbiornik: Ferguson Ariva T65.
LG 32LN5400 ZA
Instalacja antenowa: Antena 19-elementowa Dipol. Symetryzator 21-69. Przy szczycie, obok dachu..
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: snykwa »

wojteo CK kanały możesz sobie posortować tak jak tylko uważasz. Ustaw LCN-wył, wejdź w edycję i ustaw kanały.

pz0

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pz0 »

michal135 pisze:To nastaw antenę na Lublin.
Piaski również mam zasłonięte. Czysty mam wyłącznie Św. Krzyż. Pomimo osłonięcia nadajnika w Sandomierzu jest tak blisko że powinno odbierac nawet na gwoździu a mam zero.

wojteo CK

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: wojteo CK »

belzebiusz pisze:To jest symetryzator:
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm
Pamiętaj, że ma być na kanały 21-69, tak jak ten.

Pamiętaj także, że przy telewizorze trzeba zdemontować wtyczkę od zasilacza i zastąpić ją zwykłym wtykiem antenowym.
Jutro zakupię ustrojstwo i zmienię. Dam znać czy coś się poprawi.

A do automatycznego ustawiania kanałów to jaki mam wybrać kanał, jesli mam ustawioną antenę na Święty Krzyż? Dla MUX1 to mam skanować kanał 30?

snykwa pisze:wojteo CK kanały możesz sobie posortować tak jak tylko uważasz. Ustaw LCN-wył, wejdź w edycję i ustaw kanały.



Chcę żeby było jak rok temu, czyli 15 kanałów wyszukanych automatycznie i zapisane automatycznie w odpowiedniej kolejności. Jak się nie uda tak zrobić to wtedy zastosuję Twoją radę.

Dzięki wszystkim za pomoc!

Jutro dam znać co i jak.

Pozdrawiam!

Wojtek.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: belzebiusz »

Nadal się zastanawiam czy rozróżniasz kanał w postaci częstotliwości (MHz / kHz) z kanałem, na którym programujesz daną stację telewizyjną?

wojteo CK

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: wojteo CK »

belzebiusz pisze:Nadal się zastanawiam czy rozróżniasz kanał w postaci częstotliwości (MHz / kHz) z kanałem, na którym programujesz daną stację telewizyjną?

To już ogarniam ;) Przy wyszukiwaniu( w opcjach tunera) mam do wyboru albo wyszukiwanie automatyczne albo ręczne, gdzie przy ręcznym mogę zmieniać kanały od 21 do 69 bodajże czyli kanały w postaci częstotliwości. Gdy po wybraniu kanału wcisnę "OK" tuner przeszukuje mi ten kanał i następnie zapisuje mi kanały ze stacjami telewizyjnymi. Pytałem jaki kanał mam wybrać (30, 36 czy 47) bo nie wiem jak tuner wyszukuje kanały automatycznie? Czy tuner przeszuka mi wszystkie kanały od 21-69 i na nich poszuka stacji telewizyjnych? Czy może zapamięta mój ostatni wybór ręczny sprzed kilku godzin i będzie wyszukiwał automatycznie tylko na kanale 30( bo z tego co pamiętam taki wybrałem kilka godzin temu żeby sprawdzić czy na innych kanałach znajduje mi tvp1, tvp2 i tvp3).

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: belzebiusz »

Zapytaj w wątku swojego tunera. Tu na pewno ktoś ci wytłumaczy wszystko krok po kroku. ;)
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=2675

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

@wojteo CK
Wyszukiwanie automatyczne i ręczne to 2 odrębne rzeczy. Automat zawsze przeszukuje całe pasmo. W twoim przypadku najlepiej przywrócić ustawienia fabryczne (co wykazuje wszystkie kanały), w trybie pierwszej instalacji pominąć skanowanie kanałów (lub odłączyć antenę aby tuner nic nie znalazł). Nastepnie przeskanować ręcznie tylko wybrane kanały np. u ciebie dla 3 mux-ów to 30,36,47 (kolejność wyboru tych kanałów przy strojeniu dowolna) ;).

@pz0
Tak jak koledzy wcześniej pisali brak mux-3 u ciebie to może być efekt sfn-u k47. Prosta antena może odbierac silne sygnały odbite z pobliskiego nadajnika mux-3 które razem z tym ze Św. Krzyża dają taki efekt. Ja spróbował bym odbioru na jakiejś prostej antenie wieloelementowej lub siatkowej ;).
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 2013, o 00:17 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

wojteo CK

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: wojteo CK »

Bartt pisze:@wojteo CK
Wyszukiwanie automatyczne i ręczne to 2 odrębne rzeczy. Automat zawsze przeszukuje całe pasmo. W twoim przypadku najlepiej przywrócić ustawienia fabryczne (co wykazuje wszystkie kanały), w trybie pierwszej instalacji pominąć skanowanie kanałów (lub odłączyć antenę aby tuner nic nie znalazł). Nastepnie przeskanować ręcznie tylko wybrane kanały np. u ciebie dla 3 mux-ów to 30,36,47 (kolejność wyboru tych kanałów przy strojeniu dowolna) ;).
Dzięki. Sprawdzę i to :)

Ale lepiej jak kupię symetryzator i ten wtyk antenowy? Czy zostawić tak jak jest?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

Jeśli na którymś z tych mux-ó w trybie skanowania ręcznego są słabe parametry sygnału (np. niska jakość, a duża siła) to warto spróbowac odbioru z symetryzatorem. Inne rozwiązanie to odłączenie przewodu antenowego od zasilacza. Podłączenie bezpośrednio przez zwykły wtyk antenowy do tunera i włączenie zasilania anteny (wzmacniacza) w menu tunera. Zasilimy wtedy wzmacniacz niższym napięciem (5V zamiast 12) co często pomaga przy zbyt mocnym sygnale ;)

pz0

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pz0 »

Bartt pisze:@pz0
Tak jak koledzy wcześniej pisali brak mux-3 u ciebie to może być efekt sfn-u k47. Prosta antena może odbierac silne sygnały odbite z pobliskiego nadajnika mux-3 które razem z tym ze Św. Krzyża dają taki efekt. Ja spróbował bym odbioru na jakiejś prostej antenie wieloelementowej lub siatkowej ;).
Też tak myślę że może być problem z odbiciami z tego jakby nie patrzeć niepotrzebnego nadajnika po sąsiedzku. W okolicy nie było problemów z odbiorem Mux1 i mux2 z mocą 50kW i to nawet na kanale 62 z kiepską propagacją. Teraz dowalili nadajnik 150W na niższym kanale i na dokładkę doświetlili. Ale żeby tak się nałożyły te sygnały żeby zbić wszystko do totalnego zera? Lata mi jeszcze po bani wypróbowanie tłumika, ale w tej chwili nie posiadam takowego. Jak pisałem wcześniej próbowałem układu i z przedwzmacniaczem i z symetryzatorem (oczywiście po wywaleniu separatora). Antena typu biquad jest wyjątkowo prostą i sprawną anteną, na dokładkę niebywale tanią.
Zresztą jak się dowiedziałem w jaki sposób chcą rozwiązać MUX3 to podejrzewałem jakieś problemy, ale nie to co jest. Totalnie mnie zaskoczyło.

Zablokowany