DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Gold
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwietnia 2015, o 22:02

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Gold »


Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

W tym wątku jest mowa o problemach z obrazem ale przy stabilnym sygnale. U Ciebie raczej są problemy z samym sygnałem który jest niestabilny.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

@Gold dobrze by było gdybyś podał jakiej anteny używasz,jaka lokalizacja,profil terenu i jaka odległość do Świętego Krzyża.
Bo tak na oko to można tylko powróżyć.
Zaznaczam raz jeszcze MUX-2 k37 ideał: siła,jakość po 100%.
Pozostałe MUX-y to samo odbiór wzorowy.

Gold
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwietnia 2015, o 22:02

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Gold »

Prawdopodobnie to jednak wina pogody, dziś cały dzień nie ma żadnych problemów, wszystkie kanały działają wzorowo, parę dni przed wiatrem i mrozami nic się nie działo. Dziękuję za chęć pomocy, w razie czego jeszcze się zgłoszę :)

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Na dziś w godz. 8-15 zaplanowana jest przerwa konserwacyjna.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Dziś ostatnia dzienna konserwacja RTCN św. Krzyż. Tv godz.8-15, radio godz.10-17.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Zastanawia mnie jedna rzecz.
Z ostatniego wykazu pozwoleń na stronach UKE wynika, że antena do DAB+ zostanie podniesiona do 152 metrów, wcześniej tak DAB+ jak i MUX-8 były na wysokości 146 metrów, więc musiały być nadawane z tego samego systemu.
To czyli o co chodzi? zapomnieli dopisać w pozwoleniach MUX-8, czy teraz będą dwa oddzielne systemy?

System antenowy dla tego pasma jest powyżej na samej górze nad panelami od MUX-1,2 i 3. Już raz był wymieniany ponieważ poprzedni w zimie zachodził szronem na tej wysokości i były z nim problemy.

Pozwolenia DAB+ :arrow: https://www.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... znych-4160
Pozwolenia MUX-8 :arrow: https://www.uke.gov.pl/decyzje-rezerwac ... jnych-5150

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: a.d. »

ObywatelDVB-T pisze:Zastanawia mnie jedna rzecz.
Z ostatniego wykazu pozwoleń na stronach UKE wynika, że antena do DAB+ zostanie podniesiona do 152 metrów, wcześniej tak DAB+ jak i MUX-8 były na wysokości 146 metrów, więc musiały być nadawane z tego samego systemu.
To czyli o co chodzi? zapomnieli dopisać w pozwoleniach MUX-8, czy teraz będą dwa oddzielne systemy?
  • Wedlug pozwolenia UKE jest to ten sam system antenowy ADB 5141 (4x1) dla DAB oraz Mux-8 z ta sama kierunkowa charakterystyka promieniowania, gdzie glowne kierunki promieniowania sa w azymutach: 130 oraz 260 stopni a najwieksze wytlumienia w kierunkach polnocnych(azymut 10 stopni).

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Cały dzień opadów mokrego śniegu i seria zaników sygnału radiowego i tv jak kiedyś opisywane w tym wątku.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Też to zauważyłem dwukrotnie podczas oglądania głównego wydania Informacji.
Zanik sygnału pojawił się też we wtorek 26 listopada około godziny 21:45 tak na około 4-5 sekund.

zephyr77
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:09
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: zephyr77 »

Panowie od jakiegoś czasu mam problem z odbiorem tv. Pojawiają się takie zakłócenia przy odbiorze:
Obrazek
Odbieram sygnał ze Świętego Krzyża. Odległość to ~32,85 km. Antena kierunkowa. Po zamianach jakie mi doradziliście w tym wątku (strona 87 i 88) wszystko działało dobrze do pewnego czasu. Gdzieś tam wyczytałem, że nowo uruchamiane pasmo LTE 800 MHz może mieć wpływ na odbiór. Prawda to bo tak się składa, że niedaleko mam dwa maszty sieci komórkowej 3 różnych operatorów.

marrrcinpl
Posty: 2
Rejestracja: 27 kwietnia 2018, o 18:50
Miejscowość: Sędziszów
Odbiornik: Odbiornik: Dekoder Manta DVBT010 HD
Instalacja antenowa: Antena na strychu ustawiona na Święty Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Problem z mux-3

Post autor: marrrcinpl »

Witam mam problem z mux-3 ze Świętego Krzyża. Sygnał albo jest bardzo słaby(straszne zakłócenia) albo w ogóle go nie ma. Na innych muxach nie mam tego problemu. Antenę mam na strychu a miejscowość w której odbieram to Sędziszów. Proszę o pomoc antenę mam kierunkową ustawioną na Święty Krzyż a kabel z niej idzie to dekodera Manta dvbt 010 hd.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

U mnie w powiecie włoszczowskim też odkąd na dworze zrobiło się ciepło i drzewa się zazieleniły szatkuje MUX-3.
Raz bardziej, raz mniej, nic nie ruszam przy instalacji, bo to samo przejdzie, już tak bywało w przeszłości.
Najbardziej szatkuje w dzień, ale wtedy nie oglądam TV wcale, na wieczór odbiór stabilny, w tej chwili też.
Być może wystarczy czasem lekko skorygować położenie anteny, czasem kilka centymetrów robi różnicę.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Problem z mux-3

Post autor: Domel28 »

marrrcinpl pisze: Antenę mam na strychu
A nie możesz zamontować anteny na zewnątrz?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Od kilku dni wogóle nie działa oświetlenie wieży. Mniej więcej w połowie wieży coś słabło święci, nie ma błyskowych lamp zarówno czerwonych w nocy jak i białych w dzień.

Karol78
Posty: 22
Rejestracja: 27 września 2016, o 19:32
Miejscowość: gm. Krasocin,świętokrzysk.
Odbiornik: Panasonic 4K EX700
Instalacja antenowa: antena siatkowa z przedwzmiaczem serii 7, zamont na wys 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż- Kielce/Dobromierz

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Karol78 »

Witam wszystkich. W ubiegłą sobotę po półrocznej przerwie ponownie uruchomiłem antenę siatkową, zamontowaną na dachu. Przez 2 dni tj. sobotę i niedzielę sygnał był prawidłowy, natomiast jak włączyłem w poniedziałek wieczorem pojawił się problem z sygnałem. Obecnie wygląda to tak: Siła sygnału na wszystkich 3 muxach tj 1,2 i 3 wynosi 90 do max 100 proc. Jakość sygnału wynosi 0 proc. Próbowałem skorygować ustawienie anteny ale niestety bez zmian. Co ciekawe wyszukuje kanały w każdym z tych muxów,ale totalna pixeloza na ekranie. Poradźcie w czym może być problem ? Czy zmiana przedwzmacniacza w antenie ( teraz jest stadardowa płytka z serii 7) Czy spróbować wymienić na LNA177 ? Czy może jest to problem kabla lub zasilacza ? Dodam,że przez ostatnie lata ( tj. przed półroczną przerwą) korzystałem z tej anteny i nie było żadnego problemu z odbiorem ( jedynie w czasie mgły). Proszę o poradę.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: poxipol »

Problemem są tu zakłócenia wynikające z synchronizacji okolicznych nadajników,a odbiór jest uzależniony od zmieniającej się propagacji.

Powalczyć z tym może antena ( anteny ) o możliwie jak najmniejszym kącie promieniowania.
Kąt promieniowania siatki to 50 stopni.
Przedwzmacniacz nie eliminuje zakłóceń,a wręcz przeciwnie-jeszcze je wzmacnia.

Karol78
Posty: 22
Rejestracja: 27 września 2016, o 19:32
Miejscowość: gm. Krasocin,świętokrzysk.
Odbiornik: Panasonic 4K EX700
Instalacja antenowa: antena siatkowa z przedwzmiaczem serii 7, zamont na wys 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż- Kielce/Dobromierz

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Karol78 »

@Poxipol
Dzięki za szybką poradę. Zastanawiam się nad jednym, że w poprzednich latach miałem na antenie siatkowej problem tylko z mux 3,ale po przestawieniu anteny na Dobromierz ( z muxem 3 działającym również na k.47 tak jak Święty Krzyż) udało się odebrać prawidłowo mux 3 i z odbicia pozostałe 2 mux. Nigdy wcześniej nie miałem problemu na antenie siatkowej problemu z odbiorem muxu 1 i 2. Czy możliwe jest to,że zmieniły się parametry dot. synchronizacji muxów działających na tych kanałach z okolicznych nadajników i dlatego obecnie wystąpiły w związku z tym zakłócenia ? Czy tylko wymiana anteny np na antenę Tri Digit albo inną kierunkową rozwiąże mój problem z odbiorem dvb-t ? Przy okazji dodam,że zrobiłem dziś rano jeszcze jeden eksperyment: Zamontowałem tymczasowo drugą antenę siatkową wewnątrz domu - ok 4 m niżej od tej na dachu ( bezpośrednio przy oknie). Ustawiłem ją na Dobromierz i na niej co ciekawe odbieram wszystkie muxy ( nawet mux 8)... A z anteny zamontowanej na dachu nadal ten sam objaw tj. jakość sygnału 90-100 proc, natomiast jakość 0 proc...

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: poxipol »

Czy były jakieś korekty emisyjne,to tego nie wiem.
Zdarza się że po takich korektach w jednym miejscu się poprawi,a w drugim pogorsza.
Jeżeli występuje sygnał zakłócający,to jest on z reguły słabszy od właściwego.
Mamy np.starą zardzewiałą niekonserwowaną siatkę.
Wymieniamy ją na nową + kabel o mniejszym tłumieniu.Ku zdziwieniu odbiór jest fatalny.

Zmieniając miejsce usytuowania anteny,możemy skutecznie ograniczyć negatywny wpływ innego nadajnika.
Teoretycznie obniżając wysokość zawieszenia anteny,powodujemy spadek sygnału,przy jednoczesnym negatywnym oddziaływaniu ziemi.

Do dalszych doświadczeń z siatką,można zastosować regulowany zasilacz do przedwzmacniacza antenowego.Obniżając napięcie zasilana,powodujemy stopniowe wytłumienie sygnału.

Karol78
Posty: 22
Rejestracja: 27 września 2016, o 19:32
Miejscowość: gm. Krasocin,świętokrzysk.
Odbiornik: Panasonic 4K EX700
Instalacja antenowa: antena siatkowa z przedwzmiaczem serii 7, zamont na wys 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż- Kielce/Dobromierz

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Karol78 »

@Poxipol
Ok. To ja ewentualnie jeszcze spróbuję z zasilaczem regulowanym lub zmienię wysokość montażu o kilka metrów, bo na tej drugiej antenie zamontowanej wewnątrz domu nie ma problemów z sygnałem. Co do zakupu anteny kierunkowej to razie jednak nie planuję takiej inwestycji, bo na codzień korzystam z anteny sat, a odbiór naziemny potrzebny jest mi tylko do odbioru TVP Kielce i TV Trwam ( ze względu na różne transmisje z uroczystości kościelnych) oraz w sytuacjach awaryjnych.

Zablokowany