DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

matejko89

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: matejko89 »

U mnie w Ostrowcu Świętokrzyskim odbiór znakomity, żadnych zakłóceń itp ;D

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

karol2tomek pisze:
kris_s8 pisze:Może antena nie daje sobie rady z wysokimi kanałami (powyżej 60)
Ja mam 100Km do nadajnika a 1 i 2 mux odbieram podobnie. Myślę że Ty powinieneś odbierać tak samo.
Raczej to nie wina anteny bo ma ona zakres 174 - 862 MHz a MUX1 ma częstotliwość na kanale 62 :802 MHz.Może niema nadajnika zwróconego w moją stronę :(. Mam nadzieję , że po skończeniu testów to się zmieni :(
Masz jakieś przeszkody w kierunku do nadajnika w bezpośredniej bliskości anteny tak do 1km :?:. Może odbierasz sygnał częściowo z odbicia i dla k62 trzeba by znaleźć inne miejsce dla anteny. Generalnie u mnie sygnał mux-1 k62 jest 2x słabszy od mux-2 mimo tej samej mocy - jednak wysoki 62 kanał robi swoje. Może trzeba zastosować wzmacniacz. Do Telmora można zastosować dedykowane (montowane w antenie) lub standardowe na kabel ze złączami F np z serii AP/APL (ja mam APL109). Oczywiście wtedy konieczny jest zasilacz z separatorem a wzmacniacz na kablu montujemy jak najbliżej anteny.

kuubusf1

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kuubusf1 »

Wita. W okolicach Wąchocka oba muxy ze św krzyża odbierają bardzo dobrze. Nie potrzeba wzmacniaczy sam symetryzator i śmiga. Natomiast problem techniczny na TVP INFO KIELCE . Obraz mizerny .Same piksele widać na transmisji z obchodów 3maja. Na TVP 1 leci to samo i jakość o niebo lepsza jest.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: BadBoy475 »

A tak wygląda obiór muxów ze Św. Krzyża pod Opocznem. Odległośc 82km w linii prostej antena ATX-55, Filtr ALCAD FR-413, Wzmacniacz wielowejściowy ALCAD AM-417, około 10m kabla Triset. Do wzmacniacza podłączona również antena ATX-91 skierowana na Raszyn oraz antena FM:

Obrazek
MUX1

Obrazek
MUX2

Zrobiłem również pomiar na samej antenie ATX-55 z symetryzatorem podłączonej bezpośrednio do TV (w celu pominięcia wzmacniacza użyłem "beczki"). Tak wyglądają wyniki:

Obrazek
MUX1

Obrazek
MUX2

Jak widać z powyższych zrzutów ATX-55 spisuje si wyśmienicie i notuje nawet minimalnie lepsze wskazania na bardzo wysokim 62 kanale :)

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

No to gratuluję odbioru czyli ten wzmacniacz ALCAD AM-417 "robi" też jako zwrotnica? Bo rozumiem, że w ATX-55 masz symetryzator i w ATX-91 również symetryzator?

Ten Filtr ALCAD FR-413 w jakim celu?

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol12_124 »

Mi się wydaje, że tym filtrem wycina analogowe TVP Info ze Św.Krzyża żeby nie zakłócało MUXu 1 z Raszyna, choć pewnie się mylę . ;)

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: BadBoy475 »

Dobrze kombinujecie Panowie. Filtrem wycinam kanały 55 i 58 zeby ATX55 nie zakłócał mi muxów z Raszyna.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

W moim przypadku też by się przydał taki filtr, aby antena skierowana na Suchą Górę nie "wycinała" mi kanałów ze św. Krzyża. Czyli 36 i 62. Gdzie taki znajdę?

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol12_124 »

@bogdanzieba Tutaj: http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm


@BadBoy475 co wycinasz na kanale 55??

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Jingiel »

Niestety nadajnik ze św. Krzyża skutecznie wyciął mi Sucha Górę. Chyba konieczne będzie zastosowanie pułapki :-(

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

karol12_124 pisze:

@BadBoy475 co wycinasz na kanale 55??
Na 55 kanale z Raszyna nadają MUX-3.
Ostatnio zmieniony 3 maja 2012, o 16:04 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol12_124 »

Wiem że nadaje tam MUX 3. Ale np. kanał 58 wycina z ATXa-55 A Raszyn odbiera ATXem-91 :roll:

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

Czyli tą "pułapkę" wpina się na kablu z anteny przed wzmacniaczem?
Jak to się ustawia na konkretny kanał?

czarek333

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: czarek333 »

Wam to dobrze :cry: anteny wysoko pewnie na dachu domu wiec mozliwosc zaklocen też mniejsza ...a taka bidulka jak ja na parterze w bloku walczy z bledami i drzewem oklejonym liscmi :?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

Mam ten sam problem ale z odbiorem MUX-1 z Raszyna w Warszawie. Też parter i chaszcze przede mną, linia wysokiego napięcia i nasyp kolejowy, więc nie jesteś sam BIDULKO....

czarek333

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: czarek333 »

I co ile masz jakies przyciecia obrazu , pikseloze ?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

Mam dwie anteny jedna UHF200 skierowana na Sucha Górą ze wzmacniaczem Terra Ab011 i z tej antenki odbieram Suchą Górę, bokiem "Tarnów" a z "tyłu" św. Krzyż.
Tyle, ze sygnał ze św. Krzyża jest trochę słaby.

Podłączam druga antenkę Tri Digit z symetryzatorem i kierują ją w stronę św.Krzyża i obie te antenki łączę zwrotnica MM-407. Ale niestety sygnał ze św. Krzyża jest nadal odbierany antenką ze wzmacniaczem skierowaną na Suchą Górę i siła i jakość taka sama. Tak jakby ta antena ze wzmacniaczem "zabierała" cały sygnał...nie dając dojść do głosu antenie skierowanej na św. Krzyż.

I tak myślałem, żeby w antenie skierowanej na Suchą Górę wytłumić kanały 36 i 62 na których nadaje św. Krzyż..

Dobrze myślę?

Zastanawiam się jak w tym FR-413 będę wiedział, ze wytłumiłem np. kanał 36 i 62 jak to technicznie się robi?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

@bogdanzieba

Filtr można stroić np. podłączając tv przez ten filtr do wyjścia modulatora tunera sat lub innego urządzenia w którym jest możliwość wybrania konkretnego kanału z pilota ;).

Podłączamy taki tuner sat przez euro lub przez chinch do tv, a następnie ustawiamy w menu tunera sat w zakładce modulator, ten kanał który chcemy wyciąć np. k36. Następnie podłaczamy się do wejścia antenowego telewizora przez ten filtr do wyjścia antenowego modulatora tunera sat. Wyszukujemy w tv kanał 36 tak aby było widać menu tunera i tak stroimy filtr kanałowy aby sygnał był jak najsłabszy.

Inne rozwiązanie to podpięcie takiego filtra do anteny na św. Krzyż i też ustawienie go aby kanał 36 był jak najsłabszy, z tym że lepiej to widać na analogu niż na cyfrze, bo po prostu w pewnym momencie cyfra zniknie i nie będziemy wiedzieć czy to max tłumienia. Dlatego lepsze jest rozwiązanie z modulatorem. Ja tak stroje filtry we wzmacniaczu kanałowym ;).

PS

Pierwszy raz oglądam regionalne wydanie wiadomości z Kielc :).

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

Mam Fergusona AF-7318 i chyba tam można to zrobić. Teraz pytanie czy w trakcie tej operacji antena musi być podłączona?

szwed11

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: szwed11 »

Koledzy jest taka sytuacja
Gmina Smyków - pomiędzy Kielcami a Piotrkowem Trybunalskim

Sprzęt to ATX 107 + jakaś standardowa płytka antenowa SWA + rozdzielacz antenowy na 2 TV (nie widzę różnicy w sile sygnału z rozdzielaczem i bez), 2X zasilacz antenowy bez którego brak odbioru.

Tunery: GoSat GS-8010 CRCI HD Combo (jakość 93%), Ferguson Ariva T65 (jakość 70-80%)

Antena obecnie ustawiona na Przysuchę - tylko Mux2 choć wiem że wkrótce będzie Mux1, prawie stabilny odbiór Mux2 z Łodzi oraz okresowo przy dobrych wiatrach np. w ostatni poniedziałek rano wszystkie Muxy z Raszyna (ale to był ewenement). Normalnie szczątkowo wykrywa mi Muxy z Św. Krzyża oraz z Częstochowy przy centralnym ustawieniu na Przysuchę. Wręczycę mam na zachód, Kielce prawie na południowy wschód a Przysuchę na północ). Przy centralnym ustawieniu anteny na Wręczycę/św. Krzyż nie wystarcza sygnału do stałego odbioru.

Problemy: Gdy wyłączymy z gniazdka jeden zasilacz antenowy to automatycznie drugi TV nie działa - spada nagle jakość sygnału na drugim. Czasami występują chwilowe problemy pojawiające się cyklicznie - przerywanie odbioru na 2 sekundy.

Cele: Odbiór Mux1 z św. Krzyża (chcę mieć TV regionalną) bądź próba odbioru Mux3 z Raszyna (o ile dałoby radę). Nie da rady abym mógł odbierać mux3 z Kielc bo są w dolinie. W kierunku Raszyna teren OK (według dvbmap.eu)
Chciałbym wymienić sprzęt. Wiem że antena/dekodery są jest OK.

Zablokowany