DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

nemo595

Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: nemo595 »

Kierując się stroną internetową emitel.pl emisja testowa ze Św. Krzyża miała zostać uruchomiona 02.05.2012r. Lecz jestem zdziwiony i zaniepokojony. Mieszkam w odległości ok. 40km od nadajnika. MUX-2 działa mi całkiem sprawnie (nie jest to jakość 100%, ale ok 40% co wystarcza do dobrego odbioru na antenie siatkowej, tzn. nie ma pikselozy). MUX-1 w ogóle nie jest wyszukiwany. Zmieniłem płytkę na rzekomo wyszukującą kanały 1-69 i nadal nic nie ma. Może się ktoś z okolic Stąporkowa wypowiedzieć na ten temat bądź osoba zajmująca się nadawaniem sygnału, albo ktoś kto może mi pomóc rozwiązać mój problem? Pisałem już wcześniej na forum, ale nie dostałem konkretnego rozwiązania :|

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: ks41 »

Próbowałeś wyszukać MUX1 ręcznie?

DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

nemo595

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: nemo595 »

Próbowałem i też bez rezultatu :(

Bartt

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: Bartt »

Tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=540 jest wątek w którym należy poruszać ten problem.

Z twojego opisu wynika że masz sygnał na granicy odbioru - jakość 40% na mux-2. Ponieważ mux-1 jest nadawany na wyższym kanale (62) więc mimo tej samej mocy nadajnika sygnał jest słabszy. Zakładając że masz porządny kabel antenowy, tzw. satelitarny (z żyłą środkową ok 1 mm) to trzeba przyjrzeć się antenie i wzmacniaczowi. Schemat postepowania jest zawsze ten sam:
- zmienić usytuowanie anteny tak aby w kierunku do nadajnika nie było blisko anteny żadnych przeszkód. Często pomaga jeśli z tyłu za anteną siatkową jest jakaś ściana komin który poprawia działanie tego kiepskiego ekranu jaki jest w siatkach.
- zamontować wzmacniacz działający dobrze przy DVB-T, np. z serii LNA lub MC (te u mnie wypadły lepiej od LNA), lub wzm. przelotowy na kabel z serii AP/APL, np. APL-109 bardzo dobrze działa powyżej 60 kanału (wtedy w montujemy antenie symetryzator)
- wymienić antenę na lepszą np. typu tri-digit (trójramienne Dipol, Opticum, Maximum, Synaps) lub ATX.

nemo595

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: nemo595 »

Antenę mam najlepiej ustawioną, kiedyś coś próbowałem kombinować i efekty był gorszy od zły:/, wyżej podwiesić jej nie dam rady. Ale może kolega zobaczy czy taki zestaw da sobie radę http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-dvb-t-atx-91-z ... 68533.html

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: m@rtops »

antena przyzwoita tylko chyba za mocny wzmacniacz (można w razie czego założyć LNA-101)
nie wiem czy zwróciłeś uwagę na jej mocowanie :?

nemo595

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: nemo595 »

Mocowanie właśnie jest niepraktyczne, ale podejrzewam, że są też podobne modele z innym mocowaniem. A co do wzmacniacza to podejrzewam, że zastaw sobie zrobię sam, nie będę kupował na alledrogo tylko chcę żebyście zobaczyli i ocenili i powiedzieli o swoich uwagach :)

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

@Bartt sprawdziłem twój sposób z dekoderem SAT, użyłem do tego celu AF-7318. Spoko działa, więc teraz mogę zakupić tą pułapkę i ją skonfigurować jak trzeba.

Tylko wytłumacz mi jeszcze te 4 regulacje w http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm

Pokrętło 1 to wytłumienie kanału 12 tylko?
Pokrętło 2 to wytłumienie kanałów od 15 w górę do końca tzn.? 69?
Pokrętło 3 to wytłumienie kanałów od 18 w górę do końca? tzn.? 69?
Pokrętło 4 to wytłumienie kanałów od 21 w górę do końca? tzn.? 69?

Bartt

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: Bartt »

No właśnie wyżej nie zawsze znaczy lepiej ;). Czasem ustawienie anteny w zupełnie innym miejscu nawet niżej np. 3 metry nad ziemią może dać zadziwiający efekt ;). Z drugiej strony przy tej odległości powinieneś mieć bezproblemowy odbiór, domyślam się że w kierunku nadajnika coś ci zasłania :?:. Podany zestaw może jak najbardziej być, z tym że lepiej ta antena u mnie sprawdza się ze wzmacniaczem MC9102. Ale coś za coś ten wzmacniacz jest bardziej podatny na zakłócenia. Ważny jest też zasilacz z separatorem. Lepiej zastosować osobny zasilacz i osobny ekranowany separator np: http://www.dipol.com.pl/separator_zasil ... R55301.htm

PS

Nie próbowałeś odbioru z Przysuchy :?:

nemo595

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: nemo595 »

Z Przysuchy odbiera mi MUX-2 na takim samym poziomie jak z RTCN Kielce / Św. Krzyż. Ale temat jest bardziej poświęcony MUX-1 niż MUX-2 ;) Na odległości około 1km jest szczere pole i kawałeczek drzew oraz kilka domów, ale to już daleko od anteny :)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

Nie, po prostu na każdym z tych pokręteł możesz wybrać dowolny kanał i jak na obu wybierzesz ten sam to tłumienie będzie większe, jak na trzech ten sam to jeszcze większe itd.
Czyli gdy ustawimy kanał np. 36 na 1 pokrętle to jego tłumienie będzie 12dB
na dwóch to 15, na trzech to 18, a na wszystkich to ponad 21dB.
Po prostu wewnątrz sa 4 szeregowo połączone filtry/pułapki w.cz. ;)
Oczywiście taki filtr nie jest idealny i na pewno osłabia też sąsiednie kanały np. dla k36 będą to k 35 - 37.
Tak prawdę mówiąc 12 dB to niewiele i nie wiem czy będzie to w ogóle widać przy sygnale z modulatora. Ale w procesie strojenia można wspomóc się dodatkowym tłumikiem np. 20dB aby dodatkowo osłabić sygnał ;)

nemo595

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: nemo595 »

A to możliwe, że moja antena nie łapie takich częstotliwości :?:

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

A widziałeś tabelkę z danymi technicznymi tego urządzenia:

Obrazek

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

Widziałem. Pisze może niezbyt fortunnie ilość filtrów/kanał. Trzeba to czytać ilość filtrów na kanał ;).

Bartt

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: Bartt »

Teoretycznie anteny siatkowe najlepiej radzą sobie z wysokimi kanałami. Z tym że trzeba mieć na uwadze że jest tyle wersji tych anten lepiej lub gorzej wykonanych ;). Przy okazji zapomniałem zapytać o te wzmacniacze. Z jakimi były próby :?:

PS
Nie pisz posta jeden pod drugim - można edytować ten wcześniejszy ;).

nemo595

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: nemo595 »

Nie tyle pisałem o wymianie wzmacniacza co o płytce antenowej ;)
Płytkę wymieniłem z SWA 9009/C na SWA 9000/R i jakość sygnału wg. telewizora się poprawiła. Ale wielkie mi pocieszenie jak MUX-1 mi nie działa :(

Bartt

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: Bartt »

Może żeby nie iść od razu w pełne koszty to można spróbować wymienić wzmacniacz na MC9102 lub APL-109+symetryzator. Wzmacniacze SWA sa bardzo niestabilne. Prawde mówiąc to bardziej generatory zakłóceń ;).

Marlon

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: Marlon »

Ja też mam taką sytuacje w Sobkowie.Spodziewałem się że jak uruchomią Mux 1 na 62 w tym miejscu nie będzie odbioru. Już w analogu odbiór TVP 1 i 2 jest bardzo dobry idealny natomiast TVP Info na k.58 nawet nie przebija przez śnieg. A w cyfrówce na k.36 jest jakość na 98 % a na k.62 ledwie 20 % i tuner kanałów nie wyszuka. Nie jest to wina anteny tylko położenia. W odległości ok 1 km jest wzgórze o wysokości ok 80 m od terenu co bardzo tłumi wysokie częstotliwości. Na szczęści w tym miejscu jest idealny odbiór z Chorągwicy zarówno na Mux 1 ( k.25) jak i Mux 2 ( k.64 ) i to na starej siatce z symetryzatorem. Szkoda ze w Sobkowie można oglądać tylko TVP Kraków zarówno analogowo jak i cyfrowo.
TVP Kielce nadal brak.

nom
Posty: 124
Rejestracja: 8 października 2011, o 12:10
Odbiornik: Wiwa HD-50
Instalacja antenowa: Yagi - 19 elementowa, leży na szafie w pokoju. :-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: św. Krzyż

Re: Co z tym MUX-1 z RTCN Kielce / Św. Krzyż

Post autor: nom »

W Tarnobrzegu odbieram MUX 1 (100/85 Quality/Intensity) ze św. Krzyża, MUX 2 mam 100/100. Co ciekawe odbieram również MUX 1 i 2 z Lublina 100/80 pomimo, że antenę mam skierowaną na północny-zachód a Lublin jest na północnym-wschodzie. Antena 19-elem. ze wzmacniaczem, ale nie jest na dachu, a na szafie u mnie w pokoju. :-)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Z jakim FEC jest nadawany obecnie MUX-1 ze Świętego Krzyża 4/5 czy tak jak ma być docelowo w FSN z Tarnobrzegiem czyli 5/6.

Zablokowany