DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: BadBoy475 »

TSReader pokazuje FEC 3/4 oraz przerwę ochronną 1/8.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Zastanawiam się czy w ramach synchronizacji w FSN z Tarnobrzegiem FEC zostanie zmieniony na 5/6 i jak to ewentualnie wpłynie na odbiór w dalszych lokalizacjach i czy zwiększenie objętości MUX-a przez nadawanie TVP-1 w HD będzie miało wpływ na parametry odbioru, skoro obecnie jest dużo gorzej niż MUX-2 choć nadawany z taką samą mocą. Być może ktoś z EmiTela mógłby odpowiedzieć na to pytanie.

Awatar użytkownika
glasser
Posty: 87
Rejestracja: 28 lipca 2011, o 09:17

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: glasser »

U mnie MUX-1 jest silniejszy, więc to nie reguła.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

ObywatelDVB-T pisze:Zastanawiam się czy w ramach synchronizacji w FSN z Tarnobrzegiem FEC zostanie zmieniony na 5/6 i jak to ewentualnie wpłynie na odbiór w dalszych lokalizacjach i czy zwiększenie objętości MUX-a przez nadawanie TVP-1 w HD będzie miało wpływ na parametry odbioru, skoro obecnie jest dużo gorzej niż MUX-2 choć nadawany z taką samą mocą. Być może ktoś z EmiTela mógłby odpowiedzieć na to pytanie.
Na pewno zmiana fec na 5/6 to gorszy odbiór wystarczy przypomnieć sobie co się działo po tej zmianie w Warszawie - szybko wrócono do 3/4 ;). Pozostaje pytanie czy to co odczytuja tunery tv bądź PC to rzeczywistość bo często jest w strumieniu wpisana inna wartość niż rzeczywista.
Jeśli zaś chodzi o pojemność mux to przy obu fec jest taka sama (zmienia się fec i odstęp ochronny).

Andriu65

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andriu65 »

Witam.
Ja mam podobne objawy co kolega nemo,Mux 2 ma na poziomie 90%,natomiast Mux 1 w ogóle nie wyszukuje programów,sygnał na poziomie 15%.Mieszkam blisko Stąporkowa,antena stara siatka,wzmacniacz nie pamiętam jaki jest założony,ponieważ było to kilka lat temu.Myślę dalej co z tym fantem zrobić,chyba kupię nową antenę do odbioru cyfrówki.

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

karol2tomek pisze:Ja mam takie pytanie. Bo nie łapie mi nic mux1 . Mieszkam około 50 km od nadajnika a sygnał skacze od 0 do 10% . Za to mux2 sprawuje się znakomicie moc sięga prawie do 100%.Dodam ,że mieszkam w okolicach Staszowa.Odbiera ktoś stamtąd cokolwiek mux1? Może wie ktoś
dlaczego nic nie odbieram?
Odnawiam ten post , ponieważ nieudało mi sie uzyskać odpowiedzi na zadane pytanie i nadal nie mogę odbierać MUX-1 :( Mogę wykluczyć już to ,że antena nie radzi sobie z kanałami powyżej 60 (bo sobie radzi sprawdziłem dane techniczne) i uszkodzenie odbiornika (sprawdziłem na innym też nic ).
Może odbieram zakłócenia np. od nadajnika który nadaje program analogowy na tym samym kanale ? Co o tym sądzicie?

--- połączono

Nagrałem filmik żeby pokazać jak wygląda mój problem :)
Tu macie link: http://youtu.be/OmEO9FILJDQ
Co jest tego przyczyną? może ktoś wie co się u mnie dzieje? :?

Marlon

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Marlon »

Po pierwsze sprawdź jaki masz odbiór analogowego TVP Info Kielce na k.58 z Świętego Krzyża.
Z doświadczenia wiem ( kilka wątków wcześniej opis ) jeżeli po drodze masz wzgórze to może ono skutecznie tłumić wysokie częstotliwości, i niema tu winy Tunera cz anteny.
Tak jest w Sobkowie Mux 2 98 % a Mux 1 20 %.
Spróbuj odebrać Mux 1 z Krakowa lub Szczawnicy jeżeli ten kierunek u Ciebie nie jest przysłonięty przez wzgórza lub lasy budynki itp.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kb997 »

Wygląda to ja nakładanie się sygnału na tym samym kanale. Możliwe, że Skrzyczne zakłóca. Problem jak na Śląsku z Pradedem. Rozwiązań jest kilka:
1. Jeśli mamy antenę o słabej charakterystyce kierunkowej należałoby ją wymienic, lub
2. W synfazie dodać drugą taką samą co spowoduje zwężenie kierunkowości anteny a przy odpowiednim zestrojeniu dodatkowo pomoże stłumić sygnał zakłócający
3. Poszukać innego nadajnika z tymi samymi muxami na innych kanałach.
4. Poszukać innego miejsca dla anteny

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

karol2tomek pisze: Odnawiam ten post , ponieważ nieudało mi sie uzyskać odpowiedzi na zadane pytanie i nadal nie mogę odbierać MUX-1 ...
Dostałeś odpowiedź w tym m.in. ode mnie:

Bartt pisze:
karol2tomek pisze:
kris_s8 pisze:Może antena nie daje sobie rady z wysokimi kanałami (powyżej 60)
Ja mam 100Km do nadajnika a 1 i 2 mux odbieram podobnie. Myślę że Ty powinieneś odbierać tak samo.
Raczej to nie wina anteny bo ma ona zakres 174 - 862 MHz a MUX1 ma częstotliwość na kanale 62 :802 MHz.Może niema nadajnika zwróconego w moją stronę :(. Mam nadzieję , że po skończeniu testów to się zmieni :(
Masz jakieś przeszkody w kierunku do nadajnika w bezpośredniej bliskości anteny tak do 1km :?:. Może odbierasz sygnał częściowo z odbicia i dla k62 trzeba by znaleźć inne miejsce dla anteny. Generalnie u mnie sygnał mux-1 k62 jest 2x słabszy od mux-2 mimo tej samej mocy - jednak wysoki 62 kanał robi swoje. Może trzeba zastosować wzmacniacz. Do Telmora można zastosować dedykowane (montowane w antenie) lub standardowe na kabel ze złączami F np z serii AP/APL (ja mam APL109). Oczywiście wtedy konieczny jest zasilacz z separatorem a wzmacniacz na kablu montujemy jak najbliżej anteny.
Czy robiłeś coś w tym kierunku :?:. Masz jakiś wzmacniacz przy antenie :?:.
To co jest nagrane na tym filmie to typowy objaw na granicy odbioru.
Współczesne tunery nie mają tak dobrych wskaźników jak te produkowane kilka lat temu. Nie pokazują jakości 1, 2, 5 tylko od razu 40 albo 50.
Tak więc proponuje zamontowanie wzmacniacza, i nie ma co się przejmować analogami po 800 - 1000kW bo jak jest jakaś przeszkoda to one też są bardziej tłumione.
Przykładowe wzmacniacze:
- dedykowany do montażu w antenie np. 25dB: http://tels.pl/przedwzmacniaczaantenowy ... p-114.html (jest też 15dB)
- przelotowy na kabel 23dB (montować blisko anteny np. 1 metr od niej): http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4023.htm
Od tego trzeba zacząć, oczywiście do kompletu zasilacz ;)

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Andriu65 pisze:Witam.
Ja mam podobne objawy co kolega nemo,Mux 2 ma na poziomie 90%,natomiast Mux 1 w ogóle nie wyszukuje programów,sygnał na poziomie 15%.Mieszkam blisko Stąporkowa,antena stara siatka,wzmacniacz nie pamiętam jaki jest założony,ponieważ było to kilka lat temu.Myślę dalej co z tym fantem zrobić,chyba kupię nową antenę do odbioru cyfrówki.
Po pierwsze wywal wzmacniacz z siatki a wstaw symetryzator na kanały 21-69. Mux-1 ma wysoki kanał 62 i stare anteny zwłaszcza yagi (siatki to nie dotyczy) z reguły były projektowane tylko do 60 kanału. Siatka ma szerokie pasmo odbioru więc kanał 62 nie powinien stanowić dla niej problemu. Ja u siebie w Skarżysku musiałem zdemontować jedną ze starych anten yagi (bo słabiutko łapała kanał 62) i po założeniu anteny siatkowej - oczywiście z symetryzatorem MUX-1 mam na 62 kanale (siła 94% jakość 100%) a MUX-2 na k.36 (siła 100% jakość 100%).
PS. Stąporków ma dobrą lokalizację jeżeli chodzi o odbiór z nadajnika w Kozłowcu pod Przysuchą. Stamtąd wkrótce na niższym kanale bo 50 będzie nadawany MUX-1 (z tą różnicą ,że jako wersja regionalna TVP Info będzie tam TVP Warszawa, a ze Św. Krzyża jest TVP Kielce). Pozostały skład kanałów wchodzących w MUX-1 jest taki sam. Z Kozłowca nadaje też MUX-2 na kanale 37, więc jeśli nadal będziesz miał problemy z MUX-1 na k.62 to proponuje ci przestawienie anteny na Przysuchę- tam MUX-1 będzie wkrótce na kanale 50.

dario9678
Posty: 145
Rejestracja: 12 października 2010, o 16:02
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-69 LNA-177+DIPOL-4/5-12 symetryzator + zwrotnica ant. ZA-104Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: dario9678 »

U mnie są takie parametry odbioru:
MUX 1 kanał 62 siła sygnału 100% i poziom błędów 0
MUX-2 kanał 36 siła sygnału 100% i poziom błędów 0

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

Dzięki za rade spróbuje podpiąć wzmacniacz ;)
PS.Nie uzyskałem pełnej odpowiedzi bo za wyskoki kanał wykluczyłem i napisałem to w poście :) Mam zasilacz tylko. Taka ciekawostka bez zasilacza na kanale 36 (MUX-2) robi się to samo co teraz jest na kanale 62 :0

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

Marlon pisze:Po pierwsze sprawdź jaki masz odbiór analogowego TVP Info Kielce na k.58 z Świętego Krzyża.
Z doświadczenia wiem ( kilka wątków wcześniej opis ) jeżeli po drodze masz wzgórze to może ono skutecznie tłumić wysokie częstotliwości, i niema tu winy Tunera cz anteny.
Tak jest w Sobkowie Mux 2 98 % a Mux 1 20 %.
Spróbuj odebrać Mux 1 z Krakowa lub Szczawnicy jeżeli ten kierunek u Ciebie nie jest przysłonięty przez wzgórza lub lasy budynki itp.
Ja mieszkam w dolinie rzecznej niestety :( Nie mam żadnych lasów ani budynków tylko jest to nisko położone miejsce :( A o mux z innych regionów mogę zapomnieć bo nic mi nie łapie oprócz mux-2 i analogu z św.krzyża Jak przekręcę antenę na Kraków to też nic nie łapie nawet tamtego mux-2 mam tylko analogowe kanały TVP i śnieżący Polsat

hiszpan2403

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hiszpan2403 »

A u mnie w Kielcach, w dolinie zasłoniętej przez osiedle z żelbetoniakami, do nadajnika 30km jest tak- telewizor sobie radzi i odbiór jest ale na tunerze nie chce łapać tego muxa na 62 kanale. To chyba wina tunera, choć dziwne że tuner nie ma problemu z niższymi częstotliwościami na których są pozostałe muxy - Św. Krzyż i Targowa. Miał ktoś podobny problem?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

karol2tomek pisze:Dzięki za rade spróbuje podpiąć wzmacniacz ;)
PS.Nie uzyskałem pełnej odpowiedzi bo za wyskoki kanał wykluczyłem i napisałem to w poście :) Mam zasilacz tylko. Taka ciekawostka bez zasilacza na kanale 36 (MUX-2) robi się to samo co teraz jest na kanale 62 :0
Jeśli masz zasilacz i jego odłączenie pogarsza odbiór, to w takim razie może masz wersje tej anteny ze wzmacniaczem zamontowanym w samej antenie, co niestety nie przybliża nas do rozwiązania problemu :(. Może trzeba pokombinować z miejscem usytuowania anteny. :idea:

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

Z tym będzie problem :( Antena znajduje się na szczycie dachu i ciężko będzie ją zdemontować zwłaszcza, że ma się świadomość ,że to może nie da rezultatu W dodatku tam jest najlepsze miejsce jak chodzi o telewizję analogową bo wybrałem je kilka lat temu :)Bartt jak już to gdzie proponujesz ją umiejscowić? :?:

-- połączono
hiszpan2403 pisze:A u mnie w Kielcach, w dolinie zasłoniętej przez osiedle z żelbetoniakami, do nadajnika 30km jest tak- telewizor sobie radzi i odbiór jest ale na tunerze nie chce łapać tego muxa na 62 kanale. To chyba wina tunera, choć dziwne że tuner nie ma problemu z niższymi częstotliwościami na których są pozostałe muxy - Św. Krzyż i Targowa. Miał ktoś podobny problem?
Jak widzisz ja mam ten sam problem. Możliwe jak po drodze od nadajnika masz budynki to one tłumią wysokie kanały, Taką informację dostałem od Merlona :)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

karol2tomek pisze:Z tym będzie problem :( Antena znajduje się na szczycie dachu i ciężko będzie ją zdemontować zwłaszcza, że ma się świadomość ,że to może nie da rezultatu W dodatku tam jest najlepsze miejsce jak chodzi o telewizję analogową bo wybrałem je kilka lat temu :)Bartt jak już to gdzie proponujesz ją umiejscowić? :?:
Zakładając że zakłócenia mogą być od południa, to trzeba umieścić antenę tak aby ten kierunek był zasłonięty np. przez ścianę lub dach budynku. No chyba że nadajnik z którego obierasz też masz na południe, to wtedy lipa bo kierunki są te same :(.

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

Bartt pisze:
karol2tomek pisze:Dzięki za rade spróbuje podpiąć wzmacniacz ;)
PS.Nie uzyskałem pełnej odpowiedzi bo za wyskoki kanał wykluczyłem i napisałem to w poście :) Mam zasilacz tylko. Taka ciekawostka bez zasilacza na kanale 36 (MUX-2) robi się to samo co teraz jest na kanale 62 :0
Jeśli masz zasilacz i jego odłączenie pogarsza odbiór, to w takim razie może masz wersje tej anteny ze wzmacniaczem zamontowanym w samej antenie, co niestety nie przybliża nas do rozwiązania problemu :(. Może trzeba pokombinować z miejscem usytuowania anteny. :idea:
Bartt poszperałem trochę i znalazłem post w którym ktoś opisuje wzmocnienie takiej anteny jak moja dodatkowym wzmacniaczem. okazało się ,że ta antena niema typowego wzmacniacza tylko przedwzmacniacz tylko, że on to zrobił pod kanały analogowe. :D Masz link do postu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=100

-- połączono

No niestety choć nie te same kierunki bo na św krzyż mam na północ to i tak lipa :(.
Po pierwsze żeby tą antenę schować za ścianą domu stracę 1/3 wysokości a to dużo daje.
Po drugie do podłączenia anteny do odbiornika potrzebować będę jeszcze jakieś 8 metrów kabla bo to dość duży dom dom a kabel będzie szedł po dachu w dodatku jakości sygnału nie sprzyja długi kabel :( :(

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

@karol2tomek
Przedwzmacniacz z reguły oznacza urządzenie które wzmacnia bardzo słabe sygnały i wystarczy do wysterowania 1 - 3 tv. Natomiast wzmacniacz to urządzenie które służy w większości przypadków do wysterowania dużej sieci odbiorników np. w sieciach kablowych, do wzmocnienia sygnału w przypadku bardzo długiego przewodu antenowego lub (w przypadku opisywanego w tamtym wątku wzm. kanałowego) gdy chcemy uzyskać odbiór z kliku anten. W twoim przypadku to niewiele pomoże jeśli masz w antenie jakiś przedwzmacniacz.

Tu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=3882 jest to opisane ;)

Tedde

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Tedde »

@bartt pytałeś kiedyś jak u mnie po włączeniu mux1 za Św. krzyża. Znalazłem dzisiaj czas i wybrałem się na dach, a oto wyniki szukania: na telewizorze panasonic tx p42gt30e, antena 10m nad ziemią televes mix aktywna. Odległość 108 km. Testowałem ok. 9:30 mux2 ch 36 jakość pomiędzy 75 a 99% siła 72%. mux1 ch62 jakość 15 do 25% , siła 20%, po przeskanowaniu pasma telewizor dodał tylko tvp info kielce do listy programów, niestety bez szans na oglądanie :( Może atx 91 by wyciągnął obraz, ale to tylko test informacyjny dla mnie bo odbiór stabilny mam z S.G. Tak więc z tym wysokim kanałem utrudniającym odbiór mux1 z kielc miałeś niestety rację.

Zablokowany