DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T i analog - Wolica pod kielcami

Post autor: Puma »

Na stronie www.dvbtmap.eu możesz sprawdzić odległość i profil terenu.

Nie powinieneś mieć problemu z symetryzatorem, odległość jest dosyć mała.

DVB-T

Re: DVB-T i analog - Wolica pod kielcami

Post autor: DVB-T »

Proponuję Yagę 19 elementową, zawsze to troszkę większy zysk, a koszt praktycznie ten sam. DVB-T, a także analogowe TVP1 i TVP2 powinieneś mieć idealne (duża moc tych emisji analogowych). Co do TVP Info i pozostałych to może być nieco gorzej, aczkolwiek trudno jednoznacznie wyrokować, wszystko zależy od konkretnych warunków.

lkmazur

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: lkmazur »

pablo82 pisze:
lkmazur pisze:Witam, mieszkam od niedawna w Sandomierzu na Hucie. Mam tv z tunerem MPEG-4, jest to LG m227wdp. Na bloku są 2 anteny, przez które można odebrać TVP1, TVP2 i Polsat. Jedna z anten, jak przypuszczam, jest ustawiona na Święty Krzyż a druga na nadajnik Polsatu w Sandomierzu.

Nie wykrywa mi DVBT. Czy to wina anten, odległości (teoretycznie jestem w zasięgu), czy może z TV coś nie tak?
Byćmoże te 2 anteny połączone są za pomocą zwrotnicy kanałowej np. takiej: http://www.waldiantena.com.pl/zwr2.php?idmiasta=SAN która wycina kanał 36 na którym nadawane jest DVB-T ze Św. Krzyża. A czy odbierasz w analogu oprócz TVP2 k. 28 i TVP 1 k.38 (Św. Krzyż) oraz Polsatu(z Sandomierza) k.41 , także TVP Info/Kielce na k. 58 ze Św. Krzyża? Jeśli nie masz TVP Info/Kielce (mimo słabej mocy tego kanału) to za pewne te anteny mają zamontowaną powyższą zwrotnicę i nie odbiera ci DVB-T, bo instalacja na twoim bloku nie jest przystosowana do DVB-T (brak kanału 36- najprawdopodobniej wycięty z zakresu UHF).
Nie odbieram TVP Info. Skoro jest DVB-T to można by zrezygnować z anteny polsatowskiej i zwrotnicy, wtedy odbiorę DVB-T. Dobrze rozumuję? Zastanawiam się co powiedzieć w spółdzielni ;) Z uwagi na podtopienia w tym rejonie na pewno na nowe anteny nie będzie kasy i jeśli uda mi się coś przeforsować to opcję minimum. Pozdrawiam, dzięki za odpowiedź.

arthek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: arthek »

Dzięki za odpowiedź.
Ukształtowanie terenu i odległość sprawdzałem w dvb-t map.
Zastanawiam się na Tri digit'em W kanałach 21-69 ma prawie ten sam zysk od 16 do 18 dbi.
Tylko przy moich warunkach ( brak przeszkód terenowych i ~ 40 km do nadajnika ) nie wiem czy będzie to przerost formy nad treścią, z drugiej strony lepiej mieć jakoś zapas tych "dbi" ;-)

A czy można np. umieścić na maszcie dwie anteny kierunkowe z symetryzatorami ( dipol 19/21-69 ) pracujące w tych samych kanałach , jedną skierować na kielce ( polsat , tv4 i tvn - 3kW w odległosci ~ 17 km) a drugą na Św Krzyż (mux 2 i analog TVP 1, 2 i INFO) ?
Obie anteny wpiąć w rozgałeźnik i puścić dwoma trisetami na dwa telewizory ?

DVBManiak

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: DVBManiak »

Trzeba zastosować sumator, bo rozgałęźnik ma przecież jedno wejście. 2 Trisety do sumatora i potem kawałek kabla do rozgałęźnika z dwoma wyjściami i już lecą kable do jednego tv i do drugiego tv. Jeśli te anteny mają być z symetryzatorem, to wystarczy taki rozgałęźnik. W przypadku zastosowania wzmacniacza ten, aby nie zrobić zwarcia.

flassh

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: flassh »

arthek pisze:Dzięki za odpowiedź.
A czy można np. umieścić na maszcie dwie anteny kierunkowe z symetryzatorami ( dipol 19/21-69 ) pracujące w tych samych kanałach , jedną skierować na kielce ( polsat , tv4 i tvn - 3kW w odległosci ~ 17 km) a drugą na Św Krzyż (mux 2 i analog TVP 1, 2 i INFO) ?
Obie anteny wpiąć w rozgałeźnik i puścić dwoma trisetami na dwa telewizory ?
W przypadku odbioru analogu nie można podłączyć za pomocą sumatora/rozgałęźnika, będziesz miał na ekranie TV odbicia obrazu, pasy itp. zakłócenia... sygnał z jednej anteny będzie nakładał się na drugą. Do łączenia anten stosuje się zwrotnice kanałowe (droższe rozwiązanie to wzmacniacze kanałowe) lub należy zastosować korektory antenowe połączone z zwrotnicą). Chodzi o to by pierwsza antena nie odbierała kanałów drugiej anteny, a w antenie drugiej wyciąć kanały (zakres częstotliwości) odbierany przez pierwszą antenę.

Przeczytaj wątki (tam bardziej szczegółowo poruszono problem odbioru równoległego z 2 anten):

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=656
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2427
Trzeba zastosować sumator, bo rozgałęźnik ma przecież jedno wejście. 2 Trisety do sumatora i potem kawałek kabla do rozgałęźnika z dwoma wyjściami i już lecą kable do jednego tv i do drugiego tv. Jeśli te anteny mają być z symetryzatorem, to wystarczy taki rozgałęźnik. W przypadku zastosowania wzmacniacza ten, aby nie zrobić zwarcia.
Totalna bzdura :lol: Czym różni się rozgałęźnik indukcyjny od sumatora indukcyjnego i czym różnią się wymienione modele: RI-2/1 F od RSI-03 TV/FM 1/2, pomijając oczywisty fakt, że jeden ma wejście stało-prądowe z prawej strony, a drugi z lewej strony :?: :lol:

DVBManiak

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: DVBManiak »

Przecież do rozgałęźnika nie podepniesz dwóch anten, bo ma jedno wejście. Pomyśl trochę. On chce zsumować sygnał z dwóch anten i na 2 tv, a do rozgałęźnika może podpiąć tylko jedną.

flassh

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: flassh »

DVBManiak pisze:Przecież do rozgałęźnika nie podepniesz dwóch anten, bo ma jedno wejście. Pomyśl trochę. On chce zsumować sygnał z dwóch anten i na 2 tv, a do rozgałęźnika może podpiąć tylko jedną.
To jaka jest ta różnica?

A jeżeli podepnę anteny (sygnały wej.) do dwóch wyjść (magicznej kostki w której jest transformator odsprzedający), a do wejścia podłączę odbiornik TV to nie będzie działać?

Zakres wiedzy technicznej i informacje producentów mówią co innego:

Sumatory to urządzenia służące do łączenia sygnałów z dwóch anten. W przypadku odbioru sygnałów z dwóch różnych kierunków, należy pamiętać, iż urządzenia te nie posiadają filtrów pozwalających na wyeliminowanie częstotliwości niepożądanych (w odróżnieniu od zwrotnic). Dlatego sumowaniu należy poddawać sygnały z anten silnie kierunkowych, oraz pamiętać aby kanały z tych dwóch kierunków nie były zbliżone, np. kierunek A - kanał 25 oraz kierunek B - kanał 26. Sumator może również pełnić rolę rozgałęźnika, czyli służyć do rozprowadzenia sygnału z anteny do dwóch odbiorników.

I tak sumator indukcyjny jest opisany: wejście 1, wejście 2, wyjście, a rozgałęźnik ma tylko zmieniony opis: wyjście 1, wyście 2, wejście.

arthek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: arthek »

A więc tak.
Wczoraj zakupiłem Yagę DIPOL 16/21-69 z symetryzatorem , zamontowałem do ściany maszt ( 3 m ) i zamocowałem antenę ~ 10 m nad ziemią. W googlach sprawdziłem dokładnie kierunek ustawienia anteny na nadajnik w Św Krzyżu ( 43 km w linii prostej , bez przeszkód terenowych) .Ustawiłem w/g uznania i .....poszedłem do TV sprawdzić odbiór.
REWELKA !
TVP 1 , TVP 2 , TVP INFO, TV 4, POLSAT - obraz jak z cyfry ZERO najmniejszych zakłóceń.
TVN troszkę śnieży.
Pierwsze trzy programy emituje Św Krzyż, więc zdziwienia specjalnego nie ma , że jest extra odbiór.Natomiast TV 4 , POLSAT i TVN odchylone są względem kierunku na Św Krzyż o około 30' .
Dlatego dziwi mnie idealny odbiór TV4 i Polsatu ( 3kW - 17 kilometrów ) przez antenę typowo kierunkową (?) - Wygląda na to że nadajniki te odbiera bokiem. ( ?) .Podobnie z TVN , ale ten troszkę śnieży mimo większej mocy nadawania ( 5 kW ).
I to wszystko na samym symetryzatorze.
I pomyśleć , że przez kilkanaście lat była na strychu zamontowana "jakaś" siatka + wzmacniacz i do jakości odbieranych przez nią wszystkich programów było daleeeeeko.....
Wczoraj już nie zdążyłem i dzisiaj testy muxa ze Sw Krzyża .Ciekawie jaka jest wartość sygnału ?
Pokuszę się jeszcze na obrócenie anteny w kierunku Wręczycy , zobaczę czy da radę na symetryzatorze złapać mux 2.
Zastanawiam się czy złapałbym ( przyszły) mux 3 z Błeszna ( 2 kW - 93 km w linii prostej ) z moją anteną + LNA-177 ?
W związku z tym co napisałem pozostaję przy tej jednej antenie więc sumator nie będzie mi już potrzebny.Zakupię zwykły rozgałęźnik.


Dziękuję i pozdrawiam.

DVBManiak

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: DVBManiak »

Mam podobną antenę, tylko że 19 elementową z symetryzatorem i pięknie odbierałem na niej 3 nadajniki analogowe przy rozpiętości kątowej prawie 40'. One nie są aż tak kierunkowe jak np. ATX czy profesjonalne lub logarytmiczne, które max od 5-15 stopni odchylenia i obraz znika. Gdy chcemy zastosować jedną antenę, a trzeba złapać kilka nadajników to te Yagi wydają się najlepsze i często też siatki lub reflektorowe.

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: sat17 »

Potwierdzam.Mam ATZ16(20lat) ustawioną na Kielce i przy przekręceniu na Przysuchę odbiór z Kielc dalej bardzo dobry.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Wczoraj u wujka w Skarżysku na 3cim piętrze w bloku podłączyłem do starego tv kineskopowego Telestar, nowo co zakupiony dla niego tuner DVBT Not Only TV BOXHD i o dziwo złapałem sygnał cyfrowy z MUX-2 ze Św. Krzyża na k.36 na zwykłej antenie teleskopowej z wbudowanym symetryzatorem we wtyczce antenowej. antena do odbioru taka:
Obrazek
PS. dodam, iż na powyższej antence analogowy TVP1 k.38 i TVP2 k.28 ze Św. Krzyża lekko śnieżą, TVP Info/Kielce bardzo zaśnieżone na k.58, a mimo to sygnal cyfrowy odbiera i się "nie łamie".
Aha, profil terenu u wujka mam taki:
Obrazek

agita23

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: agita23 »

Pomocy!!!
Kupiłam tv jako monitor do laptopa a ponieważ w Kielcach włączono dvb postanowiłam podłączyć się do anteny. W pokoju obok gdzie jest tv i kabel (ok. 15 m) z dachu sprawdzałam odbiór i wszystko pięknie śmigało na cyfrowej tv, analogowa (tvp 1, tvp2) lekko śnieżyła.
Postanowiłam kupić rozgałęźnik wpinany przy telewizorze (Badmar r2 mini-zielony)i podpięłam kabel (ok.12 m) i... Tu wielkie zaskoczenie ponieważ teraz nie mam odbioru DVB (siła 2%, jakość 5%) choć sprzedawca zapewniał, że będzie bez problemu odbierało. Podłączenia sprawdzałam trzy razy. Tv analogowa lekko śnieży na wszystkich kanałach, odbiór w pokoju obok leciutko się pogorszył.
Powiedzcie czy problem leży w dwójniku czy w kablu (biały, ma już kilka).
Z góry dziękuję.

arthek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: arthek »

Tylko to przychodzi mi do głowy .
Jeśli masz antenę ze wzmacniaczem to zasilanie wzmacniacza nie może być wpięte między TV a rozgałęźnik . Musi być wpięte przed rozgałęźnik , ponieważ rozgałeźnik może nie przepuszczać napięcia w jedną stronę.

agita23

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: agita23 »

Nie mam wzmacniacza - niepotrzebny, antena jest kierunkowa (10 m nad ziemią) i najlepsza ze wszystkich do tej pory, obraz jest super;
Zamiast eksperymentować i kombinować ze wzmacniaczami i rozgałęźnikami kupię po prostu drugą antenę Yagi- koszt 43 zł i będzie dobrze.
...mam nadzieję...
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: mac_33 »

agita23 pisze:Nie mam wzmacniacza - niepotrzebny, antena jest kierunkowa (10 m nad ziemią) i najlepsza ze wszystkich do tej pory, obraz jest super;
Zamiast eksperymentować i kombinować ze wzmacniaczami i rozgałęźnikami kupię po prostu drugą antenę Yagi- koszt 43 zł i będzie dobrze.
...mam nadzieję...
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
ja troszkę bliżej nadajnika niż Ty rozdzielałem sygnał na 4 tv za pomoca kilku rozdzielaczy pasywnych róznej masci ale na złącza typu F, nie mam najlepszego zdania o tym co wymieniłaś wcześniej, samo urzadzenie moze i dobre ale sposób połaczeń słaby - dobry kabel plus połaczenia typu F powinny wystarczyć, ze zwykłej anteny siatkowej po podłączeniu tv w 4 pomieszczeniach na dwóch kondygnacjach z samego symetryzatora przy naprawde róznych kablach koncentrycznych strata sygnału analogowego była widoczna od bdb do takiej na 3+ natomiast ntc z 88% na pierwszym tv spadło do 80% na najbardziej oddalonym bez wpływu na odbiór mux2 - wiec u Ciebie coś nie jest tak,

na poczatku kup kilka f-ek połacz te dwa kable zwykła nakręcaną złączka bez rozdz i zobacz wyniki na końcu tego drugiego kabla -jeśli bedzie niewielka strata to wsadz tani rozdzielacz małostratny na złacz f w miejsce złaczki i powinno działać to samo jesli idzie o końcówki do TV też - wszystko pasywne bez wzmacniaczy i zasilaczy. wzory złączek, rozdzielaczy, sumatorów, koncówek znajdziesz na stronie dipola a potem odszukaj jakis lokalny sklep z takim rzeczami i nakup troszke wiecej i poskładaj to w całosć - to co zostanie zwróc do sklepu i tyle miłego odbioru. nie napisałaś jaka siła i jakość na tym pierwszym tv -śnieżacy analog troche martwi.

w kieleckim nie dla idiotów maja drogie te rzeczy trzeba przebierać aby wybrac tańsze odpowiedniki jakiś niemieckich marek - ale da się to zrobic patrz na ceny.

hiszpan2403

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hiszpan2403 »

Mam problem...
Próbowałem złapać MUXa z anteny pokojowej i nic nie wyszło, kupiłem Yagę 19el i dalej kiszka- dwójka zaśnieżona a jedynki i muxa nie łapie ni chuchu...
Antena jest z symetryzatorem, na drugim piętrze a przedemną ok 350m do najbliższego budynku.30 kilosów do nadajnika wlinii prostej. Dodam jeszcze, że chodzi o okolicę ul Klonowej w Kielcach i sygnał zasłani oś świętokrzyskie... Niewiem czy wzmacniacz antenowy coś pomoże, czy muszę tridighta kupić czy dać se siana...
Jak ktoś coś doradzi- będę wdzięczny :)

mientoliptus

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: mientoliptus »

hiszpan2403 pisze:Mam problem...
Próbowałem złapać MUXa z anteny pokojowej i nic nie wyszło, kupiłem Yagę 19el i dalej kiszka- dwójka zaśnieżona a jedynki i muxa nie łapie ni chuchu...
Antena jest z symetryzatorem, na drugim piętrze a przedemną ok 350m do najbliższego budynku.30 kilosów do nadajnika wlinii prostej. Dodam jeszcze, że chodzi o okolicę ul Klonowej w Kielcach i sygnał zasłani oś świętokrzyskie... Niewiem czy wzmacniacz antenowy coś pomoże, czy muszę tridighta kupić czy dać se siana...
Jak ktoś coś doradzi- będę wdzięczny :)
spróbuj przestawić antenę na przysuche/kozłowiec , ewentualnie zastosuj taki wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm (sam z niego korzystam) powinno pomóc ;)

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

@mientoliptus u mnie w Skarżysku Mux-2 k.37 z Przysuchy (Kozłowca) odbieram na 19 elem. yagi z symetryzatorem, zaś Św. Krzyż na k.36 odbiera na powyższej antenie bez względu na kierunek mojej yagi (tj. tyłem, bokiem do nadajnika). Oczywiście siła sygnału wtedy spada ale jakość jest na tyle wystarczająca, że nie mam pikselizacji na ekranie tv.
@hiszpan2403 Na stronie www.dvbtmap.eu sprawdź odległość i profil terenu i wtedy zobacz, z którego nadajnika odbierzesz sygnał. skoro Św. Krzyż nie daje u ciebie rady, to zrób tak jak pisał ci @mientoliptus czyli ustaw antenę na Kozłowiec (Przysucha) k.37 albo próbuj z Częstochowy (Wręczyca) k.39 lub Tarnów (G. Św. Marcina) k.23 lub z Katowic (Kosztowy) k.49. O Krakowie (Chorągwica) k.64 nie będę ci wspominał, gdyż problem z odbiorem z tamtego nadajnika mają ludzie w samym Krakowie ze względu na wysoki kanał. Natomiast co do wcześniej wymienionych nadajników, to próbuj je "łapać" ale ze wzmacniaczem Lna-177 lub trochę słabszym Lna-169, chociaż na Przysuchę powinien wystarczyć Lna-101 (ok.15dB) i na Św. Krzyż też powinien dać radę. Powodzenia ;)

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: mathome »

Dobra informacja dla woj. Świętokrzyskiego.

MUX3 zostanie uruchomiony już 27 października 2011 r. :!:

MUX1 planowana data uruchomienia: od 1 czerwca 2012 r. :!:


źródło: http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6

Zablokowany