DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Ale tropo dokładnie tak działa że ginie odbiór w bliskich lokalizacjach a w tym samym czasie pojawia się daleko.
No załóżmy że jest to coś innego, nie są to zakłócenia lokalne bo pojawiają się w różnych miejscach, wygląda na problemy z nadajnikiem. W takim razie dziwi mnie że obiekt o takim znaczeniu ma tak kiepską infrastrukturę i to od wielu lat.
U mnie stoi wieża SLR Emitela bez żadnych emisji radiowych czy telewizyjnych są głównie anteny telekomunikacyjne a mimo to jest duża rozdzielnia i prąd jest do niej doprowadzony z czterech różnych stron, nie przypominam sobie aby kiedyś nie działał mi telefon. Oprócz tego są anteny różnych służb jak pogotowie czy policja. Nie wiem jakie inne anteny są na Św. Krzyżu ale to na pewno ważniejszy obiekt i nie powinno być żadnych przerw w zasilaniu.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

ObywatelDVB-T pisze:Ale tropo dokładnie tak działa że ginie odbiór w bliskich lokalizacjach a w tym samym czasie pojawia się daleko.
Oczywiście, ale wtedy nie masz efektu takiego, że natychmiastowo tracisz sygnał drugiej stacji, bo po prostu ten sygnał tak czy siak jest pod spodem, tylko zakłócany. A w naszych przypadkach zanik masz taki, jakbyś zgasił i po chwili zapalił światło pstryczkiem.
Ja jestem bardzo ciekawy, jak w czasie tych "zaników" zachowują się nadajniki operatorów komórkowych. Z tego co wiem, to na pewno zielony i fioletowy operator mają tam swoje anteny.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Faktycznie takie objawy mogłyby świadczyć o zaniku napięcia, jeśli w tym samym czasie u wielu osób zgasły wszystkie emisje z tego obiektu jednocześnie.
Jednak wydaje mi się to nieprawdopodobne aby takie rzeczy działy się na obiekcie o takim znaczeniu i w dodatku przez tyle lat jak piszesz, przecież tu chodzi nie tylko o telewizję czy radio ale przede wszystkim o sprawy bezpieczeństwa jak łączność różnych służb, łączność telefoniczna czy chociażby oświetlenie sygnalizacyjne dla samolotów.
Innym wytłumaczeniem mogłyby być jakieś chwilowe przerwy dosyłowe sygnału np. coś ze światłowodem, który też pewnie przebiega przez las i prawdopodobnie napowietrznie. Wtedy wydaje mi się, że odbiornik pokazywałby siłę sygnału a jednocześnie byłby czarny ekran. Ale z drugiej strony gdyby przerwało światłowód to byłaby poważna dłuższa awaria, bo to nie działa na zasadzie styka/nie styka albo jest zwarcie/nie ma.
Dzwoniłem wczoraj do teścia akurat około 10 nie oglądali ale a poza tym w innym czasie ostatnio żadnych przerw nie zauważyli.

A tak wygląda zasilanie na mniej ważnej strategicznie wieży SLR w Niegowie. ObrazekJak widać zasilanie liniami średniego napięcia jest doprowadzone z 4 niezależnych kierunków. Na zdjęciach tego nie widać ale są tabliczki: Myszków, Zawada, Koniecpol i bodajże Częstochowa. Jak pisałem wcześniej, nie zauważyłem nigdy żadnej przerwy a wielokrotnie kiedy nie było prądu dzwoniłem na pogotowie energetyczne aby się dowiedzieć i telefony działały, wszyscy operatorzy mają na tej wieży swoje anteny. Jest to jedyny tego typu obiekt w okolicy i najwyższy budynek w powiecie myszkowskim.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Tomciosz »

Przepraszam za OT, ale takie pytanie: czemu obiekt z powyższego zdjęcia nie ma załączonych świateł lotniczych/przeszkodowych? Taki stan rzeczy pamiętam od dłuższego czasu, na pewno przez całe wakacje nie było załączone. SLR Dobromierz jak i SLR Bytków mają podobną budowę i wysokość, a są oświetlone. :?:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Decyzja odgórna kierownictwa. Też myślałem że to awaria i dzwoniłem w tej sprawie. Światła wyłączyli bo na obiektach tej wysokości nie są wymagane, podobno latem mają je demontować w ogóle. Nie wiem może zmienił się jakiś przepis.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

ObywatelDVB-T - Ja też przecierałbym oczy ze zdumienia, gdyby okazało się, że problem tkwi w zasilaniu, ale nie wątpliwie gdzieś jest jakiś problem, który chwilowo odcina emisje nadające z obiektu.
Zwłaszcza, że sposób w jakim wracają te emisje po zaniku, wskazują problem na obiekcie. A najlepiej pokazuje to wracająca stacja radiowa, z dosyłem satelitarnym (np: paczka RMF). A proces powrotu wygląda tak :
Dosył - Szum (6 - 7sek średnio) - Nośna (Stereo z RDS) (2-3 sek średnio) - Dosył. O ile problemy z odbiorem, spowodowane brakiem sygnału dałoby się wcisnąć na winę sprzętu odbiorczego, to już sama nośna całkowicie rozwiązuje sprawę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

To ja już nie mam pomysłu. Jeśli to nie wpływ tropo, nie wina po stronie odbiorców, napięcie nie zanika to co się dzieje? To ewidentnie by wskazywało na wadliwie działającą jakąś infrastrukturę, ale ta się przecież zmieniła a jak piszesz za czasów analogu też tak było.
Dosył satelitarny radia RMF da się wytłumaczyć pogodą bo jeśli są gęste chmury i do tego obfite opady (a takie zjawiska miały miejsce teraz i poprzednim razem) to z odbiorem satelitarnym bywa różnie, ale reszta raczej idzie po światłowodzie chyba że się mylę :o .

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

ObywatelDVB-T pisze:Dosył satelitarny radia RMF da się wytłumaczyć pogodą bo jeśli są gęste chmury i do tego obfite opady (a takie zjawiska miały miejsce teraz i poprzednim razem) to z odbiorem satelitarnym bywa różnie, ale reszta raczej idzie po światłowodzie chyba że się mylę :o .
Tak, ale wtedy dosył zacząłby czkać i trwałoby to dłużej niż te kilka sekund. A podczas całkowitych zaników po prostu nadajnik wstaje, i po kilku sekundach wraca stabilny, jakby nigdy nic dosył (bo pewnie chwilę czasu się ten dosył przetwarza). Wracający dosył po złych warunkach atmosferycznych, to jedna kwestia - a "mechaniczny" powrót dosyłu to już inna kwestia.
Dokładnie, za czasów analogu (samego analogu bez cyfry) też tak było i tak samo w tym czasie zdychało radio, czy licząc wszystkie emisje z obiektu, tak jak teraz znika wszystko na raz.
Z radia, po radiolinii lub światełku, to idzie raczej tylko Radio Kielce.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Nie rozumiem, czyli dosył wszystkich emisji oprócz radia Kielce idzie przez satelitę?
Jeśli tak to skoro wszystko na chwilę zanika oprócz radia Kielce to przyczyna leże po stronie dosyłu.
Może źle zrozumiałem ale praktycznie na wszystkich obiektach zwłaszcza tych ważniejszych idzie po światłowodzie, jeśli we Św. Krzyżu nie ma takich możliwości technicznych i dali przez satelitę to po prostu z takimi zanikami trzeba się pogodzić.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

ObywatelDVB-T - Zanikają wszystkie emisje, także Radio Kielce. Ja tylko opisałem wykluczenie winy dosyłu, jeżeli chodzi o opisywany problem i jak wstaje dana stacja, gdy dojdzie do takiego zaniku.
Jeżeli odetnie Ci dosył satelitarny, to masz nośną - ale jeżeli odetnie cały nadajnik, to masz szum. To pokrywa się z tym jak wstaje dana stacja po zaniku. Najpierw masz szum, bo nadajnik padł - potem nadajnik wstaje i pojawia się nośna, a po chwili pojawia się dosył. Nie wiem jak wstaje Radio Kielce, ale przypuszczam, że z racji innego dosyłu - zaraz po włączeniu nadajnika już powraca emisja.
Jeszcze inaczej to rozpisze :

Zaniki zza czasów analogu, wyglądały tak :
- brak sygnału (mrówki, niebieski ekran - w zależności od TV) - powrót natychmiastowy sygnału i obrazu (Święty Krzyż miał TVP bodajże po światłowodzie)

Obecnie w DVB-T i DAB wygląda to tak :
- brak sygnału (zero jakości, zero siły) - powrót sygnału wraz z emisją kanałów (dosył też po światłowodzie)

W radiu wygląda to tak :
PR1, PR3, RMF FM, RMFMAXXX, Zet, Maryja (dosył satelitarny)
- szum - nośna (Stereo + RDS) - powrót dosyłu

R. Kielce (inny dosył)
- szum - natychmiastowy powrót dosyłu

Te wszystkie przypadki łączy jedno - zdychający nadajnik.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

To może jest tak, że z powodu nawet sekundowego mignięcia napięcia resetują się wszystkie multipleksery i inne urządzenia.
Zdaje się, że takie problemy są właśnie na Św. Krzyżu inni o takich nie piszą. Może stacja trafo potrzebuje np. kilku sekund aby przełączyć zasilanie z innego kierunku.
W każdym razie doszliśmy do wniosku, że przyczyną jest infrastruktura która tak się zachowuje podczas ciężkiej pogody, więcej nie rozstrzygniemy, czyli jesteśmy w punkcie wyjściowym.
Tak przy okazji, nie wiem czy dobrze kojarzę ale nadajniki telekomunikacyjne mają jeszcze akumulatory które przełączają się automatycznie jak np. laptop i nie ma żadnych przerw.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

ObywatelDVB-T pisze:To może jest tak, że z powodu nawet sekundowego mignięcia napięcia resetują się wszystkie multipleksery i inne urządzenia.
Zdaje się, że takie problemy są właśnie na Św. Krzyżu inni o takich nie piszą. Może stacja trafo potrzebuje np. kilku sekund aby przełączyć zasilanie z innego kierunku.
Otóż to, dokładnie o to mi chodziło. Teraz tylko nasuwa się pytanie, czy to na pewno kwestia zasilania, czy w grę wchodzi coś innego.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Z waszych opisów wynika, że te zaniki są dosyć charakterystyczne, głównie zauważają je użytkownicy w bliższych lokalizacjach. W moich stronach wiele anten jest w tamtym kierunku, ja też kiedyś miałem a nikt tego nie potwierdza ani w rodzinie ani tu na forum, może nikt nie zauważał, może nie odróżniają bo z takiej odległości zakłócenia są bardzo różne i częste a może te same zakłócenia w takiej odległości inaczej się objawiają.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Otóż to Obywatelu. Ludzie odbierający sygnał z dalszych odległości są raczej przyzwyczajeni do zakłóceń czy wahań sygnału i nie zwracają na to uwagi. Np. ja nie spodziewam się zakłóceń i każdy zanik sygnału zauważam(gdy tylko oglądam tv).

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

No ja nigdy tych zaników nie zauważyłem,jak już były jakieś kłopoty z odbiorem to tylko czasem MUX-3 szatkował podczas tropo,ale teraz od dłuższego czasu jest spokój.

krysy
Posty: 31
Rejestracja: 29 grudnia 2010, o 19:04

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: krysy »

W centrum Kielc zaniki i szatkowanie obrazu od kilku dni oprocz muxa 150kw. Generalnie obnizyla sie sila sygnalu wszystkich muxow.
W Piasku Wielkim 57km jest to samo. Dodatkowo dzisiaj nic nie dziala. Wszedzie sygnal niedostrojony . Wczesniej sygnal szedl pelna moca, antena moja jest na otwartej przestrzeni i pewnie widzi nadajnik. Obie lokalizacje anteny kierunkowe bez wzmacniaczy.
Wyszukalem dzisiaj ponownie stacje i znalazlo mi muxy z Tarnowa i Krakowa. Sw. Krzyz milczy.
W przerwach konserwacyjnych nic nie ma na dzisiaj.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Faktycznie coś mają z zasilaniem ,bo zamilkł sygnał ze Świętego Krzyża.

Kielce i najbliższe okolice są doświetlone osobnym nadajnikiem z komina EC Kielce o mocy 9kW.
Więc odbiór MUX-3 musi być.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Od ostatniego zaniku o którym wspomiałem u mnie nic z sygnałem się nie dzieje. Wszystkie MUX-y stabilnie i na max. wskazaniach. Antena to biquad w pokoju.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Nie zdążyłem edytować treści wpisu,sygnał już powrócił ,wskazania mocy i jakości bez zmian do poprzednich wartości:
kanał 30 moc 98%,jakość 100%
kanał 37 97%/100%
kanał 47 95%/100%.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

U mnie również parametry sygnału bez zmian :

Symetryzator : (S/J)
k.30 - 50/100
k.37 - 50/100
k.47 - 50/100

30dB>:
k.30 - 100/100
k.37 - 100/100
k.47 - 100/100

Zablokowany