DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: slawek »

olgierd pisze:Wprawdzie temat dotyczy DVB-T ze Św. Krzyża, ale będąc przedwczoraj pod wieżą RTCN ŚK widziałem, że zdemontowany został szczytowy system antenowy i emisje telewizyjne (analogowe oraz cyfrowa) idą z niższego, zawieszonego poniżej pola anten nadawczych FM, systemu rezerwowego. Przypuszczam, że w związku z tym moc analogowych TVP1 i TVP2 jest obniżona.
to by wszystko wyjaśniało tzn nasze problemy z odbiorem.dla kogoś kto mieszka w dobrej lokalizacji obniżenie anteny nadawczej nie ma prawie żadnego znaczenia ale dla kogoś kto ma przeszkodę między sobą a nadajnikiem lub tak jak ja odbiera z dużej odległości ma ogromne znaczenie.
Pozostaje teraz tylko pytanie czy ktoś z pracowników emitela napisze nam że taka sytuacja tzn nadawanie z systemu rezerwowego niedługo się zakończy i znów wszystko wróci do normy.
Bo to co pisał Pan Jarosław "Moc nadajnika jest cały czas taka sama" może i napewno jest prawdą ale niższy system anten robi swoje

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

Ponadto jesli faktycznie nadawanie jest prowadzone z takiego zastepczego systemu antenowego to oprócz obniżenia wysokosci nadawania sam zastępczy system antenowy może mieć mniejszy zysk co oznacza zmniejszenie mocy wypromieniowywanej EIRP. Przykładowo w pliku "Wykaz-pozwolen-telewizyjnych" stale aktualizowanego na stronach UKE, zysk ten wynosi 16,7 dB, co przy mocy samego nadajnika MUX2 (znów dane z tego pliku) wynoszącej 1,85kW daje moc wypromieniowywaną EIRP 50 kW. Każde zmniejszenie zysku anteny nadawczej zmniejsza moc EIRP. No chyba że nadawca zwiększył moc samego nadajnika z 1,85kW do odpowiedniej dającej 50 kW EIRP.

PS

1.Posiłkuję się tutaj wersją pliku z 25 lipca bowiem w najnowszej te dane zostały usunięte.

2.Następna konserwacja MUX2 to 3 listopada 2011 :( No chyba że ta zmiana jest juz na stałe (np. stwierdzono że anteny przydadzą się do innej lokalizacji) :cry:

olgierd

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: olgierd »

Bartt pisze:Ponadto jesli faktycznie nadawanie jest prowadzone z takiego zastepczego systemu antenowego to oprócz obniżenia wysokosci nadawania sam zastępczy system antenowy może mieć mniejszy zysk co oznacza zmniejszenie mocy wypromieniowywanej EIRP. Przykładowo w pliku "Wykaz-pozwolen-telewizyjnych" stale aktualizowanego na stronach UKE, zysk ten wynosi 16,7 dB
W tym samym pliku (nie mam go niestety pod ręką) wyspecyfikowany jest szczytowy (zdemontowany) system nadawczy - zdaje się po 16 umieszczonych w pionie jednostek nadawczych (paneli) na cztery strony. Obecnie używany rezerwowy system antenowy składa się z ośmiu paneli na cztery strony. Niewykluczone, że nie jest on w stanie przenieść tak dużej mocy i nadajniki analogowe TVP1 i TVP2 pracują na pół gwizdka.
Czy ktoś z firmy Emitel może się do tego ustosunkować? Z jaką ERP nadawane są obecnie kanały 28 i 38 ze Św. Krzyża?

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Martinez1989 »

olgierd pisze:
Bartt pisze:Ponadto jesli faktycznie nadawanie jest prowadzone z takiego zastepczego systemu antenowego to oprócz obniżenia wysokosci nadawania sam zastępczy system antenowy może mieć mniejszy zysk co oznacza zmniejszenie mocy wypromieniowywanej EIRP. Przykładowo w pliku "Wykaz-pozwolen-telewizyjnych" stale aktualizowanego na stronach UKE, zysk ten wynosi 16,7 dB
W tym samym pliku (nie mam go niestety pod ręką) wyspecyfikowany jest szczytowy (zdemontowany) system nadawczy - zdaje się po 16 umieszczonych w pionie jednostek nadawczych (paneli) na cztery strony. Obecnie używany rezerwowy system antenowy składa się z ośmiu paneli na cztery strony. Niewykluczone, że nie jest on w stanie przenieść tak dużej mocy i nadajniki analogowe TVP1 i TVP2 pracują na pół gwizdka.
Czy ktoś z firmy Emitel może się do tego ustosunkować? Z jaką ERP nadawane są obecnie kanały 28 i 38 ze Św. Krzyża?

I kanał 58 z TVPKielce?

olgierd

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: olgierd »

Martinez1989 pisze: I kanał 58 z TVPKielce?
Kanał 58 TVP Info/Kielce to dla starej anteny nadawczej (16.7dB) około 600W mocy elektrycznej z nadajnika. Przypuszczam, że ten kanał może iść bez redukcji mocy na antenę rezerwową.

Przed chwilą dokonałem zgrubnych szacunków, z których wynika, że zastępczy system antenowy może jednak wziąć na siebie pełną dotychczasową moc. Przykładowo, jeden panel antenowy Kathreina na IV-V pasmo jest w stanie przenieść maksymalnie 3kW mocy z nadajnika. Paneli wchodzących w skład anteny rezerwowej jest na Św. Krzyżu 32 (4x8). Nawet przy założeniu, że każdy z nich dostaje nie więcej niż 2kW, całość może wziąć na siebie ponad 60kW. Nadajniki mogą więc pracować z dotychczasową mocą.

Zaobserowowany spadek poziomu sygnału może być wywołany obniżeniem wyskości zawieszenia anteny, ewentualnie nieznacznie mniejszą mocą promieniowaną (zysk anteny rezerwowej jest zapewne niższy od 16dB).

wujek58

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: wujek58 »

Czyżby wymieniali system antenowy pod MUX 1, ma być na 62 kanale i być może stare anteny nie obejmują kanału 62??

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: slawek »

Prośba do Panów Jarków jeśli to nie jest tajemnica a myślę że nie jest to proszę nam napisąć że za niedługo wszystko wróci do stanu z przed konserwacji lub że poczekamy na to do 03 11 11 albo i dłużej.

olgierd

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: olgierd »

wujek58 pisze:Czyżby wymieniali system antenowy pod MUX 1, ma być na 62 kanale i być może stare anteny nie obejmują kanału 62??
Dokładnie tak. Według ""Wykazu-pozwolen-telewizyjnych" ze strony UKE, stary system składał się z elementów antenowych EAP402, które nie obsługują kanału 62.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

olgierd pisze:
wujek58 pisze:Czyżby wymieniali system antenowy pod MUX 1, ma być na 62 kanale i być może stare anteny nie obejmują kanału 62??
Dokładnie tak. Według ""Wykazu-pozwolen-telewizyjnych" ze strony UKE, stary system składał się z elementów antenowych EAP402, które nie obsługują kanału 62.
No ja juz sam nie wiem jak to jest z tymi antenami nadawczymi na św Krzyżu, bo według tego samego wykazu pozwoleń UKE te anteny są w użyciu m.in. na Suchej Górze - k61 i Wisła/Skrzyczne - k62. :o

kondziel

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kondziel »

Nooo... Będzie się działo :lol: . Przecież zasięg nadajnika z Wisły na k62 "wychodzi" aż na Kielce co widać na dvbtmap.eu. Ciekawy jestem co z tym zrobią, bo oba nadajniki mają wybitne zdolności do propagacji.
Ale kanałów brakuje, tak przeglądałem za wolnymi i rzeczywiście się nie da :? . A żadna stacja nie wyłączy emisji. Mogliby analoga prędzej wyłączyć, bo przecież przez 2 lata to ogromna ilość czasu.

kowianek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kowianek »

Potwierdzam pogorszenie jakosci odbioru k.28 i 38 ze Sw,Krzyza od ok. tygodnia.Mieszkam w odleglosci ok.90km na wschod od nadajnika.
Ostatnio zmieniony 1 września 2011, o 20:40 przez kowianek, łącznie zmieniany 1 raz.

kowianek

Re: Co się stało z analogiem z Św Krzyża ??

Post autor: kowianek »

trybektrybek pisze:Witam
czy ktoś może potwierdzić iż od około 1,5 tygodnia sygnał TVP 1 oraz TVP2 z nadajnika na św. krzyżu został bardzo osłabiony ????

Potwierdzam pogorszenie jakosci odbioru k.28 i 38 ze Sw,Krzyza od ok. tygodnia.Mieszkam w odleglosci ok.90km na wschod od nadajnika.

mateusiak22

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: mateusiak22 »

Mój informator który jest co dzień jest na św krzyżu twierdzi że montują jakieś anteny, niech przedstawiciel emitela coś napisze na ten temat, bo dziwne że nikt nic nie wie

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

A ja nie potwierdzam pogorszenia nadawania ze św. Krzyża MUX-2. 70 km od nadajnika sia i jakość taka sama jak przy uruchomieniu 80-100%. Okolice Tarnobrzega.

mientoliptus

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: mientoliptus »

zmieniają się warunki propagacyjne dlatego u niektórych sygnał jest raz mocniejszy raz słabszy

kowianek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kowianek »

Propagacja to jedno,ale dlugo utrzymujace sie pogorszenie odbioru to juz nie jest wina propagacji...Sa osoby ktore potwierdzaja ,ze na nadajniku sa zmieniane jakies systemy antenowe.

wujek58

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: wujek58 »

Dzisiaj byłem na Św. Krzyżu i stwierdzam, że wymieniają system antenowy na szczycie wieży, stary tubus został zdemontowany obecnie na szczycie wieży postawiona jest konstrukcja(kratownica)dla nowych anten jest zamontowany dźwig, praca wre bo nawet dzisiaj (niedziela) były prowadzone roboty. Emisja prowadzona jest z systemu zastpczego zamontowanego w połowie wieży, na dole widziałem dwa bębny z nowymi kablami (fider),prace wykonuje firma z Kościana chyba Perfekt.W związku z pracami napewno nadają z mniejszą mocą i sygnał może być emitowany kierunkowo, wg. mnie co zauważyłem po położeniu anten słabszy sygnał może być w kierunku północny wschód i południowy wschód

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

Ale to analog osłabł czy cyfrówką?

A swoją droga nie napromieniuje ich tam :).

hiszpan2403

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hiszpan2403 »

A ja dodam, że na16el Yadze z symetryzatorem nie mogłem w Kielcach w dolinie nic złapać... Dwójka śnieżyła a jedynki wcale się nie dało oglądać a muxa nic nie wykrywało...
Teraz jest lepiej bo jest jakiś obraz na analogu i sygnał skoczył tylko muxa dalej na symetryzatorze nie łapę. Ale jest poprawa :)
Niech robią dalej. A na promieniowanie najlepszy jest czysty spirytus stosowany podczas i zaraz po robocie :)
Pozdrawiam!
A jeszcze jedno... Wie ktoś jak sobie poradzić z niewielką stacją trafo w pobliżu anteny?
Zakłóca mi chyba i może jakieś filtry się stosuje albo cuś...

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: mac_33 »

bylem dzis i widzialem jak wciagali jeden z dwoch elementow na gore - jest to wyzwanie co by nie mowic.

Zablokowany