DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Domel28 pisze:Jedno jest pewne - coś powoduje zaniki sygnału i przypuszczenia możemy snuć w nieskończoność a i tak nie będzie wiadomo na 100% co to jest.
A ja mam też potwierdzenie z okolic Kielc od znajomego, że w tym samym momencie co u mnie, u Niego również nastąpiły zaniki emisji ze Świętego Krzyża.
Co do nadajników Radia Maryja i Radia ZET, to o ile w przypadku tego pierwszego, to uruchamianie tego nadajnika od zawsze trwało dłużej, więc tym nie ma się co martwić. Natomiast RadioZET na Ś-K, to jeden z bardziej awaryjnych nadajników i w zasadzie tutaj ciężko się określić w temacie.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Też nie wiem co jest na rzeczy ,bo akurat wczoraj cały dzień byłem nad wodą,ale od wczorajszego wieczora mam brak MUX-3 ze Świętego Krzyża ,a sygnał z Dobromierza jest o około 25-30% słabszy niż zwykle.

Parametry stan obecny:

Święty Krzyż:
kanał 30 - siła 92%,jakość 100%
kanał 37 - siła 90%,jakość 100%
kanał 47 - siła 0%,jakość 0% brak sygnału

Dobromierz:
kanał 47 - siła 70-75% (zwykle jest 98-99%),jakość 100%

Kamieńsk:
kanał 26 - siła 93%,jakość 100%
kanał 36 - siła 57-60%,jakość 83-85%

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

Z tymi krótkotrwałymi zanikami sygnału jak koledzy powyżej opisują ,to nie koniecznie musi być wina jakichś dużych urządzeń co powodują krótkotrwałe zagłuszenia.
Moim zdaniem wina może polegać na tym że w serwerowni na którymś z komputerów może wyskakiwać błąd i system zaczyna się resetować bo jak inaczej wyjaśnić te zaniki sygnału :?: .

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Chwilę czasu temu, nastąpiła powtórka z rozrywki.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Znów? Dziwna sprawa, a radio Zet kilka minut po 22 ciągle milczy.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: michal135 »

Jeśli tak się dzieje (ten wiatraczek) to coś z siecią wysokiego napięcia 110 kV jest nie tak w tamtym regionie. Pamiętam dawno temu, w latach 90 tych, jak w Stalowej Woli słuchałem Radia Leliwa jeszcze wtedy nadającego z komina w Machowie na 98,3 MHz. I było podobnie, przygasło światło w domu do połowy jasności i w tym samym momencie nadajnik Radia Leliwa zdechł, pojawił się szum. A Stalową Wolę i Machów dzieli ponad 30 km. To jest prawdopodobnie sprawa do PGE Dystrybucji w tamtym regionie i sprawdzenie stacji zasilających dużych mocy.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam a u mnie 2015-07-05 o godzinie 17:17 (według mojego zegarka) sygnał zanikł też na około 20 sekund i nic więcej zasilane z sieci 230V się nie wyłączyło zresztą było by słychać jak mi się UPS przełączy a on nic, TV działał normalnie a przy zanikach się też wyłącza, zegarek zasilany przez transformator też działał normalnie.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

michal135 pisze:Jeśli tak się dzieje (ten wiatraczek) to coś z siecią wysokiego napięcia 110 kV jest nie tak w tamtym regionie. Pamiętam dawno temu, w latach 90 tych, jak w Stalowej Woli słuchałem Radia Leliwa jeszcze wtedy nadającego z komina w Machowie na 98,3 MHz. I było podobnie, przygasło światło w domu do połowy jasności i w tym samym momencie nadajnik Radia Leliwa zdechł, pojawił się szum. A Stalową Wolę i Machów dzieli ponad 30 km. To jest prawdopodobnie sprawa do PGE Dystrybucji w tamtym regionie i sprawdzenie stacji zasilających dużych mocy.
Ciekawe to co piszesz, bo akurat linia WN do mojej miejscowości biegnie od strony Nowej Słupi więc albo jest tak jak piszesz albo był to zbieg okoliczności no i nie ma pewności że te krótkotrwałe zaniki sygnału z obiektu to właśnie jakieś problemy z zasilaniem.
@Andrzejwk - to był chwilowy spadek napięcia bo tylko coś spowolniło wentylator a skoro jesteś elektronikiem to wiesz, że od takiego czegoś TV czy tuner nie zgaśnie bo w zasilaczu ma kondensatory.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Najprościej sprawę zgłosić właścicielowi obiektu ,aby sprawdził co się dzieje z dosyłem energii elektrycznej.

Ciekawe czy dzisiaj też będą zaniki :?:

Jak do tej pory nie miałem okazji zaobserwować tego zjawiska.
A MUX-3 jak zamilkł w niedzielę tak do dzisiaj mam echo w TV,dobrze że odbieram z Dobromierza i Kamieńska :D

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

U teścia w gminie Kroczyce ze Św. Krzyża też były problemy ale chwilowe i z przerwami w niedzielę był problem z MUX-2 a wczoraj tak około 17 - 18 dzwonił do mnie czy mam kanały TVP z Wręczycy bo u niego nie ma, czyli był problem z MUX-3.
Wg. mapy tropo wciąż jest nad Polską.

Wyglada na to ze obiekt ma bardzo dobre warunki propagacyjne podczas normalnej pogody ale za to jest bardziej wrazliwy na tropo. Cos za cos.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Domel28 pisze:
michal135 pisze:Jeśli tak się dzieje (ten wiatraczek) to coś z siecią wysokiego napięcia 110 kV jest nie tak w tamtym regionie. Pamiętam dawno temu, w latach 90 tych, jak w Stalowej Woli słuchałem Radia Leliwa jeszcze wtedy nadającego z komina w Machowie na 98,3 MHz. I było podobnie, przygasło światło w domu do połowy jasności i w tym samym momencie nadajnik Radia Leliwa zdechł, pojawił się szum. A Stalową Wolę i Machów dzieli ponad 30 km. To jest prawdopodobnie sprawa do PGE Dystrybucji w tamtym regionie i sprawdzenie stacji zasilających dużych mocy.
Ciekawe to co piszesz, bo akurat linia WN do mojej miejscowości biegnie od strony Nowej Słupi więc albo jest tak jak piszesz albo był to zbieg okoliczności no i nie ma pewności że te krótkotrwałe zaniki sygnału z obiektu to właśnie jakieś problemy z zasilaniem.
@Andrzejwk - to był chwilowy spadek napięcia bo tylko coś spowolniło wentylator a skoro jesteś elektronikiem to wiesz, że od takiego czegoś TV czy tuner nie zgaśnie bo w zasilaczu ma kondensatory.
To ciekawe jakiej pojemności masz kondensatory w zasilaczu TV i Tunerze :shock: że mogą podtrzymać kilka sekund (zauważalne w przypadku wentylatora) bo pojemności które ja mam wystarczą ledwie na kilka cykli zasilania 230V~ lub pracy przetwornicy po stronie wtórnej :( .
A co do poprzedniego zaniku gdzie nie było RMF-FM to byłem w piwnicy gdzie mam żarówki "żarowe" czyli zwykłe i nie zauważyłem żadnego ich przygaśnięcia, natomiast jeśli przygasają to RMF-FM działa ok :lol: .

@Domel28 - może to Ty powinieneś trochę pouczyć się o zasilaczach zwłaszcza impulsowych.
Odnośnie zasilaczy to prosiłbym o koniec bo to nie forum o zasilaczach.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Dobra, to już na zakończenie OT wyjaśnienie: to brak sygnału w TV trwał kilka sekund a spadek napięcia na wentylatorze trwał dosłownie ułamek sekundy i nie wiadomo czy jedno z drugim miało jakikolwiek związek. Koniec OT.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Wczoraj i dzisiaj przedpołudniem oraz dosłownie 10 minut temu, zdarzyły się zaniki wszystkich emisji ze Świętego Krzyża. Jeżeli chodzi o zaniki przedpołudniowe, to ciężko wstawała Zetka - po godzinie lub nawet dwóch (podobnie dzisiaj). A 10 minut temu, zanik trwał blisko pół minuty, ale wszystkie stacje wróciły w optymalnym czasie.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Zakupiłem skromny telewizor z wbudowanym DVB-T (Samsung LT27B551), i Święty Krzyż zdecydowanie lepiej się na nim sprawuje :

k.30 - Siła 100%, Jakość 100%, Poziom Błędów 0
k.37 - Siła 100%, Jakość 100%, Poziom Błędów 0
k.47 - Siła 99% , Jakość 93%, Poziom Błędów 0 - wieczorami mam 100/100/0

Antena bez zmian, Siatka + SWA 9 (nowszego typu)

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Wczoraj minęły 4
lata kiedy to z RTCN
Kielce/Święty Krzyż
uruchomiono
przekaz MUX-2.
Planowane
uruchomienie było
zaplanowane dzień
wcześniej (piątek)
lecz z powodu
padającego niemal
przez cały dzień
deszczu nie
zrealizowano do
końca wszystkich
wymaganych prac.
Uruchomienie
nadajnika nastąpiło
następnego dnia, w
sobotę przed
południem. Emisja do
czasu wyłączenia tv
analogowej (17
czerwca 2013r.)
prowadzona była na
kanale 36 z mocą
50kW.
http://www.swietokrzyskieter.pl/ize.htm

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

I do tego trzeba dodać że podczas prowadzenia emisji testowej na kanale 36 z mocą ERP 50kW,nie było widać większych różnic w zasięgu jak po przejściu na kanały i moce docelowe.

Miałem wtedy starą (węższą od obecnych) siatkę na strychu i moc jak i jakość sygnału były na podobnym poziomie co teraz.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Zapewne różnica była widoczna tylko w skrajnych przypadkach, jak cięższy teren do odbioru nadajnika, gdzie sygnał był na granicy użytku.

A ja mając na uwadze idealne parametry sygnału multipleksów z płytek wzmacniających, postanowiłem włożyć do siatki symetryzator.
Dawniej używając tunera Canvy czy testując inne tunery, na wystarczający odbiór Świętego Krzyża nie miałem szans (przynajmniej w lato). Jakość sygnału nie przekraczała 40%, a Siła 10% - i o oglądaniu nie było mowy.
Na wbudowanym tunerze w TV, sytuacja jest zupełnie inna..

k.30 - Siła 42-46, Jakość 100%, Poziom Błędów 0
k.37 - Siła 42-46, Jakość 100%, Poziom Błędów 0
k.47 - Siła 42-46, Jakość 93-100%, Poziom Błędów 0


Podczas opadów deszczu, siła jeszcze była w stanie wzrosnąć i przekraczała 60%. Wzrost jest również widoczny wieczorami i o porankach, a podane parametry są tj: w najgorszej porze dnia do odbioru.
Na symetryzatorze udało mi się też złapać k.30 oraz k.37 z Kozłowca, i to w takim jednym z gorszych miejsc do odbioru (balkon gdzie odbieram Św.Krzyż, mam od strony wschodniej, natomiast Kozłowiec, Raszyn czy lokalne EC z Kielc, odbieram na balkonie od strony zachodniej)

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

Wczoraj nieźle musiało trzaskać nad Świętym Krzyżem. Obiekt wyłączał się raz za razem - braki zasilania, lub w przypadku radia czkawki dostawał dosył na większości stacji.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Młody pisze:Wczoraj nieźle musiało trzaskać nad Świętym Krzyżem.
Czy ja wiem? Wyładowań aż tak dużo nie zauważyłem ale wszystko możliwe. Za to mocno padało i silnie wiało.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Młody »

@Domel28 - deszcz i wiatr, to też niezła mieszanka.. i to by mogło już całkowicie wyjaśniać kwestie zasilania na obiekcie.. że nie jest w najlepszym stanie.

http://swietokrzyskieter.pl/ize.htm - sprawozdanie z lokalnego serwisu.

Zablokowany