Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

blejdzik
Posty: 43
Rejestracja: 6 czerwca 2012, o 16:10
Odbiornik: Antena szerokopasmowa ze wzmacniaczem dopuszkowym LNA-188
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra ,RTCN Tarnawatka

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: blejdzik »

cokolwiek bym nie dobierał w dzień odbiór 100/100 w nocy jakość skacze, jedynie siła jest na 100, druga antena ma wsadzoną płytkę sam nie wiem jaką, ma chyba z 20 lat :), antena z przewodem głównym grubości włosa, dotychczas odbierała stabilnie od ochłodzenia w weekend po zmroku pikseloza

blejdzik
Posty: 43
Rejestracja: 6 czerwca 2012, o 16:10
Odbiornik: Antena szerokopasmowa ze wzmacniaczem dopuszkowym LNA-188
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra ,RTCN Tarnawatka

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: blejdzik »

ok już wiem wina latarni, tylko co można na to poradzić???

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Domel28 »

Jeśli dzieje się to od czasu włączenia latarni to może być to. Można użyć anteny bez wzmacniacza. Podobny przypadek miałem na pokojowej antenie ze wzmacniaczem gdy jedna z lamp zaczęła migotać, na antenie bez wzmacniacza nic nie zakłócało. Sygnał masz silny więc antena pasywna też powinna dać radę.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: TLW/SZA »

Też kiedyś jeszcze za czasów analogu ,miałem zakłócenia powodowane przez wadliwy kondensator w lampie,po zgłoszeniu sprawy do ZEORK-u i wymianie kłopoty z zakłóceniami minęły,jak do tej pory wszystko gra,a to już kilka dobrych lat.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: ayreon »

Oj taki kondensator lub starter na tzw "wykończeniu" potrafi namieszać w odbiorze.

marcinek75
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2015, o 14:48
Odbiornik: Philips model:37PFL4606H/58
Instalacja antenowa: ANTENA SIATKOWA ZE WZMACNIACZEM
Nadajnik - obiekt nadawczy: KRAKÓW

Problem z odbiorem

Post autor: marcinek75 »

Witam wszystkich forumowiczów.
Mam problem. W nowym domu podłączyłem antenę. W miejscowosci której mieszkam tzn. Mójcza skierowaną mam na Kraków. W starym domu czyli po drugiej stronie ulicy hulało wszystko. Tutaj lipa. Tylko Mux 3. A parametry na TV mam :
Natężenie sygnału : 78
Jakość sygnału : 98-100

Co mam teraz zrobić żeby wszystko wróciło do normy. Może gdzie indziej skierować antenę? Może zmienić trzeba antenę. Próbowałem nią obracać we wszystkie strony. W starym domu leżała na strychu i było ok.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Problem z odbiorem

Post autor: hadam »

Wymontuj wzmacniacz w antenie a w jego miejsce zamontuj zwykły symetryzator za około 3zł, zdemontuj też zasilacz i zamontuj zwykły wtyk antenowy.
Następnie ustaw antenę w kierunku Świętego Krzyża, to z Twojej lokalizacji kierunek mniej więcej Nowiny, Górno, Wola Jachowa.
Do Św. Krzyża masz w linii prostej około 25km i dosyć dobry profil terenu a do Krakowa Chorągwicy ponad 106km i kiepski profil.
Być może w starym miejscu odbierałeś na strychu z odbicia właśnie ze Św. Krzyża pomimo że antena była na Kraków. W Twojej lokalizacji powinieneś mieć silny sygnał właśnie ze Św. Krzyża, za silny na wzmacniacz który w tym przypadku może przesterować sygnał. Pod dachem czy z odbicia ten sygnał mógł być stłumiony a potem wzmocniony przez wzmacniacz.

Z Krakowa powinieneś odbierać:
MUX-1 kanał 25
MUX-2 kanał 23
MUX-3 kanał 50
opcjonalnie MUX-3 dla świętokrzyskiego kanał 47

Natomiast ze Św. Krzyża:
MUX-1 kanał 30
MUX-2 kanał 37
MUX-3 kanał 47

marcinek75
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2015, o 14:48
Odbiornik: Philips model:37PFL4606H/58
Instalacja antenowa: ANTENA SIATKOWA ZE WZMACNIACZEM
Nadajnik - obiekt nadawczy: KRAKÓW

Re: Problem z odbiorem

Post autor: marcinek75 »

OK. Jade do sklepu. Jutro sie pobawię.Dam Ci znac. Dzieki za info.

marcinek75
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2015, o 14:48
Odbiornik: Philips model:37PFL4606H/58
Instalacja antenowa: ANTENA SIATKOWA ZE WZMACNIACZEM
Nadajnik - obiekt nadawczy: KRAKÓW

Re: Problem z odbiorem

Post autor: marcinek75 »

ObywatelDVB-T pisze:Wymontuj wzmacniacz w antenie a w jego miejsce zamontuj zwykły symetryzator za około 3zł, zdemontuj też zasilacz i zamontuj zwykły wtyk antenowy.
Następnie ustaw antenę w kierunku Świętego Krzyża, to z Twojej lokalizacji kierunek mniej więcej Nowiny, Górno, Wola Jachowa.
Do Św. Krzyża masz w linii prostej około 25km i dosyć dobry profil terenu a do Krakowa Chorągwicy ponad 106km i kiepski profil.
Być może w starym miejscu odbierałeś na strychu z odbicia właśnie ze Św. Krzyża pomimo że antena była na Kraków. W Twojej lokalizacji powinieneś mieć silny sygnał właśnie ze Św. Krzyża, za silny na wzmacniacz który w tym przypadku może przesterować sygnał. Pod dachem czy z odbicia ten sygnał mógł być stłumiony a potem wzmocniony przez wzmacniacz.

Z Krakowa powinieneś odbierać:
MUX-1 kanał 25
MUX-2 kanał 23
MUX-3 kanał 50
opcjonalnie MUX-3 dla świętokrzyskiego kanał 47

Natomiast ze Św. Krzyża:
MUX-1 kanał 30
MUX-2 kanał 37
MUX-3 kanał 47
Dzięki za fachową poradę, Wszystko hula. Jest ok. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: hadam »

Fajnie, że sobie poradziłeś.

adri945
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwietnia 2015, o 18:03
Odbiornik: DVB-T
Instalacja antenowa: Dekoder STB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Pomocy

Post autor: adri945 »

Teraz mam taki problem antena jest wysoko odbiór dobry u sąsiadów też. Ale chodzi o to, że coś nie śmiga jak powinno. Albo kable od anteny albo zasilacz, albo wejście od dekodera. Trzeba trzymam kabel od anteny, najlepiej usztywnić by odbierało kanały i pokazywało jakikolwiek sygnał. Czy u was tez tak jest?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Pomocy

Post autor: Domel28 »

Nie bardzo wiadomo o co Ci chodzi. To wkońcu dobrze odbiera czy źle?

mirotsa
Posty: 4
Rejestracja: 30 marca 2016, o 16:15
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: mirotsa »

Witam wszystkich,jestem tu nowy,aczkolwiek nie jestem laikiem w temacie odbioru cyfrowej telewizji.
Od kilku dni zauważyłem pogorszenie parametrów odbioru trzeciego multipleksu nadawanego z RTCN Święty Krzyż wspólnie z tym, moim zdaniem niepotrzebnym i uprzykrzającym życie nadajniczkiem przy Mokoszyńskiej w Sandomierzu.
Właśnie tylko na tej częstotliwości 682 000Hz są kilkusekundowe przycinki,ten sam rodzaj zakłóceń występuje również gdy antenę przestawiałem w stronę RTCN Piaski pod Lublinem i wersja Lubelska 490 000Hz też jest z zakłóceniami i to jeszcze większymi niż wersja Kielecka.
Pytanie po jakiego grzyba lub czorta są uruchamiane takie pseudo nadajniczki jak ten w Sandomierzu,Kazimierzu czy Tarnobrzegu,skoro odbiór z dużych obiektów jak Święty Krzyż czy Piaski dostatecznie pokrywa sygnałem tereny przygraniczne Świętokrzyskiego,Lubelskiego czy Podkarpackiego czego przykładem są pozostałe multipleksy na których próżno szukać przerw w emisji i różnych innych zakłóceń.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Domel28 »

W przypadku MUX 3 z Lublina wpływ może mieć MUX 2 z Tarnowa na tym samym k.23. U mnie jest to bardzo wyraźnie widoczne. Jaką masz antenę? Ze wzmacniaczem czy bez?

mirotsa
Posty: 4
Rejestracja: 30 marca 2016, o 16:15
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: mirotsa »

Antena kierunkowa ATX-55 z oryginalnie zamontowanym wzmacniaczem SWA-2000 kanały 1-69.
Dawniej posiadałem antenę siatkową ale po przejściu na telewizję cyfrową postanowiłem zakupić nową antenę kierunkową,bo tamta swoje lata już miała.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Domel28 »

ATX-55 to mocna antena i z powodzeniem powinna odbierać opisane przez Ciebie nadajniki z symetryzatorem. A św. Krzyż to napewno i pewnie bez zakłóceń.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: poxipol »

Wiele jest takich problematycznych SFN.

Takie moje sugestie.
Problem u ciebie pojawił się od niedawna.
Przy antenie skierowanej na Kielce synchronizacja MUX-3 może wyłapywać ten lokalny słabszy.
Przypuszczam że pojawiły się zakłócenia np typu LTE,niekoniecznie z nadajnika LTE,może być też w pobliżu jakiś użytkownik.
Słabszy sygnał jest bardziej podatny.a zakłócenia mogą pojawiać się w całym paśmie,a wzmacniacz w antenie jeszcze to potęguje.
Ostatnio nawet pojawiają się anteny z naturalnym filtrem LTE,Czyli z maksymalnym obcięciem pasma powyżej 60 kanału.
Ciekawie jak się ma tarnobrzeski MUX-3 k 26 z rzeszowską wersją.

Rozmawiałem z kuzynem z powiatu tarnobrzeskiego ( Krawce )
Odbiór z jednej anteny 19 el.pasywnej bez zmian,zarówno z Kielc jak i Tarnobrzega.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: TLW/SZA »

I ja dorzucę też swoje trzy grosze,antena ATX jest anteną wysokiej jakości czyli wzmacniacz zbędny,ale aby nie było kolorowo to kto o zdrowych zmysłach daje tę samą częstotliwość ,dla nadajników które zachodzą w pewnych miejscach na siebie sygnałem ,np MUX-3 Lublin/Piaski i MUX-2 Tarnów/Góra Świętego Marcina.
I ja też jestem zdania że takie doświetlenia "pierdziawki' jak te w Sandomierzu,czy bliżej mnie w Przedborzu,Wolbromiu czy cała masa innych doświetleń z żarówkowymi mocami jest zbędna.
Ale takie są wymogi,papier wszystko przyjmie a rzeczywistość pokazuje jak jest naprawdę.

mirotsa
Posty: 4
Rejestracja: 30 marca 2016, o 16:15
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: mirotsa »

Domel28 pisze:ATX-55 to mocna antena i z powodzeniem powinna odbierać opisane przez Ciebie nadajniki z symetryzatorem. A św. Krzyż to napewno i pewnie bez zakłóceń.

Tak jak napisałem powyżej antena została zakupiona z oryginalnie zamontowanym przedwzmacniaczem SWA-2000.Do tej pory nie było aż tak widocznych zakłóceń na 682 000Hz.Raczej z dnia na dzień się antena nie popsuła a kierunek na Piaski ustawiłem tak z ciekawości czy jest lepszy odbiór Lubelskiej wersji multipleksu trzeciego od Kieleckiej.Ale jest jeszcze gorsza padaka jak na naszej wersji.
Może jak dalej będą te zakłócenia to zakupie symetryzator,ale nie jestem pewien czy coś poprawi a do tego znów trzeba bedzie włazić na dach i kuglować przy antenie.
poxipol pisze:Wiele jest takich problematycznych SFN.

Takie moje sugestie.
Problem u ciebie pojawił się od niedawna.
Przy antenie skierowanej na Kielce synchronizacja MUX-3 może wyłapywać ten lokalny słabszy.
Przypuszczam że pojawiły się zakłócenia np typu LTE,niekoniecznie z nadajnika LTE,może być też w pobliżu jakiś użytkownik.
Słabszy sygnał jest bardziej podatny.a zakłócenia mogą pojawiać się w całym paśmie,a wzmacniacz w antenie jeszcze to potęguje.
Ostatnio nawet pojawiają się anteny z naturalnym filtrem LTE,Czyli z maksymalnym obcięciem pasma powyżej 60 kanału.
Ciekawie jak się ma tarnobrzeski MUX-3 k 26 z rzeszowską wersją.

Rozmawiałem z kuzynem z powiatu tarnobrzeskiego ( Krawce )
Odbiór z jednej anteny 19 el.pasywnej bez zmian,zarówno z Kielc jak i Tarnobrzega.
Być może że LTE coś gawędzi,nawet jest to pewne ale to kanał 47,a internet LTE ma pozwolenie na emisję powyżej 60 kanału.
Co do Tarnobrzega to nie sprawdzałem jaki odbiór w sumie to średnio mnie to interesuje co nadaje wersja Rzeszowska.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: TLW/SZA »

Przedwzmacniacze SWA2000 nie należą do najlepszych,jak już to wymienić ten przedwzmacniacz na symetryzator z zakresu 6-60 tak aby wyeliminować zakłócenia powodowane przez sieci LTE ,lub zastosować przedwzmacniacz ekranowany LNA101(zysk 15dB) lub LNA169(zysk24dB) są one bardzo dobre,zresztą ja używam w dwóch antenach siatkowych LNA169.
Ewentualnie zastosować filtr przeciw LTE.

Zablokowany