Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

billy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: billy »

Mieszkam w Parszowie.Wczoraj robiłem próby odbioru mux1,2,3 z Raszyna,kanały48,55i58.Do próby użyłem anteny ATV 25 SP/21-60.Maszt do anteny przymocowałem do komina,ok.6m nad ziemią.Mux 2i3 poszedł z kopa,jakość 86-87%. Natomiast z mux1 jest trochę problem.Czasem jakość jest ok.87-88%,a chwilami "gubi" sygnał.Może ktoś z Was robił próby na mux1-k.58 to niech się podzieli informacjami.

artik_

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: artik_ »

Kolego, TVP Kielce ze Świętego Krzyża ci przeszkadza bo nadaje właśnie na 58 kanale i to jest cała tajemnica

billy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: billy »

Masz rację Artik,TVP Kielce nadaje na k.58 częstotliwość 767,250 MHZ.Czasami tak bywa,że szukamy dziury w całym.Wszystko jasne.

kuubusf1

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: kuubusf1 »

billy pisze:.
Dziwne bo ja na tym kanale NIE ODBIERAM żadnego programu. Na 57 mam TVP INFO (Warszawa) z Przysuchy. Niby nadaje na tym kanale to TVP Kielce ale u mnie brak sygnału. Za to Wszystkie MUX-y mam jakość 100% o każdej porze dnia.Może MUX 1 delikatnie gorzej odbiera ale nie ma problemów z oglądaniem.


Odpowiadając post pod postem proszę nie cytować treści. Zasady forum: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=313

dmbps156

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: dmbps156 »

mieszka w woj.świętokrzyskim, dokładnie Radków na antenie siatkowej pokazał mi się mux1 ze skrzycznego z siłą i jakością około 20% ale jest czarny ekran, da to się jakoś poprawić, antena jest na wysokości 2 piętra.

billy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: billy »

Zacząłem wnikliwie czytać wypowiedź forumowicza Kuubusf1 i czegoś tu nie rozumiem.W poście z 8.12.2011 pisze ,że odbiera wszystkie mux z Raszyna z jakością od 70-100%. W następnym poście z dnia 21.12.2011 pisze że odbiór już wynosi ok.100%,ale na kanale 58 nic nie odbiera.To gdzie odbiera mux1,niby z gorszą jakością.A nawet montując wzmacniacz np.swa-9701 do anteny siatkowej i tak odbiór będzie pewnie kiepski.Anteny którą ja wykorzystałem do prób,jest anteną profesjonalną/długość 250cm/ i do tego niezły wzmacniacz i wtedy można "bawić się" w szukanie w eterze.A jeśli piszę że odbieram,to uwagi takie są zbyteczne.Mogę czytać posty osób którzy chcą się coś dowiedzieć o odbiorze dvb-t lub pomóc lub doradzić. Pozdrawiam Billy

kuubusf1

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: kuubusf1 »

Chodziło mi o kanał 58 ale w analogowej a nie cyfrowej. Wiadome jest że mux 1 jest na tym kanale. Wcześniej miałem antenę ustawioną bardziej na Przysuche i miałem właśnie widzialną różnice między mux 2 a mux 1 z raszyna, mimo że nie odbierałem analogowo tvp kielce na tym kanale. Ostatnio poprawiłem antenę (jest pod dachem),osłoniłem ją od południa ścianą i teraz mam ciągle jakość 100% na wszystkich muxach.I tyle na ten temat. Polsat HD mam rano i wieczorem.

stce123

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: stce123 »

Jaki zestaw doradzilibyście do odbioru DVB-T w Starachowicach? Telewizor jest stary, ale DVB-T można by było puścić przez eurozłącze, a TVP przez rozgałęźnik sygnału i normalnym wejściem antenowym. Odległość od nadajnika na Świętym Krzyżu to jakieś 50 km, odbiór z miejsca położonego całkiem wysoko, chociaż w pobliżu bloki mogą zasłaniać, antena zamontowana na wysokości I piętra.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: pablo82 »

Do odbioru MUX-2 w St-cach wystarczy antena pasywna czyli bez wzmacniacza z samym symetryzatorem. Skoro mieszkasz na 1-wszym piętrze to za pewne antenę powiesiłbyś na balkonie więc proponuje ci dość dobrą i krótką antenę kierunkową Yagi np. taką:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
lub trochę dłuższą taką: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm albo ekstremalnie krótką 3-elementową tą: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm
Do powyższych anten zamontuj taki symetryzator na kanały 21-69 taki:
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm lub w formie płytki drukowanej na k.21-69 taki:
http://www.anprel-electronics.pl/index. ... ef8c04e426
W St-cah odbiór ze Św. Krzyża w DVB-T powinieneś mieć na przysłowiowym drucie. Dla porównania u mnie w Skarżysku MUX-2 na k.36 odbierałem bez zacięć na takiej antenie teleskopowej:
http://sklepelektroniczny.com/product-p ... wojna.html

stce123

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: stce123 »

Nie tyle na I piętrze, co na dachu parterowego domu jednorodzinnego. Mniej więcej na to samo wyjdzie. :) Antena może spokojnie być długa.
Szczerze mówiąc myślałem o antenie ATX-91, ale nie wiem, czy warto coś aż tak mocnego montować.
A wymienione przez Ciebie anteny przypadkiem już nie mają wbudowanego symetryzatora?

billy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: billy »

STCE123-W Starachowicach nie powinno być problemów z odbiorem muux2 ze Św.Krzyża,tylko nie zdradziłeś na jakim osiedlu mieszkasz,bo wtedy łatwiej byłoby Ci doradzić.O ile mieszkasz na Starachowicach Górnych,nie powinno być żadnych problemów z odbiorem.Do nadajnika masz ok.30km.Ja sądzę że rejon Starachowic jest najlepszym rejonem do odbioru.Aby odebrać mux2 ze Sw.Krzyża wystarcza antena talerzykowa,wydatek ok.30zł+symetryzator kilka złoty oraz jakiś wzmacniacz,np.swa-9999.swa-6000/6t/jest niezły/. Kup także,rozgałęźnik bezstratny/1 wejście+2 wyjścia,ponieważ czytałem że chcesz odebrać TVP po analogu.Kabel z anteny dajesz na wejście rozgałęźnika,wyjście 1 do DVB-T a wyjście2/analog/wejście antenowe twojego TV.A z wyjście Euro DVB-T łączysz kablem z wejściem Euro TV.I chyba to będzie najtańsze rozwiązanie o ile chcesz odbierać tylko mux2.Zastosowanie takiej antenki na taki plus że ma odbiór prawie 360 stopni,jak nie odbierzesz ze ŚW.Krzyża to odbierzesz z Przysuchy-Kozłowca lub z innego kierunku.Ale gdy chciałbyś odbierać np.Raszyn,twój wydatek będzie większy.Ja mux2 z Łysej Góry odbierałem w Parszowie na antence talerzykowej.Ale decyzja jaką podejmiesz jest twoja.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: twmichal »

Większość tunerów DVB-T ma wyjście pętli sygnału. Podłącza się je do TV tak jak kiedyś robiło się to z magnetowidem. DVB-T masz przez eurozłącze, a analog po kablu antenowym (oczywiście po drodze jest niewielka strata sygnału)

A w Starachowicach nie ma co ładować wzmacniacza do puszki anteny - przecież jest optyczna widocznosć z obiektem. Nie należy też zapominać o ogromnych mocach jakie mają kanały TVP co jak dla mnie wzmacniacz dyskwalifikuje.

stce123

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: stce123 »

Mieszkam na Osiedlu Południe, tak więc problemów pod względem lokalizacji nie ma raczej żadnych. Odległość do nadajnika do dokładnie 20 km. Szczerze mówiąc to właśnie nie wiem, czy montując mocną antenę od strony północnej nie byłbym w stanie zebrać sygnału z Raszyna.

billy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: billy »

stce123-Lokalizacja do odbioru z Raszyna według mnie idealna.O ile dobrze pamiętam najwyższy punkt Twojego osiedla wynosi ponad 260m n.p.m.Pisałem w jednym z postów wyżej,że odbieram w Parszowie Raszyn z jakością 84-87%. Ale gdy chcesz odbierać Raszyn, należy kupić antenę kierunkową+wzmacniacz np.LNA 177 lub SWA-9701/ja mam taki w puszce anteny.Pole widzenia anteny kierunkowej wynosi ok. od 15-18 stopni,więc trzeba trochę się pobawić.Ale z tym nie problemu,trzeba wejść w tryb wyszukiwania ręcznego na kanale np.48.W twoim przypadku orientacyjnie ustaw na ul.Radomską i od tego punktu próbuj szukać delikatnie w lewo lub prawo.Ale co mogę ci doradzić,nie kupuj anteny siatkowej,bo niby kąt widzenia ma większy ale jest do d...No to udanych prób.No i oczywiście pochwal się po próbach.

nemo595

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: nemo595 »

Czy jest możliwość zwiększenia mocy sygnału MUX-3 z Kielc Targowa? Mieszkam w gminie Stąporków, gdzie MUX-2 odbiera średnio, ale da się oglądać, lecz MUX-3 nie łapie, a analogowo TVP1, TVP2, odbiera bardzo słabo. Z tego co czytałem na forum w Kielcach są problemy z odbiorem MUX-3, wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem będzie udostępnienie większej ilości programów jednocześnie niż w kilku "fazach". MUX-1 zawiera praktycznie większość tych samych programów co MUX-3. Ludzie najczęściej oglądają TVP1, lecz w dobrej jakości obrazu na terenie Stąporkowa jest nie możliwe. Więc jeszcze raz proszę w jak najszybszym czasie o zwiększenie mocy sygnału do ok 50kW.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Tom345 »

Kolego, o MUX3 to ty możesz pomarzyć... Sygnał wychodzi ledwo poza granice Kielc.

Co do Św. Krzyża to widzę, że mieszkasz za jakimś pasmem wzniesień, które skutecznie ogranicza sygnał.

Chyba, że to wina twojej instalacji antenowej. Jak wygląda odbiór programów u sąsiadów?

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: pablo82 »

Przecież w Stąporkowie większość anten skierowanych jest na pobliski nadajnik w Kozłowcu pod Przysuchą oraz na Raszyn. Jak niedawno temu byłem w Stąporkowie to mało kto ma ustawione anteny (głównie siatkowe) w kierunku na Św. Krzyż.
PS. @nemo595 spróbuj odebrać MUX-3 z Raszyna, z którego też nadaje MUX-1 i MUX-2. Wówczas miałbyś komplet programów nadawanych obecnie w DVB-T.
@nemo595 co do zwiększenia mocy - to 3 kanały TVP w DVB-T od maja 2012r. będą nadawały w MUX-1 z mocą 50kW na k.62 ze Św. Krzyża oraz na k.50 z Kozłowca k. Przysuchy.

antenaX33wx

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: antenaX33wx »

Mux-3 wchodzi mi z Rtcn Warszawa a czasami nawet ze Krakowa.
Czy komuś wchodzi TVP POLONIA?

Ale w Świętokrzyskim tylko Kielce,Kazimierza Wielka,Skalbnierz i Scenmin Odbierają Mux-3 a takto Mogło by wejsć do Rtcn Św.Krzyż.

billy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: billy »

antenax33wx-Nie wiem jaka jest twoja lokalizacja,TVP Polonia znajduje się w paczce mux3 z Raszyna.Mieszkam w Parszowie,odbiór TVP Polonia idealny.Jedynie problem mam z mux1,dlatego że antenę mam na dachu i z przeciwnej strony mam ŚW.Krzyż/ok.20km/ Będę musiał zmienić lokalizację anten gdzieś za ścianę.

Xiron

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Xiron »

Witajcie,

mieszkamy na ul. Wierzbowej w Starachowicach i na południe mamy górę która zasłania nam Św. Krzyż. Obecnie analogowe odbieramy sygnał z antent siekrowanej na północ na ul. Graniczną. Jak ustawić antenę aby móc odbierac DVB-T w takim położeniu?
Będę wdzięczny za info.
Pozdrawiam
Xiron

Zablokowany