Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Maris »

Tabela dla MUX-3 jest posortowana alfabetycznie. Co więcej, nawet jak próbuję wyszukać dany nadajnik przez "znajdź na stronie', to nic mi nie wyszukuje. Ale żeby nie być gołosłownym. Dowód na to, że ta tabela nie jest aktualna jest chociażby przy parametrach emisji MUX-2. Przy nadajniku Zamość/Tarnawatka ciągle widnieje informacja, że jest on nadawany z kanału 52, podczas gdy od tygodnia jest to kanał 53, a nadajnika Zamość/Tarnawatka próżno szukać w wykazie nadajników MUX-3. Zresztą nie tylko tego. Sandomierza też nie można znaleźć.
Zwracam honor. Tabele są aktualne. Tylko, że jak przeglądam Waszą stronę za pośrednictwem przeglądarki Firefox, to wyświetlają się bez nadajników włączonych w VI etapie a jak przeglądam ją za pośrednictwem przeglądarki IE, to wszystko jest ok. W Firefoxie dopiero po odświeżeniu strony są aktualne parametry. Pewnie coś z moim komputerem jest nie tak.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: hadam »

Wykasuj historię przeglądania w przeglądarce i od tej pory będzie OK, Firefox pamięta poprzednie tabelki które wcześniej przeglądałeś przed aktualizacją.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: belzebiusz »

Wykasowanie historii nic nie da, trzeba wykasować cache (pamięć podręczną). :P
Najlepiej zastosować Ctrl+F5, wtedy cache dla innych stron nie ucierpi. ;)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: twmichal »

Tak czytając wpisy nt. problemu z odbiorem k.47 w graniczących ze Świętokrzyskim rejonów Podkarpacia i Lubelszczyzny podejrzewam że problemem może być emisja z Sandomierza. Proszę zwrócić uwagę na zasięg optyczny

A w Sandomierzu brak odbioru, widać też wyraźnie bliski obszar będący w cieniu wzgórz.
Moim zdaniem lepiej by było doświetlić okolice Sandomierza silnie kierunkową emisją z komina w Machowie (system umieszczony na ścianie). Obecny obiekt jest dość wysoki i także wysoko położony. Ewentualnie anteny powinny być pochylone, a na zdjęciach widziałem dookólny tubus na szczycie.

Podobnie jak w tym przypadku odbiór k.47 w dużej odległości może być zakłócony przez nadajniki w SFN. Busko czy Dobromierz mają ogromny zasięg optyczny przekraczający znacznie 150km i wcale nie tak małe moce.
Zasięg optyczny w górach ze Św. Krzyża pokrywa się z tym z Buska.

Z drugiej strony taka sieć doskonale pokrywa Świętokrzyskie co wcześniej nie było możliwe w analogu. Odbiór w odległościach >100km należy traktować jako ciekawy przypadek i raczej mało kto tak projektuje zasięgi żeby sygnał odbierać z dużej odległości. Zasięg MUX-3 jest projektowany tak, aby w danym regionie był jak najlepiej możliwy odbiór danej TVP Regionalnej. Co innego MUX-1 i MUX-3 gdzie nie jest tak ważne z jakiego obiektu odbieramy.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: ayreon »


marucha
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 2013, o 09:09

Co się stało w połowie czerwca

Post autor: marucha »

Witam,
Miejsce odbioru - Busko. Do połowy czerwca odbierałem programy z MUX1 (2 źródła) i MUX2. W połowie czerwca zniknęły praktycznie wszystkie kanały. Tuner obecnie nie znajduje żadnego MUX2, natomiast 3 MUX1, ale w żadnym przypadku odbiór nie jest satysfakcjonujący. Co się stało w zakresie odbioru cyfrowego?

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: Martinez1989 »

W jakim kierunku masz antenę ustawioną?? W Busku jest możliwość odbioru wszystkich 3 MUX-ów z minimum 5 lokalizacji. Ustaw na północny-wschód w stronę Św. Krzyża, albo na południe, Tarnów, południowy-zachód Wisła i Kraków, a południowy wschód na Suchą Górę koło Krosna.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: twmichal »

Podejrzewam, że w związku z uruchomieniem w Busku emisji MUX-3 (z masztu koło poczty) masz teraz przesterowany sygnał.
Jeśli masz wzmacniacz - wyjmij go i zastąp symetryzatorem. Oczywiście pozbądź się też zasilacza i zamiast niego załóż zwykłą wtyczkę.
Zależy w której części miasta mieszkasz. Jak masz widok na południe - to najlepiej ustaw antenę na Tarnów. Jak na północ (mieszkasz np. na północ od osi ul. Partyzantów) - to na Św. Krzyż.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: ayreon »

Do wskazówek wymienionych przez kolegów powyżej,dodałbym jeszcze aby sprawdzić kabel antenowy oraz tuner.
Jeżeli masz możliwość to pożycz od znajomego tuner innej marki,z doświadczenia wiem że jakość zamontowanych przetworników w tunerach różnych marek różni się i to diametralnie.
Pozdrawiam

marucha
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 2013, o 09:09

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: marucha »

twmichal pisze:Podejrzewam, że w związku z uruchomieniem w Busku emisji MUX-3 (z masztu koło poczty) masz teraz przesterowany sygnał.
Instalacja antenowa dostosowana była do odbioru analogowego z Krakowa. Szczerze mówiąc nie dam głowy, ale na zakresie UHF wzmacniacza chyba nie było, jedynie VHF i radio. Mogę się jednak mylić. Co do poziomu sygnału - tuner nie sygnalizuje większego niż poprzednio na kanale 47. Przy przesterowaniu powinno być 100% - nieprawdaż? Niemniej teoretycznie przesterowanie jest możliwe. Poprzednio odbierałem Kraków, Kielce i coś jeszcze...
Czy prócz włączenia nadajnika w Busku nic się nie zmieniło w okolicy?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: ayreon »

Wszystkie nadajniki i doświetlacze ,w województwie świętokrzyskim włączono i zsynchronizowano 17 czerwca,jedyna zmiana parametrów jaka nas czeka ,to zmiana kanału MUX2 na Świętym Krzyżu z 36 na 37 i zwiększenie mocy do 100kW,ale to nastapi 23 lipca.

marucha
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 2013, o 09:09

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: marucha »

ayreon pisze:Wszystkie nadajniki i doświetlacze ,w województwie świętokrzyskim włączono i zsynchronizowano 17 czerwca
Czy mam rozumieć, że przed 17 czerwca nie było żadnego czynnego nadajnika DVB-T na terenie świętokrzyskiego? Kto w takim razie nadawał kielecką wersję tvp-info?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: twmichal »

Była nadawana ze Św. Krzyża na k.62 oraz na k.47 z Targowej, ale ten drugi nadajnik zasięgiem obejmuje tylko Kielce.

Trudno powiedzieć jak wygląda przesterowanie na wskaźnikach - to już zależy od sprzętu. Albo przy 100% masz pikselozę, albo wskaźnik wariuje

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: marek70 »

Problemem jest mocny sygnał z wieży obok poczty. Moi rodzice mieszkają w takim miejscu, że czerwony tubus na maszcie koło poczty widać z okna i jest do niego nie więcej niż 500m. Do 17 czerwca odbierali muxy z Tarnowa (100/100) gdyż mają takie położenie, że tylko Tarnów lub ewentualnie Rzeszów wchodzi w grę. Kierunek na Chorągwicę czy Przechybę jest kompletnie zasłonięty blokiem. No i po 17 VI z Tarnowa pozostał tylko k.23. Pozostałe czyli 45 i 50- brak sygnału. Wg mnie bliskość nadajnika o mocy 7kW tak skutecznie "zasiewa" na sąsiednie kanały, że odbiór stał się niemożliwy. A o mocy sygnału na k. 47 niech świadczy to, że tuner go odbiera nawet bez kabla antenowego samym gniazdem antenowym. Próbowałem coś tam im zrobić ale niestety w obecnym układzie mux1 jest u nich nieosiągalny. Dobrze, że część programów jest zdublowana w mux3, bo tvp1 czy tvp2 nie mogliby oglądać. Dodam, że antena ustawiona na Rzeszów ma dokładnie w "linii patrzenia" czerwony buski tubus i choć kanały z Rzeszowa (29, 32) są oddalone od 47 to jednak sygnał też nie może się przedrzeć.

marucha
Posty: 13
Rejestracja: 9 lipca 2013, o 09:09

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: marucha »

twmichal pisze:Była nadawana ze Św. Krzyża na k.62 oraz na k.47 z Targowej, ale ten drugi nadajnik zasięgiem obejmuje tylko Kielce.
Trudno powiedzieć jak wygląda przesterowanie na wskaźnikach - to już zależy od sprzętu. Albo przy 100% masz pikselozę, albo wskaźnik wariuje
A więc jednak zmiany były. Czy w przypadku innych okolicznych nadajników (kierunki Kraków i Tarnów) też?
marek70 pisze:Problemem jest mocny sygnał z wieży obok poczty. (...) No i po 17 VI z Tarnowa pozostał tylko k.23. Pozostałe czyli 45 i 50- brak sygnału. Wg mnie bliskość nadajnika o mocy 7kW tak skutecznie "zasiewa" na sąsiednie kanały, że odbiór stał się niemożliwy. A o mocy sygnału na k. 47 niech świadczy to, że tuner go odbiera nawet bez kabla antenowego samym gniazdem antenowym. (...) i choć kanały z Rzeszowa (29, 32) są oddalone od 47 to jednak sygnał też nie może się przedrzeć.
Wygląda na to, że u mnie jest podobnie. Trzeba będzie rozejrzeć się za filtrem na k.47. Dziękuję za wiadomości.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: ayreon »

Czy mam rozumieć, że przed 17 czerwca nie było żadnego czynnego nadajnika DVB-T na terenie świętokrzyskiego? Kto w takim razie nadawał kielecką wersję tvp-info?[/quote]


Witam.
Chodziło mi o MUX3 na kanale 47
Tylko jakoś podczas pisania umknęło to mej uwadze a pózniej nie sprawdziłem :D ,mój błąd oczywiście.

No to masz spory problem z tym odbiorem nie da się ukryć.
Może przeniesienie anteny w inne miejsce tak aby miała zasłonięty maszt który zakłóca sygnał coś pomoże,zawsze warto spróbować,a i jeszcze jedno jakiej anteny używasz???
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Post autor: 121167 »

marek70 pisze:Problemem jest mocny sygnał z wieży obok poczty. Moi rodzice mieszkają w takim miejscu, że czerwony tubus na maszcie koło poczty widać z okna i jest do niego nie więcej niż 500m. Do 17 czerwca odbierali muxy z Tarnowa (100/100) gdyż mają takie położenie, że tylko Tarnów lub ewentualnie Rzeszów wchodzi w grę. Kierunek na Chorągwicę czy Przechybę jest kompletnie zasłonięty blokiem. No i po 17 VI z Tarnowa pozostał tylko k.23. Pozostałe czyli 45 i 50- brak sygnału. Wg mnie bliskość nadajnika o mocy 7kW tak skutecznie "zasiewa" na sąsiednie kanały, że odbiór stał się niemożliwy. A o mocy sygnału na k. 47 niech świadczy to, że tuner go odbiera nawet bez kabla antenowego samym gniazdem antenowym. Próbowałem coś tam im zrobić ale niestety w obecnym układzie mux1 jest u nich nieosiągalny. Dobrze, że część programów jest zdublowana w mux3, bo tvp1 czy tvp2 nie mogliby oglądać. Dodam, że antena ustawiona na Rzeszów ma dokładnie w "linii patrzenia" czerwony buski tubus i choć kanały z Rzeszowa (29, 32) są oddalone od 47 to jednak sygnał też nie może się przedrzeć.
Spróbuj to urządzenie http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm możesz tym wytłumić kanał nawet o 21dB a to powinno wystarczyć. Nie zakładaj żadnych przedwzmacniaczy do anteny. Jeżeli wzmacniacz okaże się konieczny to tylko ZA filtrem.

Kolejny przykład na to, że doświetlanie tylko jednego MUX-a przynosi więcej szkody niż pożytku. Zamiast trzech multipleksów jest tylko jeden, bo lokalny nadajnik skutecznie zakłóca pozostałe dwa. Komu opłaca się utrzymywać obiekty nadające tylko jeden kanał? Przecież nadawanie pozostałych muxów na używanych już obiektach byłoby bardzo tanie. I nie trzeba by było kombinować z antenami.

marcepun

16.07 znikający MUX-2 (Świętkorzyskie)

Post autor: marcepun »

We wtorek 16.07 po włączeniu tv odkryłem że znikł MUX-2 a pojawiły się 1 i 3.
Nie wiem czym to jest spowodowane, piszcie jeśli coś wiecie.

moja lokalizacja
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark25481

Bartt

Re: 16.07 znikający MUX-2 (Świętkorzyskie)

Post autor: Bartt »

Jedną z przyczyn może być to, że mux-2 ze Św. Krzyża i mux-3 z Zamościa (Tarnawatka) nadają na tyn samym kanale. Przy podwyższonej propagacji mogą się zakłócać gdy sygnał ze Św. Krzyża jest u ciebie słaby.
Proponuje poczekać do wtorku gdy mux-2 zmieni kanał na 37. Jeśli nadal będzie problem wtedy szukać innych przyczyn ;).
Oczywiście możesz też spróbować ręcznie wyszukać mux-2 wpisując w menu tv (wyszukiwanie ręczne) nr kanału (w tym przypadku 36).

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: 16.07 znikający MUX-2 (Świętkorzyskie)

Post autor: Domel28 »

Druga możliwa przyczyna to jakaś zmiana parametrów w nadawaniu MUX 2 w celu przygotowania do nadawania na k. 37 w SFN z Przysuchą . Właśnie 16lipca w nocy była przerwa konserwacyjna na św. Krzyżu.

Zablokowany