Odbiór DVB-T w woj. świętokrzyskim

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Czy ktoś coś odbiera?

Post autor: bogdanzieba »

Planuję zakup dekodera Ferguson T-60 i antenki Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177 myślisz ze dobry wybór?

DVB-T

Re: Czy ktoś coś odbiera?

Post autor: DVB-T »

bogdanzieba pisze:Planuję zakup dekodera Ferguson T-60 i antenki Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177 myślisz ze dobry wybór?
Na razie żadnej anteny nie kupuj, możliwe, że będziesz miał stabilny odbiór na tym co masz, więc po co wydatki. A jeśli już to spróbowałbym odbioru TriDigitem na samym symetryzatorze. Prawdopodobne, że to wystarczy. Nie masz wtedy żadnych zasilaczy, zwykłą wtyczka antenowa. Jeśli jednak symetryzator by się nie sprawdził to włożyłbym tam wzmacniacz o mniejszej mocy. Ja testowałem odbiór na LNA 101 i LNA 177 i muszę powiedzieć, że lepiej spisuje się w moim przypadku LNA 101 (w antenie ATX 55, odległość od nadajnika 95 km). Na LNA 177 miałem minimalnie gorsze parametry odbioru zarówno czeskiej cyfrówki jak i różnych przekazów analogowych z kilku różnych lokalizacji. Więc jestem sceptycznie nastawiony co do tego wzmacniacza. Ale to może tylko u mnie tak kiepsko się spisywał? W każdym razie u mnie lepiej radzi sobie LNA101.

A co do tunera, to nie znam osobiście tego modelu, ale spełnia chyba wszystkie wymagania z rozporządzenia, a to ważne.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Czy ktoś coś odbiera?

Post autor: bogdanzieba »

Dokładnie ten dekoder kilka dni temu wyszedł no i najważniejsze jak piszesz spełnia wymogi.... Masz rację kupię Tri Digita z symetryzatorem i zobaczy się patrzyłem teraz i do św. Krzyża mam w linii prostej ok . 80 km.

Analog ze św. Krzyża nadaje z mocą TVP-1= 800 kW, natomiast TVP-2=1000 kW to wszystko o0dbieram na szerokopasmowej antenie ze wzmacniaczem, mam jeszcze antenę trochę skręconą, aby odbierać z Sandomierza kanał Polsat w średniej jakości.

Piotrek_SWK

Re: Czy ktoś coś odbiera?

Post autor: Piotrek_SWK »

Mam zamiar zaopatrzyć się w ATX 107 w celu odbioru DVB-T. Wiemy że Święty Krzyż rusza 31 lipca, natomiast mam pytanie czy ktoś na w Skarżysku i okolicach odbiera już nadawane sygnały cyfrowe, dokładnie Suchedniów.

Chodzi mi o następujące lokalizacje:
1. Sucha Góra
2. Częstochowa Wręczyca
3. Skrzyczne
4. Pradziad (kiedyś odbierałem czeską w tropo CT1 i CT2 chyba z tego nadajnika przy ustawieniu anteny na EC Kielce - Polsat w 1997 r.)
5. Słowackie DVB-T
6. Łazy Mux 2 i Mux 3.
7. Kraków ( jak wystartuje)

Zakładam, że DVB T ze Świętego Krzyża na tej antenie będzie bez względu na jej kierunek wobec w/w nadajników, ma to na celu odbiór MUX 2 do czasu uruchomienia nadawania z ŚK).
Ostatnio zmieniony 4 maja 2011, o 20:52 przez Piotrek_SWK, łącznie zmieniany 1 raz.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Czy ktoś coś odbiera?

Post autor: pablo82 »

Piotrek_SWK pisze:Mam zamiar zaopatrzyć się w ATX 107 w celu odbioru DVB-T. Wiemy że Święty Krzyż rusza 31 lipca, natomiast mam pytanie czy ktoś na w Skarżysku i okolicach odbiera już nadawane sygnały cyfrowe, dokładnie Suchedniów.

Chodzi mi o następujące lokalizacje:
1. Sucha Góra
2. Częstochowa Wręczyca
3. Skrzyczne
4. Pradziad (kiedyś odbierałem czeską w tropo CT1 i CT2 chyba z tego nadajnika przy ustawieniu anteny na EC Kielce - Polsat w 1997 r.)
5. Słowackie DVB-T
6. Łazy Mux 2 i Mux 3.
7. Kraków ( jak wystartuje)

Zakładam, że DVB T ze Świętego Krzyża na tej antenie będzie bez względu na jej kierunek wobec w/w nadajników, ma to na celu odbiór MUX 2 do czasu uruchomienia nadawania z ŚK).
We wschodniej części miasta Skarżyska można odebrać sygnał DVB-T k.39 z nadajnika Częstochowa (Wręczyca) zaś na północy miasta - z Raszyna koło Warszawy na k.58.
Przy czym ja muszę poczekać na Św. Krzyż gdyż mieszkam na osiedlu Milica, gdzie jest duże zagęszczenie bloków i kilku wieżowców, które uniemożliwiły mi odbiór DVB-T z kierunku północnego - z Raszyna. Do odbioru obecnie używam antenę 19el yagi z "Dipola" w kierunku na Św. Krzyż. Wcześniej miałem założoną ATX-91 i wzmacniacz LNA-177 gdzie odbierałem ze średnim śnieżeniem analogowy TVP2 k.26 oraz TVP1 k.52 z Wręczycy w kierunku zachodnim. Przypuszczam, że pewnie teraz odebrałbym sygnał cyfrowy z tego nadajnika na k.39. Zaś co do Raszyna k.58 niestety też nie udało mi się "złapać" DVB-T. Głowna przyczyna, jak podejrzewam to 3 wieżowce na linii kierunek mojej anteny a nadajnik w Raszynie oraz górzysty profil terenu - Góra Pogorzelska. Czasami zwłaszcza ranem lub późnym wieczorem odbierałem analogowy TVP2 k.27 Polsat k.44 oraz TVP Info/Warszawa k.51 - zaśnieżone. Niestety protesty moich sąsiadów, iż mam taką długą antenę na dachu tj. ATX-91 oraz wydany nakaz demontażu anteny ze spółdzielni mieszkaniowej spowodował, iż musiałem zdjąć tego ATX-a91 i moja "zabawa" z szukaniem odbioru DVB-T z dalekich nadajników zakończyła się. Uzyskałem za to zgodę na kierunkową 19el yagi, którą skierowałem na Św. Krzyż i teraz spokojnie poczekam sobie, aż 31 lipca 2011r. DVB-T z tego nadajnika ruszy. Dodam, że analogowy TVP1 i TVP2 oraz TVP Info/Kielce odbieram bardzo dobrze na w/w 19-el yagi z symetryzatorem.
PS. Mój sprzęt do odbioru to Tv Sony Bravia z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG-4

teles77

Re: Czy ktoś coś odbiera?

Post autor: teles77 »

W Sędziszowie pow.jędrzejowskim odbieram wręcz znakomicie nadajnik Częstochowa (Wręczyca) na kanale 39. Trochę przeszkadza silny sygnał na 38 kanale ze św.Krzyża ale niektóre anteny i wzmacniacze dobrze sobie z tym radzą. Dodam tylko że testy wykonuje na dachach bloków 4-piętrowych.

kuba_22

Re: Czy ktoś coś odbiera?

Post autor: kuba_22 »

8 km na południe Buska Zdroju bez problemu MUX 3 oraz 2 z Suchej Góry ( ATX 91 + wzmacniacz )moc 68 jakośź 98. Odbieram również MUX 3 z Wisły oraz w godzinach rannych Czeskie kanały a na ATX 55- kanały słowackie ;) ( moc 89 jakośc waha się od 38 do 100 % )

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Czy ktoś coś odbiera?

Post autor: Tom345 »

Staszów - 100km od Suchej Góry.

Oba MUXy na siatce z LNA-177. Odbiór na LV5TDlx ;)
Jakość na MUX2 w granicach 30-50%, MUX3 - 70%. Oba praktycznie stabilnie, bardzo rzadko pikselizacja.

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

Witam kolegów

Post autor: marek70 »

Wreszcie się doczekałem porządnego sygnału.Do tej pory "męczyłem się" z Suchą Górą a teraz idealny sygnał z Przehyby. Do Suchej Góry miałem ok. 113 km a do Szczawnicy mam ok. 105 km. Jednak ukształtowanie terenu i kierunkowość nadawania robią swoje. I nawet nie trzeba było skanować pasma bo Szczawnica też nadaje MUX2 na kanale 61. Wystarczyło tylko przekręcić antenę. Z Suchej Góry moc nadawania wynosiła 18 kW za z Przehyby tylko 5 kW a jednak sygnał mam na 100%. Moja lokalizacja to Busko-Zdrój. A dodatkowo w piątek rusza Tarnów więc będzie w czym wybierać. Teraz tylko czekać na MUX3 8-)

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T Busko Zdrój

Post autor: pablo82 »

Kol. marek70 nie zapominaj też o Św. Krzyżu, który też rusza jutro na k.36 z mocą 50kW, chociaż u ciebie z Buska blizej będzie do Tarnowa, ktory również rusza jutro z Muxem 2.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Witam kolegów

Post autor: Martinez1989 »

marek70 pisze: Teraz tylko czekać na MUX3 8-)

Wcześniej ruszy MUX-1.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Busko Zdrój

Post autor: twmichal »

Od kiedy Busko jest w Małopolskim? :D
Aczkolwiek ukształtowanie terenu i oferta jest taka, że nikt nie ustawia anten na Święty Krzyż - w tamtym kierunku "patrzą" tylko stare, nieużywane Yagi na k. R5
Wszyscy mają ustawione anteny na Tarnów, Kraków, albo na "pośredni" kierunek - co skutkuje odbiorem ze Słowacji a przy dobrej propagacji nawet Węgry i Rumunia się pojawiają.
Czekam z niecierpliwością na DVB-T ze Św. Krzyża - ciekawy jestem jak poradzi sobie z ukształtowaniem terenu. Przeszkodą może być TVP2 z Lubonia Wielkiego który u mnie idealnie chodzi nawet na pokojowej antenie.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T Busko Zdrój

Post autor: Martinez1989 »

twmichal pisze:Od kiedy Busko jest w Małopolskim? :D
Aczkolwiek ukształtowanie terenu i oferta jest taka, że nikt nie ustawia anten na Święty Krzyż - w tamtym kierunku "patrzą" tylko stare, nieużywane Yagi na k. R5
Wszyscy mają ustawione anteny na Tarnów, Kraków, albo na "pośredni" kierunek - co skutkuje odbiorem ze Słowacji a przy dobrej propagacji nawet Węgry i Rumunia się pojawiają.
Czekam z niecierpliwością na DVB-T ze Św. Krzyża - ciekawy jestem jak poradzi sobie z ukształtowaniem terenu. Przeszkodą może być TVP2 z Lubonia Wielkiego który u mnie idealnie chodzi nawet na pokojowej antenie.
Tak, ktoś źle temat wstawił, ale ja mam ustawioną antenę na Święty Krzyż po to żeby był TVPKielce.

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

Re: DVB-T Busko Zdrój

Post autor: marek70 »

Busko co prawda nie jest w małopolskim ale w wielu sprawach podlega właśnie pod nie ;)
Ja jestem z południowej strony Buska i z poprawnym odbiorem ze Św. Krzyża miałem zawsze problem, nawet przy dużej mocy ze Św. Krzyża i mimo stosunkowo niewielkiej odległości. Natomiast "południowe" kierunki bez zarzutu włączając w to nawet bardziej zachodni kierunek- Kosztowy :)

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T Busko Zdrój

Post autor: Martinez1989 »

marek70 pisze:Busko co prawda nie jest w małopolskim ale w wielu sprawach podlega właśnie pod nie ;)
Ja jestem z południowej strony Buska i z poprawnym odbiorem ze Św. Krzyża miałem zawsze problem, nawet przy dużej mocy ze Św. Krzyża i mimo stosunkowo niewielkiej odległości. Natomiast "południowe" kierunki bez zarzutu włączając w to nawet bardziej zachodni kierunek- Kosztowy :)
Ja kolego jestem z Chotla Czerwonego i odbieram Św. Krzyż, Tarnów, Szczawnicę i Kraków a analogi to Rabka, Krosno i coś tam jeszcze, ale słaba jakość.

Jutro sprawdzę Zakopane, ale chyba mam na linii prostej z Rabką.
Ps. w tej chwili brak MUXa ze Szczawnicy.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Busko Zdrój

Post autor: twmichal »

Zastanawiam się, czy w przyszłości Emitel nie będzie do emisji DVB-T wykorzystywał swojego obiektu w Busku-Zdroju - ostatnio go nawet wyremontowano, usunęli stare czasze i całość pomalowali.
Większość mieszkańców ma zasłonięty kierunek na Św Krzyż - mieszka w blokach na południowym stoku wzgórza, które ma dość sporą wysokość względną. Odbiór ze Św. Krzyża jest tam praktycznie niemożliwy. U siebie na analogowym k.38 zamiast TVP1 odbieram... słowacki przemiennik, a zamiast RMFu na 88.2 mam idealnie RDN na 88.3
Jeśli kiedyś ze Św. Krzyża w DVB-T pojawią się jakieś regionalne programy dla Świętokrzyskiego, większość Buska będzie pozbawiona odbioru.
Doświetlenie w postaci emisji SFN ze Św. Krzyżem rozwiązałoby problem odbioru.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T Busko Zdrój

Post autor: Martinez1989 »

twmichal pisze:Zastanawiam się, czy w przyszłości Emitel nie będzie do emisji DVB-T wykorzystywał swojego obiektu w Busku-Zdroju - ostatnio go nawet wyremontowano, usunęli stare czasze i całość pomalowali.
Większość mieszkańców ma zasłonięty kierunek na Św Krzyż - mieszka w blokach na południowym stoku wzgórza, które ma dość sporą wysokość względną. Odbiór ze Św. Krzyża jest tam praktycznie niemożliwy. U siebie na analogowym k.38 zamiast TVP1 odbieram... słowacki przemiennik, a zamiast RMFu na 88.2 mam idealnie RDN na 88.3
Jeśli kiedyś ze Św. Krzyża w DVB-T pojawią się jakieś regionalne programy dla Świętokrzyskiego, większość Buska będzie pozbawiona odbioru.
Doświetlenie w postaci emisji SFN ze Św. Krzyżem rozwiązałoby problem odbioru.
Kolego a w którym miejscu w Busku ma Emitel swój nadajnik??

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Busko Zdrój

Post autor: twmichal »

To maszt koło poczty.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T Busko Zdrój

Post autor: Martinez1989 »

twmichal pisze:To maszt koło poczty.
aaaa... nie wiedziałem. Ale przydałoby się, bo Busko jest wysoko położone i spoko by leciało na południe naszego województwa.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Busko Zdrój

Post autor: twmichal »

Wystarczyłaby kierunkowa charakterystyka - najwięcej sygnału skierować na wchód i zachód od masztu, z tłumieniem na północ i na południe (tam nieco mniejszym)
Najwięcej białych plam ze Św. Krzyża jest właśnie na południowych stokach wzgórz, które ciągną się mniej więcej od Pińczowa aż po Solec-Zdrój.
Tylko że na wschód od Buska stoki wzgórz są sporadycznie zamieszkałe, a w dolinach Św. Krzyż odbiera już bardzo dobrze.
Myślę, że 100W spokojnie by wystarczyło na pokrycie obszarów w odłegłości kilku-kilkunastu kilometrów

Zablokowany