DVB-T z TSR STARACHOWICE ul. MARTENOWSKA

marx87

DVB-T z TSR STARACHOWICE ul. MARTENOWSKA

Post autor: marx87 »

Serdecznie witam wszystkich forumowiczów piszących w dziale województwo świętokrzyskie.
Jest może na tym forum jakiś użytkownik ze Starachowic :?:
Mam takie pytanie jak odróżnić sygnał DVB-T czy jest nadawany z wieży przy ulicy Martenowskiej czy z nadajnika na Świętym Krzyżu :?:
Wiem że te nadajniki ze sobą współpracują na kanale 47.
Mam również pytanie czy częstotliwości po telewizji analogowej to jest kanały 41 oraz 49 które zajmowały "Jedynka" oraz "Dwójka" będą w przyszłości wykorzystane na nadawanie innych Multipleksów na terenie Starachowic :?:

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: Domel28 »

W warunkach domowych to nie odróżnisz, podczas konserwacji też nie bo doświetlacz gaśnie razem ze św. Krzyżem. O ile dobrze pamiętam to musiałbyś mieć specjalistyczny miernik z odpowiednią funkcją.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: Kamilx »

Kanał 41 i 49 nie będą już wykorzystywane w Starachowicach. (kanały 41 i 49 przeznaczono dla Katowic; kanał 41 - Częstochowa, Leżajsk; kanał 49 - Łódź).
Starachowice należą do obszaru "Kielce", a więc to są kanały: 30, 37, 47, 40, 28, 57, 8. Trzy pierwsze kanały to MUX-y bezpłatne, które już nadają. Czwarty "40" to kanał docelowy dla kanałów zakodowanych. Piąty "28" i szósty "57" jest wolny (obecnie nie widać szans na uruchomienie tu mulitipleksów). Natomiast kanał "8" będzie wykorzystywany za rok - 2 lata do nadawania multipleksu ósmego.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: TLW/SZA »

Jest dokładnie tak jak napisał kolega @Domel28,w Starachowicach jest przekaźnik doświetlający MUX-3 i gaśnie on w tym samym czasie co główny nadajnik na Świętym Krzyżu,poza tym ma on żarówkową moc 55 Watt,czyli potrzeba profesjonalnego sprzętu aby zmierzyć wartości sygnału.

Pytanie merytoryczne czy był wogóle sens doświetlania Starachowic takim nadajniczkiem,jak do Świętego Krzyża jest bardzo blisko.

Co do pytania czy ktoś aktualnie pisze na tym forum ze Starachowic to ciężka sprawa,czy jest ktoś aktywny w temacie na tym forum.

marx87

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: marx87 »

No tak,właściwie to nie wiem z którego nadajnika odbieram ale przypuszczam że z Martenowskiej mimo małej mocy bo mam raptem w linii prostej około 1 kilometra.
Taki miernik sygnału pewnie sporo kosztuje,ale raczej jest to zbędne gdyż odbiór jest bardzo dobry.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi,pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: ayreon »

Taka mała moc doświetlenia raczej nie powinna stanowić kłopotu w poprawnym odbiorze NTC.

@TLW/SZA sens doświetlenia Starachowic jest jak najbardziej słuszny zresztą w analogu też było tam doświetlenie.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: TLW/SZA »

@ayreon i tak i nie.
Wszystko zależy od warunków propagacji fal i profilu terenu,także ja bym taki pewny nie był czy nawet przekaźnik doświetlający z tak małą mocą nie narobi zamieszania.

Kiedyś był już ten temat poruszany tyle że na temat doświetlenia Sandomierza i tam były spore trudności z odbiorem MUX-3.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: Domel28 »

Ja też twierdzę, że doświetlacz nie będzie robił zamieszania, chyba że coś się roztroi jak to było w Sandomierzu. 20km od św. Krzyża sygnał jest i tak dominujący a doświetlenie małej mocy zmiękcza tylko pole.

marx87

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: marx87 »

Czyli mam rozumieć przez pojęcie "zmiękczenia pola" że sygnał jest bardziej czuły tak :?:

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: Domel28 »

Zapewnia większy poziom sygnału tam, gdzie byłby niewystarczający dla bezproblemowego odbioru MUX 3 np. wewnątrz pomieszczeń.
P.S analogowe TVP 1 i 2 odbierałem u siebie, z cyfrowym sygnałem nie ma jak sprawdzić. Do Starachowic mam około 24km.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: TLW/SZA »

Te 55 watów mocy ERP tego doświetlenia,gwarantuje dobre natężenie pola mniej,więcej w promieniu około 5km od przekaźnika.

Czyli wystarczająco dla terenu miasta Starachowice.

marx87

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: marx87 »

Domel28 pisze:Zapewnia większy poziom sygnału tam, gdzie byłby niewystarczający dla bezproblemowego odbioru MUX 3 np. wewnątrz pomieszczeń.
Czyli wynika z tego jasno że poprzez doświetlenie zapewnia się odbiór na urządzeniach mobilnych typu laptop,tablet..itp.
Ale chyba najlepiej sprawdzić to na antenie pokojowej czy sygnał jest na tyle silny aby zapewnić odbiór.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: pablo82 »

TLW/SZA pisze:Pytanie merytoryczne czy był wogóle sens doświetlania Starachowic takim nadajniczkiem,jak do Świętego Krzyża jest bardzo blisko.
TSR z ul. Martenowskiej doświetla takie miejscowości, jak słynny z kawałów Wąchock oraz pobliski Marcinków, a także zachodnie dzielnice Starachowic(zaraz od wjazdu drogą 42 od strony Skarżyska). Sprawdzone osobiście przeze mnie po kierunkach anten na dachach u ludzi ;)
Ps. Pamiętam jeszcze z czasów analogu, jak na zwykłej kierunkowej antenie z Dipola z symetryzatorem dość dobrze (z niewielkim śniegiem na ekranie) odbierałem TVP1 k.35 oraz TVP2 k.41 u siebie w Skarżysku- pomimo niewielkiej mocy doświetlacza oraz odległości ok. 20km w linii prostej. Obecnie podejrzewam, iż "kierunek" mojej "siatki" na Św. Krzyż pokrywa się częściowo z TSR na ul. Martenowskiej ale nie ma to żadnego wpływu na odbiór u mnie Mux-3 na k.47, jak również pozostałych Muxów ze Św. Krzyża. Na chwilę obecną (deszczowa pogoda i silny wiatr) wszystkie 3 Muxy u mnie odbierają z siłą od 97% do 100%, jakość zawsze 100%.
Edit: @Domel28 TVP1 w analogu z ul. Martenowskiej (w kwestii wyjaśnienia) było najpierw przed wprowadzeniem cyfryzacji tv tj. do 2011r. na k.35. Dopiero później przeniesiono go na k.49 Informacja na ten temat była zamieszczona np. tutaj:
http://nt.interia.pl/news-zmiany-w-emis ... nId,692410
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2014, o 08:42 przez pablo82, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: Domel28 »

pablo82 pisze:TVP1 k.35 oraz TVP2 k.41
TVP 1 było na k.49, TVP 2 się zgadza :D
Edit.
Edit: @Domel28 TVP1 w analogu z ul. Martenowskiej (w kwestii wyjaśnienia) było najpierw przed wprowadzeniem cyfryzacji tv tj. do 2011r. na k.35. Dopiero później przeniesiono go na k.49
Gdy zorientowałem się , że analog z Martenowskiej do mnie dociera TVP 1 było już na k.49 a o zmianach nie wiedziałem bo nie korzystałem z tego doświetlacza ;)

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE/MARTENOWSKA

Post autor: TLW/SZA »

Na wikipedii wyczytałem że analog z Martenowskiej miał moc 100 Watt,chyba to wiarygodne dane :?: ,niestety na Radiopolska http://old.radiopolska.pl/wykaz/archtv.php?pid=14 w archiwalnym wykazie nie ma podanych mocy jakie były.

Czyli jak na taką małą moc to dość ładnie to niosło skoro odbieraliście w Skarżysku czy w okolicach Waśniowa.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z TSR STARACHOWICE ul. MARTENOWSKA

Post autor: pablo82 »

@TLW/SZA dokładnie było tak jak napisałeś:
analog z Martenowskiej miał moc 100 Watt
i można go było odbierać w moim mieście (praktycznie bez problemu).

Zablokowany