MUX-8 w woj. świętokrzyskim

Skarlander
Posty: 17
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 17:32
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Własna antena siatkowa + "czarna płytka" + zasilacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż (Skarżysko)

MUX-8 w woj. świętokrzyskim

Post autor: Skarlander »

Witam,

Słyszałem, że niektórzy mają, ale nie ja. Mam dekoder Canva DVB-T 333 oraz antenę siatkę za oknem w bloku + zamontowana doń tzw. "czarna płytka" + zasilacz. Odbieram sygnał z Świętego Krzyża dla Mux1, Mux2 i Mux3 Ponadto łapię Mux3 z Radomia (TVP3 Warszawa). Podobno trzeba jakąś nową antenę dokupić i podpiąć obie, aby złapać Mux8. które można na tej samej częstotliwości złapać, (ale wszystkie są słabe), albo ze Radomia albo z Przysuchy albo właśnie z Świętego Krzyża. Nie pojmuję tej polityki. Dlaczego Mux 8 nadaje na innym paśmie jak pozostałe i w dodatku ma inną polaryzację? Kto to wszystko wymyślił? Co radzicie?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Radzimy przeczytać opisy poradniki na stronie EmiTela:
:arrow: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... -odbierac/
:arrow: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... dla-mux-8/
:arrow: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... poradniki/
:arrow: https://emimaps.emitel.pl/

Później przejrzeć zawartość forum :!: a jeśli to nie pomoże zadać pytanie we właściwym dziale tego forum. Na pewno pomożemy.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Domel28 »

Skarlander pisze:Podobno trzeba jakąś nową antenę dokupić i podpiąć obie, aby złapać Mux8.
Niekoniecznie. Sprawdzałeś czy na obecnej antenie masz jakikolwiek sygnał ze św. Krzyża na k.8?

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

Skarlander pisze:Witam,

Słyszałem, że niektórzy mają, ale nie ja. Mam dekoder Canva DVB-T 333 oraz antenę siatkę za oknem w bloku + zamontowana doń tzw. "czarna płytka" + zasilacz. Odbieram sygnał z Świętego Krzyża dla Mux1, Mux2 i Mux3 Ponadto łapię Mux3 z Radomia (TVP3 Warszawa). Podobno trzeba jakąś nową antenę dokupić i podpiąć obie, aby złapać Mux8. które można na tej samej częstotliwości złapać, (ale wszystkie są słabe), albo ze Radomia albo z Przysuchy albo właśnie z Świętego Krzyża. Nie pojmuję tej polityki. Dlaczego Mux 8 nadaje na innym paśmie jak pozostałe i w dodatku ma inną polaryzację? Kto to wszystko wymyślił? Co radzicie?
@Skarlander podaj dzielnicę Skarżyska lub ulicę przy której mieszkasz to ci dokładnie podam gdzie powinieneś ustawić antenę. Wcale niekoniecznie musisz ją mieć ustawioną na Św Krzyż. Po tym, że odbierasz Mux-3 na k.42 sugeruję, że odbierasz Radom/Wacyn na osiedlu Przydworcowe lub na Zachodnim. Na siatce w naszym mieście Mux-8 też jest do odebrania.
Ps. Prośba do administratora tego forum, aby przenieść ten wątek do działu "Odbiór Mux-8 ze Św Krzyża". Pablo82

Skarlander
Posty: 17
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 17:32
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Własna antena siatkowa + "czarna płytka" + zasilacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż (Skarżysko)

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Skarlander »

@JaroslawMroczkowski
Czytałem...

@Domel28
Na obecnej antenie, w moim dekoderze, na k8 w trybie wyszukiwania ręcznego nie ma żadnego sygnału...

@pablo82
Zgadłeś. Przydworcowe. Konkretnie to ul. Szydłowiecka. Dodatkowy mankament: Niestety mieszkam na parterze. Antena siatkowa jest dobrze ustawiona. Jak napisałem, łapię ze Św. Krzyża Mux1, Mux2 i Mux3 a dodatkowo z Radomia Mux3. Wychodzi mi na to, że muszę dodatkową antenę kupić i zasilacz. Przy tej sile nadajników (nie tylko Św. Krzyż, ale Radom i Przysucha - na tej samej częstotliwości), to dookólna chyba nie pociągnie? A może się mylę? Chyba, żeby łapała jakieś odbicia? Co prawda sąsiadów nie pytałem - wszyscy mają kablówkę, ale wiem, że niedaleko ktoś ma Mux8 - na kierunkowej, z płytką i wzmacniaczem. Ale bardzo słaby sygnał...

Nie bardzo widzę też konieczność przenoszenia wątku/scalania z wątkiem o odbiorze z Św. Krzyża. Jak sam wiesz, SK jest na granicy województw i zasięgu 3 nadajników. To nie tylko Św. Krzyż ale i Radom i Przysucha...

Nie wiem za bardzo, co zrobić, aby na święta mieć Mux8 w TV... Mam rozdzielacz sygnału i mogę podpiąć jeszcze jedną antenę, ale nie wiem, jak to wpłynie na pracę dot. anteny i jak ją dobrać w mojej sytuacji (parter, okna na S). Do tego dodatkowy zasilacz to niby tylko ekstra 12 VOLT, ale to może zaburzyć pracę obu płytek (w obu antenach) oraz samego dekodera... Hm...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przeniesione do działu Województwo Świętokrzyskie.
Link do wątku zostanie wkrótce skasowany z działu MUX-8.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Młody »

@Skarlander - Jeżeli dobrze odbierasz "podstawowe" MUX-y, to spróbuj ustawić antenę w stronę Świętego Krzyża, ale na skos. Wtedy antena będzie próbowała zbierać sygnał w polaryzacji V, czy pożądanego MUX8, a wystarczająca moc podstawowych MUX (pol. H), powinna utrzymać ich stabilny odbiór. Takie zastosowanie zrobiłem u siebie, na ciężkim terenie pod Święty Krzyż i jego rezultaty są dobre.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

@Skarlander po pierwsze spróbuj przestawić siatkę tak , jak pisze @Młody na skos. Mux-8 ze Św Krzyża na k. 8 "leci" do nas z mocą 2kW. Najsilniejszy jest z Przysuchy tj. 8,5kW w naszą stronę ale u Ciebie tamten kierunek zasłania Góra Pogorzelska przy Przychodni Kolejowej.
Po drugie: Ja bym na Twoim miejscu (gdyby patent @Młodego u Ciebie się nie sprawdził), to skierował bym antenę na Radom. Stamtąd też jest nadawany Mux-8 na k. 8 z mocą w stronę Skarżyska 2,5kW ale po drodze z Wacyna do Ciebie nie ma żadnych przeszkód terenowych. Mimo, że mieszkasz na parterze ale pisałeś, że masz w antenie mocną płytkę antenową czarną- pewnie GPS-3 z Anprela. Ona jest dość mocna, co w Twoim przypadku może przekładać się na to, że mając antenę ustawioną na Radom, by odebrać Mux-8, pozostałe Muxy powinieneś odebrać z tamtego kierunku z Ryk koło Dęblina, a że są one nadawane na niskich kanałach w paśmie UHF, to ich odbiór jest możliwy w Skarżysku.
Po trzecie: z tego co wyczytałem, to masz antenę i okna skierowane na południe, także opcja z Radomiem i Rykami u Ciebie odpada. Zostaje Ci więc odbiór ze Św Krzyża. Może zastanów się czy aby nie wymienić twojej obecnej siatki na inną antenę odbierającą wszystkie Muxy w obu polaryzacjach, tj. UHF w poziomie, zaś VHF w pionie. Dobra w tym celu jest antena logarytmiczno-periodyczna, której używam również i ja. Powodzenia w odbiorze.

Skarlander
Posty: 17
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 17:32
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Własna antena siatkowa + "czarna płytka" + zasilacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż (Skarżysko)

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Skarlander »

@Młody
Czytałem post na forum na ten temat - to chyba Twój był. Zastanawiające ;) Spróbuję. Będę się w weekend tym trochę bawił...

@pablo82
Racja, zasłania. Ale Radom też nie jest czysty, ale odbieram. Nie wiem, czy z jakiegoś odbicia. W każdym razie mam TVP3 Warszawa. Sygnał wedle tego, co pokazuje dekoder, porównywalny z Św. Krzyżem. Tylko, jak samochody przejeżdżają, jest bardziej wrażliwy od Św. Krzyża. Swoją drogą, był taki czas z rok temu, kiedy łapałem nawet Mux1, 2 i 3 z Lublina. Ale szybko to zniknęło - chyba moc nadajników zmniejszyli...

Jak napisałem, będę się w weekend bawił anteną. Spróbujemy, zobaczymy, co jakie efekty przyniesie. ;)

Dziękuję za rady.

Btw. Mam swoją starą, robioną ręcznie przez siebie antenę - dipol. Też z czarną płytką. Robiłem ją do odbioru TV Dami z kabla za ścianą (kiedyś były słabo ekranowane i miałem kablówkę za free dzięki temu. Później zrobili z tym porządek i zmienili kable i powsadzali te nowe, ekranowane kable dodatkowo w rury i to się skończyło, ale dipol wciąż mam), Spróbuję ją wykorzystać. ;)

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: TLW/SZA »

Dawno nie zaglądałem na "Nasze"strony :D
Kolego @Skarlander zastosuj się do porad kolegów powyżej,zresztą @pablo82 i @Młody są z twoich najbliższych okolic ,a więc wiedzą znakomicie jak wygląda sprawa odbioru od tzw "podszewki" ;)

Daj znać jak Ci po tych zabiegach będzie wyglądać odbiór.
Pozdrawiam.

Skarlander
Posty: 17
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 17:32
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Własna antena siatkowa + "czarna płytka" + zasilacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż (Skarżysko)

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Skarlander »

@TLW/SZA

OK, dam znać ;)
Pozdrawiam!

Skarlander
Posty: 17
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 17:32
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Własna antena siatkowa + "czarna płytka" + zasilacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż (Skarżysko)

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Skarlander »

OK, pora na spytki.

Pierwsze co zrobiłem, to wziąłem swój stary dipol robiony ręcznie (patrz jeden z postów pow.) i zrobiłem eksperyment z podłączeniem tej anteny. Okazało się, że jest słabsza od mojej siatki i że na dipolu nie tylko nie łapię MUX 8 ale nawet dot. MUX 1, 2 i 3 mają problemy. W zasadzie łapałem tylko jeden Mux - ten od TVP. Zatem podłączenie obu anten dało efekt taki, że nawet MUX 1, 2 i 3 z anteny siatki był słabszy.

Obecnie mam zastosowany "patent" @Młody 'ego z ustawieniem siatki w poziomie a nie pionie i mam wszystkie Muxy ze Św. Krzyża włącznie z MUX 8. Odbiór prawie idealny. Straciłem tylko TVP3 Warszawa - już nie odbieram sygnału z Radomia, ale nic to ;)

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję wszystkim za wsparcie!

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Młody »

Skarlander pisze:Obecnie mam zastosowany "patent" @Młody 'ego z ustawieniem siatki w poziomie a nie pionie i mam wszystkie Muxy ze Św. Krzyża włącznie z MUX 8. Odbiór prawie idealny. Straciłem tylko TVP3 Warszawa - już nie odbieram sygnału z Radomia, ale nic to ;)

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję wszystkim za wsparcie!
Miła niespodzianka dla mnie. Fajnie, że odbierasz komplet stabilnie. Dobrego odbioru! :)

ravmen
Posty: 36
Rejestracja: 14 marca 2012, o 20:48
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: LOG 5-69 + wzmacniacz LG-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: ravmen »

Witam.
Posaidam antenę Opticum AX 1000+ Combo (wg opisu tylko polaryzja pozioma) . czy da się jakoś przerobić żeby złapać mux-8 w okolicach bernatki?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Domel28 »

Nie bardzo. Musiałbyś całą antenę obrócić do polaryzacji pionowej, ale wtedy może być problem z MUX 1,2,3.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

ravmen pisze:Witam.
Posaidam antenę Opticum AX 1000+ Combo (wg opisu tylko polaryzja pozioma) . czy da się jakoś przerobić żeby złapać mux-8 w okolicach bernatki?
Witam. Na Bernatce mogłbyś spróbować ustawić antenę na nadajnik Dobromierz. Tam Mux-8 jest nadawany w polaryzacji poziomej na kanale 9 ale ze słabą mocą. Przy czym może uda Ci się go odebrać. Jeżeli mieszkasz na ul. Paryskiej w okolicach ogródków działkowych, to tam na górce może złapiesz ten Mux. Ustaw antenę w kierunku Bliżyna. Ja od siebie dodam, że 3 kilometry od Ciebie na Zagórzu mój teściu odbiera Mux lokalny NTL na k.36 z Kamieńska i to na antenie z symetryzatorem, a dokładnie na ATX-91. Natomiast kierunek na Dobromierz powinien Ci się pokrywać z Kamieńskiem. Jeśli obrócisz antenę pionowo wg wskazówek @Domel28 to na Bernatce masz silny sygnał Mux-8 z Przysuchy na k.8. Nawet mocniejszy niż ze Św Krzyża. Gdyż z Przysuchy leci w stronę Skarżyska 8,5kW, zaś ze Św Krzyża tylko 2kW.
Jeżeli mieszkasz bliżej zalewu Bernatki to z Kamieńskiem i Dobromierzem daj sobie spokój i zastosuj się do rad @Domel28

ravmen
Posty: 36
Rejestracja: 14 marca 2012, o 20:48
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: LOG 5-69 + wzmacniacz LG-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: ravmen »

Dzięki za rady ale niestety nadal nic... albo w dołku jestem totalnym albo antena jednak do niczego. Muszę skombinować antenę tylko pod vhf i spróbować.
na mapie zaznaczyłem mniej więcej miejsce odbioru
http://ravmen.cba.pl/mapa.png

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

@ravmen z powyższej mapy wynika, że mieszkasz w pobliżu pętli autobusu 26 przy ul. Paryskiej. Z tego miejsca masz znakomity kierunek na Św. Krzyż, tj. bez przeszkód terenowych. Ja na Twoim miejscu zrobiłbym tak:
1. Do obecnej anteny założyłbym taką antenę, na pasmo VHF i ustawiłbym ją w polaryzacji pionowej:
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195
2. Do niej zastosowałbym taki symetryzator:
http://inel.sklep.pl/pl/p/SYMETRYZATOR- ... K.1-12/300
3. Natomiast całość połączyłbym taką zwrotnicą antenową:
http://inel.sklep.pl/pl/p/ZWROTNICA-BAD ... 221-60/247
4. Po czym ustawiłbym antenę (wraz z Twoją obecną anteną) na jednym maszcie powyżej dachu domu w kierunku Św. Krzyża i nie ma bata ale w "naszym" mieście mimo słabej mocy Mux-8 na k.8 - musisz odebrać ten Mux, jak również i pozostałe Muxy ze Św. Krzyża na dotychczasowej antenie (oczywiście na samym symetryzatorze, bez wzmacniacza). Powodzenia w odbiorze. @Pablo82

ravmen
Posty: 36
Rejestracja: 14 marca 2012, o 20:48
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: LOG 5-69 + wzmacniacz LG-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: ravmen »

@pablo82
A jaką dokładnie Ty posiadasz antenę? z opisu widzę, że log 5-69 ale fabrycznie jest VHF w polaryzacji V ? czy jakoś przerobiłeś?

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

@ravmen Ja mam logarytmiczną antenę na kanały 5-69. Przerobiłem ją na polaryzację pionową. Opis mojego autorstwa wg wytycznych @poxipol wraz ze zdjęciami mojej anteny po przeróbce znajdziesz tu na forum na 8 stronie wątku Mux-8 Kraków, bo tam się wypowiadałem na temat mojej anteny.
Ps. Ja mieszkam na Milicy koło fontanny przy ul. Sikorskiego w gęstej zabudowie bloków i Mux-8 na mojej antenie mam aktualnie z siłą 88% i jakością 100% i pozostałe muxy ze Św Krzyża mam od siły 92% do 97% i zawsze ze 100% jakością. Po drodze 30 metrów kabla z dachu bloku do mieszkania na parterze i podział instalacji na 2 tv. Instalacja pasywna. Wszystko działa mi ok.
Ps. antenę kupiłem w Hollexie i ją przerobiłem na polaryzację V pod Mux-8.

Zablokowany