MUX-8 w woj. świętokrzyskim

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: poxipol »

Poziom sygnału 90%,to dość dużo.
Antena posiada tylko jeden dipol,odpowiedzialny za odbiór VHF.
Jeżeli kanał jest pod wpływem silnych zakłóceń to jakość sygnału będzie znikoma i spadać do 0
W warunkach zabudowy w paśmie VHF trudniej jest uzyskać dobrą jakość.
W tym przypadku może występować wielodrogowość,SFN.
Dla polepszenia jakości sygnału bardziej wskazane jest osłabienie sygnału niż jego wzmocnienie.
Wskazana jest zmiana miejsca montażu anteny,lub wymianę jej o lepszych parametrach dyskryminujących.

ravmen
Posty: 36
Rejestracja: 14 marca 2012, o 20:48
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: LOG 5-69 + wzmacniacz LG-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: ravmen »

1. w jaki sposób mogę stłumić sygnał konkretnie na tej antenie log 5~69 ?
2. czy zastosowanie starego kabla (akurat tylko taki miałem pod ręką) gdzie nie ma tej folii przy oplocie też może mieć duży wpływ na odbiór?
to chyba jeszcze kabel od vectry sprzed kilkunastu lat :)
3. na opakowaniu anteny widziałem antenę log 5-69 HV ale na stronie Barczaka nie ma wzmianki o niej

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: poxipol »

Do tłumienia sygnału stosuje się tłumiki regulowane -tłumią wszystko.
Do wytłumienia konkretnego kanału służą filtry pasmowo-zaporowe korekcyjne.
Pojedynczy dipol ma bardzo duży kąt promieniowania i zachowuje się podobnie jak teleskop w radyjku.
Każde miejsce ma różne warunki odbioru i trzeba najpierw popróbować.
Wytłumienie sygnału może poprawić jakość ,ale też nie musi.

Jeżeli żadna sytuacja nie poprawi odbioru,wtedy stosuje się antenę o możliwie wąskim kącie promieniowania z dobrym reflektorem.

Co do kabla to z niego można zrobić wszystko ,włącznie ze wzmacniaczem i całym osprzętem antenowym.
W dużo przypadkach stosowanie kiepskiego kabla jest zbawieniem,gdy dokłada się jakiś wzmacniacz.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

ravmen pisze: na opakowaniu anteny widziałem antenę log 5-69 HV ale na stronie Barczaka nie ma wzmianki o niej
Tutaj masz info na temat tej anteny:
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html
Ps. miałem wcześniej tą antenę ale dałem ją moim teściom, ze względu na to, że słabiej odbierała ona zakres UHF. Na VHF ta Twoja antena i ta, co linka do niej podałem w tym poście - mają taki sam zysk, tj. 2dB. Natomiast na UHF ma 8dB, zaś ta Twoja (i moja również czyli Log 5-69) ma 12 dB zysku.

ravmen
Posty: 36
Rejestracja: 14 marca 2012, o 20:48
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: LOG 5-69 + wzmacniacz LG-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: ravmen »

i tu Cię zaskoczę bo mi chodziło o log 5-69 HV a piszesz o 6-69 HV a to dwie różne jak się okazuje anteny.
Jak będę w domu zrobię zdjęcie opakowania gdzie jest pokazana. Zapewnie mocniejsza jest.

Obrazek

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

Znalazłem podobną antenę do tej, o którą pytałeś. Zajrzyj tutaj:
http://www.dmtrade.pl/p7856,emme-esse-d ... f-uhf.html

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

ravmen pisze:jak ją zamontujesz u znajomej podaj mniej więcej lokalizację i jakość/siłę odbioru mux 1.2.3 a w szczególności mux8 :)
z góry dziękuje .
@ravmen niestety ale koleżanka rozmyśliła się w sprawie montażu telewizji naziemnej i zostałem z nową anteną, której zdjęcia wrzuciłem tu stronę wcześniej. A Ty odbierasz Mux-8 na Bernatce na tym przerobionym Log-u?

ravmen
Posty: 36
Rejestracja: 14 marca 2012, o 20:48
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: LOG 5-69 + wzmacniacz LG-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: ravmen »

Na bernatce nie miałem jeszcze czasu na sprawdzenie. Dzisiaj zdobyłem wzmacniacz LG-2 i jak z tym na lotniczej nie zadziała to też zostaję z nową anteną :)
Jutro sprawdze na sienkiewicza koło hali i dam znać.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

Ja tą moją obecną nową antenę wystawiłem na sprzedaż na OLX, chyba, że przekonam sąsiada by przeniósł się z kablówki na DVB-T. Mój Log5-69 bez wzmacniacza dobrze odbiera Mux-8. Mieszkamy w tym samym mieście i aż dziw bierze, że jakieś 2km ode mnie nie możesz odbierać Mux-8. Spróbuj jeszcze, tak jak Ci pisałem wcześniej- odebrać Mux-8 albo z Przysuchy albo Radomia na tym samym kanale tj.8.

ravmen
Posty: 36
Rejestracja: 14 marca 2012, o 20:48
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: LOG 5-69 + wzmacniacz LG-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: ravmen »

mieszkanie mam na stronę wschodnią całe więc Przysucha odpada a Radom mi zasłania centralnie blok przede mną . Kierowałem w tamte strony ale nic nawet trochę siły sygnału nie było a w stronę św.Krzyża mam bez problemu siłę tylko jakości 0-10%...wejście na dach raczej odpada. Nie wiem czy jest sens bawienia sie i ponoszenia kosztów dla tych 4 dodatkowych kanałów,których i tak pewnie nie będę oglądał przy dzieciach gdzie tylko bajki i bajki :)

ravmen
Posty: 36
Rejestracja: 14 marca 2012, o 20:48
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: LOG 5-69 + wzmacniacz LG-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: ravmen »

no i proszę bardzo :)
zastosowałem wzmacniacz LG-2 i moment nawet w mieszkaniu złapałem ok 40-50% siły i jakości a na balkonie to już 80-90%
Antena bez modyfikacji ustawiona cała na pol. V . Mux1-2-3 mam na 100% wszystko.

Obrazek

ps.
Problem pojawia się z odbiorem tylko wtedy jak włączę listwę LED ...wtedy jakość spada praktycznie do zera.
Zasilacz antenowy wpiąłem w inne gniazdko ale nadal to samo...dziwne te chińczycy diody robią :)

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Kolor »

To nie wina listwy diodowej tylko zakłócenia z zasilającej ją przetwornicy. Także "nieszczelność" przed zakłóceniami instalacji antenowej jest pewnie tu problemem. Przełożenie zasilacza nic nie da.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Kuba.G »

Wskaźnik kodu na fotce to korekcja błędu (ECC )5/6 ?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Kolor »

Dokładnie tak, też mam LG i tak samo nazywa ten wskaźnik. LG M2262D

ravmen
Posty: 36
Rejestracja: 14 marca 2012, o 20:48
Odbiornik: TV LG
Instalacja antenowa: LOG 5-69 + wzmacniacz LG-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: ravmen »

Kuba.G pisze:Wskaźnik kodu na fotce to korekcja błędu (ECC )5/6 ?
FEC - z ang. Forward Error Correction.

Metoda korekcji błędów przy cyfrowych transmisjach.

Poprawność przekazywanej informacji: 1/2 (najlepsza), 2/3, 3/4 (średnia i najczęściej stosowana), 5/6 i 7/8 (najgorsza).

Przykład: FEC=5/6 oznacza, że na każde 6 bitów, 5 to informacje, a 1 służy do korekcji.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

Dzisiaj sprzedalem moją dodatkową antenę logarytmiczną 5-69 i zamontowałem ją w Skarżysku Kościelnym na wprost kościoła w domu klienta na 1szym piętrze. Ustawiłem ją na Kozłowiec-Przysuchę i na Samsungu siła 70% poziom błędów zero. Odbiór ok. Mowa o Muxie-8 na k.8. Odbiór pozostałych muxów również bdb. Antena bez wzmacniacza. Po drodze w kierunku Przysuchy : Kościół i inne domy na Kościelnym. Także poraz kolejny antena logarytmiczna sprawdziła się w odbiorze DVB-T, w tym również i w odbiorze w VHF pionowo dla Mux-8. Pablo82

Skarlander
Posty: 17
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 17:32
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Własna antena siatkowa + "czarna płytka" + zasilacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż (Skarżysko)

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Skarlander »

Hej,

Przyszło ocieplenie klimatu i pojawiły się u mnie problemy z odbiorem - nie tyle MUX-8, co przede wszystkim MUX-3 (pakiet TVP), oraz w drugiej kolejności MUX-2 (Polsat, TVN). Konfiguracja jak ta opisana w moich postach powyżej - siatka ustawiona nie na pionowo, ale poziomo na Św. Krzyż. Dotychczas wszystko było OK. No ale teraz, przy tym ustawieniu, mam MUX-8 - dobrze i MUX-1 (ATM, Trwam itp) w miarę dobrze. Ale pozostałe leżą. Jak ruszam anteną, ale nie obracając jej, ale w poziomie, ciut bardziej na lewo, jak na Św. Krzyż, to łapię MUX-3 i MUX-2 ale max na 60% sygnału (częściej w granicach 50 %). Tracę wtedy MUX-8. MUX-1 pozostaje bez zmian.

1) Zastanawiam się, czy to trwała przypadłość związana ze zmianą pogody z zimowej na wiosenną? c
2) Czy to minie? (ale nie zimą dopiero!)
3) A może to jakieś problemy z nadajnikiem?
4) Zastanawiam się, czy jeśli muszę dokupić antenę na MUX-2 i MUX-3, to czy to musi być zewnętrzna antena, czy może jakaś domowa, dookolna dałaby radę - mniejszy problem z instalacją...?

Hm... Co poradzicie?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Domel28 »

1. To normalne, inaczej teraz fale się rozchodzą. W dodatku masz antenę w pol. V co jeszcze bardziej osłabia sygnał MUX-ów w pol. H

2. Niewiadomo, tego nie przewidzisz.

3. Nie

4. To lepiej już kupić tego log-a o którym jest w tym wątku niż pokojową. http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html

Skarlander
Posty: 17
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 17:32
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Własna antena siatkowa + "czarna płytka" + zasilacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż (Skarżysko)

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: Skarlander »

Cześć @Domel28

Wiesz, chwilowo ustawiłem antenę (wciąż odwróconą "w poziomie") prawie całkowicie na wschód. Dzięki temu mam przynajmniej pakiet TVP na około 60% mocy sygnału. Pozostałem MUXy mocno poniżej 50/40%, ale w sumie to z TV i tak domownicy oglądają przede wszystkim TVP. Więc na razie dam sobie na wstrzymanie i pomyślę, czy w ogóle nie wypiąć 4d na DVBT i nie kupić jakiejś platformy satelitarnej. Wkurza mnie, (delikatnie rzecz ujmując), że EMITEL zmusza ludzi do kombinowania. Po kiego grzyba MUX8 dali w innej polaryzacji, jak pozostałe MUXy? No dlaczego? I dlaczego moc sygnału jest taka słaba (i nie mam na myśli li tylko MUX8)? Gdyby "wuje" polepszyły parametry nadawania, to ludzie nie musieliby się tyle nakombinować. Emitel chyba robi krecią robotę, aby zachęcić ludzi do kupowania pakietów TV kablowej, Polsatu Cyfrowego lub NC+...

Pozdrawiam!

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Skarżysko-Kamienna a odbiór MUX-8

Post autor: pablo82 »

Domel28 pisze:1. To normalne, inaczej teraz fale się rozchodzą. W dodatku masz antenę w pol. V co jeszcze bardziej osłabia sygnał MUX-ów w pol. H

2. Niewiadomo, tego nie przewidzisz.

3. Nie

4. To lepiej już kupić tego log-a o którym jest w tym wątku niż pokojową. http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html
@Domel28 Co do wspomnianej anteny logarytmicznej, to może mieć ona problem z poprawnym odbiorem Mux-8, w blokowiskach, a zwłaszcza na parterze. Wiem coś na ten temat, bo sam mieszkam w bloku na parterze i swojego loga musiałem umieścić powyżej dachu 2piętrowego bloku, by mieć stabilny odbiór Mux-8.

@Skarlander u mnie po zmianie pogody siła sygnału na Mux-8 spadła o 10% (obecnie siła wynosi 71% i jakość zawsze 100%).

Nie chcę tu nikogo namawiać na zmianę anteny ale wg mnie najbardziej optymalny byłby taki zestaw do odbioru Mux-8 i pozostałych Muxów (nie tylko w naszym mieście):
1. Do obecnej anteny założyłbym taką antenę, na pasmo VHF i ustawiłbym ją w polaryzacji pionowej:
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195
2. Do niej zastosowałbym taki symetryzator:
http://inel.sklep.pl/pl/p/SYMETRYZATOR- ... K.1-12/300
3. Natomiast całość połączyłbym taką zwrotnicą antenową:
http://inel.sklep.pl/pl/p/ZWROTNICA-BAD ... 221-60/247
4. Ewentualnie, jak się komuś chce, to może sobie pomajsterkować z przerabianiem anteny logarytmicznej na polaryzację V na VHF lub kupić sobie gotową antenę (na obie polaryzacje) np. taką:
http://www.dmtrade.pl/p7856,emme-esse-d ... f-uhf.html
Pablo82

Zablokowany