Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

krzyzak333

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: krzyzak333 »

loleklolek,bez urazy,ale między nadajnikami w Pieczewie i Śremie jest 300 km.Nie wiem jakim cudem odbierasz obydwie lokalizacje,tym bardziej że pomiędzy nimi jest nadajnik koło Sierpca z sygnałem o sporej mocy.Pozdr.

loleklolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: loleklolek »

krzyzak333, nie obrażam się i oczywiście nie nie odbieram z tych lokalizacji jednocześnie. Mam po prostu rozsianą po kraju rodzinkę, z której większość nie wyznaje się w nowinkach telewizyjnych, więc postanowiła zaufać raczej mi w tych kwestiach, a do tego jestem dość mobilnym człowiekiem. A że rodzinka najczęściej ma ustawione instalacje ustawione na Śrem i Pieczewo, to mniej więcej wiem co tam się dzieje.

qpawel

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: qpawel »

Witam. Jak już wyżej pisałem proszę o pomoc w doborze anteny do odbioru mux-3 z Olsztyna. Na zdjęciach widać moją obecną antenę oraz widok z anteny. Wzmacniacz z funkcją rozdzielacza który widać na następnych zdjęciach. Ostatnie zdjęcie to kabel jak łączy odbiornik z anteną. Wiek instalacji 8 lat. Podwyższenie anteny bardzo mało prawdopodobne. Przypominam, że sygnał 56%. Link poniżej

http://www.fotosik.pl/u/qpawel/album/1017006

Pomocy

ogorkowa
Posty: 8
Rejestracja: 6 marca 2011, o 15:49
Odbiornik: TV LG42LM640S
Instalacja antenowa: siatka na strychu odl. 70 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn - Pieczewo

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: ogorkowa »

qpawel ja odbieram MUX-3 we wsi Drężek k. Myszyńca w lini prostej 70 km od Pieczewa na takiej samej antenie ze wzmacniaczem w puszce, zasilanie z dekodera.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: _chris_ »

qpawel pisze:Witam. Jak już wyżej pisałem proszę o pomoc w doborze anteny do odbioru mux-3 z Olsztyna. Na zdjęciach widać moją obecną antenę oraz widok z anteny.
no, zmęczoną tą antenę trochę masz... Faktycznie masz dwie opcje:

1. poprawić istniejącą antenę. Można to zrobić symbolicznym kosztem, jak nie pomoże - niewielka strata.
Trzeba ostrożnie wyjąć z resztek puszki antenowej to co tam jest (WD-40 się pewnie przyda), następnie włożyć w to miejsce symetryzator antenowy na IV/V pasmo, który dostaniesz w każdym sklepie RTV (np. coś takiego) i podmienić kabel do wzmacniacza. Ze zdjęcia wygląda, że jest sztukówka białego kabla wychodzącego z anteny z jakimś czarnym idącym dalej. Można spróbować na początek podmienić tylko ten biały kabel, łącząc kable złączami F i tym, choć lepiej byłoby cały kabel do wzmacniacza. Nowy kabel - czarny, z wysokim współczynnikiem ekranowania.
Jakiej średnicy jest ten czarny kabel do telewizora - ~5mm czy 7mm?

I docelowo wymienić, a na szybko zabezpieczyć jakoś tę puszkę antenową przed dostawaniem się wilgoci - choćby spodnią częścią butelki po coli...

I bardzo starannie ustawić antenę na max jakości odbieranych mux-ów, głównie mux-3.

Powinno działać.

Oczywiście, stracisz analogową jedynkę.

2. wymienić antenę na UHF-200 Maximuma. Z kablami postąpić jak powyżej. Również stracisz jedynkę.

Wzmacniacz wygląda na dobry, wiec na początek należy próbować z nim.

qpawel

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: qpawel »

Dzięki za Odpowiedź _chris_ Wolałbym jednak wymienić antenę a co do kabli przesyłam kolejne zdjęcia.

Obrazek Kabel łączy wzmacniacz z puszką w ścianie "coaxial cable 75 Ohm"

Obrazek Puszka w ścianie pierwszy wtyk od lewej to wtyk od kabla anteny. Drugi wtyk to tam idzie sygnał ze wzmacniacza do pierwszego telewizora.

Obrazek Kabel łączący wzmacniacz z puszką. Tym kablem idzie sygnał do pierwszego telewizora "l2-9 0-52 16s-01" - nie wiem czy dobrze przepisałem z kabla bo i tak on już jest okropnie zdarty.

Jeśli trzeba będzie postaram się wymienić kable, a co do anteny kupiłbym tą co podał _chris_ chyba, że macie jakieś inne pomysły.


_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: _chris_ »

qpawel pisze: Puszka w ścianie pierwszy wtyk od lewej to wtyk od kabla anteny. Drugi wtyk to tam idzie sygnał ze wzmacniacza do pierwszego telewizora.
nic nie rozumiem. Tak jak napisałeś, to w zasadzie instalacja nie powinna w ogóle działać.

Normalnie powinno być tak: kabel od anteny idzie do wejścia 'ANT' wzmacniacza, z z wyjść "TV1" i "TV2" bezpośrednio do TV lub do gniazd RTV w ścianach, skąd znowu kablami (jak na górnym / dolnym zdjęciu do telewizorów. Ty to opisujesz jakoś zupełnie inaczej, tak, że twoja instalacja w ogóle nie powinna poprawnie działać.

Możesz to jeszcze raz spokojnie opisać, po kolei, jak jest droga sygnału z anteny do każdego TV. Może problem jest w twojej instalacji, a potem dopiero w antenie?

To gniazdo to jest gniazdo RTV czy coś innego? Możesz wykręcić je ze ściany i zobaczyć co ma napisane od wewnątrz.

Kable połączeniowe wyglądają na OK, tylko w tym górnym wypadałoby zmienić wtyczki TV na takie w pełni metalowe (coś, jak na drugim kablu).

Co do anten - Opticum to bliźniacza konstrukcja do UHF-200 (ja jednakże stawiałbym na UHF-200), ATX to teoretycznie odrobinę lepsze parametry odbiorcze, ale z wykonaniem tych anten bywa bardzo różnie, i w sumie zależy od szczęścia, na jaką się trafi. W trudnych warunkach gorąc / duże mrozy i dużo ptactwo potrafią po sezonie być bez wielu elementów.

Masz jeszcze bardzo dobrą Telmora DIGIT-3DT.

qpawel

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: qpawel »

Puszka w ścianie pierwszy wtyk od lewej to wtyk od kabla anteny z dachu co idzie i tam podłączam kabel i idzie do wtyku Ant. na wzmacniaczu. Ten drugi wtyk to jest łączy wzmacniacz z telewizorem bo kabel idzie w ścianie. A na puszce pisze Telkom Telmor

Skoro polecasz tą UHF200 to ją zamówię jeszcze w tym tygodniu bo i tak ze starej anteny już nic nie będzie

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: _chris_ »

qpawel pisze:Puszka w ścianie pierwszy wtyk od lewej to wtyk od kabla anteny z dachu co idzie i tam podłączam kabel i idzie do wtyku Ant. na wzmacniaczu. Ten drugi wtyk to jest łączy wzmacniacz z telewizorem bo kabel idzie w ścianie. A na puszce pisze Telkom Telmor
???

Tak, jak napisałeś to nie ma prawa działać, albo ja dalej nie rozumiem. Napisz jeszcze raz dokładnie, po kolei, w punktach jak te wszystkie elementy są połączone. Bo wygląda to, że nie jest dobrze.

Masz dwa TV, gdzie jest rozdzielenie sygnału?

qpawel

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: qpawel »

Czarna linia Przewody na wcześniejszych zdjęciach
Czerwona linia Przewód w ścianie

Obrazek

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: _chris_ »

@ qpawel:
hm, i co tu powiedzieć... no różne rzeczy widziałem, ale tu naprawdę jestem zaskoczony pomysłowością... Na obu TV masz takiej samej jakości odbiór analogu i cyfry?

Istnienie tego gniazda w twojej sytuacji jest całkiem niepotrzebne. Powinno być wyjęte, a kable od anteny i do drugiego TV (te zamurowane w ścianie) powinny być dołączone bezpośrednio do odpowiednich gniazd wzmacniacza lub rozdzielacza na dwa, gdyby okazało się, że do odbioru DVB-T wystarczy sama antena.

Jak możesz wyjąć gniazdo ze ściany i zrobić jego zdjęcie od tyłu, tam, gdzie ma podłączone kable wychodzące ze ściany.

dominik0492

MUX1 z Warszawy w Olsztynie ( Warmia - Mazury )

Post autor: dominik0492 »

Witam . Chciał bym się dowiedzieć czy jest technicznie możliwe odbieranie kanałów z MUX1 znajdującego się koło Warszawy w Olsztynie oddalonym około 220 KM ?

Kalbi

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Kalbi »

Czy w kwestii RTCN Miłki (Giżycko) i nadawania stamtąd DVB-T są już może nowsze wieści? Znam oficjalny harmonogram i terminy majowe, ale jakiś czas temu gdzieś w necie przemknęły mi terminy marcowe. Stąd pytanie.

rejestracja

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: rejestracja »

Przez kilkanaście dni odbierałem bez problemów, bez rwania mux3 w okolicach Sępopola, ale około połowy lutego mux zniknął. Czy coś się zmieniło jeśli chodzi o moc nadawania bądź wysokość anten na maszcie w Olsztynie?

tp.
Posty: 14
Rejestracja: 28 września 2011, o 07:32
Odbiornik: URZ0083
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn / Olsztyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: tp. »

Pogoda się zmieniła.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: TomPL »

Mam takie same objawy - skończyły się mrozy, skończył się odbiór mux-3 :(

rafal30

kiedy testy mux 1

Post autor: rafal30 »

Witam,wie ktos moze kiedy startuja testy w Miłkach kolo Giżycka mux-u 1?

Gutkowo

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Gutkowo »

Antena Reflekta ustawiona na dachu szeregowca w kierunku Pieczewo. Przewody nowe fi 7 mm, długość około 15 m. W prostej linii do odbiornika mam około 11 km, dobry profil geograficzny.
Analogi: TVP1 obraz średni, TVP 2 dość dobry, Polsat słaby, TVP Info kiepski, TVN prawie zero, 4 średnio. Sąsiad za ściany podobnie jak ja walczy z obiorem....
Cyfrowe zero!!!
Czy ktoś z tej części miasta wie jak rozwiązać ten problem?
Pozdrawiam
Gutkowo

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: _chris_ »

@ Gutkowo:

1. to antena ze wzmacniaczem? Zasilacz sprawny i dobrze podłączony?

2. przy tej odległości i dobrym profilu terenu odbiór DVB-T powinien być na antenie pasywnej, zwłaszcza zamontowanej na dachu. Wzmacniacz w antenie może uniemożliwić odbiór.
Kierunek na nadajnik - włącz opcję 'Satelita' - znajdziesz swój dom.

3. jakieś wysokie przeszkody antenowe na kierunku nadajnika na wprost anteny?

Zablokowany