DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

_chris_

Re: DVB-T Olsztyn

Post autor: _chris_ »

rejestracja pisze:podejrzewam, że dach domku nie jest dużą przeszkodą dla tej anteny skoro mux2 jest na 100% :)
może jest, a może nie, kto go tam wie... :D

No, w sumie można powiedzieć, że odbierasz na antenie wewnętrznej, wypasionej, ale jednak wewnętrznej. A jak zapewne wiesz, to DVB-T nadawaną w Polsce, powinno się odbierać:
mux-2 - na antenie zewnętrznej kierunkowej;
mux-3 - na antenie zewnętrznej kierunkowej oraz, z ograniczeniami, wewnątrz pomieszczeń (a więc na antenach wewnętrznych), ale ... dopiero w roku 2014.
Więc czuj się szczęśliwcem, że jednak odbierasz mux-2 na wewnętrznej... :D

lipas

Re: DVB-T Olsztyn

Post autor: lipas »

Czy za Szczytnem w okolicy ok 60 km od Olsztyna można odbierać na słabszych antenach czy trzeba wyspecjalizowane kierunkowe o dużej czyłości ? dodam ze ta antena ma wzmacniacz w postaci zasilacza do sieci
Obrazek

Habi53
Posty: 47
Rejestracja: 5 października 2011, o 17:43
Odbiornik: Signal-527
Instalacja antenowa: Ant.siatkowa+wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: DVB-T Olsztyn

Post autor: Habi53 »

Czy za Szczytnem w okolicy ok 60 km od Olsztyna można odbierać na słabszych antenach
Jestem z Jednorożca (woj. mazowieckie) to ok. 80 km od nadajnika w Olsztynie mam antenę taką jak u Ciebie odbieram MUX-2 (80-90% jakość). MUX-3 nie łapię.

_chris_

Re: DVB-T Olsztyn

Post autor: _chris_ »

lipas pisze:Czy za Szczytnem w okolicy ok 60 km od Olsztyna można odbierać na słabszych antenach czy trzeba wyspecjalizowane kierunkowe o dużej czułości ?
mux-2 powinien zostać odebrany bez większych problemów, możliwe, że odbiór byłby także na antenie pasywnej, wyposażonej tylko w symetryzator.

mux-3 - 60km to już jest generalnie poza zasięgiem odbioru na antenie pasywnej, ale ze wzmacniaczem szansa jest. Wiele zależy od profilu terenu między nadajnikiem a anteną, lokalnych warunków odbioru i samej instalacji antenowej.

Trzeba po prostu spróbować. Antena jak najwyżej i bardzo precyzyjnie ustawiona na max jakości odbieranych mux-ów.

Co do zasady - antena na dalekim odbiorze powinna być zawsze dobierana ma max zysku, a dopiero potem powinien być dokładany ewentualnie wzmacniacz o jak najmniejszym wzmocnieniu.


Ale jeśli dopiero zamierzasz kupić antenę to zwróć uwagę na tę: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... mum-uhf200. Do tego kabel antenowy w kolorze czarnym, np. taki: http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1017_1.htm
lipas pisze: dodam ze ta antena ma wzmacniacz w postaci zasilacza do sieci
wzmacniacz to ona ma na 99,99% w puszce antenowej, a zasilacz to tylko zasilacz... :D
Jeśli antena ma "drabinki" diretorowe (elementy wystające do przodu anteny - tak jak na zdjęciu) należy je usunąć.

ogorkowa
Posty: 8
Rejestracja: 6 marca 2011, o 15:49
Odbiornik: TV LG42LM640S
Instalacja antenowa: siatka na strychu odl. 70 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn - Pieczewo

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: ogorkowa »

Odbieram mux-3 we wsi Drężek koło Myszyńca 71 km od nadajnika na antenie siatkowej,wzmacniacz swa zasilany z dekodera LV6TBOXHD, jakość sygnału 62-77%. Mux-2 odbierałem także bez zasilacza. Antena stoi sobie na strychu. Trochę tnie, ale da się oglądać.

krissprot

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: krissprot »

witam ,

mieszkam w Ostródzie czyli jakies 40 km od Olsztyna MUX 2 odbieram na takiej antenie http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm
z Olsztyna ale i z Iławy też ,natomiast mux3 z olsztyna wogóle nie mam brak sygnału gdzie na mux2 mam 88% na mierniku z tunera.Mieszkam w bloku na 4 piętrze okna skierowane w stronę Olsztyna ale sygnału z MUX3 brak :( Czy to wina anteny czy przy takiej mocy nadajnika 2,5 nie mam szans na odbiór z OlSZTYNA ?

mike22

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: mike22 »

Witam! Mieszkam w Sągnitach(tuż od granicą z Obwodem Kaliningradzkim) w prostej linii do Olsztyna mam około 70km. Kanały z MUX2 są ok, a z MUX3 jest problem. Jak tylko włączę TVP 1 czy inny kanał z tego pakietu to go wywala. Nie wiem o co chodzi. Jakość sygnału mam 100%. Więc gdzie leży przyczyna? Mam tuner wbudowany w telewizor i antenę siatkową z wzmacniaczem.

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: loleklolek »

@Krissprot

Prawdopodobnie antena o zbyt małym zysku. Mux-3 z Pieczewa nadaje jednak słabiutko. MUX-2 zarówno z Iławy, jak i Olsztyna jest dużo mocniejszy. A MUX-3 z Iławy da się odebrać - np. przestawiając antenę na drugą stronę mieszkania?

@mike22
co to znaczy, że "go wywala"? Chociaż tu też prawdopodobnie problem tkwi w instalacji antenowej. Mało proawdopodobny jest problem z tv (jaki model konkretnie?) oprócz tego, że wskazania jakości podaje w sposób mało wiarygodny.

garom

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: garom »

W Morągu 45 km od Olsztyna sygnał MUX-3 beznadziejny. Telewizor nie łapie programów.
MUX-2 wszystkie kanały działają idealnie -sygnał 90%.

Czy jest nadzieja że MUX-3 z Olsztyna będzie miał zwiększoną moc ????

Przejście na cyfrówkę pozbawi morążan odbioru TVP1, TVP2
To krok wstecz !

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: loleklolek »

1. MUX-3 będzie miał zwiększoną moc, ale zapewne dopiero po lipcu 2013 (wyłączeniu tv analogowej). [edit] W chwili obecnej MUX-3 w Morągu lepiej szukać z Iławy lub Elbląga - podobna odległość, a większa moc nadajników.

2. TVP1, TVP2 i TVP info będą dostępne do tego czasu w MUX-1, który ma pojawić się w warmińsko-mazurskim do czerwca 2012.

asaded

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: asaded »

Witam! Moja odległość do nadajnika Olsztyn/Pieczewo wynosi ok. 80 km w linii prostej. MUX2 śmiga mi idealnie, ale natomiast MUX3 nie dziala. Owszem jest jakiś mały sygnał,ale nie łapie kanałów ;/ Co robic ?? Dodam, że mam antenę ATX-91 ze wzmacniaczem LNA-177 na wysokości ok. 6m. Czy jak podwyższę antenę to coś pomoże ??

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: Benedykt »

loleklolek pisze:1. MUX-3 będzie miał zwiększoną moc, ale zapewne dopiero po lipcu 2013 (wyłączeniu tv analogowej). [edit] W chwili obecnej MUX-3 w Morągu lepiej szukać z Iławy lub Elbląga - podobna odległość, a większa moc nadajników.

2. TVP1, TVP2 i TVP info będą dostępne do tego czasu w MUX-1, który ma pojawić się w warmińsko-mazurskim do czerwca 2012.
Mux 3 ma moc 2,5 kW (25kW ERIP), a moc Mux 1 będzie miał moc 1 kW (10 kW ERIP). Co to polepszy? Zasięg mux 1 (k 28) będzie trochę mniejszy od mux 3 (k 44). Zyskiem jest mniejsza częstotliwość k 28 (530 MHz) w stosunku do k 44 (658 MHz).

tomo75i8

moc nadajnika

Post autor: tomo75i8 »

Witam wszystkich!
Mam pytanie, korzystam z cyfrowej TV naziemnej, do tej pory odbierałem wszystkie kanały z mux2, od wczoraj doszły z mux3 (z tego samego nadajnika) i tych kanałów nie mogę wyszukać w dekoderze. Właśnie się doczytałem, moc promieniowa ERP nadajnika w zasięgu którego się znajduję dla mux2 to 100 kW, a dla mux3 2,5 więc wszystko jasne. Tylko to bez sensu, czy to już na zawsze tak zostanie?? Jeśli tak to nie mam szans na jego odbiór !! Są to dane z tabel na stronie Emitela. Z góry dziękuję za jakieś wskazuwki.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: moc nadajnika

Post autor: Railroad »

Temat wałkowany wielokrotnie. To nie jest moc docelowa tylko tymczasowa do wyłączenia nadajników analogowych. Po ich wyłączeniu moc mux-3 zrówna się w większości wypadków z mocą mux-2.

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: loleklolek »

@Benedykt

Jesteś pewien, że mux-1 będzie nadawał z mniejszą mocą od mux-3. Wydawało mi się dotąd, że będzie odwrotnie.

witeczeks

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: witeczeks »

garom pisze:W Morągu 45 km od Olsztyna sygnał MUX-3 beznadziejny. Telewizor nie łapie programów.
MUX-2 wszystkie kanały działają idealnie -sygnał 90%.

Czy jest nadzieja że MUX-3 z Olsztyna będzie miał zwiększoną moc ????

Przejście na cyfrówkę pozbawi morążan odbioru TVP1, TVP2
To krok wstecz !
Spróbuj przestawić antenę na nadajnik Elbląg Jagodnik. Odległość ok. 43km od Morąga, czyli mniej więcej tyle samo co do Olsztyna. Plusem nadajnika z Elbląga jest jednakowa moc zarówno mux2 jak i mux3 (10kW), więc jeśli uda się złapać sygnał, to będziesz miał mux2 i 3.

witeczeks

Re: DVB-T z RTCN OLSZTYN PIECZEWO

Post autor: witeczeks »

mike22 pisze:Witam! Mieszkam w Sągnitach(tuż od granicą z Obwodem Kaliningradzkim) w prostej linii do Olsztyna mam około 70km. Kanały z MUX2 są ok, a z MUX3 jest problem. Jak tylko włączę TVP 1 czy inny kanał z tego pakietu to go wywala. Nie wiem o co chodzi. Jakość sygnału mam 100%. Więc gdzie leży przyczyna? Mam tuner wbudowany w telewizor i antenę siatkową z wzmacniaczem.
Podobnie jak koledze z Morąga zaleciłbym spróbowanie przestawienia anteny na nadajnik Elbląg Jagodnik. Odległość do nadajnika to ok. 58km , czyli mniej o ok. 10km niż do Olsztyna. Plusem nadajnika z Elbląga jest jednakowa moc zarówno mux2 jak i mux3 (10kW), więc jeśli uda się złapać sygnał, to będziesz miał mux2 i 3.

tomo75i8

Re: moc nadajnika

Post autor: tomo75i8 »

Railroad pisze:Temat wałkowany wielokrotnie. To nie jest moc docelowa tylko tymczasowa do wyłączenia nadajników analogowych. Po ich wyłączeniu moc mux-3 zrówna się w większości wypadków z mocą mux-2.
Wielkie dzięki za info! Ciekawe czy udałoby mi się ściągnąć sygnał mux 3 z Iławy, jestem z Ostródy, więc elbląski nadajnik raczej odpada bo to niemal 70 km ode mnie. Czyli generalnie mapka zasięgu umieszczona na stronie Emitel kłamie http://www.emitel.pl/mux3-etap-31.jpg
zgodnie z nią Ostróda jest w zasięgu mux3, a to chyba nieprawda !!! antena raczej OK! skoro z mux2 mam jakość 100%

_chris_

Re: moc nadajnika

Post autor: _chris_ »


tomo75i8

Re: moc nadajnika

Post autor: tomo75i8 »

_chris_ pisze:@tomo75i8
a dlaczego z Iławy, a nie Olsztyna - http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark16586 oraz http://www.emitel.pl/mux3-etap-31.jpg
no właśnie, z Olsztyna odbieram mux2, a już mux3 do mnie nie dociera (zbyt mała moc nadajnika dla mux3), wolałbym z Olsztyna bo wówczas nie musiałbym przenosić anteny

Zablokowany