DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

JaGra

Re: DVB-t Poznań

Post autor: JaGra »

[quote="RAPIOTR"]@Jagra. Sugeruję umieszczenie zwrotnicy i ewentualnie wzmacniacza na strychu. Urządzenia te (szczególnie wzmacniacz) będą wraz z skroplinami w obudowach przy umieszczeniu ich na powietrzu powodowały różne cuda....

Tak naprawdę nie ma sensu instalować wzmacniaczy do 40 km od nadajnika.Nawet w przypadku MUX3 (20 KW ERP)'
Jednak aby zrekompensować tłumienie instalacji domowej zaraz za zwrotnicą antenową sugerowałbym zamontowanie po prostu aktywnego rozgałęźnika telewizyjnego-- Telkom Telmor RTA 140 . Rozwiązanie sprawdzone w praktyce . ;)

Nie jestem zwolennikiem puszczania TV-sat i naziemnej jednym kablem .Jeśli masz taki patent to sugeruję przerobienie...

Minął miesiąc od przeróbki instalacji TV/SAT. Mam wpięty wzmacniacz sygnału RTV przed zwrotnicą. Wzmacniacz, zwrotnicę umieściłem na dachu w szczelnej puszcze przerobionej z apteczki samochodowej. Sprawdzałem kilkukrotnie - sucho, ani kropli wody. Zgadzam się, że puszczenie TV i SAT jednym kablem powoduje stłumienie (niewielkie) sygnału TV. Jeśli wystąpią problemy, to rzeczywiście rozdzielę fizycznie oba sygnały. Na razie odbiór bezproblemowy. Na marginesie, to dużo znajomych narzeka na odbiór TV cyfrowej na Piątkowie. Pozdr

_chris_

Re: DVB-t Poznań

Post autor: _chris_ »

JaGra pisze:Zgadzam się, że puszczenie TV i SAT jednym kablem powoduje stłumienie (niewielkie) sygnału TV. Jeśli wystąpią problemy, to rzeczywiście rozdzielę fizycznie oba sygnały.
tłumienie oczywiście się zawsze w takim przypadku pojawi (i to dwa razy, bo przecież zwrotnice są dwie), ale przy w miarę dobrych poziomach sygnałów nie bywa to zwykle problemem. Natomiast największym problemem, jaki ja znam w takich przypadkach, bywają konwertery - potrafią czasami nieziemsko 'zaśmiecić' na paśmie UHF. Jeśli więc pojawią ci się problemy, to pierwsze co zrób, to zwróć uwagę na LNB.

Awatar użytkownika
JerzyG
Posty: 213
Rejestracja: 12 lutego 2011, o 19:27
Odbiornik: MSI DIGIvox mini3,
Overmax OV-TN-06
Samsung 46"
Instalacja antenowa: Siatka Ryniak + Symetryzator na 530, 610, 658 MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat & Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: JerzyG »

Dziś moge się pochwalić udanym odbiorem MUX 3 Śrem => Ostrzeszów 100Km w lini prostej, antena siatkowa + Tuner USB.
Od 22:00 do 24:30 sygnał się kształtował na poziomie 10 do 40% Jakości.
Po 24:30 poprawiał się aż teraz mam Siła 55% Jakość 100%

Obrazek

Obrazek

Godzina 11:00 nadal stabilny odbiór Jakość 100% :D

JaGra

Re: DVB-t Poznań

Post autor: JaGra »

W dniu dzisiejszym mimo mrozu, chociaż w pełnym słońcu jest nawet ciepło, postanowiłem rozdzielić sygnał SAT i RTV. Rzeczywiście poziom RTV jest praktycznie 100%. Obraz idelany na obu MUX-ach. Przy podłączeniu dwóch odbiorników potrzebny jest albo aktywny rozdzielacz, albo jak ja to zrobiłem, wpięłem wzmacniacz sygnału przed 1-szym odbiornikiem. Sygnał rtv przelatuje przez 1-szy odbiornik i dalej do drugiego. Sygnał nadal 100% jakości. Mieszkam na Różanym Potoku za Piątkowem, niska zabudowa. Pozdro

Justyna

Poznań Bałtycka problem z odnalezieniem sygnału do tunera

Post autor: Justyna »

Bardzo proszę o pomoc. Kupiłam tuner Manta DVBT02 do naziemnej telewizji cyfrowej i nic a nic mi się nie udaje z tym zrobić. Włączyłam ten sprzęt wyszukiwanie automatyczne a później ręczne i nie mogę w ogóle znaleźć żadnego programu. Nie wiem co mam dalej robić z tym. Dokupiłam wczoraj jeszcze kabel - tylko koszta mi się robią a programów jak nie ma tak nie ma. Z tej anteny - taki kwadrat - do tej pory na moim telewizorze odbierałam aż 3....4 programy telewizyjne, a teraz nic. Proszę o pomoc-Mieszkam w Poznaniu - z tego co przeczytałam w internecie to Śrem Poznań nadajnik jest najbliżej położony.

loleklolek

Re: Poznań Bałtycka problem z odnalezieniem sygnału do tuner

Post autor: loleklolek »

Proponuję na próbę spróbować ustawić antenę po zewnętrznej stronie okna wychodzącego na południe (ul. Główna/Gnieźnieńska) i przeszukiwać kanał 39 (618MHz).

Justyna

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Justyna »

Antena została tak ustawiona - i nic nie odbiera. Zakupiłam nową specjalną antenę do odbioru DVBT i zmieniłam tuner na comsat - wszystko chyba na nic.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-t Poznań

Post autor: apk »

Nie ma czegoś takiego jak „specjalną antenę do odbioru DVBT „ a więc napisz jaką antenę telewizyjną kupiłaś a jak nie wiesz jaka to podam linki
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-t ... t,4356.htm http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-t ... e,4354.htm
Napisz jak odbierasz Polsat i TVP Info Poznań jeśli ci śnieży to ustaw antenę TV aby nie śnieżyło .
Jak nie będzie śnieżyć Polsat i TVP Poznań podłącz antenę do tunera i ustaw wyszukiwanie ręczne na 39 kanał jeśli będzie bardzo słaby sygnał kręć anteną bardzo powoli aż będzie najsilniejsza jakość , sygnał .
Napisz czy antenę masz :
- na dachu czy balkonie
- czy kabel jest nowy (ile lat)
- jaki wzmacniacz i zasilacz czy symetryzator

djnec

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: djnec »

Witam!

Mam takie pytanie czy jest możliwość odebrania MUX-3 na antenie pokojowej Thompsona http://www.saturion.pl/product/130011/R ... T1111.html w Poznaniu? MUX-2 chodzi całkiem dobrze lecz 3 w ogóle nie wyszukuje. Jeśli nie da się na niej odebrać jaką antenę moglibyście mi polecić fajnie jakby była możliwość na pokojowej ale jeśli się nie da to jakąś zewnętrzną.

Pozdrawiam

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: loleklolek »

Przy odrobinie szczęścia, tzn. dobrym widoku na południe (na oko, jak jak satelity się ustawia), któremu nie przeszkadza ruchliwa ulica, linie energetyczne i siejęce po eterze latarnie, to tak da się odebrać MUX-3 na wskazanej antenie. Tzn. Można próbować wystawić ją na parapet na zewnątrz (względnie wewnątrz) w takim kierunku.

Jeśli nie pomoże, to w zależności od widoków na południe lub ich braku trzeba będzie pokombinować z innymi antenami. Sugeruję jednak zewnętrzne siatki lub yagi, które mogą być na zewnątrz (wtedy zapewne symetryzator wystarczy) lub ewentualnie można próbować wsadzić je gdzieś do szafy lub przykleić do sufitu. Połówka siatki we wnęce balkonowej powinna dać radę. Anteny wewnetrzne nie dość, że są zazwyczaj droższe, to jeszcze trudniej na nich cokolwiek odebrać, więc raczej nie będę polecać.

Po antene chyba najlepiej udać się do jakiegoś "zagłębia sklepów elektronicznych" na Kwiatowej lub Łazarzu. W innych częściach miasta wybór jest słabszy, ale niekoniecznie zerowy. No i tam może uda się dogadać ze sprzedawcą i wziąć antenę na próbę.

kubako

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: kubako »

Witam!

Mam do Was pytanie. Niedawno kupiłem antenę tego typu: https://www.hurt.com.pl/antena-tv-kieru ... p9411.html

Mam telewizor bez tunera dvb-t i na razie odbieram tylko naziemną tv analogową. Pytanie: czy dobry odbiór naziemnej tv cyfrowej zawsze wynika z dobrego odbioru tv analogowej? Albo inaczej: czy jest związek pomiędzy jakością odbioru tv cyfrowej i analogowej? Pytam, ponieważ jakość odbioru nie jest aktualnie u mnie idealna i zastanawiam się, czy być może problem zniknie po zastosowaniu tunera dvb-t... Antenę skierowaną mam na nadajnik w Śremie, mieszkam w południowo-wschodniej części Poznania.

Z góry dziękuję, pozdrawiam!

MadIvan

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: MadIvan »

Witam, mam dziwny problem. Tuner Wiwa HD-50, antena siatkowa na trzecim piętrze na balkonie.
Położenie kiepskie ul. Mylna. Od ponad tygodnia sygnał ze 100/100 zjechał mi na 60/100 podczas dnia, natomiast o godzinie powrotu z pracy czyli od 16.00 do samej nocy dramat 28-41/100, zupełnie jakby ktoś w tym momencie włączał jakieś urządzenie, które zagłusza sygnał i wracał z pracy również o tej samej porze. I cały wieczór brak możliwości oglądania czegokolwiek. Muszę nadmienić również, że z analogowej pogorszył mi się sygnał polsatu i TVP info Poznań, a wcześniej było może nie rewelacyjnie ale coś było widać.
Do anteny mam podłączony zasilacz oraz w domu wzmacniacz z regulowanym napięciem. Mam również antenę kierunkową ze wzmacniaczem LNA-150 za jej pomocą miałem sygnał 80/100 teraz także i ta antena nie daje rady. Przewody mam zupełnie nowe, podłączenie bezpośrednio do TV nie poprawia jakości odbioru kanałów analogowych. Kabel kroiłem tyle razy że już chyba z pół metra go skróciłem przy ponownym poprawianiu styków i końcówek - nic nie udało mi się uzyskać. Obraz w mozaikę i praktycznie obie anteny jak i tuner mogę na śmietnik wyrzucić.
Soft w tunerze zaktualizowany do najnowszego, na dachu nie mam możliwości zainstalowania anteny.

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

Ja też obserwuje pogorszenie odbioru na mux III natomiast czasem mux II pikselizuje na kilka sekund. Nadmienię, że miałem odbiór przed około tygodniem idealny. Posiadam antenę kierunkową ze symetryzatorem.

MadIvan

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: MadIvan »

marcin.poznan pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
Przy 11-elemtowym dipolu to troszkę dla mnie pocieszające :-) Pewnie coś grzebią w związku z uruchamianiem do czerwca Mux1. Wczoraj wieczorem miałem 61% na Mux2 a dzisiaj 22%. Ciągle piszę o Mux2 bo o Mux3 to nawet nie marzę, w najlepszych czasach odbioru łapałem sygnał na 40% ale nie bardzo dało się oglądać.

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: loleklolek »

@kubako
Jeśli chodzi o nadajnik w Śremie ( http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_W1B ), to raczej trudno jest się jednoznacznie sugerować. Kanały analogowe są nadawane z dużo większą mocą od MUX-3, trochę lepiej w przypadku MUX-2. Generalnie tak jest, że czym lepszy analog, tym większa szansa na odbiór MUXa z danego nadajnika. Z tym, że MUXa może dać się skutecznie odebrać (dość rzadko pojawiająca się pikseloza) nawet w sytuacji, gdy analog mocna śnieży oraz jest problem z synchro i dźwiękiem (testowane w Poznaniu z nadajnika śremskiego). Tak więc jest duża szansa, że odbierzesz.

@MadIvan
Skończyły się mrozy, skończył się idealny odbiór. U mnie siła sygnału na MUX-3 spadła z 90 na około 76%. MUX-2 trzyma stabilnie w okolicach 90% (ale też nigdy nie było więcej). Remedium jest poszukanie lepszego ustawienia anteny. Można próbować wymienić wzmaka na symetryzator (jeśli coś rzeczywiście zakłóca, to może pomoże) lub antenę na bardziej kierunkową.

JaGra

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: JaGra »

U mnie tj na Różanym Potoku sygnał Mux3 waha się od 87-92% mocy, jakość 99%, Mux2 90-92%, jakość 99%. Mimo gorszej pogody. Antenę mam ulokowaną na wysokości 2-go piętra skierowaną 170 st na poługniowy-wschód (na Śrem). Pomogło rozdzielenie sygnału SAT i RTV. W godzinach dopołudniowych rzeczywiście od czau do czasu pojawia się pikseloza na mux3, na szczęście bardzo rzadko.

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

U mnie na Sołaczu MUX III 78 % dwa tygodnie temu było cały czas 87% MUX II 92% było cały czas 98%. Pogorszenie nastało około 2 tygodnie temu, czasem mam na mux III takie zakłócenia ze przez kilka sekund obraz się rwie. Mux II działa bez zarzutu. Mam antenę Dipol 11 elementową ze symetryzatorem. O taką http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm od samego założenia anteny jakieś 9 m-ce odbiór był idealny, mam przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 od anteny do TV jakieś 1,5 m. Upatruje te zakłócenia w jakiś pracach po stronie Emitela, lub zakłóceniach mi nie zidentyfikowanych.

sherinian

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: sherinian »

Czy Emitel planuje jakieś prace związane z mux-3? Spore problemy ostatnio są z odbiorem. Tnie.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Planuje - będzie zwiększona moc Mux 3 ale to dopiero po wyłączeniu analogu w Polsce ...
Tymczasem jeśli masz problem z odbiorem słabszego sygnału Mux3 to wymagana jest modernizacja instalacji antenowej uwzględniającej oczywiście warunki lokalne w jakich znajduje się antena odbiorcza.

sdolas

MUX-1 Śrem

Post autor: sdolas »

Dłuuugo szukałem właściwego miejsca na post, gdyż wiele wątków zostało zamkniętych, stąd moje pytanie w nowym wątku.

Czy są może już jakieś informacje kiedy ruszą pierwsze testy MUX-1 na nadajniku ze Śremu ?

Pozdrawiam

Zablokowany