DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

stasiek989

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: stasiek989 »

no dzięki wielkie. Bliżej mam nadajnik z konina ok 20 km no ale nie ma mux3 ani mux1 . No to muszę kupić taką antenę i nareście nie będzie zakłóceń bo już naprawdę cierpliwość można stracić na tym

fajnymik
Posty: 15
Rejestracja: 21 października 2010, o 23:28
Odbiornik: Telewizory Samsung.
Instalacja antenowa: Antena DX 91 Delta, Wzmacniacz AMS 143 ST.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Piła / Rusinowo

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: fajnymik »

@stasiek989
Do Konina masz bliżej ale mux 1 będzie w czerwcu tego roku a jak byś chciał odbierać z linii prostej 100 km. będzie trochę trudniej tylko trzeba zwracać uwagę jaki jest profil terenu i czy gdzieś nie zasłania zasięgu to najlepiej mieć DX 91 lub ATX 91 ale proszę pamiętać że jak z Koninie ruszą to czasami może Antena być za mocna tylko przy bliskiej odległości nie zalecam wzmacniacza lepiej mieć symetryzator chyba że symetryzator nie pomoże to można dać wzmacniacz.
Ostatnio zmieniony 31 marca 2012, o 11:26 przez fajnymik, łącznie zmieniany 1 raz.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

stasiek989 pisze:no dzięki wielkie. Bliżej mam nadajnik z konina ok 20 km no ale nie ma mux3 ani mux1 . No to muszę kupić taką antenę i nareście nie będzie zakłóceń bo już naprawdę cierpliwość można stracić na tym
Oczywiście możesz poexperymentować z antenami ,które są polecane powyżej -przy korzystnym profilu terenu itp. masz szanse na prawidłowy odbiór MUX2 ze Śremu nawet bez wzmacniacza ale jeśli chodzi o słabszy MUX 3 to szanse są niewielkie na stabilny odbiór przez cały rok !
Odległość 100 km przy mocy 20 kW ERP MUX 3 nie gwarantuje stabilnego odbioru przez cały rok nawet przy korzystnym terenie i super antenie .
Jeśli natomiast dołożysz wzmacniacz mogą pojawić się dodatkowe problemy gdyż słaby sygnał będzie mocno zaszumiony ,wzmacniacze zwłaszcza te standartowe oprócz właściwego pasma wzmacniają też sporo "śmieci" i w efekcie powstają zakłócenia w sygnale podobne do tych o których pisałeś wcześniej. Jeśli już wzmacniacz to abonencki typu Alcad CA-215 itp.
Jeśli natomiast mieszkasz 20 km. od RTCN Konin Żółwieniec to właśnie ten nadajnik jest przeznaczony dla odbiorców w regionie ,w którym mieszkasz i jeśli próby prawidłowego odbioru Mux 2 i Mux 3 ze Śremu się nie powiodą to poprostu skieruj jakąkolwiek antene zewnętrzną z symetryzatorem (bez wzmacniacza) w kierunku Żółwieńca i wtedy na pewno będziesz miał stabilny odbiór MUX 2 a od 1 czerwca także MUX 1 . Niestety na Mux3 możesz tutaj liczyć dopiero po wyłączeniu analogu w całej Polsce.
Pozdrawiam.

lucasman

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: lucasman »

Udało mi się złapać osiem kanałów komercyjnych, ale telewizja działa tylko wtedy, kiedy trzymam w dłoni antenę... Nie zmieniam jej położenia, a jedynie przytrzymuje w dłoni. Puszczam i momentalnie obraz się zawiesza i znika głos. Nie rozumiem dlaczego tak się dzieję. Czy może mocniejsza antena rozwiązałaby ten problem?

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: loleklolek »

@lucasman
Wpływasz na odbiór, akurat w sposób pozytywny :-).

Zanim pomyślisz o mocniejszej antenie to:
- ustaw tę do odbioru w polaryzacji poziomej. Sprawdź w instrukcji, ale wydaje mi się, że takie ustawienie, co jest na rysunku, to ustawienie w pozycji vertykalnej. Czyli antenę trzebaby chyba przewrócić na bok.
- zbliż antenę do okna (najlepiej takiego z widokiem na Śrem - w Poznaniu na Oświecenia to pi razy drzwi na południe, tak jak są anteny satelitarne zawieszone. Jak w bloku na Oświecenia, to jak masz szczęście to masz widok w relacji północ-południe, a jak mniej szczęścia to wschód zachód). Postaw ja wręcz od zewnątrz na parapecie.

stasiek989

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: stasiek989 »

mux2 odbieram bez problemu ze Śremu:) a antenę to muszę zmienić bo zakłócenia nawet mi robi skuter sąsiada gdy gdzieś jedzie:( mam nadzieje że antena kierunkowa to zmieni. pozdrawiam

lucasman

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: lucasman »

Kiepski odbiór...

A może ta antena dałaby radę Antena Meliconi AD40 ? Co o niej sądzicie?

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: loleklolek »

@lucasman
Słaba antena (mały zysk) + duży wzmacniacz (wzmocni wszystko, czytaj zarówno sygnał, jak i przysłowiowe zakłócenia od mikrofali sąsiada). Na własną odpowiedzialność możesz próbować. Jednakże może lepiej rozważyć zakup jakiejś większej anteny, nawet jeśli docelowo będzie stała w szafie, a nie za oknem.

Jak masz widok na południe to połowa siatki (np. ASP-4A) powinna dać radę na samym symetryzatorze. Ewentualnie jakaś nie za duża typu Yagi lub Logarytmiczna. Jak nie da rady to zawsze można dołożyć wzmacniacz. Tylko pamiętaj, że w warunkach miejskich możesz mieć różnicę mocy rzędu 10-20% w zależności od tego, czy antenę zainstalujesz z jednej strony, czy z drugiej strony okna. A te 10-20% to w warunkach Poznańskich może być dobry odbiór lub kiepski odbiór MUX3. Jeżeli nie chcesz wystawiać anteny na zewnątrz lub nie masz widoku na południe, to loteria jest jeszcze większa.

orfi

Zanik sygnału - Śrem

Post autor: orfi »

Dzisiaj 03-04-2012 o godz. 8:00 zanikł sygnał cyfrowy naziemny ze Śremu, czy tylko u mnie ?

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: Zanik sygnału - Śrem

Post autor: luckd »

brak sygnału

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Zanik sygnału - Śrem

Post autor: marcin.poznan »

do godziny 14 jest konserwacja nadajnika

sdolas

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: sdolas »

Czyżby miał się pojawić MUX-1 jak już to ktoś tutaj domniemywał ? ;)

Piszcie jak coś ulegnie zmianie :)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Niestety ,przedstawiciel Emitela na tym forum uparcie twierdzi ,iż uruchomienia 2 etapu Mux1 będą dopiero pod koniec maja .
Wielu potencjalnych odbiorców będzie więc miało BARDZO MAŁO CZASU ,żeby zainstalować czy też zmodyfikować swoje instalacje antenowe tak ,żeby cieszyć się porządnym sygnałem na czas Euro2012 r.
Z moich obserwacji wynika ,że bardzo mało potencjalnych odbiorców Mux1 będzie miało poprawny odbiór tego Mux-a bez modernizacji lub wymiany anteny,dlatego że mają problemy już teraz z poprawnym odbiorem Mux 2 .
Ale co tam ... odbiorcy mają tutaj najmniej do gadania ;)
Pozdrawiam .

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: RAPIOTR »

cyber pisze: Z moich obserwacji wynika ,że bardzo mało potencjalnych odbiorców Mux1 będzie miało poprawny odbiór tego Mux-a bez modernizacji lub wymiany anteny,dlatego że mają problemy już teraz z poprawnym odbiorem Mux 2 .
Ale co tam ... odbiorcy mają tutaj najmniej do gadania ;)
Pozdrawiam .

Kto chciał zadziałał już z instalacjami przy uruchomieniu MUX3. MUX1 w k23 nie sprawi najmniejszych problemów jeśli przy modernizacji wymieniono zwrotnicę i przepuszcza ona k23. Żadnego problemu nie widzę jeśli ktoś ma pojedyńczą Yadzię. Jeśli ktoś natomiast dopala wzmacniaczami wystarczy je po prostu wywalić .

A tak generalnie nie rozumiem kompletnie płaczu nad problemem daty włączenia nadajnika mux1. Czyżby miały być tam jakieś ciekawe misyjne programy hehe? 8-)

sdolas

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: sdolas »

cyber pisze:Niestety ,przedstawiciel Emitela na tym forum uparcie twierdzi ,iż uruchomienia 2 etapu Mux1 będą dopiero pod koniec maja ....
Jak znajdę trochę czasu to poszperam, bo jeśli mnie pamięć nie myli to w temacie terminu czytałem coś w rodzaju ... " przed świętami zdążymy " ( w domyśle wielkanocnymi )
cyber pisze:Wielu potencjalnych odbiorców będzie więc miało BARDZO MAŁO CZASU ,żeby zainstalować czy też zmodyfikować swoje instalacje antenowe tak ,żeby cieszyć się porządnym sygnałem na czas Euro2012 r.
Od jakiegoś czasu mowa jest o tym że TVP1 i TVP2 ma wystartować z sygnałem HD. Jakież to będzie rozczarowanie jak okaże się że sygnału nie będzie można odebrać bo odbiornik nie obsługuje sygnału HD :(. Wtedy będzie gorączkowe bieganie za tunerami. Moim zdaniem powoli testy mogłyby już ruszać :).
RAPIOTR pisze: A tak generalnie nie rozumiem kompletnie płaczu nad problemem daty włączenia nadajnika mux1. Czyżby miały być tam jakieś ciekawe misyjne programy hehe? 8-)
Czyżby szanowny forumowicz pił do mnie :)
Ja tu żadnego lamentu nie widzę, widzę za to po prostu zainteresowanie.
Osobiście posiadając tylko DVB-T chętnie przy świątecznych porządkach odpaliłbym sobie EskaTV
Ostatnio zmieniony 4 kwietnia 2012, o 10:10 przez sdolas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: RAPIOTR »

sdolas pisze: Czyżby szanowny forumowicz pił do mnie :)

Czytając lamenty w różnych tematach ,że mux 1 jeszcze nie działa (szukanie spiskowych teori itp..itd. ),a i w twoim poście pobrzmiewa z lekka nutka zawodu troszkę zakamuflowana pod płaszczykiem modernizacji anten ;) .
Po prostu postanowiłem "interweniować" by dyskusja nie zeszła w niepotrzebnym kierunku hehe.

szkoda zdrowia na niepotrzebne nerwy. Życie jest zbyt krótkie.

pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony 4 kwietnia 2012, o 16:28 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Fakt jest jeden , jeszcze baaardzo dużo instalacji ant. skierowanych na RTCN Śrem (jak i w całej Polsce)wymaga przynajmniej modernizacji pod kątem DVB-T .I to co dla Nas forumowiczów jest oczywiste np. zastąpienie megaprzedwzmacniaczy w siatce symetryzatorem ,zamontowanie Yagi,wymiana kabla itp.itd. dla większości potencjalnych odbiorców DVB-T to "czarna magia".
Mux 3 ze wzgledu na swoją małą moc był i jest poza zasięgiem wielu osób(w całej Polsce) ,natomiast "mocny" Mux2 nie posiada podstawowych kanałów TVP które to dla większości (mimo wszystko) są podstawowymi kanałami.
Rązwiązaniem tego problemu w DUŻYM STOPNIU JEST MUX1 !!!
I nikt tu nie płacze ,tylko wskazuje realne problemy z jakimi spotyka się przecietny Kowalski chcący "przełączyć się " na DVB-T.
TERAZ W TEJ SYTUACJI "ODPALI" SIĘ W OSTATNIEJ CHWILI NADAJNIKI MUX 1 i wielu potencjalnych ,przeciętnych odbiorców (nie entuzjastów z tego forum)będzie miało zbyt mało czasu ,żeby przystosować swoje instalacjie do np. Euro 2012 lub nawet Olimpiady w Londynie .
Więc dojdzie do tego ,że kanały TVP w HD (DVB-T)podczas Euro obejrzą tylko entuzjaści z tego forum i osoby ,które wyrzucą kilkaset złotych lub nawet wiecej na zapłacenie firmie instalacyjnej, których to kompetencje nie rzadko są kiepskie. (Robiłem już dwie poprawki po takich firmach -podkreślam ,że nie zajmuję się tym komercyjnie ;) )

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: RAPIOTR »

cyber pisze: Rązwiązaniem tego problemu w DUŻYM STOPNIU JEST MUX1 !!!
I nikt tu nie płacze ,tylko wskazuje realne problemy z jakimi spotyka się przecietny Kowalski chcący "przełączyć się " na DVB-T.
TERAZ W TEJ SYTUACJI "ODPALI" SIĘ W OSTATNIEJ CHWILI NADAJNIKI MUX 1 i wielu potencjalnych ,przeciętnych odbiorców (nie entuzjastów z tego forum)będzie miało zbyt mało czasu ,żeby przystosować swoje instalacjie do np. Euro 2012 lub nawet Olimpiady w Londynie .
)
Fakt jest taki ,że jeśli ktoś chce to bez problemu może taką instalację wykonać poprawnie niezwłocznie i nie potrzeba do tego fizycznego sygnału.Praw fizyki nie zmieniamy i wiadomo co należy wykonać aby odbiór był możliwy.
W promieniu 70 -80 km od RTCN jeśli antena będzie zamontowana na dachu np. 8-12 mnpt wystarczy Yaga z symetryzatorem plus porządny kabel . Jeśli instalacja ma zostać uniwersalna (dla analogu i DVB-T) np dwu lub trzy -antenowa to należy za wczasu zadbać o to aby zwrotnica antenowa na wejściu UHF dla Śremu przepuszczała kanały ,23,27,28,39,50,52 .

zdrówko ;)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

To przekonaj do modernizacji swoich anten kogokolwiek -jeśli w wielu przypadkach taka modernizacja przyniesie tylko przycinające się kanały Mux 3 . Znam osoby co przeklinają całą tą cyfryzację ...bo przeciętny odbiorca nie ma pojęcia o mocach nadajników i całej reszcie ,o której piszesz . I nikt nie zdecyduje się na jakąkolwiek modernizację jeśli nie będzie miał gwarancji natychmiastowego efektu w postaci dobrego odbioru kanałów TVP.
To na terenach nizinnych -natomiast w terenach górzystych to już wogóle brak słów w tym temacie- tam bez sygnału to można anteny powystawiać co najwyżej ptakom do użytku ;)
Pozdrawiam.

sdolas

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: sdolas »

RAPIOTR pisze:Fakt jest taki ,że jeśli ktoś chce to bez problemu może taką instalację wykonać poprawnie niezwłocznie i nie potrzeba do tego fizycznego sygnału.Praw fizyki nie zmieniamy i wiadomo co należy wykonać aby odbiór był możliwy.
Zapewne masz rację :)
Musisz też wziąć pod uwagę mizerną świadomość społeczeństwa o tym, co to w ogóle jest DVB-T, a co dopiero yagi, zwrotnice itp itd. Niestety większość społeczeństwa nie ma o tym bladego pojęcia.
Dodam jeszcze że instalacja to jeden temat, drugi to odbiorniki które w pewnej części w ogóle nie są przystosowane do odbioru HD. Tu oczywiście też wielu którzy są pewni odbioru w czerwcu, się mocno rozczaruje.
Dlatego też osobiście sobie gdybam, że gdyby testy ruszyły powoli, to rozczarowanie by było niebawem, a nie tydzień przed Euro :)
Wcale też bym się nie zdziwił gdyby sygnał HD wszedł tylko na czas Euro i olimpiady. Ludzie dokonają modernizacji pod tym kontem, a po tych imprezach HD przestanie być nadawane :lol:.
Pogdybać można, niestety informacje w tym temacie są niemal zerowe.

EDIT
W temacie świadomości :)
Cytat z tematu: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim
Witam.Mieszkam w małej miejscowości Wapno obok Wągrowca.Jakiś czas temu zakupiłam tuner dvbt02 firmy manta.Podłączyłam do telewizora,antena od cyfry + dośc duży talerz jakieś70cm średnicy.do anteny jest założony podwójny konwerter na 2 telewizory.przez 1 dzień kanały wyszukało i wszystko było ok.na następny dzień znikły i do dzis nie moge ich ustawić.Wymieniałam już kabel,ale nic to nie dało nadal niemogę złapać sygnału.nie wiem w którą strone najlepij ją ustawić?wogóle nie łapie sygnału.już nie wiem czy tuner sie zepsuł czy to wina anteny, a może zasłaby sygnał.Pomóżcie!!!!
:roll: :o

Zablokowany