DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

adamnowak76
Posty: 4
Rejestracja: 11 września 2012, o 16:55
Miejscowość: sdgsdgsdg
Odbiornik: egdsgsdg
Nadajnik - obiekt nadawczy: -

-

Post autor: adamnowak76 »

[usunięta treść]
Ostatnio zmieniony 13 lutego 2024, o 15:45 przez adamnowak76, łącznie zmieniany 1 raz.

waldas4

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: waldas4 »

JSS pisze:Które piętro?
Jak szukasz?
Zrób biquada wg wzoru z forum i spróbuj taką antenką.
No chyba, że mieszkasz na parterze :)
no właśnie mieszkanie jest na parterze...
co do szukania to chyba nie ma miejsca w mieszkaniu, gdzie ta antena nie była... skierowana w każdą możliwą stronę
czy można prosić o link do biquada?

AKuba

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: AKuba »

Czy MUX3 ze Śremu będzie kiedyś miał zwiększoną moc z obecnych 20kW? Pytam bo w Poznaniu prawie nie mogę oglądać z powodu słabego sygnału. MUX1 i MUX2 Mam dobry odbiór na zwykłej kierunkowej bez wzmacniacza.
Z góry dzięki za odp.
AKuba

JSS

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: JSS »

waldas4 pisze: czy można prosić o link do biquada?
Proszę:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930

Antanka zrobiona własnoręcznie działa na Łazarzu (otoczona murami) ;)

Wacha91

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Wacha91 »

Witam,
Od około 2 tygodni jestem użytkownikiem telewizji naziemnej.
Sygnał ściągam ze Śremu, a mieszkam w Poznaniu (Jeżyce).
Antenka kierunkowa Opticum AX900 na balkonie 4-piętro jest skierowana w stronę nadajnika (najbliższa przeszkoda, to wyższy budynek o ok. 10 metrów jest jakieś 100 metrów od anteny). Sygnał antenowy poprowadzony mam przewodem koncetrycznym szeregu RG59 na długości ok.20 metrów do odbiornika.

MUX 1 Siła 50%, Jakość 100%
MUX 2 Siła 0%, Jakość 0% :cry:
MUX 3 Siła 35%, Jakość 100%

Dodam, ze próba strojenia ręcznego na kanale 39 nie chcę dojść do skutku, ponieważ przy braku sygnału telewizor nie podświetla przycisku "aktualizuj".

Jak widać z programami z multipleksu 1 i 3 nie ma problemu odbierają czysto, natomiast MUX 2 coś szwankuje, pomoże ktoś z góry dzięki za pomoc. :P

werysoft

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: werysoft »

Mam pytanie do odbiorców z Poznania i okolic odbierających z nadajnika Śrem.
Na jaki rozmiar robić bok biquada, aby oderać wszystkie muxy? W teori wiem, żeby robić na najsłabszy mux3 530MHz, ale czy w praktyce to działa w Poznaniu. Moja lokalizacja: Poznań Wilda, róg Hetmańskiej i Rolnej, 3 piętro, okno płd.zachód

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Wacha91 pisze:Witam,
Od około 2 tygodni jestem użytkownikiem telewizji naziemnej.
Sygnał ściągam ze Śremu, a mieszkam w Poznaniu (Jeżyce).
Antenka kierunkowa Opticum AX900 na balkonie 4-piętro jest skierowana w stronę nadajnika (najbliższa przeszkoda, to wyższy budynek o ok. 10 metrów jest jakieś 100 metrów od anteny). Sygnał antenowy poprowadzony mam przewodem koncetrycznym szeregu RG59 na długości ok.20 metrów do odbiornika.

MUX 1 Siła 50%, Jakość 100%
MUX 2 Siła 0%, Jakość 0% :cry:
MUX 3 Siła 35%, Jakość 100%

Dodam, ze próba strojenia ręcznego na kanale 39 nie chcę dojść do skutku, ponieważ przy braku sygnału telewizor nie podświetla przycisku "aktualizuj".

Jak widać z programami z multipleksu 1 i 3 nie ma problemu odbierają czysto, natomiast MUX 2 coś szwankuje, pomoże ktoś z góry dzięki za pomoc. :P
Może być kilka powodów takiego stanu rzeczy ... problemy z anteną AX900 -ta niestety tylko z nazwy jest pofesjonalna- (wadliwy symetryzator,wzmacniacz?) poprzez kabel złej jakości ,który może nie przepuszczać wyższego pasma Mux2 lub jakiś dodatkowy rozdzielacz ,filtr w tej instalacji ,lokalne zakłócenia itd. najmniej prawdopodobny jest problem z głowicą TV. Z opisu przedstawionego tak naprawdę niewiele wynika a tak interaktywnie trudno o ustalenie przyczyny opisanych problemów...
Mimo to proponuję przyjrzeć się prawidłowości połączeń w instalacji , wskazane byłoby experymentalne podłączenie innej anteny może być nawet jakaś stara "siatka" byleby bez wzmacniacza a z symetryzatorem UHF-jeśli nadal będzie problem z Mux 2 to spróbować zamontować experymentalnie kilka metrów nowego kabla antenowego ...takimi prostymi sposobami na początek można samodzielnie wykluczyć lub potwierdzić problemy z anteną bądź kablem antenowym itp.itd...
Pozdrawiam.

dj-lopez

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: dj-lopez »

Witam.
Hmmmm... czy nie ma ktoś wrażenia że od kilku tygodni moc nadawania MUX2 ze Śremu jakby trochę spadła? Dlaczego to pisze bo miedzy innymi MUX2 odbieram od półtora roku i wskaźniki odbioru na TV bez względu na pogodę i porę dnia zawsze miałem w granicach 85% (mieszkam około 50km od nadajnika, antena na dachu budynku szerokopasmowa - dookólna ze wzmacniaczem, brak przeszkód) i było wszystko super a ostatnio owe wskaźniki na tym MUX oscylują w granicach 65-75% i pojawiają się błędy, zdarzyło się nawet że w nocy sygnał zupełnie zanikał (inne w tym czasie działały - mam na myśli np. MUX1 który też przecież jest nadawany pełną mocą nadawczą), ogólnie rzekłbym że taki MUX3 mimo tych tylko 20kW działa mi stabilniej.

PS. Nie jaki kolega Wacha91 z kilku postów wyżej też z MUX2 miał/ma jakiś problem. Tak więc Panowie z Emitela może by warto to sprawdzić czy aby ostatnio moc MUX2 rzeczywiście wynosi te 100kW? ;)

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: luckd »

W jakim rejonie mieszkasz? Prawdopodobnie tropo powoduje zakłócenia, częstochowa nadaje na tym samym kanale.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Przemo »

Na sto procent wpływ tropo. Dzisiaj sam rano stwierdziłem to na MUX-3. Mimo pasywnej anteny kierunkowej poziom błędów przekroczył 4% i na moment pojawiły się kwadraciki na ekranie. Normalnie oscyluje w przedziale 0,02-0,03%. Również MUX-1 "oberwał", ale 2-3% błędów były w pełni naprawione przez dane nadmiarowe. Najmniej "czuły" na to zjawisko jest MUX-2. Błędy podskoczyły do ok 0,2%. Przy antenie ze wzmacniaczem i w dodatku dookólnej prosisz się sam o kłopoty.

werysoft

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: werysoft »

Na biquid 13,1cm ledwo łapie mux 1 i 3, mux 2 nie odbiera. Lokalizacja Wilda. Jaki biquad byłby lepszy?

JSS - Jaką długość boku biquada zrobiłeś?

dj-lopez

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: dj-lopez »

luckd pisze:W jakim rejonie mieszkasz? Prawdopodobnie tropo powoduje zakłócenia, częstochowa nadaje na tym samym kanale.
Przemo pisze:Na sto procent wpływ tropo. Dzisiaj sam rano stwierdziłem to na MUX-3. Mimo pasywnej anteny kierunkowej poziom błędów przekroczył 4% i na moment pojawiły się kwadraciki na ekranie. Normalnie oscyluje w przedziale 0,02-0,03%. Również MUX-1 "oberwał", ale 2-3% błędów były w pełni naprawione przez dane nadmiarowe. Najmniej "czuły" na to zjawisko jest MUX-2. Błędy podskoczyły do ok 0,2%. Przy antenie ze wzmacniaczem i w dodatku dookólnej prosisz się sam o kłopoty.
Mieszkam 20km na zachód od Poznania i w linii prostej do nadajnika w Śremie mam niecałe 50km, poza tym jak wcześniej pisałem z DVB-T korzystam dobre półtora roku i cały czas z tej samej dookólnej anteny no i właściwie nigdy takie rzeczy z odbiorem MUX2 nie występowały (w końcu to 100kW mocy nadawczej a moja odległość od nadajnika nie aż taka tragiczna), pewnie że czasami na każdym z MUX na moment potrafiły się pojawić małe zakłócenia ale to rzadkość i nie było to uciążliwe w oglądaniu tv i tak jest właściwie do tej pory z tym że od pewnego czasu zaczął mnie zastanawiać ten nagły spadek siły sygnału i wzrost błędów właśnie na tym MUX2 gdzie nigdy tak nie było. No nic zobaczymy jak to będzie dalej (jak np. MUX3 też ruszy pełną mocą z tego nadajnika).

PS. O tropo już tu kiedyś coś czytałem ale nie kojarzę aby to miało wtedy jakiś negatywny wpływ na odbiór moich programów tv. Tzn. jakiś tam ale pozytywny wpływ chyba miało bo często mogłem u siebie oglądać MUX1 z RTCN Zielona Góra/Jemiołów (do którego mam dobre 100km) w czasie kiedy RTCN Śrem wciąż czekał na jego uruchomienie.
Dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam.

JSS

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: JSS »

werysoft pisze: JSS - Jaką długość boku biquada zrobiłeś?
Szczerze się przyznam, że nie przykładałem ogromnej wagi do wymiarów. Zrobiłem antenkę wg wzoru, żeby przetestować czy w ogóle zadziała, ponieważ wcześniej kupiłem w "Delcie" jakąś super hiper pokojową i d..a, nie odbierał żaden mux. Na biquadzie jest idealnie, boki mają ok. 14 cm. Bardzo ważne jest dokładne połączenie kabla z anteną (najlepiej zlutować). Równie ważne jest dokładne połączenie z wtyczką, no i dobra wtyczka. Antenę mam w pokoju, zwróconą frontem na południowy wschód (bardziej na wschód niż na południe). Jako że jestem otoczony budynkami, łapię z odbicia, więc musiałem dokładnie wybrać miejsce położenia anteny. Wystarczy przesunąć ją o pół metra w jakimkolwiek kierunku i sygnał zanika. W tej chwili mam 100% siły i 85% jakości. Sygnał rozprowadzony na trzy telewizory. Jeśli wyrzucę antenę za okno oba parametry wzrastają do 100%

werysoft

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: werysoft »

JJS, dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeżeli masz możliwość, to zmierz dokładnie boki. Anteny wykonuję starannie, tak jak piszesz ale robię je w Kołobrzegu i wysyłam do Poznania dla znajomej studentki. Najpierw zrobiłem wg kalkulatora na 13,1 cm. Wyszukała kanały mux 1 i 3 ale sygnał bardzo słaby, ledwo 1 kreska na Totalmedia,zacinki i zanik sygnału, mux 2 nie wykryty.
Potem zrobiłem antenę specjalnie na mux 2 11,8cm(618MHz, kanał 39). Efekt jeszcze gorszy, wyszukała tylko kanały z mux 1, obrazu nie było.
Te same anteny testowałem przed wysyłką u siebie i na kanałach 45,50 z nadajników 50KW, odległość około 31 km odbierały idealnie. W Poznaniu odległość około 30 km ale nadajniki mux 1 i 3 maja 100KW.

Może po wyłączeniu analogowej 28 listopada coś się polepszy, muszę poszukać, na jakich częstotliwościach docelowo będą nadawać mux-y ze Śremu.

p4trykx

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: p4trykx »

Chciałbym się podzielić informacją o zasięgu. Odbieram MUX-3 na kanale 28. Moc sygnału w TV to ~38% jakość 80%. Telewizor to LG (nie pamiętam dokładnie model sprzed 2 lat z tunerem DVB-T)
Miejscowość Biniew(niedaleko Raszkowa) więc trochę poza oficjalnym zasięgiem.
Antena Yagi ze wzmacniaczem 30dB. Modelu też dokładnie nie pamiętam ale była to największa antena Yagi tyle, że z większym zyskiem na wyższych kanałach więc raczej niezbyt przystosowana do 28. Instalacja służyła wcześniej do odbioru z Polsatu ze Ślęży.
Mikstat łapię "bokiem" z bardzo dobrą jakością 100/100

pawka16

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: pawka16 »

Witam,
obecnie odbieram TV analogowo na zwykłej antenie pokojowej:
TVP1 (jakość 5/5)
TVP2 (3/5)
TVN (4/5)
Mieszkam na Winogradach na osiedlu Kosmonautów (2piętro okna na zachód)
Wg Google Maps do Śremu mam 50 km, czyli w linii prostej będzie gdzieś 40km.

Chciałbym zasięgnąć porady, gdyż jestem zainteresowany kupnem dekoderu DVB-t od Cyfrowego Polsatu (jako klient Cyfrowego dekoder 1zł plus pakiet Ekstra przez 6m-cy za darmo-później9,90zł/m-c).
Moje pytanie brzmi w jaką antenę wyposażyć mój telewizor, żeby móc oglądać w miare dobrej jakości. Wydaje mi się, że musiałbym wymienić antenę na jakąś zewnętrzną, bo na tej mojej pokojowej : http://img6.burak.pl/img/8/3/c/e/antena ... mienna.jpg pewnie daleko nie zajade. Proszę o jakieś propozycje... dzięki za pomoc!!

Moja lokalizacja względem Śremu:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 3960040459

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Jeśli chodzi o darmowe kanały ze Śremu to niestety nie masz zbyt korzystnego położenia ,jednak jeśli masz balkon od strony zachodniej to:
1. Zamontuj tam antenę zewnętrzną ,kierunkową typu Yagi-Uda z symetryzatorem -(bez wzmacniacza) , ostatecznie zwykłą "siatkę ". W miarę możliwości wyszukaj wolną przestrzeń w kierunku południowym (Śrem) i tam skieruj antenę. Ewentualnie jeśli sygnał będzie zbyt słaby wybierz także inne kierunki (sygnał z odbić).
Odległość od nadajnika śremskiego to około 35km,profil terenu korzystny , wszystkie 3 Muxy powinny hulać. Ważne jest także - dobrej klasy kabel oraz precyzyjne wykonanie złącz !

2. Jeśli chodzi o kanały kodowane to nie to forum jednak decoder HD 1000 to także odbiór kanałów bezpłatnych więc wyczerpując odp. na Twoje pytanie:
Decoder HD 1000 ma zintegrowaną (wbudowaną)antenę oraz dwa wejścia antenowe -pod pierwsze wej. podłączasz antenę na kanały bezpłatne ze Śremu (lub bezpośrednio pod swój TV -jeśli jest kompatybilny z Naszą Cyfrówką)
Natomiast pod drugie wejście anten. podłączasz antenę pokojową ...TEORETYCZNIE taka antena wystarczy (teoretycznie nawet może ta wbudowana) gdyż masz bardzo blisko tj. 5km nadajnik polsatowski (komin EC Karolin) -niestety od strony wschodniej ale moc jest tutaj całkiem spora(10 kW), drugi podobny nadajnik jest w Mosinie -oba nadają na k.36 z polaryzacją V.

Podsumowując : Muxy 1,2,3 -bezpłatne ze Śremu -konieczna dobra antena zewnętrzna (polaryzacja H). Mux4 -polsatowski-płatny -duże szanse na odbiór taką,czy inną anteną wewnętrzną -pokojową ,ewentualnie także zewnętrzną (pol. V)
W sumie dotyczy to całego Poznania i okolic.
Pozdrawiam.
Edit. Istnieje także prawdopodobieństwo, że tylko na jednej antenie zewnętrznej -skierowanej na Śrem odbierzesz wszystkie cztery Muxy ...jaki jest jednak stan faktyczny pokaże tylko praktyka ...

marcel

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcel »

Witam.

Forum odwiedzam od bardzo dawna,choć dziś dopiero się zarejestrowałem .Rozwój tv Cyfrowej śledzę i odbieram praktycznie od kilku lat kiedy ruszyły testy .Chciałem potwierdzić to o czym wspominał ktoś wyżej ,chodzi o Mux 2,niby ma taką samą moc jak Mux 1 ale u mnie są problemy z Mux 2 .Na 1 mam 80-85 % ,a na 2 max 60-65 % i przy słabej pogodzie czasami Mux 2 nie odbieram wcale,lub są pixele na tv i pokazuje błędy .Mux 3 niby dużo słabsza moc,a czasami działa lepiej jak Mux 2 ,więc to nie jest przypadek ,coś jest nie tak .Dodam że odbieram to z rejonu gminy Dobrzyca .Antena ustawiona na Śrem oczywiście .

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Jesteś w zasięgu RTCN Śrem (około 50km) oraz RTCN Żółwieniec(około 70km) w obu przypadkach profil terenu korzystny jednak ze wskazaniem na Śrem ze względu na odległość i dostęp do wszystkich trzech Muxów ,Żółwieniec obecnie to Mux1 i 2 ale zawsze może się przydać taki alternatywny nadajnik ;)
Problem na pewno leży w instalacji ... niestety nie podałeś żadnych danych w tym temacie...
Ja mam podobną odległość do Śremu ,przy tym mniej korzystny profil terenu i wszystko hula jak należy !
Warto zwrócić uwagę na poprawność wszystkich złączy , bardzo ważna jest jakość kabla i co najważniejsze antena ! Tutaj wystarczy z duuużym prawdopodobieństwem antena pasywna (bez wzmacniacza) najlepiej typu Yagi-Uda (19 lub wieloelementowa) z symetryzatorem bądź nawet "siatka" także z symetryzatorem -do tego w miarę otwarta przestrzeń w kierunku nadajnika ,antena choćby kilka metrów nad ziemią i wszystkie 3 Muxy powinny odbierać bez zakłóceń !!!
Przy tych warunkach terenowych nie ma siły ,żeby było inaczej...problem może leżeć w wzmacniaczu -jeśli takowy posiadasz to naprawdę przy dobrej antenie jest zbędny, nieszczelność puszki , kabel ze złą charakterystyką przewodzenia wyższych pasm (Mux 2 k. 39, Mux 1i3 to niższe pasma)-wszystko to może mieć wpływ na problem ,który opisujesz.
Pozdrawiam.

Lasser
Posty: 62
Rejestracja: 24 listopada 2010, o 14:27
Odbiornik: 1.ADB ITI-5800 S
2.Samsung XL2370HD, ADB 2850 ST
Instalacja antenowa: 1. Dipol ATV 21/21-45
2. Telmor DIGITactiva
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec /Srem /Sleza/Czechy/

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Lasser »

Szkoda, ze po wylaczeniu TVP2 nie przesunieto MUX3 na k.27 z moca 100kW.

edit/ Polskie litery !!!

Zablokowany