DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

ntcdvb

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: ntcdvb »

Sytuacja bardzo dziwna.
Kanał 27 jest ustalony międzynarodowo (dopiero 21.11.2012r.), nie ma kolizji z innymi kanałami analogowymi, problem leży po stronie TVP czy nie zostały przeprowadzone procedury krajowe :?:

aaa
Posty: 2
Rejestracja: 28 listopada 2012, o 16:23

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: aaa »

Witam.

Mam takie pytanie - brak kanałów "z paczek" MUX 2 i 3, nawet po ręcznym nastawieniu, jest spowodowany przez dekoder czy antenę?

Po podłączeniu i odpaleniu wszystkiego nie było żadnego kanału, zamiast tego na ekranie wyświetlony był napis "Program zakodowany"...na innym forum wyczytałem, że pomaga przywrócenie ustawień fabrycznych w dekoderze i ponowne wyszukanie kanałów...pomogło...najpierw było 7 kanałów na 48, po powtórzeniu tego działania - 13. Na tym stanęło. Nie ma ani MUX 2 ani 3, tylko 1. Na reszcie kanałów wciąż jest napis "Program zakodowany".

Model dekodera - Comsat TE 1040 HD
Model anteny - Thomson ANT547 (pokojowa)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: JaroslawMroczkowski »

"Program zakodowany" to najprawdopodobniej telewizja mobilna Cyfrowego Polsatu. Wymaga dedykowanego dekodera i comiesięcznych opłat. Tego się "normalnym" dekoderem oglądać nie da. Nie powinno być też pokazywane przez zwykły dekoder. Jeśli po włączeniu sortowania po LCN te kanały nie znikną z listy może to sugerować, że posiadany odbiornik nie obsługuje prawidłowo wszystkich parametrów wymaganych przez polskie prawo.

Jaką jakość i siłę sygnału pokazuje dekoder?
Na pierwszy rzut oka stawiał bym na problem z anteną, a w zasadzie tym drogim gadżetem sprzedawanym jako antena pokojowa do telewizji cyfrowej.

Po raz kolejny przypominam. Do odbioru DVB-T służą anteny zewnętrzne, jeśli tylko to możliwe bez wzmacniaczy. Antena pokojowa ma prawo nie działać. Więcej można przeczytać tu: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... /poradniki

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: belzebiusz »

Informacja dla widzów z Poznania i najbliższych okolic
http://www.emitel.pl/strona-glowna/-inf ... ych-okolic

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: brachu »

Lasser pisze:Szkoda, ze po wylaczeniu TVP2 nie przesunieto MUX3 na k.27 z moca 100kW.
Musicie poczekać, aż minister Boni przyjedzie ze swoją magiczną wajchą i ją przestawi :lol:

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: RAPIOTR »

Jeśli nie wiadomo o co chodzi to pewnie chodzi o $ i strategiczną politykę Firmy..... ;) . Zapewne potrzebna jest jakaś ingerencja w sumator i przestrojenie filtra hehe . Strach się bać .. 8-)

zearid

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: zearid »

Na wstępie witam wszystkich jako iż jestem tu nowy.

Z małżonką, rzadko korzystamy z TV ale syn ma swoje "baje" itp więc po wyłączeniu nadajników naziemnych nie daje nam spokoju.

Zakupiliśmy tuner firmy GoClever ale już tego samego dnia okazał się uszkodzony.
Postanowiliśmy zakupić coś innego.
Wybór padł na opticum T90.

Antena - to co było za około 50-60 zł, akurat wyłożone w MM na Bukowskiej - Jupiter HP04.

I tu mam pytanie. Czy jest możliwe, że mimo widoku w kierunku Śrem (choć kilka bloków stoi na drodze) nie znajduje żadnego MUXa ?
Różnie próbowałem z anteną, była ustawiana na oknie itp. Jest wycelowana dość dobrze.
Lokalizacja to Poznań Grochowska/Świt, wysokość 2 piętro, dystans około 33,4 km.

Jedyne co wyszukuje to 9 kanałów TV i jedną stację radiową ale zakodowane.

Czy ta antena jest aż tak kiepska ? Jeżeli tak to co w podobnej cenie by się nadało? Najlepiej pokojowa, ciężko tu zamocować coś z oknem.

PS. Orientuje się ktoś czy w przypadku nie znajdowania kanałów MM uzna zwrot i wymieni na coś innego (nawet za niewielką dopłatą) ?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: RAPIOTR »

To raczej nie sprawa anteny ,choć nie można wykluczyć. Najlepiej ją sprawdzić przy oknie z widokiem na południe Proszę spróbować ręcznie wyszukać programy w tunerku. RTCN Śrem MUX1 -k23,MUX2 -K39 ,MUX3 k28 . Kanał 36 to zakodowany multipleks Polsatu.

zearid

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: zearid »

Mam widok głównie na wschód po południe. Próbowałem przy oknie. Jest to generalnie drugi tuner, który nic nie znajduje. Szukam według nadajników. Mam listę w opcjach wyszukiwania i nic, ale to totalnie nic nie znajduje.

Ps. Próbowałem nawet ustawić kierunek z kompasem. Według http://www.dvbtmap.eu/ azymut to 167,1.

dj-lopez

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: dj-lopez »

Witam.
Kolego zearid według mnie wszystko wskazuje na to że to właśnie wina anteny, po prostu jest ona zwyczajnie za słaba aby móc odbierać na niej DVB-T ze Śremu. Tak więc najlepszym rozwiązaniem by była antena zewnętrzna kierunkowa (podobno najbardziej zalecana) ale z racji miejsca zamieszkania (jak się domyślam blok) to można by za tym oknem spróbować jakoś zamontować np. taką szerokopasmową talerzową z zasilaczem (oczywiście zewnętrzną) która jest mała i lekka. Ja mam coś takiego ale na dachu (budynek jednorodzinny), sprawdza się dobrze.


PS. Kilka postów wyżej Pan Jarosław Mroczkowski pod koniec swojego wpisu zaznaczył że anteny pokojowe nie bardzo nadają się do odbioru DVB-T.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zgadza się, antena pokojowa nie sprawdzi się w tych warunkach. Stanowczo zalecana jest antena zewnętrzna - dla anten zewnętrznych planowane są zasięgi emisji. Przy odległości ok 33km od nadajnika odbiór na antenie pokojowej będzie niemożliwy, szczególnie jeśli po drodze są inne przeszkody terenowe.

zearid

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: zearid »

Witam. Niestety zaufałem sprzedawcy. Moja znajomość z antenami ogranicza się do sieci WiFi na mniejsze i większe odległości ;]
Przed chwilą robiłem mały test, antena na parapet i jedziemy.
Chwilami, ale to naprawdę chwilami pojawia się siła zasięgu 5%, jakość 75-95%. Raz udało się dodać programy ale nic poza tym.

Jutro spróbuję dokonać zwrotu anteny, bo bądź co bądź nie nadaje się do tego do czego nadawać się ma i rozważę Yagi, jest 20-30zł droższa tylko a do owego typu anten mam spore zaufanie.

Niestety montaż w bloku, w mieszkaniu bez balkonu jest rzeczą dość kłopotliwą. Zwłaszcza w ocieplonym bloku z lat 60 xD

Generalnie dziwi mnie jednak fakt, że nawet na zewnątrz łapie tylko czasem cokolwiek, powinno choć wczytywać listę kanałów z wszystkich MUXów. Możliwe jest też że i sama antena ma defekt typu źle połączone styki, zimne luty czy wadliwy wzmacniacz.

Dowiemy się jutro.

Swoją drogą przymusowa cyfryzacja nie jest rzeczą ani przyjemną ani łatwą. Np około 500-600 metrów na wschód od nas jest biała plama pośród dość dobrego zasięgu.
Zmuszanie ludzi do korzystania z usługi nie do końca funkcjonalnej na terenie całego kraju, nie raz bez możliwości instalacji drogich i dobrych systemów anten kierunkowych wysoko jest raczej rzeczą przykrą jak i wiele innych projektów naszego rządu. Szkoda, że im to nie wyszło do końca. W ten sposób np cyfrowy Polsat nabije sobie gigantyczne grono odbiorców mając zasięg prawie wszędzie (nawet w jakiś zapyziałych wioskach z 20-30 mieszkańcami ;) ).

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Jarosław Bałuka »

W znakomitej większości przypadków nie potrzeba stosować żadnych wyszukanych systemów antenowych. W znakomitej większości przypadków z powodzeniem używane są te same anteny, które wcześniej pracowały w analogu.
Nie dziwi wcale, że 33km od nadajnika antena pokojowa nie chce odbierać nawet na parapecie. Tego typu anteny zwykle nadają się do odbioru tylko w dobrych warunkach, w miarę blisko nadajnika. Więc w Twoim przypadku nie bądź zaskoczony, nie ma powodów. Byle antena zewnętrzna za 20-30zł zapewne załatwi sprawę. Jeśli sprawy anten TV są dla Ciebie niezbyt bliskie, skontaktuj się z lokalnym profesjonalnym zakładem RTV. Doradzą co kupić, a w razie potrzeby - zamontują.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To dorzucę jeszcze od siebie, że mam praktyczne doświadczenie z produktem podobnym do tego Jupitera. U mnie nic absolutnie nie dało się odebrać, kompletne zero, pomimo, że pasywna antena panelowa, precyzyjnie ustawiona (metodą prób i błędów, w jednym, konkretnym miejscu pokoju) daje w miarę stabilny odbiór.

aaa
Posty: 2
Rejestracja: 28 listopada 2012, o 16:23

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: aaa »

JaroslawMroczkowski pisze:"Program zakodowany" to najprawdopodobniej telewizja mobilna Cyfrowego Polsatu. Wymaga dedykowanego dekodera i comiesięcznych opłat. Tego się "normalnym" dekoderem oglądać nie da. Nie powinno być też pokazywane przez zwykły dekoder. Jeśli po włączeniu sortowania po LCN te kanały nie znikną z listy może to sugerować, że posiadany odbiornik nie obsługuje prawidłowo wszystkich parametrów wymaganych przez polskie prawo.
Zakodowane też są takie stacje jak TVN czy Polsat zwykły. Wydaje mi się, że powinny być dostępne. Problem leży chyba po stronie anteny...co prawda nie ma informacji o braku sygnału, tylko o zakodowanym programie ale to pokojowa, w dodatku mieszkam kawałek dalej (w stosunku do nadajnika) od użytkownika zearid (Grunwald) który z tego co czytam ma podobne problemy.

zearid

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: zearid »

Z tego co widzę zakodowane są stację na kanale 36 więc jest to chyba MUX4.

A mam jeszcze pytanie, która antena się nada lepiej ?

http://www.mediamarkt.pl/antena-technis ... ,id-523979
http://www.mediamarkt.pl/antena-dpm-hn17k,id-177433
http://www.mediamarkt.pl/antena-technis ... ,id-142303
http://www.mediamarkt.pl/antena-comsat-yagi,id-256347

Jako, że będę próbował zwrócić pokojowy bubel to podaję linki do nich.
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2012, o 08:12 przez zearid, łącznie zmieniany 2 razy.

marcel

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcel »

Czy wiadomo coś czy moc 2 Mux-u ze Śremu będzie zwiększona po wyłączeniu analogu ?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Bartt »

@zearid
Generalnie najpierw próbuje się odbioru na antenach bez wzmacniacza (w puszce jest symetryzator), antenę podłączamy wtedy bezpośrednio do odbiornika bez żadnych zasilaczy.
Tak więc jeśli wybieramy anteny siatkowe to na początek bez wzmacniacza.
Niestety wykonanie tych anten często pozostawia wiele do życzenia dlatego najlepiej przed zakupem dobrze obejrzeć jako to jest zrobione :).
Ja polecałbym takie wykonanie:
http://www.zurt.pl/opis/11,12,419/anten ... -grid.html , możne też kupić mniejszą wersję:
http://www.technosat.pl/index.php?p680, ... id-antenna
Do tego dobry ekranowany kabel antenowy (tzw. satelitarny z grubą żyłą środkową i dużą ilością oplotu).
Te anteny yagi co podałeś (1-szy i 4-ty link) też mogą być, tyle że po pierwsze może być problem z montażem, a po drugie często siatka lepiej sprawdza się w takich warunkach. Czasem zachodzi konieczność zastosowania wzmacniacza ale zasada jest prosta - nie przesadzać z jego wzmocnieniem i stosować tylko sprawdzone konstrukcje np. z serii LNA (do puszki) lub APL (na kabel).
Wprawdzie są one na 12V ale można sprawdzić ich działanie zasilając je z tunera (włączyć w menu zasilanie wzmacniacza).

Najlepiej dokonać zakupu w miejscu gdzie możemy dokonać zwrotu/wymiany towaru.

@aaa
TV mobilna też nadaje TVP, Polsat i TVN. Tyle że są to kanały w niskiej rozdzielczości dla urządzeń przenośnych. Niestety wprowadza to pewne zamieszanie.

A tak na marginesie, ciekaw jestem czy w wymaganiach dopuszczenia do sprzedaży sprzętu DVB-T w Polsce, uwzględniono to, aby tuner pomijał kanały kodowane ( w niektórych tv jest taka f-cja ) :?:
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2012, o 11:03 przez Bartt, łącznie zmieniany 3 razy.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Tomasz Berezowski »

marcel pisze:Czy wiadomo coś czy moc 2 Mux-u ze Śremu będzie zwiększona po wyłączeniu analogu ?
Nie. MUX-2 ze Śremu pracuje na mocy docelowej.

zearid

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: zearid »

Ostatecznie oddałem tą co była i chcę zobaczyć co mają w sklepach elektronicznych.
Jakoś do bywania w nich przyzwyczajony jestem i wiem, że bubli za bardzo nie sprzedają na szczęście. Pytanie mam teraz. Czy warto kupić siatę ze wzmacniaczem plus symetryzator w razie problemów czy odwrotnie? Z tego co wiem koszta wychodzą korzystniej przy zakupie ze wzmacniaczem plus symetryzator. Symetryzator jest groszową sprawą. Wzmacniacz nie koniecznie (zależy jaki i gdzie).

Zablokowany