DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

zearid

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: zearid »

Jak tylko kilka zleceń uda się zakończyć przemyślę też jakąś porządną jagę. Coś dobrego za nie za dużą kaskę ktoś poleci?
A co do siatki, po zdjęciu direktora na samym dole siła sygnału spadła do 54% a jakość waha się 71-87% i działa płynniej. Nie sety tylko na MUX2, ciekawostką jest to że MUX1 o tej samej sile nie odbiera ( siła waha się od 30 do 53 ze średnią 43-44% ale jakość to 8 do 23 i skacze ciągle, nawet obrazu nie ma, tylko tnące audio).

Gdyby było doświetlanie MUX3 to by było super.Zasadniczo pozostałe kanały nawet potrzebne nie są.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Używam osobiście 14 elementową MAXIMUM UHF14-pasywną (patrz mój profil) -koszt około 50zł za te stosunkowo nieduże pieniądze masz naprawdę solidnie wykonaną ,z dobrym zyskiem "Yagę" która w moich warunkach spisuje się bdb. - co najważniejsze jest stosunkowo nieduża za to zysk ma nie gorszy (Mux3 nawet lepszy) jak standardowa tego typu 19 elementowa ,typowa Yaga. Ogólnie antena godna polecenia . Jedynym jej minusem(nie dla każdego) jest to ,że ma nietypowy jak na warunki polskie symetryzator i nie można go wymienić na ewentualny przedwzmacniacz w puszce dlatego ,że jest to produkt zdaje się duński.
Jednak jakościowo i zyskiem przewyższa ona na pewno wiele anten.
Ostatnio zmieniony 1 grudnia 2012, o 12:30 przez cyber, łącznie zmieniany 3 razy.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Bartt »

@zearid
Próbowałeś coś z tych wzmacniaczy o których pisałem :?:
Czasem zachodzi konieczność zastosowania wzmacniacza ale zasada jest prosta - nie przesadzać z jego wzmocnieniem i stosować tylko sprawdzone konstrukcje np. z serii LNA (do puszki) lub APL (na kabel).
Wprawdzie są one na 12V ale można sprawdzić ich działanie zasilając je z tunera (włączyć w menu zasilanie wzmacniacza).

zearid

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: zearid »

Jeszcze wzmacniaczy nie testowałem. Mam tylko ten co był w puszcze na antenie ;]
Nie było czasu wszystkich opcji sprawdzić.
Znalazłem dziś info tu na forum aby spróbować usunąć direktory i po zdjęciu jednego spadła siła sygnału ale jakość się ładnie poprawiła i ustabilizowała w porównaniu do wcześniej. Da się oglądać przyjemnie.

PS. W puszce było coś o oznaczeniu: Wa-501S-3, jak jest założony i zasilany (obojętnie czy 12V czy 5Vz dekodera) to nie ma na nim żadnego sygnału na żadnym MUXie
Ostatnio zmieniony 1 grudnia 2012, o 12:56 przez zearid, łącznie zmieniany 1 raz.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

"Da się oglądać " wszystkie Muxy czy tylko Mux 2 z wyższego pasma?

zearid

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: zearid »

Tylko MUX2 na 618 MHZ

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Pozostaje test z wzmacniaczem liniowym oraz zastosowanie pasywnej Yagi oraz Yagi z tymże samym wzmacniaczem... lub poprostu czekać na doświetlenie Poznania ...
Sprawa na pewno nie jest beznadziejna ... Sam osobiście testowałem u siebie kilka anten i początkowo w warunkach nieco zbliżonych do Twoich najlepiej zdała egzamin aktualnie używana antena UHF14 -jednak pare budynków przysłaniało mi widok na Śrem i miałem stabilny Mux2, nieco mniej stabilny Mux1 (ale dało się oglądać) ...problem był duży z Mux3 dlatego antenę wystawiłem na dach budynku w którym mieszkam ,nie obyło się oczywiście bez walki z administracją ale udało się i teraz wszystkie Muxy hulają bez problemu.
Pozdrawiam.

KoRaB

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: KoRaB »

Czy ktoś może odpowiedzieć mi na pytanie, kiedy zwiększona zostanie moc MUX-3 na obiekcie w Śremie?
Okazuje się, że w tych samych warunkach i na tej samej antenie, programy z tego MUX-a np. TVP Polonia, TVP Historia czy też TVP Kultura są słabiej odbierane niż programy z pozostałych MUX-ów. Dlaczego tak jest?

herkules

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: herkules »

Witam

Potrzebuje rady dla koleżanki. Mieszka Ona na chrobrego 59 na parterze dokładnie za Tesco. Parter lecz posiada balkon na południe . Jaka antena będzie w takich warunkach odpowiednia do dvb-t .

[IMG=http://img853.imageshack.us/img853/5418/37643485.png][/IMG]

trzeba klikać na link z obrazkiem lokalizacji :(

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Witam @herkules/@brachu- proponuję niedużą "Yagę" ...polecam przetestowaną i używaną przeze mnie UHF14 MAXIMUM (patrz mój profil) lub też w miarę kompaktową Yagi-Udę 16-elementową np.Dipola ...oczywiście w obu przypadkach symetryzator(bez wzmacniacza) ewentualnie niskie wzmocnienie tutaj wchodzi w grę...ostatecznie jakaś dobrze wykonana -pasywna siatka.
Jesli sygnał będzie mało stabilny (wysoki budynek marketu) trzeba będzie się "dogadać" z właścicielem wyższego balkonu.
Pozdrawiam.

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

Koledzy proszę o wsparcie fachowe.

Od kilku dni tracę siły, bo mam coraz gorszy odbiór.

Mam zestaw Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69 strona http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
Symetryzator antenowy SA IV-V strona http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany (1,5 metra od anteny do TV)
Telewizor Samsung Seria D 6500

Mieszkam w Poznaniu dzielnica Bonin dotychczas miałem świetny odbiór trzech muxów. Telewizje cyfrową odbieram już od roku i dotychczas nie miałem żadnych zakłóceń
Mux I (kanał 23)siła 91
Mux II (kanał 39)siła 92
Mux III (kanał 28) siła 78

Od kilku dni Mux II mam siłe 92 (od czasu do czasu zakłócenie)
Mux I siła 90 klatkuje i szapie obraz (poziom błędów 12 do 2000) nie da się oglądać siła jest stała 90
Mux II silą 78 (poziom błędów skacze do 2000) nie da się oglądać siła jest stała 78

Dodam, że zauważyłem - sąsiad kilka pięter wyżej zainstalował antenę 19 elementową ja jestem po skosie od jego anteny.On jest na 9 pietrze a ja na I.

Co mam zrobić aby poprawić odbiór. Czy sąsiad może mi zakłócać? Ja myślę, że odbieram z odbić bo blok stoi tyłem do nadajnika. Jak wspomniałem wyżej cały czas miałem dobry odbiór wszystkich muxów.

Proszę o poradę.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Bartt »

@marcin.poznan
Jeśli odbierasz z odbicia to sygnał może zmieniać się dość mocno. W takich przypadkach pomóc może zmiana ustawienia anteny.
Jeżeli wszelkie próby z ustawieniem anteny zawiodły, to proponuje w takim układzie przetestować antenę siatkową (w wersji z symetryzatorem) która ma na pewno lepsze parametry niż ta którą posiadasz.
Oczywiście najlepiej byłoby gdzieś taką antenę pożyczyć lub kupić w sklepie z opcją zwrotu ;)

pawka16

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: pawka16 »

A czy taka antena będzie równie dobra co antena Yagi-Uda http://www.uno.pl/t_11245/atk-16_+_kabel_7m/ ? Plusy anteny tubowej to przede wszystkim kwestie wizerunkowe, a jak od strony technicznej wygląda porównanie takowych anten w naszych poznańskich warunkach (Winogrady)?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: belzebiusz »

To nie jest antena do telewizji :!:
"Zakresy częstotliwości: 2.4 GHz do 2.484 GHz"

Potrzebujesz anteny na pasmo 474 MHz - 858 MHz (kanały 21-69).

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

Dziś próbowałem ustawić antenę na nowo. Zgodnie z propozycja kolegi - Bartt.
Nie mam zmian. Przy okazji ustawiania zauważyłem ze równo 5 pięter nade mną zainstalował ktoś sobie antenę DEXTA ze wzmacniaczem prawdopodobnie to ten model http://sklep.delta.poznan.pl/antena-dex ... p3972.html

I to powód moich zakłóceń jest.

Zastanawiam się teraz czy jest sens wydawać kasę na antenę siatkową? myslałem by do tej mojej dodać słaby wzmacniacz http://sklep.delta.poznan.pl/wzmacniacz ... p2494.html ten mam na stanie.

Kurcze a czy antena siatkowa tego typu http://sklep.delta.poznan.pl/antena-asp ... c8_p6.html ze symetryzatorem ma jakiś sens kiedy nade mną ludziska takie wyroby antenopodbne instalują?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Bartt »

@marcin.poznan

No cóż, by na 100% być pewnym że to ta "antena" zakłóca, trzeba by poprosić osobę która ją zamontowała aby odłączyła zasilanie od jej wzmacniacza ;). Ale rozumiem że może być ona niezbyt chętna do tego :). Nie wiem po co ludzie kupują takie anteny skoro na zakresie VHF nie są na razie planowane żadne emisje DVB-T. Niestety im większa szerokopasmowość samej anteny oraz wzmacniacza tym większa podatność na zakłócenia. Mimo że analogowa TV została u was wyłączona to przecież nadal mamy w eterze różne sygnały (m.in. silne sygnały miejskich stacji FM, pasma lotnicze, czy krótkofalarskie, różne zakłócenia przemysłowe). Jeśli wzmacniacz w takiej antenie wykonany jest w prostym aperiodycznym układzie (takie jak większość z serii SWA), to faktycznie może się wzbudzić i "siać" w całym zakresie tv i nie tylko :evil: .

W kwestii anteny ja dalej będę upierał się przy klasycznej pełnej siatce ;) . Wbrew powszechnym opiniom tego typu anteny doskonale nadają się do odbioru w miejscach o dużym poziomie zakłóceń pochodzących z miejsc położonych niżej lub wyżej od anteny. Wynika to po prostu z jej budowy jako pionowego układu 4 anten (dla polaryzacji poziomej), co w efekcie daje znaczne zawężenie jej wiązki w pionie w porównaniu do zwykłej yagi. Ewentualna zła opinia o tych antenach bierze się tylko z powodu stosowanych w nich wzmacniaczy SWA i kiepskiej jakości wykonania.

Oczywiście możesz kombinować też ze wzmacniaczem ale trzeba pamiętać że o jakości odbioru decyduje w kolejności:
- jakość docierającego do anteny sygnału (można go znacznie poprawić w zależności od ustawienia anteny)
- parametry samej anteny
- jakość użytego przewódu antenowego (z naciskiem na dobre ekranowanie).
Dopiero na końcu jest wzmacniacz, no i nie należy też zapominać o odbiorniku, ale ten masz raczej dobry (tv z DVB-T).

W twoim przypadku głównym problemem jest odbiór sygnału z odbicia, a ten (jak pisałem w poprzednim pośćie), może się znacznie zmieniać w zależności od pory dnia, pory roku, warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz) itp.

Nie pozostaje nic innego jak wypróbować kilka kombinacji:

- obecna antena ze wzmacniaczem
- siatka z symetryzatorem
- siatka ze wzmacniaczem

Wiem, pogoda nie zachęca do eksperymentów ;)

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

@ Bartt

Dziękuję za wyczerpujące wskazówki. Jeszcze raz się pobawiłem anteną i ustawiłem ja troszkę inaczej. Sygnał się poprawił.Obraz znowu idealny. Teraz jest mróz i pewnie lepsze warunki nastały dla fal. Co do ludzi zgadzam się z Tobą po co kupują takie dziwactwa. Jeszcze kilka tygodni temu tylko ja miałem antenę (w 11 piętrowym bloku) dziś zauważyłem na moim bloku (po mojej stronie) kilkanaście anten RTV. Ludzie zaczęli rezygnować lawinowo z kablówki.

Edytowane 9 grudnia.

Wczoraj wieczorem znowu zakłócenia (kolejni sąsiedzi zainstalowali wyroby antenopodbne), kiedyś tylko ja miałem antenę zewnętrzna na mojej stronie bloku. Dziś już jest kilkanaście i w większości wyroby anetnopodobne. Ta cyfryzacja powoduje, że namacalnie ludzie przenoszą się na odbiór NTC, szkoda tylko że takie pseudo anteny się produkuje i ludzie je instalują. Dziś zauważyłem taką http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DV-Z-uch ... ogowej/110.
Zmuszony tymi zakłóceniami zainstalowałem wzmacniacz LNA-101 6-69 15 dB, do mojego zestawu Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69, kabel TRISET-113 PE żelowany.
Wzrosła siła sygnału:
Mux 1 98 (wcześniej 91)
Mux 2 100 (wcześniej 92)
Mux 3 95 (wcześniej 78)
Mux 4 100 (wcześniej 94)
Puki co obraz idealny.

12 grudnia 2012

Zakłócenia się pojawiają miedzy godziną 16 a 7 rano. Sprawę zgłosiłem do UKE do Wydziału Kontroli Radiowej i Zwalczania Zakłóceń. Ponieważ moja instalacja jest sprawna i działa od 8-16 stan idealny nie widziałem sensu instalować nowej anteny skoro mam nową kupioną i sprawną. Czekam na pracowników UKE zobaczymy co namierzą.

bochma

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: bochma »

Przy takiej sile sygnału obraz powinien być żyleta. Radziłbym zastosować tłumik regulowany Axinga.

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

@ bochma

Wiem że są to zakłócenia.
Mux I siła sygnału 98 (zakłócenia w postaci mrozów, stop klatek w godzinach 16.50 do rana, z obserwacji wynika, że nie jest to zakłócenie od lamp osiedlowych)
Mux II siła sygnału 100 (brak zakłóceń)
Mux III siła 96 (zakłócenia jak w MUX I)

Gdzie mogę ten tłumik kupić? Byłem dziś w dwóch sklepach w Poznaniu i nie mieli w ogóle tłumików regulowanych ani innych.

trebron

Problem z Mux 1Poznań Stare Miasto

Post autor: trebron »

od kilku dni mam problemy z odbiorem kanałów mux 1 jakość to 20% :( . Mieszkam w Poznaniu Stare Miasto do tej pory wszystkie kanały z Mux 2 i mux 1 były na poziomie jakość 80% :P zaznaczam że sygnał odbierałem z odbić. Natomiast kanałów z Mux 3 nigdy nie udało mi się złapać ze względu na ukształtowanie terenu :cry: . Czy zmienili siłę sygnału mux1 ? Ktoś może coś wie na ten temat :?: ?

Zablokowany