DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Dziś założyłem antenę VHF ATZ 5/6-8 na dachu, wskazania w moim tv wynoszą siła-70% jakość-100% antena obsługuje 4 odbiorniki.

HanS
Posty: 5
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 09:27
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: HanS »

Marek 3 pisze:Musiałbyś się zaopatrzyć w antenę VHF, tak MUX-8 również jest w polaryzacji poziomej.
Czyli co? Wykopsać siatkę oraz kierunkową, a następnie kupić nową VHF?
Tylko dlaczego?
Skoro w przypadku mux8 Śrem, "system" nadawania jest dokładnie taki sam jak mux1 2 3. Czy to nie będzie przypadkowo tak, że kupię nową antenę, poziom sygnału z mux 1-3 wzrośnie np do 99%, a mux8 do no 30%?
Ostatnio zmieniony 3 grudnia 2016, o 14:57 przez HanS, łącznie zmieniany 1 raz.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Kierunkową UHF zostawić, siatkę wykopać i na jej miejsce założyć antenę VHF a następnie połączyć obie anteny zwrotnicą. Wtedy odbiór powinien być przyzwoity.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Acid »

Kierunkową zostawiasz, siatkę zmieniasz na antenę VHF i lączysz je zwrotnicą pasmową.

HanS
Posty: 5
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 09:27
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: HanS »

@up. Zdążyliście odp. nim zmodyfikowałem post ;)
Zacytuje sam siebie:
Tylko dlaczego?
Skoro w przypadku mux8 Śrem, "system" nadawania jest dokładnie taki sam jak mux1 2 3. Czy to nie będzie przypadkowo tak, że kupię nową antenę, poziom sygnału z mux 1-3 wzrośnie np do 99%, a mux8 do no 30%?

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: prezeswk »

W skrócie... MUX1,2,3 nadawane są na UHF, a MUX8 na VHF. ZTCW moc MUXa 8 jest ok 7 x mniejsza od mocy TVP1 na kanale 9 ze Śremu. Nie da się (poza sytuacją RTCNa za oknem i dużej mocy ERP) odbierać VHF anteną od UHF i odwrotnie. kanał 7 to 191,5 MHz, kanał 27 to 522 MHz. Im wyższa częstotliwość, tym krótsza fala, stąd też "mniejsze" anteny. Sygnał z dwóch i więcej anten musi zostać zsumowany, jeśli chce się go przesyłać jednym "drutem". Do tego służą zwrotnice pasmowe lub kanałowe. Pasmowa z anteny VHF puszcza tylko VHF, z anteny UHF tylko UHF i sumuje te sygnały. Zwrotnica zatem przepuszcza lub wytłumia sygnału o odpowiedniej częstotliwości (pasma TV w naszym przypadku).

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

Jak pomyślę że muszę na taką wysokość wchodzić to się denerwuję a niektóre kable są pod tynkiem którego nie można ruszyć.
jutro dam zdjęcia przetwornic bo na nowe one nie wyglądają,
Fajnie by było jak by dali mux8 z Piątkowa.

wkurza mnie to forum strona 1 z 138 a nie idzie przejść na drugą i ja tak dalej pójdzie to będę zapisywał kopie postów w notatniku i wklejał z notatnika.

krzych101
Posty: 3
Rejestracja: 27 listopada 2016, o 13:17
Odbiornik: Sony LCD 42"
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa UHF Spacetronik ASP-38 LTE Ready
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: krzych101 »

prezeswk pisze:W skrócie... MUX1,2,3 nadawane są na UHF, a MUX8 na VHF. ZTCW moc MUXa 8 jest ok 7 x mniejsza od mocy TVP1 na kanale 9 ze Śremu. Nie da się (poza sytuacją RTCNa za oknem i dużej mocy ERP) odbierać VHF anteną od UHF i odwrotnie. kanał 7 to 191,5 MHz, kanał 27 to 522 MHz. Im wyższa częstotliwość, tym krótsza fala, stąd też "mniejsze" anteny. Sygnał z dwóch i więcej anten musi zostać zsumowany, jeśli chce się go przesyłać jednym "drutem". Do tego służą zwrotnice pasmowe lub kanałowe. Pasmowa z anteny VHF puszcza tylko VHF, z anteny UHF tylko UHF i sumuje te sygnały. Zwrotnica zatem przepuszcza lub wytłumia sygnału o odpowiedniej częstotliwości (pasma TV w naszym przypadku).
A ja twierdzę że na antenie kierunkowej UHF da się odbierać MUX-8 jeśli kolega nie wierzy zapraszam do mnie pokażę . Sam odbiór według mnie zależy też od telewizora , np na Sony odbieram MUX-8 a na tej samej antenie i tym samym kablu podłączając np telewizor Manta lub tuner tv na laptopie już nie odbieram MUX-8

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

To napisz jeszcze jak wyglądają wskazania Jakość i siła sygnału. I czy ten odbiór jest stały bez zakłóceń itp.

Na przykład moja antena UHF nie widzi w ogóle sygnału VHF.
Ostatnio zmieniony 3 grudnia 2016, o 22:42 przez Marek 3, łącznie zmieniany 1 raz.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

C7_4K pisze:Jak pomyślę że muszę na taką wysokość wchodzić to się denerwuję a niektóre kable są pod tynkiem którego nie można ruszyć.
jutro dam zdjęcia przetwornic bo na nowe one nie wyglądają,
Fajnie by było jak by dali mux8 z Piątkowa.

wkurza mnie to forum strona 1 z 138 a nie idzie przejść na drugą i ja tak dalej pójdzie to będę zapisywał kopie postów w notatniku i wklejał z notatnika.
Jak temu nie podołasz to zawołaj jakiegoś speca od anten.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

udało mi się zrobić zdjęcie za pomocą stojaka do green screena (dało sięwkręcić aparat - gwint uniwersalny)

chyba że te puszki to nie zwrotnice ?

Obrazek
Obrazek

od dołu
Obrazek

jak ktoś chce widziećfotki w full rozmiarze to oto linki:


http://images.tinypic.pl/i/00847/odmih3bkgbze.jpg
http://images.tinypic.pl/i/00847/0ef1wpkux7p2.jpg
http://images.tinypic.pl/i/00847/94na2dyfl859.jpg

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Na drugim zdjęciu widać że przy antenach brakuje dekielków od puszek, więc symetryzatory były narażone na działanie wody i wilgoci i nadają się pewnie do wymiany.

Ja bym to na twoim miejscu powymieniał zwrotnice, symetryzatory i kable. Mogę ci podpowiedzieć że najlepiej jest zastosować kable koncentryczne czarne żelowane przystosowane do użytku na zewnątrz.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

Marek 3 pisze:Na drugim zdjęciu widać że przy antenach brakuje dekielków od puszek, więc symetryzatory były narażone na działanie wody i wilgoci i nadają się pewnie do wymiany.

Ja bym to na twoim miejscu powymieniał zwrotnice, symetryzatory i kable. Mogę ci podpowiedzieć że najlepiej jest zastosować kable koncentryczne czarne żelowane przystosowane do użytku na zewnątrz.
szkoda że ojciec ma tą instalację w d..ie bo tak to już było dawno wymienione na nowe.
dla niego najważniejsze że jest tvp1 tvp2 i tvp info.

ja nawet nie zwróciłem uwagi że tam widać elektronikę.
ja bym też wywalił tą ostatnią antenę od dołu do radia , dab+ wchodzi

a te zwrotnice to ile mają lat ??



jak się wkurzę to se satelitę zamontuję i też będę miał te same kanały.
monoblock na Astre i hotbird-a + czasza 90 i śmiga i będę miał wywalone.

HanS
Posty: 5
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 09:27
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: HanS »

prezeswk pisze:W skrócie... MUX1,2,3 nadawane są na UHF, a MUX8 na VHF. ZTCW moc MUXa 8 jest ok 7 x mniejsza od mocy TVP1 na kanale 9 ze Śremu. Nie da się (poza sytuacją RTCNa za oknem i dużej mocy ERP) odbierać VHF anteną od UHF i odwrotnie. kanał 7 to 191,5 MHz, kanał 27 to 522 MHz. Im wyższa częstotliwość, tym krótsza fala, stąd też "mniejsze" anteny. Sygnał z dwóch i więcej anten musi zostać zsumowany, jeśli chce się go przesyłać jednym "drutem". Do tego służą zwrotnice pasmowe lub kanałowe. Pasmowa z anteny VHF puszcza tylko VHF, z anteny UHF tylko UHF i sumuje te sygnały. Zwrotnica zatem przepuszcza lub wytłumia sygnału o odpowiedniej częstotliwości (pasma TV w naszym przypadku).
Dziękuję Panu @prezes'owi wk ;) . No nareszcie wiem na czym stoję.
Reasumując. Wchodzę na dach, siatkowa ciach (mam nadzieję, ze ta metrowa kierunkowa utrzyma poziom sygnału) i montuje antenę VHF + zwrotnice pasmową. I teraz pytanie, pewnie klasyczne, no ale...
Jaki zestaw, tzn antena + zwrotnica, tak bez przepłacania, ale żeby pi zimie nie spadło z dachu? A może wymienić wszystkie (mają już ponad 15 lat) i kupić jedną"wielofunkcyjną"? Podłączone są trzy tv, trzema kablami z dachu osobno. Teren otwarty, jakieś 30 km od nadajnika. Luboń - Śrem.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Najlepszym rozwiązaniem są dwie osobne anteny.

Np. taka: http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195

Zwrotnica: http://inel.sklep.pl/pl/p/ZWROTNICA-ANT ... HF-UHF/287

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: prezeswk »

HanS, każdy pewnie ma swoje ulubione sklepy, jeśli jesteś z okolic południa Poznania, to zerknij tu:
UHF https://sklep.delta.poznan.pl/antena-ki ... p6855.html
jeśli Twoja antena daje rade pod względem wytrzymałości, to chociaż zmień w niej symetryzator (o ile starego odkręcisz). Nie mniej jednak ja bym również i nią wymienił na nową.
VHF https://sklep.delta.poznan.pl/antena-ki ... p9502.html
zwrotnica https://sklep.delta.poznan.pl/zwrotnica ... 10297.html
do tego możliwie wymień przewody, zwłaszcza od UHF, złącza i gniazda / wtyki.
Rozgałęźnik na trzy TV - https://sklep.delta.poznan.pl/rozgalezn ... p2275.html
Masz masz uziemiony? Przed wejściem na rozgałęźnik proponuję https://sklep.delta.poznan.pl/zabezpiec ... p2374.html (zakładam, że te trzy telewizory chodzą na wspólnej fazie)
Przewody i inny osprzęt z pewnością dobiorą Ci jeśli pojedziesz do podlinkowanego sklepu.
Adminów forum proszę nie traktować linków jako reklamę, ale wyłącznie jako informację.
Taki zestaw wydaje się być ekonomiczny i w miarę wytrzymały na dobre kilka lat.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Przemo »

Ta antena VHF może być zbyt słaba do podziału sygnału. Jej zysk to ok. 4dBd dla kanału 7. Miałem taką do odbioru sygnału z Trzebnicy będąc na skraju zasięgu i gdyby nie wzmacniacz budynkowy 14 dB, to sygnał na czterech odbiornikach byłby zerowy. Bezpośrednie podpięcie jednego odbiornika do przewodu antenowego z pominięciem pozostałych elementów instalacji w domu, a tylko w układzie była zwrotnica masztowa Alcad 2x UHF (tylko jedna antena podpięta) VHF i FM pozwalało uzyskać sygnał o mocy 18% i jakości 60-70%. Po wymianie na antenę kanalową Hirschmann'a parametry poszły w górę. Moc 66% jakość 70-100%. Zdecydowanie większa kierunkowość anteny. Jakość wykinania też bez porównania lepsza. Cena podobna.

HanS
Posty: 5
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 09:27
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: HanS »

Ok, kupie antenę VHF + zwrotnice i zobaczę jak to wszystko będzie chodzić :) Dwa tv, chodzą na "osobnym prądzie" (teściowie), maja swój licznik.
Jeszcze raz dziękuję.
Muszę dodać, ze nowicjuszem na forum nie jestem. Swego czasu prowadziliśmy "kampanie" na rzecz (chodziło o TV Samsunga i jakieś jeszcze inne) dopasowania dźwięku do obrazu :)
Pozdr

P.S.
Niestety nie pamietam loginu, maila, a o haśle nie wspomnę.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: prezeswk »

Odległość HanS-a od RTCNu nie jest zbyt duża i po drodze za dużo przeszkód też nie powinno być, więc ja bym się nie bał tej anteny na VHF, chyba, że kolega HanS znajdzie taką o lepszym zysku i ma miejsce na maszcie, to jasna sprawa, lepiej mieć zapas w antenie. Ew możesz tę antenę od VHF umieścić najwyżej na maszcie i ustawiać na max jakość i min błędów. To, że teściowie mają osobny licznik nie oznacza, że mają podłączenie pod inną fazę. Ale nie chce tu wchodzić w szczegóły, jeśli dotychczas Ci to działało na tych trzech tv i nic się nie działo, to ok.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: mm4738 »

Liczyłem na odbiór MUX-8 ze Śremu na antenie TELMOR OPTIMA IQ.
Odbiór w Rawiczu na tej antenie powinien być bezproblemowy (moim zdaniem).
Ale nic z tych rzeczy. Zasięg jest tragiczny. Moim zdaniem mniejszy od mapek emitela.

Zablokowany