DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Awatar użytkownika
krzys34
Posty: 88
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Wieleń
Odbiornik: Telewizor Samsung UE49KU6172U 4K UHD
Instalacja antenowa: Zwykła kablówka tylko z DVB-T w blokach
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rusinowo-Piła 28,7 km

Re: DVB-t Poznań

Post autor: krzys34 »

p.saw pisze:Może ktoś wie dlaczego na TVP INFO Poznań EPG nadawane jest z Mazowsza?
Może dodam że z Rusinowa to samo na INFO POZNAŃ EPG Warszawskie które nas absolutnie nie obchodzi.Poprosimy o zmiane na Poznańskie!!

marianoitaliano

Re: DVB-t Poznań

Post autor: marianoitaliano »

Witam,
Mieszkam w Poznaniu. Mam pytanie: dlaczego mux-2 i mux-3 mają taką różnicę w nadawaniu? Z mux-2 nie mam żadnych problemów, natomiast mux-3 zaskakuje na krótką chwilę, ale w większości czasu nie działa. Używam małej anteny na parapecie okna ze wzmacniaczem. Niestety dookoła mam budynki a okno wychodzi na zachód.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

marianoitaliano pisze:Witam,
Mieszkam w Poznaniu. Mam pytanie: dlaczego mux-2 i mux-3 mają taką różnicę w nadawaniu? Z mux-2 nie mam żadnych problemów, natomiast mux-3 zaskakuje na krótką chwilę, ale w większości czasu nie działa. Używam małej anteny na parapecie okna ze wzmacniaczem. Niestety dookoła mam budynki a okno wychodzi na zachód.

Gdybyś najpierw poczytał nie musiałbyś pytać ;) .Temat wałkowany wielokrotnie:

MUX2 k39 nadawany z wysokości - 292 mnpt z mocą 100 KW ERP
MUX3 K28 nadawny z cirka 210 mnpt z boczniaka wiszącego na jednej nodze masztu moc ERP pono 20 KW ERP.

Bez zewnętrznej anteny MUX3 raczej się nie da ;)

to tak na szybko pozdrawiam

marianoitaliano

Re: DVB-t Poznań

Post autor: marianoitaliano »

ciekawe, że nagle wczoraj wieczorem mux-3 odbierał już rewelacyjnie bez przycięć :)) A antenę mam na zewnętrznym parapecie :) Zobaczę dzisiaj jak będzie działał.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-t Poznań

Post autor: cyber »

marianoitaliano pisze:ciekawe, że nagle wczoraj wieczorem mux-3 odbierał już rewelacyjnie bez przycięć :)) A antenę mam na zewnętrznym parapecie :) Zobaczę dzisiaj jak będzie działał.
Przyjdą mniej korzystne warunki atmosferyczne dla rozchodzenia sie fal ...i z Mux 3 znów będzie problem.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

A ja w Suchym Lesie na prostej antenie LPDA 12dBi odbieram bez problemów MUX3 natomiast w pewnych warunkach pogodowych. np dziś MUX2 tnie jak głupi. Na wiosne wymiana kabla może rozwiąże problem.

No chyba że to jakieś zakłócenia... najwyżej będzie trzeba skan zrobić analizatorem widma.

Bin1986

Problem z DVBT MUX-3 z Śremu

Post autor: Bin1986 »

Zajumuje się instalacją systemów telewizyjnych na terenie Gniezna i Wielkoposki, mam problem natury siła/jakość sygnału.
NA odpowiedniej antenie i wzmacniaczu oraz przedwzmacniaczy antenowym osiągam siłe sygnału na poziomie 99-100%/ jakość 80-85% z MUX-2 (moc nadawania z Śremu 100,00kW), a na MUX -3 (moc nadawania z Śremu 20,00kW) siła 78-85%/ jakość 48-51%, która nie jest wystarczalna na bez problemowe odbieranie kanałów telewizyjnych DVBT z MUX-3, jakość jest niewystarczające, programy pojawiają się i znikają.
Link do danych nadajnika Poznań/Śrem: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=125

Wyniki pomiaru są w momęcie ustawienia wzmacniacza sygnałowego na około 45-50%, po zwięszeniu wzmocnienia na kanale 28 z Śremu(MUX-3) poziom i jakość sygnału znika.
Podejżewam , że razem z wzmocnieniem zwiększają się zakłucenia.

Moje pytania jest następujące:
-Czy istnieje możliwość zakucania sygnału z innego nadajnika jeżeli MUX-3 nadaje z Śremu na kanale 28 Częstotliwość 530,00 MHz a nadajnik Bydgoszcz Trzeciewiec na tym samym kanale (28) nadaje program TVP INFO / TVP Bydgoszcz z mocą 138,00 kW, Częstotliwość 527,25 MHz???
-Czy zastosowanie filtra zaporowego usunie problem i będzie można odbierać MUx-3???

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Problem z DVBT MUX-3 z Śremu

Post autor: RAPIOTR »

Przypominam:
MUX2 k39 100 KW ERP z 292mnpt tubus dookolnie
MUX3 k28 20 KW ERP z cirka 210 mnpt i z boczniaka ;) .

Tak wydaje się ,że zwiększanie wzmocnienia powoduje pogorszenie odbioru . No bo jednocześnie podnosimy emisję analogową z Trzeciewca.

Z tym filtrem to nie sądzę,można spróbować co prawda a nawet spróbować z tłumikiem ale chyba jednak bardziej kierunkową antenę typu Yagi trzeba po prostu zastosować.
Ewentualnie wytłumić tył anteny za pomocą dodatkowej siatki aluminiowej.Można też spróbować znależć takie miejsce na budynku /(niekoniecznie najwyższe gdzie sygnał z Trzeciewca będzie tyłem stłumiony.

Generalnie trudna sprawa trzeba improwizować. Docelowo Gniezno będzie miało swój kanał nadawczy dla mux3. Ale tak między "Bogiem a Prawdą" pewnie wcześniej doczekacie się wyłączenia analogu a co za tym idzie przeniesienia na RTCN Śrem MUX3 na k27 z tubusa i 100 KW ERP ;)

Bin1986

Re: Problem z DVBT MUX-3 z Śremu

Post autor: Bin1986 »

Dziękuje za informacje, jeśli chodzi o antenę to jest zastosowana Dipol 44/21-69 Tri Digit.
Link: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm

Rozumiem, że nalezy prubować różnych rozwiązań może, przyniosą oczekiwany rezultat(metoda prub i błędów:))

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Problem z DVBT MUX-3 z Śremu

Post autor: Przemo »

Dokładnie jesteś prawie idealnie w linii Śrem-Trzeciewiec, wiec masz problem z odbiorem cyfry i analogu na tym samym kanale. Z moich obserwacji wynika, że Tri-Digit ma dość duży kąt wiązki głównej i niezbyt dobre ekranowanie odbioru tyłem. Pozostaje eksperyment z przysłonięciem tyłu anteny kominem lub ścianą, ewentualnie zmiana anteny na dobrze tłumiącą sygnały dochodzące z tyłu. Mam Dat-75 i muszę powiedzieć, że w tym względzie jest rewelacyjna w porównaniu właśnie do Tri-Digit, czy dziadowskiej „siatki”. Miałem tez wątpliwą przyjemność oglądać emisje testową POT na kanale 23, gdzie od tyłu do anteny docierał bardzo silny sygnał analogowy czeskiej jedynki. Siatka wymiękła, Tri-Digit również miała problemy i jako tako działała z symetryzatorem. Najlepiej radziła sobie posiadana przeze mnie DAT-75 Televesa. Błędy w odbiorze występowały sporadycznie i można było bezproblemowo oglądać przekaz, warunek to idealne wycelowanie w maszt. Nawet podczas wymiany systemu antenowego i zmniejszeniu mocy emisji testowych nie było większych problemów z odbiorem, warunek to załączenie przedwzmacniacza.

elgato

Re: DVB-t Poznań

Post autor: elgato »

Podczas porannych batalii z DVB-T tuner wyszukał 8 dodatkowych kanałów oznaczonych jako NIEZNANY :)

czy ktoś także to zaobserwował, bądź wie co to jest?? :)

pozdrawiam
elgato

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mm4738 »

Myślę, że to MUX-2 (8 kanałów) - sprawdź kanał i będziesz wiedzieć skąd złapałeś sygnał.
W Rawiczu udało mi się złapać kilka dni temu Szczecin i Rusinowo.

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: DVB-t Poznań

Post autor: luckd »

Czy mux2 działa wam bezproblemowo, bo dzisiaj zabrałem się za dvb-t i dziwne rzeczy się dzieją. Mieszkam w okolicach Ostrzeszowa (ponad 100km w kierunku południowym od Śremu) i mux3 działa dobrze a mux2 tnie niemiłosiernie. Jak to możliwe, czyżbym miał za silny sygnał przy takiej odległości? Moja antena to Dipol Tri Digit + wzmacniacz Lna177 + zasilacz 12V, tuner Golden Media Combo 9080.
mux2: poziom 89%, jakość 72%
mux3: poziom 76%, jakość 76%

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Problem z DVBT MUX-3 z Śremu

Post autor: Jarosław Bałuka »

RAPIOTR pisze:Przypominam:
MUX2 k39 100 KW ERP z 292mnpt tubus dookolnie
MUX3 k28 20 KW ERP z cirka 210 mnpt i z boczniaka ;) .
Złe dane.
Poniżej poprawne parametry obu emisji:
MUX2 k39 100 KW ERP z 276m npt, tubus, dookólnie
MUX3 k28 20 KW ERP z 276m npt, tubus, dookólnie

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: Problem z DVBT MUX-3 z Śremu

Post autor: luckd »

Potwierdzam mux3 ładnie idzie z ponad 100km.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Problem z DVBT MUX-3 z Śremu

Post autor: Przemo »

Jarosław Bałuka pisze:
RAPIOTR pisze:Przypominam:
MUX2 k39 100 KW ERP z 292mnpt tubus dookolnie
MUX3 k28 20 KW ERP z cirka 210 mnpt i z boczniaka ;) .
Złe dane.
Poniżej poprawne parametry obu emisji:
MUX2 k39 100 KW ERP z 276m npt, tubus, dookólnie
MUX3 k28 20 KW ERP z 276m npt, tubus, dookólnie
Ha jednak dobrze zgadłem, że od momentu oficjalnego startu sygnał idzie z samej góry ;) . Wskaźnik mocy nie przekłamie o ponad 10%, zwłaszcza że tropo nie może trwać kilka miesięcy :mrgreen: .

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-t Poznań

Post autor: apk »

Mieszkasz blisko nadajnika i dlatego bardzo silny wzmacniacz (30 dB) ci zakłóca niestety.
Kup wzmacniacz z małym współczynniku wzmocnienia taki jak SWA-11/EXPO wzm. 10 – 18 dB Szumy 0,9 dB lub inny o podobnych parametrach taki jak LNA-101 (15 dB).

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Problem z DVBT MUX-3 z Śremu

Post autor: RAPIOTR »

Jarosław Bałuka pisze:
RAPIOTR pisze:Przypominam:
MUX2 k39 100 KW ERP z 292mnpt tubus dookolnie
MUX3 k28 20 KW ERP z cirka 210 mnpt i z boczniaka ;) .
Złe dane.
Poniżej poprawne parametry obu emisji:
MUX2 k39 100 KW ERP z 276m npt, tubus, dookólnie
MUX3 k28 20 KW ERP z 276m npt, tubus, dookólnie

O MUX3 idzie jednak z tubusa. Dzięki za sprostowanie a można jeszcze uzyskać informacje od kiedy MUX3 nadawany jest ze szczytu?? .
Te 276m to rozumiem jest środek elektryczny górnego sytemu antenowego bo przecież cały maszt ma 292mnpt a z tego co widziałem podczas montażu drabinka do panelików kończyła się niecały metr od szczytu.

No i jeszcze dwa krótkie małe pytanka ;)
1. W przypadku k39 w kabel idzie 4 KW czy mniej?
2. Ile w kabelek na k 28 ?

dzięki pozdrawiam

Lasser
Posty: 62
Rejestracja: 24 listopada 2010, o 14:27
Odbiornik: 1.ADB ITI-5800 S
2.Samsung XL2370HD, ADB 2850 ST
Instalacja antenowa: 1. Dipol ATV 21/21-45
2. Telmor DIGITactiva
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec /Srem /Sleza/Czechy/

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Lasser »

Wielka szkoda ze dla mux3 przydzielono k.28, w północno-wschodniej części zasięgu skutecznie zakłócany jest przez TVP Info/Bydgoszcz z Trzeciewca na tym samym kanale.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Problem z DVBT MUX-3 z Śremu

Post autor: Jarosław Bałuka »

RAPIOTR pisze:
O MUX3 idzie jednak z tubusa. Dzięki za sprostowanie a można jeszcze uzyskać informacje od kiedy MUX3 nadawany jest ze szczytu?? .
Te 276m to rozumiem jest środek elektryczny górnego sytemu antenowego bo przecież cały maszt ma 292mnpt a z tego co widziałem podczas montażu drabinka do panelików kończyła się niecały metr od szczytu.

No i jeszcze dwa krótkie małe pytanka ;)
1. W przypadku k39 w kabel idzie 4 KW czy mniej?
2. Ile w kabelek na k 28 ?

dzięki pozdrawiam
MUX3 z tubusa idzie od czasu uruchomienia MUX3 wg harmonogramu.
276m npt to środek elektryczny górnego systemu antenowego, tubus ma ok. 22.5 m, zatem szczyt jest na ok. 288m npt.
W kabel idzie tyle, aby po uwzględnieniu wszelkich strat na linii dosyłowej oraz zysku systemu antenowego, w powietrze szło 100kW w k.39 i 20kW w k.28. I tak faktycznie jest.

Zablokowany