DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-t Poznań

Post autor: cyber »

Pytanko ... Czy wiadomo jest coś na temat dodatkowego doświetlenia Poznania w ramach DVB-T np. z wieży na Piątkowie ...Czy taka opcja wogóle jest brana pod uwagę ???
Dzięki z góry za odp.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

A czy jest potrzeba doświetlenia?. Przecież od CLR do RTCN jest 35 km ;) .

Może kiedyś wybudują ten 280 metrowy budynek na Zegrzu wtedy byłoby to doskonałe miejsce na wszelkie nadajniki ;) .Ale to chyba daleka przyszłość hehee.

DVB-T

Re: DVB-t Poznań

Post autor: DVB-T »

RAPIOTR pisze:A czy jest potrzeba doświetlenia?. Przecież od CLR do RTCN jest 35 km ;) .

Może kiedyś wybudują ten 280 metrowy budynek na Zegrzu wtedy byłoby to doskonałe miejsce na wszelkie nadajniki ;) .Ale to chyba daleka przyszłość hehee.
Raszyn jest pod samą Warszawą a doświetlenie jest. No ale inna zabudowa. A co do wysokich budynków to powstający właśnie we Wrocławiu Sky Tower świetnie by się nadał. 210 metrów do dachu. A Ślęża aż 35 km od centrum miasta. Z osobistych doświadczeń wiem, że odbiór na antenie pokojowej w centrum Wrocławia analogu jest niemożliwy w przyzwoitej jakości. Doświetlenie DVB-T jednak byłoby przydatne.

W takich miastach jak Poznań czy Wrocław doświetlenie miałoby pewien sens ze względu na odległość od głównych RTCN. Co innego taka Łódź, gdzie z prawie centrum miasta pójdzie 100 kW.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

DVB-T pisze: A Ślęża aż 35 km od centrum miasta. Z osobistych doświadczeń wiem, że odbiór na antenie pokojowej w centrum Wrocławia analogu jest niemożliwy w przyzwoitej jakości. Doświetlenie DVB-T jednak byłoby przydatne.
Nie jest możliwe bo analog ma inne wymagania ;) . Wielodrogowość, natężenie pola,ostre wymagania dla anteny ze względu na zakres,... itd
Gdyby ze Ślęży włączyli multipleks cyfrowy 100 KW ERP to sygnał we Wrocławiu odbierałbyś na 3 metrach linki podłączonej do gniazdka w LCD. Byłaby żyleta wiem bo sam sprawdziłem w odległości 27 km od RTCN Śrem w pomieszczeniu parterowym bez okna w stronę nadajnika --max sygnał.
Lokalizacja na Ślęży to potęga ;) więc napewno nie byłoby gorzej

Co do doswietleń miast w przyszłości to niech sobie robią co chcą dla fanaberii tylko nie w SFN z RTCN -em a na oddzielnych kanałach :?

pozdrawiam

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Problem z nadajnikiem w Śremie?

Post autor: kayo »

Z nadajnika w Śremie cisza na kanale 28, brak sygnału... W poprzednich dniach mroziło obraz i występowała pikseloza.

jkrzyszt

Re: Problem z nadajnikiem w Śremie?

Post autor: jkrzyszt »

kayo pisze:Z nadajnika w Śremie cisza na kanale 28, brak sygnału... W poprzednich dniach mroziło obraz i występowała pikseloza.
Nie potwierdzam, u mnie sygnał jest.

Dzięki,
Janusz

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: Problem z nadajnikiem w Śremie?

Post autor: kayo »

Po 20 minutach od wysłania mojego postu sygnał wrócił

a1494866@owlpic.com

Re: DVB-t Poznań

Post autor: a1494866@owlpic.com »

RAPIOTR pisze:A czy jest potrzeba doświetlenia?. Przecież od CLR do RTCN jest 35 km ;)
Jak dla mnie jest. Jak mrozy przejdą to wrócę do kombinacji z anteną, ale obecnie na Yadze nie odbieram nic - mieszkam w niecce i Śrem zasłania mi górka w postaci Rynku Jeżyckiego.
Pisałem o problemach tutaj:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 953#p21953

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-t Poznań

Post autor: cyber »

a1494866@owlpic.com pisze:
RAPIOTR pisze:A czy jest potrzeba doświetlenia?. Przecież od CLR do RTCN jest 35 km ;)
Jak dla mnie jest. Jak mrozy przejdą to wrócę do kombinacji z anteną, ale obecnie na Yadze nie odbieram nic - mieszkam w niecce i Śrem zasłania mi górka w postaci Rynku Jeżyckiego.
Pisałem o problemach tutaj:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 953#p21953
Jak widać takie miasta jak Poznań itd. powinny być dodatkowo doświetlane ...może to kwestia przyszłości ??? Jak narazie to się myśli tylko o Warszawce 8-)
Ostatnio próbowałem ustawić Yagę u znajomych w Poznaniu ,kierunek -Śrem przysłonięty przez wysokie budynki , antena na wysokości drugiego piętra i efekt mizerny ... drugi Mux czasami tnie a o trzecim nawet nie wspomnę . No jeszcze można ewentualnie pomyśleć o giga wzmacniaczu ;)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

cyber pisze: Ostatnio próbowałem ustawić Yagę u znajomych w Poznaniu ,kierunek -Śrem przysłonięty przez wysokie budynki , antena na wysokości drugiego piętra i efekt mizerny ... drugi Mux czasami tnie a o trzecim nawet nie wspomnę . No jeszcze można ewentualnie pomyśleć o giga wzmacniaczu ;)

Ludzie w Głogowie i Wrocławiu odbierają a ty masz problem .... ?
Porządny kabel TRISET 113 żelowany ,poprawnie obsadzone zakończenia ,zwykła Yaga z symetryzatorem i na wysokości drugiego pietra nie ma cudów musi działać .Nawet gdyby kierunek był przesłonięty budynkiem to zawsze z ugięcia pojedzie ;) . Jaka to ulica konkretnie w Poznaniu z problemami ;) ? Założę się ,że ewentualne przycięcia nie są spowodowane słabym sygnałem tylko jakimiś zewnętrznymi zakłóceniami.

ps:
Giga wzmacniacze zdecydowanie odradzam 8-)


pozdrawiam

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-t Poznań

Post autor: cyber »

Odbierają ,odbierają ... antena+kabel jest bdb ,montaż poprawny na 100 % - sam montowałem u rodziców podobny zestawik i ze Śremu śmigają bdb oba Muxy w odległości 70km.
Niestety charakterystyka rozchodzenia się fal radiowych w dużych aglomeracjach to już trochę inna bajka .
A problem mają moi znajomi z Piątkowa -ale przecież jest kablówka ;)
Pozdrawiam.

HAL-9000

Re: DVB-t Poznań

Post autor: HAL-9000 »

Witam wszystkich serdecznie,

Chciałem się uprzejmie zapytać jaką antenę powinienem mieć w bloku na Winogradach w Poznaniu. Moje warunki są dość kiepskie, okno na wschód, zaraz obok bloku linia energetyczna, nawet komórka czasem gubi zasięg. Kupiłem w markecie antenę DPM DTVT1 [ http://www.solid-polska.pl/index.php?id ... m=2&idg=74 ] i niestety sygnału brak - antenę mogę wymienić na coś innego - tylko nie wiem w co powinienem zainwestować. Wszystkim dziękuję za ew. pomoc. Jeśli pytam w nieodpowiednim dziale - to wybaczcie i najwyżej zasugerujcie właściwy

Pozdrawiam

a1494866@owlpic.com

Re: DVB-t Poznań

Post autor: a1494866@owlpic.com »

cyber pisze:A problem mają moi znajomi z Piątkowa -ale przecież jest kablówka ;)
W to akurat ciężko uwierzyć. Piątkowo to górka. Stamtąd odbierałem na siatkowej bez wzmacniacza (!).

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

HAL-9000 pisze:Witam wszystkich serdecznie,

Chciałem się uprzejmie zapytać jaką antenę powinienem mieć w bloku na Winogradach w Poznaniu. Moje warunki są dość kiepskie,

Pozdrawiam
Witam .O antenach na tym forum było już tyle natrzepane ,że nie sposób kolejny raz znów pisać.
Udaj się np tu:
http://sklep.delta.poznan.pl/anteny-tel ... 0_cc0.html
i cosik wybierzesz ;) . Najlepiej antenę typu Yagi-Uda lub siatkę bez wzmacniacza ;) i porządny kabel np: Triset 113 .

pozdrawiam

HAL-9000

Re: DVB-t Poznań

Post autor: HAL-9000 »

RAPIOTR...

Właśnie o ten natłok informacji mi chodzi, nie znam się na tym wszystkim i trochę się gubię i dlatego BARDZO dziękuję za konkretną i rzeczową informację. Dziś podjadę i coś wybiorę u nich. Efekt opiszę.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-t Poznań

Post autor: cyber »

a1494866@owlpic.com pisze:
cyber pisze:A problem mają moi znajomi z Piątkowa -ale przecież jest kablówka ;)
W to akurat ciężko uwierzyć. Piątkowo to górka. Stamtąd odbierałem na siatkowej bez wzmacniacza (!).
Ja też w to nie mogłem uwierzyć -jak się o tym dowiedziałem ale tak niestety jest...
Pewnie @RAPIOTR ma tu rację pisząc o zakłóceniach zewnętrznych .
Na symetryzatorze się nie dało ale po zamontowaniu wzmacniacza LNA 101 oczywiście z zasilaczem Mux 2 chodzi bdb , Mux 3 też daje radę choć czasem delikatnie przytnie ...
Ale na tyle rzadko i krótko ,że jest to prawie nie do wychwycenia 8-)

wojsed

Re: DVB-t Poznań

Post autor: wojsed »

Pierwszy to mój post - więc się chciałbym przywitać :)

A teraz do sedna :P Mam problem z Poznaniu, na pewno od niedzieli (nie wiem czy wcześniej, w piątek było na pewno ok) nie mam dźwięku w DTV. Na analogu wszystko ok. Teraz przeskanowałem całość od nowa, ale bez zmian. Co dziwniejsze nie widzę w necie ani tutaj na forum, żeby ktoś miał podobnie, czy też, żeby była to chwilowa przerwa z jakimś zagadnieniem technicznym. W czym może tkwić problem?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Mam pytanie do odbiorców MUX-3 na kanale 28. Ostatnio na kanałach TVP, co pewien czas obserwuję drobne przycinki, czy też to obserwujecie?

Tak przy okazji to TVP ma ostatnio jakieś problemy z kompresją VBR. raz działa, a raz jakby przepływowość na wszystkich kanałach zmienia się na CBR. Może przez to są błędy strumienia danych?

I tak zupełnie na koniec, czy TVP Info Poznań będzie mieć wpełni działający teletekst w DVB-T?

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mm4738 »

Tak co jakiś czas pojawiają się stop klatki.
Wydaje mi się, że tylko na TVP Info Poznań.
Ale ciekawe, że jednocześnie jakby sygnał był mocniejszy.
Tuner pokazuje wskazania takie same jak na MUX-2.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Nie zauważyłem zmiany w mocy, natomiast drobne zacięcia występują na każdym kanale z MUX-3, co prawda rzadko, ale jednak. Nadal również teletekst na Info Poznań kuleje. :x

http://img94.imageshack.us/img94/5861/p ... anierq.jpg

Zablokowany