DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Adrian123

Tylko 6 kanałów!

Post autor: Adrian123 »

Na początku chciałem zaznaczyć, że jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o elektrykę i elektronikę. Mieszkam w plewiskach k. Poznania, antena nastawiona na Śrem (chyba). A co do mojego problemu, mam bardzo stary kineskopowy telewizor, dekoder dvb-t i oczywiście antenę (ale jaką to nie wiem, kupiłem razem z dekoderem) i odbieram tylko 6 kanałów: TVP info(poznań i szczecin), historia, kultura, 1 i 2. Moja prośba brzmi: co zrobić żebym mógł odbierać więcej kanałów. Przestawić antenę, zmienić ustawienia, czy może jeszcze coś innego.
Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Tylko 6 kanałów!

Post autor: Puma »

Odbierasz tylko MUX III w którym są właśnie te kanały.

Napisz ile kilometrów jesteś od nadajnika, na stronie http://www.dvbtmap.eu to sprawdzisz.
Ogólnie wygląda to na za silny sygnał i dlatego odbierasz tylko MUX III, przy antenie pewnie masz wzmacniacz, jeśli tak jest to zastąp go symetryzatorem lub jeżeli wzmacniacz masz oddzielnie to odłącz go a kabel antenowy podłącz bezpośrednio do dekodera.
Ostatnio zmieniony 22 września 2011, o 08:53 przez Puma, łącznie zmieniany 1 raz.

loleklolek

Re: Tylko 6 kanałów!

Post autor: loleklolek »

Złapałeś MUX3 na kanale 28. Nie złapałeś MUX2 na kanale 39.

Jeśli antena wewnętrzna (pokojowa), to problemem jest jej złe ustawienie. Najlepiej, by takowa była gdzieś przy jakimś oknie wychodzącym na południe i w miarę odsłoniętym. Tak samo, jeśli mamy do czynienia z anteną zewnętrzną.

@Puma: Plewiska to praktycznie tak samo daleko od Śremu, co Poznań - 30km, antena na kierunek południowo-wschodni.

marek1989

Re: DVB-t Poznań

Post autor: marek1989 »

Witam,
mieszkam w okolicach Szamotuł, tj.około 50 km na płn-zach od Poznania, więc wg mapki zasięgu jestem praktycznie na styku. Odbieram mux2, bez problemów o ile nie podłącze w domu do rozgałęźnika z zasilaczem dwóch odbiorników - wtedy już zacina. Natomiast mux3 czasami nie mam w ogóle nawet przy bezpośrednim podłączeniu do odbiornika, często jednak zacina i rzadko jest dobry obraz jak przy mux2. Mam antenę siatkową ze wzmacniaczem lna-169. Czy sytuację poprawiłaby zmiana na antenę kierunkową atx-91 (bo mam taką możliwość) tylko nie wiem czy sygnał byłby mocniejszy. Ogólnie widzę z danych nadajnika że mux2 nadają z mocą 100kw , mux3 tylko z 20kw. Może ktoś się wypowie z mieszkających w tych okolicach mających podłączony więcej niż nawet jeden odbiornik?

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Strzelb@ »

marek1989 pisze:Witam,
mieszkam w okolicach Szamotuł, tj.około 50 km na płn-zach od Poznania, więc wg mapki zasięgu jestem praktycznie na styku. Odbieram mux2, bez problemów o ile nie podłącze w domu do rozgałęźnika z zasilaczem dwóch odbiorników - wtedy już zacina. Natomiast mux3 czasami nie mam w ogóle nawet przy bezpośrednim podłączeniu do odbiornika, często jednak zacina i rzadko jest dobry obraz jak przy mux2. Mam antenę siatkową ze wzmacniaczem lna-169. Czy sytuację poprawiłaby zmiana na antenę kierunkową atx-91 (bo mam taką możliwość) tylko nie wiem czy sygnał byłby mocniejszy. Ogólnie widzę z danych nadajnika że mux2 nadają z mocą 100kw , mux3 tylko z 20kw. Może ktoś się wypowie z mieszkających w tych okolicach mających podłączony więcej niż nawet jeden odbiornik?
Wydaje się, że jednak antena siatkowa psuje Ci odbiór. Zrób przegląd instalacji. Może masz jakieś babole. Oczywiście antena kierunkowa wysoce zalecana.

W Szamotułach odbieram oba MUXy idealnie (ze Śremu i z Rusinowa), pomimo, że mam dużo el. pasywnych i kilometry drutu. ...Na antenie kierunkowej oczywiście.

lop17

Re: DVB-t Poznań

Post autor: lop17 »

Witam jestem tu nowy i mam mały problem chodzi o zakłócenia w odbiorze tzn. że tvn,polsat,tv4,tv6,puls i polsat sport news mi szwankuje w obrazie,, telewizor samsung le40c650 mam już dwa miesiące i od zakupu obraz czasami traci odbiór,,, ciekawe tylko że TVP1,TVP2,TVP Info chodzą normalnie :( Odbieram z nadajnika Śrem

loleklolek

Re: DVB-t Poznań

Post autor: loleklolek »

W jaki sposób szwankuje i co to jest ta zwykła antena?

lop17

Re: DVB-t Poznań

Post autor: lop17 »

loleklolek pisze:W jaki sposób szwankuje i co to jest ta zwykła antena?
To znaczy obraz przerywa i zacina chce coś pokazać a nie może a antena to siatkowa typu ASS-2 symbol UM970.3 ale dziwne że pozostałe z mux-1 chodzą normalnie w diagnostyce pisze ze siłą odbioru jest 100 a na resztach jest 93 ... jak 23.11.2011 nie zrobią nadajników po żądnie to kupuje cyfrowy polsat ..

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: derwalski »

A czy antena nie jest z przedwzmacniaczem czasami? Jeśli tak to zamienić przedwzmacniacz na symetryzator a przewód antenowy bezpośrednio do TV, z pominięciem separatora przez który podawane jest zasilanie.
Edit
To pewnie ta antena. W tytule z symetryzatorem a w opisie ze wzmacniaczem 8-)

loleklolek

Re: DVB-t Poznań

Post autor: loleklolek »

@lop17

Tak, jak wspomniał Derwalski - problemem najprawdopodobniej jest instalacja antenowa. Przez weekend oglądałem MUX2 ze Śremu i wszystko chodziło dobrze, więc to raczej nie kwestia nadawania sygnału. Wskazany rodzaj usterki może sugerować, że:
- sygnał jest przesterowany (jeśli w antenie jest wzmacniacz),
- sygnał jest zakłócany (okoliczne życie, złej jakości kabel, inne elemnety instalacji, jak zwrotnice/rozdzielacze), tu też problemem może być wzmacniacz,
- antena nie ma dobrego widoku na Śrem (np. jest ustawiona w mieszkaniu, akurat w takim miejscu, że MUX3 jest, a MUX2 nie ma).

Problem z tv jest mało prawdopodobny.

lop17

Re: DVB-t Poznań

Post autor: lop17 »

loleklolek pisze:@lop17

Tak, jak wspomniał Derwalski - problemem najprawdopodobniej jest instalacja antenowa. Przez weekend oglądałem MUX2 ze Śremu i wszystko chodziło dobrze, więc to raczej nie kwestia nadawania sygnału. Wskazany rodzaj usterki może sugerować, że:
- sygnał jest przesterowany (jeśli w antenie jest wzmacniacz),
- sygnał jest zakłócany (okoliczne życie, złej jakości kabel, inne elemnety instalacji, jak zwrotnice/rozdzielacze), tu też problemem może być wzmacniacz,
- antena nie ma dobrego widoku na Śrem (np. jest ustawiona w mieszkaniu, akurat w takim miejscu, że MUX3 jest, a MUX2 nie ma).

Problem z tv jest mało prawdopodobny.
Dzięki juz rozpoznałem problem ,, własnie ten drugi opis pasuje tzn. rozdzielacz bo wzmacniacz na antenie mam ,,, oki dziękuje za odpowiedzi

jakub

Re: DVB-t Poznań

Post autor: jakub »

Witam,
mam pytanie odnoście lokalizacji i odbioru kanałów ze Śremu. Mieszkam na ul.Katowickiej okna po jednej stronie wychodzą w stronę Śremu ale okna z sypialni już nie. A właśnie o to się rozchodzi. Czy istnej jakaś antena która odbierze sygnał z tej właśnie strony. Chodzi mi o niewielką antenę zewnętrzną albo może wewnętrzną która zadział dodam mieszkam na 4 pietrze i od mojego bloku w Lini prostej do nadajniki jest wg Google map 30 km. Proszę o poradę i pomoc. Z góry dziękuję.

loleklolek

Re: DVB-t Poznań

Post autor: loleklolek »

1. Okna z sypialni, jak rozumiem patrzą w dokładnie przeciwną stronę?
2. Generalnie bez bezpośredniego widoku na nadajnik, to zawsze jest trochę ryzyko i czasem wręcz cm decydują o tym, czy odbiór jest, czy też, czy go nie ma. Generalnie testowałem na takiej http://www.antenytv.pl/dexta-silver-pokojowa.html dostępnej w większości sklepów i chodziło, nawet jak nie było bezpośrednich widoków na nadajnik. Czasem chodziło nawet, jak wystawiłem przez okno w przeciwną stronę (ale nie dowolnie, dość długo szukałem miejsca) - łapalem z odbić. Aczkolwiek, antena ta jest dość sporych rozmiarów, jak na pokój - można próbować, na innych/mniejszych - nawet takich kawałków druta, które czasem dostaje się z tunerem. Tu jednakże nie ma zasady, czy akurat w Twojej lokalizacji, przy optymalnym wzgledem reszty funkcji pokoju ustawieniu cokolwiek się odbierze.
3. Bezpieczniejszą opcją wydaje się jednak postawienie jakiejś małej antenki na parapecie, z którego widać Śrem i przeciągnięcie przez mieszkanie kabla.

looser

Re: DVB-t Poznań

Post autor: looser »

Witam.
Na codzień odbieram tylko MUX-2 z nadajnika w Żółwieńcu.
Wczoraj wyszukując programy odebrałem MUX-2 ze Śremu z jakością w granicach 50%-61%. Po jakimś czasie jakość zmniejszyła się do zera, czyli obraz zanikł. Jak to się stało, że przez chwilę miałem zasięg ze Śremu? Dodam, że mieszkam w linii prostej ze 100km od nadajnika.

loleklolek

Re: DVB-t Poznań

Post autor: loleklolek »

Korzystne warunki propagacji sygnału, tzw. tropo zapewne było. Wtedy można odbierać odległe nadajniki, zazwyczaj wieczorami i nad ranem. W Poznaniu np. MUXy czeskie czasem da się złapać.

looser

Re: DVB-t Poznań

Post autor: looser »

Ale na MUX-3 pewnie nie mam co liczyć?

loleklolek

Re: DVB-t Poznań

Post autor: loleklolek »

Odległość jest jednak spora. No ale jeżeli:
- ma się nadmiar pieniędzy na nową instalację antenową i ewentualnie STB,
- można tą instalację zamontować w odsłoniętym miejscu, możliwie wysoko, z dobrym widokiem na Śrem,
- ma się nadmiar wolnego czasu na to, żeby dokładnie tę instalację ustawić na Śrem,
- jest się gotowym na ewentualne przyjęcie gorzkiej goryczy porażki,
to można próbować :-). Na dobry początek, warto sprawdzić, czy w pobliżu nie ma innych nadajników analogowych lub cyfrowych, które mogą zakłócić odbiór MUX3 ze Śremu.

W przeciwnym razie, lepiej poczekać na start MUX1.

mateopoznan

Doświetlanie sygnału w Poznaniu

Post autor: mateopoznan »

Kiedyś poruszana była kwestia doświetlania sygnału ze Śremu za pomocą małej mocy nadajnika na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Zapowiadano że będzie to wdrażane po testach. Czy coś o tych planach jest jeszcze na rzeczy, czy zupełnie odłożono tą wizję w niebyt?

Czy gdziekolwiek poza Warszawą jest to stosowane?

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Doświetlanie sygnału w Poznaniu

Post autor: cyber »

Dobre pytania dla przedstawicieli Emitela na tym forum ...ja nic w planach takiego nie dostrzegłem lecz takie doświetlenie moim zdaniem przydałoby się i to najlepiej z wieży w Piątkowie . W końcu SLR Poznań-Piątkowo jest specjalnie stworzone pod radiodyfuzję a Emitel jest jego właścicielem. ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

Lokalizacje emisji pracujących i planowanych do uruchomienia, uzgodnionych w umowach z Operatorami multipleksów, są ujęte w harmonogramach na naszej stronie głównej w dziale poświęconym DVB-T http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t

Zablokowany