DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Eleonor

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Eleonor »

Witam

DVB-t Poznań/Srem - dokładnie nadajnik w Sremie nadaje z moca 50kW - czy i kiedy bedzie nadawał z wiekszą - słyszałem ze ma byc podobno 100kW -- prawda to ?

Ktoś wie kiedy moze to nastąpić ?

pozdrawiam

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Coś w tym temacie zaczyna się dziać. Dla pierwszego multipleksu przewidziano kanał 23, a nie 39 gdzie obecnie nadawane są testy ze Śremu, od jakiegoś czasu Czesi modernizują swój system nadawczy Trutnov Černá Hora tak, aby ograniczyć emisje na terytorium Polski i raczej nie jest to przypadek, iż robią to właśnie teraz! Zresztą kiedyś opublikowałem email od przedstawiciela UKE, w którym było zawarte zdanie, iż prowadzone są z Czechami rozmowy w sprawie wytłumienia emisji w naszą stronę. Zapewne w Śremie obecnie prowadzone są jakieś zmiany tak, aby w momencie startu emisji MPEG4 na kanale 23 moc wynosiła 100kW, co powinno ograniczyć zakłócenia, a jedynym problemem może pozostać RTCN Opole / Chrzelice, ale to już daleko poza granicami Wielkopolski.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-t Poznań

Post autor: lumca_2 »

Przemo pisze:Coś w tym temacie zaczyna się dziać. Dla pierwszego multipleksu przewidziano kanał 23, a nie 39 gdzie obecnie nadawane są testy ze Śremu, od jakiegoś czasu Czesi modernizują swój system nadawczy Trutnov Černá Hora tak, aby ograniczyć emisje na terytorium Polski i raczej nie jest to przypadek, iż robią to właśnie teraz! Zresztą kiedyś opublikowałem email od przedstawiciela UKE, w którym było zawarte zdanie, iż prowadzone są z Czechami rozmowy w sprawie wytłumienia emisji w naszą stronę. Zapewne w Śremie obecnie prowadzone są jakieś zmiany tak, aby w momencie startu emisji MPEG4 na kanale 23 moc wynosiła 100kW, co powinno ograniczyć zakłócenia, a jedynym problemem może pozostać RTCN Opole / Chrzelice, ale to już daleko poza granicami Wielkopolski.

Tutaj jest fotogaleria remontu objektu nadavczego Trutnov Černá Hora:

http://solenza.rajce.idnes.cz/Cerna_hora_40._kanal/


I tutaj diskuzija ne temat kierunku novego systemu antenovego na nadajniku:

http://www.digizone.cz/diskuse/1856/


Pozdrawiam z Czech!

black500

Re: DVB-t Poznań

Post autor: black500 »

Ja mam pytanie na kiedy jest planowane uruchomienie nadajnika na docelowym kanale 23 dla I MUX DVB-T. Kiedy mialoby to nastapic czy zgodnie z wytycznymi tj. nie pozniej niz do 30.IX.2009, tzn. "nie pozniej" oznacza date graniczna czy rozumiane jest jako przedzial czasowy?
Pytanie drugie jakie beda parametry sygnalu na kanale 23, majac na uwadze zrodla zaklocen na k.23 analogowej CT1 i TVP2; przy aktaulnym poziomie sygnalu na k39 = 50kW ERP teoretycznie w czasie testow gdzie parametry ERP dla k.23 byly rowne (teoretycznie) nie udalo mi sie poprawnie odebrac sygnalu.
Dodam ze od ponad roku poprawnie we Wroclawiu odbieram testy na k.39 z obiektu RTCN Poznań / Śrem.

Moze ktos z okolic Wroclawia poprawnie odbiera sygnal RTCN Żagań / Wichów k.45; pytam o okolice <= 20km w promieniu granic miasta(ew. inwestycja w sprzet antenowy lub odlozenie spraw i brak sygnalu DVB-T do 30.III.2010).

pozdrawiam i dzieki z gory za odpowiedz
black500

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: DVB-t Poznań

Post autor: janba »

Zaobserwowałem, przekłamania teletekstu na TVP INFO - praktycznie jest nie do odczytu. Na TVP1, TVP2 i Polsacie jest wszystko w porządku. Czy to tylko na moim Panasonicu, czy problem jest po stronie nadawczej?

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: scanya »

U mnie jest to samo, a strumień z PID 305 idzie bez błędów więc to nie będzie problem po stronie nadawczej. Myślę że to raczej są błędy przy wklejaniu TVP Info w Poznaniu.

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: nol »

Nareszcie na tvp info zobaczyć można programy lokalne z Poznania.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Z uwagi na poważne zawirowania wokół NTC sam już zgłupiałem totalnie, mam w związku z tym pytanie, czy od jutra wszystkie emisje testowe zostaną wyłączone, czy jedynie te w MPEG2? Czuje, że znów będziemy pośmiewiskiem w Europie :oops: .

varicap

Re: DVB-t Poznań

Post autor: varicap »

Przemo pisze:Z uwagi na poważne zawirowania wokół NTC sam już zgłupiałem totalnie, mam w związku z tym pytanie, czy od jutra wszystkie emisje testowe zostaną wyłączone, czy jedynie te w MPEG2? Czuje, że znów będziemy pośmiewiskiem w Europie :oops: .
Do tej pory chyba nie byliśmy (to nam tylko wmawiali rodzimi manipulatorzy).
Dopiero właśnie wyłączenie sieci (raczkujacej) DVB-T może być tym pierwszym zauważonym w cywilizowanym świecie blamażem i powodem do żartów.
I tak z pewnością będzie gdy te nadajniki zamilkną.
vari

Bahama

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Bahama »

Śrem nadaje multiplex nadal, wyłączyli radio...
EPG na Sharpie przynajmniej brak.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

RTCN Poznań Śrem ---DVB-T narazie dmucha na kanale 39. Pono wdrożenie komercyjne miało się dokonać na k23 i 100kW?. Nieważne w sumie kanał 39 jest lepszy dla użytkowników w południowej części województwa i Wrocławiu :D
Pytanie kiedy będzie 100 kW i kiedy wróci EPG??.

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: scanya »

Potwierdzam, na razie nadają. Zniknęły kanały radiowe, no i mamy małe zmiany w kanałach TV:
- bitrate video na wszystkich kanałach jest obecnie 2,49Mb/s, poprzednio był 2,80Mb/s na TVP Info i 2,90Mb/s na pozostałych
- rozdzielczość video jest obecnie 704x576, poprzednio tak było tylko na TVP Info, pozostałe kanały miały 720x576
- bitrate audio MPEG jest obecnie 192kb/s, poprzednio tak było na TVP Info, pozostałe kanały miały różne wartości

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: scanya »

W Śremie cały czas coś się zmienia. Pojawiły się ścieżki dźwiękowe AC3 na TVP2 i TVN oraz telegazeta na TVN.
W dodatku na TVP1 leci serial "Londyńczycy" i dźwięk jest w 5.1. EPG na razie nie ma...

Bartosz Czach

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Bartosz Czach »

Mam pytanie z innej beczki. Jak daleko może dolecieć Śrem przy pełnej, ostatecznej mocy? Czy jest szansa na odbiór w Gdańsku przy najlepszej na rynku i drogiej antenie?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Beria nie ma najmniejszych szans aby w Gdańsku odbierać jakikolwiek sygnał ze Śremu. Fizyka ;)
Na twoim miejscu zainwestowałbym w satelitarny tuner DVB-S2 i odbierał sygnał z transpondera Astry. masz tam przynajmniej TVP HD i TVP Sport.

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: DVB-t Poznań

Post autor: luckd »

Kiedy będzie 100kw i czy przy takiej mocy możliwy będzie odbiór z południowej wielkopolski (odległość ok. 100 km) na niedrogiej antenie?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Na kierunkowej antenie typie Yagi-uda już w tej chwili(50 KW ERP) można odbierać w promieniu 90-100 km i to bez wzmacniacza. Kilku ludzi odbiera we Wrocławiu oczywiście antena wysoko.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Ciekawe, czy to są już ostateczne parametry multipleksu, czy może jednak zostanie wykorzystane wolne miejsce na poprawę obrazu? Aż prosi się o zmienną przepływowość wideo, zwłaszcza teraz, gdy na Polsacie jest siatkówka widać te 2,5 Mbit. Zauważyłem też, ze dalej są problemy z poprawnym wyświetlaniem teletekstu TVP Info Poznań. Specjalnie oglądałem dziś Fakty, Wydarzenia i Wiadomości i nigdzie nie było nawet wzmianki o oficjalnym starcie NTC, więc obawiam się jednak, że taki stan, jaki jest obecnie pozostanie i będzie wybór prosta instalacja, ale kiepski obraz, lub platforma TVP i dobry obraz, oczywiście jak na format SD.

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Strzelb@ »

Ze Śremu też dziś (1.10.2009) się pozmieniało. Na TVP1, TVP2 i TVN nadają wielokanałowe Dolby Digital (+ standardowa ścieżka w stereo). Za to wyłączyli radio (PR3 i Merkury). Pojawiła się telegazeta na TVN. EPG dalej brak.

Bartosz Czach

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Bartosz Czach »

RAPIOTR pisze:Beria nie ma najmniejszych szans aby w Gdańsku odbierać jakikolwiek sygnał ze Śremu. Fizyka ;)
Jeśli pojedzie planowe 100kW, mam nadzieję, że jednak odbiorę na układzie http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=102&id=824 plus wzmacniacz.

Zablokowany