DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: DVB-t Poznań

Post autor: janba »

U mnie też TXT na TVP INFO same krzaczki. Na TV4 txt też przekłamuje, ale czytać się da. Na TVP1, TVP2, POLSAT i TVN bez przekłamań.
Na TVP1 i TVP2 txt otwiera się na stronie 100, natomiast na Polsacie, TVN i TV4 otwiera się na stronie 800 (Polsat w analogu otwiera się normalnie - od 100).

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: DVB-t Poznań

Post autor: markus 69 »

janba pisze:U mnie też TXT na TVP INFO same krzaczki. Na TV4 txt też przekłamuje, ale czytać się da. Na TVP1, TVP2, POLSAT i TVN bez przekłamań.
Na TVP1 i TVP2 txt otwiera się na stronie 100, natomiast na Polsacie, TVN i TV4 otwiera się na stronie 800 (Polsat w analogu otwiera się normalnie - od 100).
Do nie dawna u mnie to znaczy RTCN Jemiołów też występowały problemy ze startem strony od 100 na niektórych kanałach. Jednak po zgłoszeniu problemu Emitelowi @Jarosław Bałuka sprawa została skorygowana niemal że natychmiast.
Jeszcze występują tylko zakłócenia na TV4 ale tak owa usługa dopiero pojawiła się u mnie od niedawna dosłownie dwa trzy dni temu, pisałem już o tym na wątku lubuskim i mam nadzieje że tuż po weekendzie sprawa zostanie również skorygowana.
Pozdrawiam

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mm4738 »

Właśnie kilka minut temu - ok.21.40 "padły" wszystkie kanały ze Śremu.
Jest tylko nośna - natomiast na wszystkich kanałach ciemność.
Żagań idzie bez problemu.

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: DVB-t Poznań

Post autor: janba »

Aktualnie jest tylko TVP INFO Poznań, reszta ciemność.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Czyli dosył z Poznania do Śremu działa dobrze :D hehe...
pewnie znów w warszawce nie tak.

Demon

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Demon »

markus 69 pisze:@Demon
Mam do ciebie pytanie:
Piszesz że u ciebie na TV4 jeżeli chodzi o TTX nadawany jest z błędami
"TTX na TVP1, TVP2, Polsat i TVN poprawnie, na TV4 z błędami (???)"
Czy mógłbyś opisać rodzaj tych błędów, u mnie też one występują i chciałbym mieć pewność co do takiego stanu rzeczy.
Pozdrawiam
Wygląda troszkę tak, jak w szumiącym analogu. Niektóre znaki są fałszywe, czasami jest ich więcej i raczej skupiają się w wiersze lub wyższe bloki. W tym momencie udało mi się przeczytać program TV - wydaje się, że bez błędów. Ale to z pewnością jest przypadek. Oczywiście TTX startuje od strony 800 i nie jestem pewien co do przyczyny. Podejrzewam, że może to być wina telewizora (Samsung LE37B650 z aktualnym oprogramowaniem)

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: DVB-t Poznań

Post autor: markus 69 »

Demon pisze:
markus 69 pisze:@Demon
Mam do ciebie pytanie:
Piszesz że u ciebie na TV4 jeżeli chodzi o TTX nadawany jest z błędami
"TTX na TVP1, TVP2, Polsat i TVN poprawnie, na TV4 z błędami (???)"
Czy mógłbyś opisać rodzaj tych błędów, u mnie też one występują i chciałbym mieć pewność co do takiego stanu rzeczy.
Pozdrawiam
Wygląda troszkę tak, jak w szumiącym analogu. Niektóre znaki są fałszywe, czasami jest ich więcej i raczej skupiają się w wiersze lub wyższe bloki. W tym momencie udało mi się przeczytać program TV - wydaje się, że bez błędów. Ale to z pewnością jest przypadek. Oczywiście TTX startuje od strony 800 i nie jestem pewien co do przyczyny. Podejrzewam, że może to być wina telewizora (Samsung LE37B650 z aktualnym oprogramowaniem)
Raczej to nie jest przyczyną bo kiedy u mnie startowały od 800 to zgłosiłem ten problem i skorygowano to i działa jak do tej pory normalnie to znaczy wszystkie TTX startują od 100 a mam podobny model tv i też z najnowszym softem (LE 37 B651 - A jak wiadomo soft w nich jest taki sam jedynie różnica po między nimi to kolor obudowy ) natomiast miałem też okazje sprawdzić wszelkie zakłócenia występujące u mnie na innym tv co prawda to też był samsung ale inny model i wszystko było analogicznie podobnie natomiast po usunięciu tzw usterek poprawa nastąpiła na tych dwóch tv i pragnę nadmienić iż ten drugi samsung ma soft stary nie aktualizowany. Dziękuję za opis usterek na TTX TV4 - być może i to będzie można skorygować no ale to zadanie na przyszły tydzień, dajmy spokój w niedzielę panom technikom.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: nol »

Znowu sygnał wariuje między 60-100% , i nie idzie oglądać.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

nol pisze:Znowu sygnał wariuje między 60-100% , i nie idzie oglądać.
Nie potwierdzam tych informacji sygnał jest cały czas stabilny pod względem mocy. Jeśli już masz poprawną instalację opartą o antenę Yagi-Uda to znaczy że szwankuje urządzenie odbiorcze .Wyłącz z prądu i włącz ponownie ;) :idea:

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mm4738 »

W Rawiczu - również sygnał stabilny, taka jak kolega powyżej napisał - albo odbiornik, albo jednak antena. Może zbyt duże wzmocnienie?

pakaj2d2

Re: DVB-t Poznań

Post autor: pakaj2d2 »

Witam wszystkich mam pytanie. Ponieważ zakupiłem dziś nowy TV który ma wbudowany mpeg 4 i przestawiłem antenę na śrem (mieszkam w lesznie). I wszystko ładnie tyle ze mam bardzo mało kanału 39. Wyskakuje mi tylko TVP 1,2, TVP Poznań i Polsat. Czy może że coś robię czy może ma znaczenie że niedokładnie ustawiłem antenę na ten śrem. I czy możecie zapodać aktualną listę kanałów jakie sa nadawane ze Śremu. W szczególności interesuje mnie TVP Sport - czy on jest nadawany z nadajnika Śrem bo kiedys był nadawany oraz jezeli nie ma go to w jakis sposób za free mozna go odbierać

Demon

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Demon »

pakaj2d2 pisze:Witam wszystkich mam pytanie. Ponieważ zakupiłem dziś nowy TV który ma wbudowany mpeg 4 i przestawiłem antenę na śrem (mieszkam w lesznie). I wszystko ładnie tyle ze mam bardzo mało kanału 39. Wyskakuje mi tylko TVP 1,2, TVP Poznań i Polsat. Czy może że coś robię czy może ma znaczenie że niedokładnie ustawiłem antenę na ten śrem. I czy możecie zapodać aktualną listę kanałów jakie sa nadawane ze Śremu. W szczególności interesuje mnie TVP Sport - czy on jest nadawany z nadajnika Śrem bo kiedys był nadawany oraz jezeli nie ma go to w jakis sposób za free mozna go odbierać
Jak dla mnie opowiadasz jakieś czary. Jak może twój odbiornik odbierać tylko połowę strumienia danych? Z pewnością nie jest to kwestia złego ustawienia anteny - w cyfrowej emisji jest cały multipleks albo nie ma go. TVP Sport obecnie nigdzie nie jest nadawany naziemnie - tylko z satelity i w kablówkach. MUX1 zawiera: TVP1, TVP2, TVP INFO/Regionalny, TV4, Polsat, TVN, TV Puls.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Pewnie kolega pakaj2d2 nie precyzyjnie się wypowiedział i miał po prostu na myśli kanały w analogu. Jeśli tak jest i odbiera kanały z analogu (w tym k27 k50 i k52) to jedynym wytłumaczeniem braku odbioru DVB-T na kanale 39 jest to ,że być może jego zwrotnica nie przepuszcza kanału 39. Choć w Lesznie jest tak mocny sygnał ,że właściwie nie powinno być problemu nawet na przysłowiowym pręciku .

Kolego pakaj2d2 mam nadzieję ,że stroiłeś DVB-T po przełączeniu tuner telewizora w tryb DIGITAL??? ;).Kanały dvb-t nie wskoczą ci przy strojeniu tunera analogowego.

Awatar użytkownika
Mario123
Posty: 12
Rejestracja: 1 października 2009, o 23:57
Odbiornik: Not Only TV LV5TQUBE
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit - Trzeciewiec(42 km)
Siatka - Piła/Rusinowo(88 km)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Piła / Rusinowo

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Mario123 »

Witam
Czy orientuje się ktoś czy po zwiększeniu mocy nadajnika do 100kW, da rade odbierać sygnał
121 km(w linii prostej) od nadajnika? Oczywiście na akceptowalnym poziomie, aby można było spokojnie oglądać. Zastanawiam się czy się opłaca antenę przekręcać na Śrem. :)
Wg mapy obecnego zasięgu w promieniu ok 60(+-10) km sygnał jest dostępny. Pytanie czy podwojenie mocy nadajnika, daje podwojenie zasięgu?

Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-t Poznań

Post autor: qwerty »

Jak dobrze pamiętam z fizyki to podwojenie odległości daje 4 krotne zmniejszenie mocy.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Spróbować nie zaszkodzi. Ale moim zdaniem marne szanse. Z tego co pamiętam Wągrowiec zawsze miał problem z odbiorem Śremu, a Ty mieszkasz jeszcze dalej. A Nakło też przecież w dołku jest. Może z zestawem dwóch anten Yagi (+3dB) jedna nad drugą i dobrym przedwzmacniaczem może by się udało. Odbierasz TVP2 na kanale 27 ze Śremu ? Jeżeli tak to możesz próbować łapać dvb-t, po zmianie nadajnika będzie na kanale 23 z mocą 100kW.

Awatar użytkownika
Mario123
Posty: 12
Rejestracja: 1 października 2009, o 23:57
Odbiornik: Not Only TV LV5TQUBE
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit - Trzeciewiec(42 km)
Siatka - Piła/Rusinowo(88 km)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Piła / Rusinowo

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Mario123 »

handrzej pisze:Spróbować nie zaszkodzi. Ale moim zdaniem marne szanse. Z tego co pamiętam Wągrowiec zawsze miał problem z odbiorem Śremu, a Ty mieszkasz jeszcze dalej. A Nakło też przecież w dołku jest. Może z zestawem dwóch anten Yagi (+3dB) jedna nad drugą i dobrym przedwzmacniaczem może by się udało. Odbierasz TVP2 na kanale 27 ze Śremu ? Jeżeli tak to możesz próbować łapać dvb-t, po zmianie nadajnika będzie na kanale 23 z mocą 100kW.
Antenę mam ustawioną na Trzeciewiec i wszystkie kanały(TVP1, TVP3, TVP INFO, Polsat, TVN) łapie z tego kierunku. Mam antenę Dipol 44/21-69 (A2670) obecnie uzbrojoną w wzmacniacz LNA-101(17 dB). Mieszkam na wylocie z Nakła, raczej jest to jeden z wyższych punktów Nakła(co nie znaczy że nie mieszkam w dołku, bo nie przeglądałem map :)).

Pozdrawiam
Mariusz
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2009, o 15:01 przez Mario123, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Myślę że nie masz szans w Nakle odebrać ,no chyba że antena na wysokim bloku ,lub kościele.
Jeśli jednak masz dobre miejsce i jest wysoko to co szkodzi sprawdzić? Pamiętaj tylko aby stosować antenę typu Yagi-Uda o dużym zysku,albo synfazowy układ czterech anten.
Antena droga nie jest i żryć nie woła ,jeśli się nie uda to przekręcisz na Trzeciewiec i poczekasz na sygnał.

Lubię takie powiedzenie: Kto nie ryzykuje ten we Wronkach nie siedzi ,więc 8-) jesli możesz to sprawdź i daj znać.

Demon

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Demon »

Ja we Wrocławiu odbieram, więc może nie jest tak źle. Co prawda z 10-piętrowca (dach) ale przez wyższe Wzgórza Trzebnickie. Po prostu spróbuj przełamać lenia i do roboty.

Demon

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Demon »

Pytanie do EmiTel-a: dlaczego nie umieszczacie informacji o serwisowych wyłączeniach nadajników na swojej stronie? Jest takie piękne miejsce. Sprawdziłem, że ani Warszawa, ani Poznań nie widnieją w bazie na ten miesiąc.

Zablokowany