DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Demon

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Demon »

RAPIOTR pisze:Może trzeba wdrożyć jakieś stoczniowe pomysły typu osłona z blachy aluminiowej za anteną?? :?: :idea:

A odbiornik nie pokazuje żadnego sygnału i jakości ?
Odbiornik nawet nie zastanawia się. Próba wychwycenia multipleksu wygląda identycznie, jak na każdym innym kanale (oprócz 40, gdzie nadaje telewizja czeska).

Obawiam się, że nie jest taki problem z sygnałem wstecznym, jak odbitym od innych budynków. Mieszkam na południu Wrocławia i od strony miasta mogą iść spore odbicia.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Niezła fabuła sie zapowiada.
Zaraz się okaże,że po przeniesieniu na 23k i zwiekszeniu mocy promieniowanej z 50 do 100 KW trzeba bedzie uruchomić doświetlenie Poznania hehe :P :D 8-) . Ale kasa poleci... .
Wybaczie za trochę humoru ,to tak dla rozluźnienia mięśni ,Nie wiadomo przecież czy jest już 100 KW ERP przyłożone.... hehe.

Mam również zastrzeżenia co do jakości obrazu jednak to do końca ocenię wieczorem.
Wydaje się (na szybko z rana stwierdziłem ),że Warszawski MuX był o wiele ładniejszy :|
Do tego jakieś oszukane 16/9 z zajebistymi poszarpanymi logami stacji.. :lol: Czy w TVP myślą ,że odbiorcy muszą widzieć logo zamiast programu??

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

No na 490MHz +- 4MHz na pewno są większe zakłócenia niż na 618MHz jeżeli chodzi o Poznań. W terenach zabudowanych gorsza jakość wg. mnie będzie. Nie wyobrażam sobie zapewnienia pokrycia wewnątrz budynków bez SFN w Poznaniu. Z wiarygodnego źródła wiem, że póki co Emitel niestety nie przewiduje takiego rozwiązania. A co do mocy ERP, moje amatorskie symulacje w radiomobilu pokazały, że po zwiększeniu mocy o 50kW lekka poprawa tylko na granicy zasięgu będzie. I to bez rewelacji :)
Wrócę do domu to sprawdzę co u mnie na północy z sygnałem się dzieje.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

handrzej pisze:No na 490MHz +- 4MHz na pewno są większe zakłócenia niż na 618MHz jeżeli chodzi o Poznań. Nie wyobrażam sobie zapewnienia pokrycia wewnątrz budynków bez SFN w Poznaniu. Z wiarygodnego źródła wiem, że póki co Emitel niestety nie przewiduje takiego rozwiązania.
Wrócę do domu to sprawdzę co u mnie na północy z sygnałem się dzieje.

HE he z tym doświetleniem to był żart Handrzej Nawet gdyby szło 20 KW ERP to Poznań byłby pokryty(antena na dachu).Ale widać po sytuacji np kolegi z Gniezna ,że quality spadło.
.Niech ich ręka Boska broni przed uruchomieniem SFN w Poznaniu. Dosyć się naczytałem o problemach kolegów w Warszawie.Jeśli jest fanaberia to niech nadają sobie pierdziawką z AE ale na innym kanale :evil: .Jednak nie sądzę ,że w obliczu takich inwestycji Emitel wariował w Poznaniu. Zbyt poważni ludzie tutaj pracują.

Jednak co do jakośći wizji w tym multiplexie to mam spore zastrzeżenia .I nie chodzi tu już o kanał nadawczy bo na 39 również było słabo (kanal nie ma tu znaczenia). Przez jakiś czas podczas prac na łączach emitowany był multiplex Warszawski.Jakość obrazu była mega lepsza od tego co można oglądać tu teraz.Żywsze kolory ,nie poszarpane loga itd..
Co prawda nie mam karty DVB do komputera aby śledzić wszelkie parametry przepływności itd,ale jak się wk....ę to zakupię i zacznę to badać bo zaczyna mnie to irytować.
W czym jest problem do cholery aby jakość była taka jak w Warszawie?? Ponoć cyfrowe łącza więc o co tu chodzi ?
Panie Jarosławie może napisze Pan kilka złożonych zdań w tym temacie?? :idea:

black500

Re: DVB-t Poznań

Post autor: black500 »

Demon pisze:Wrocław leży. :(
Tak jak sie spodziewalem ale wieczorem sprawdze organoleptycznie.
Poczekajmy na oficjalny komunikat o zakonczeniu prac ze strony TP-Emitel.
Nie zapominaj ze TVP2 z Opola tez jest na kanale 23 i tez "robi" swoje
pozdrawiam.

m44

Re: DVB-t Poznań

Post autor: m44 »

Skanuję sobie teraz na tunerze USB (antena na Śrem) i co mi znajduje? :shock:

Obrazek

Obrazek

Z tego te SVT2, Barn/Kunskapsk i reszta o podobnych nazwach działają. Co to za kanały?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

W jakiej lokalizacji masz to tropo ?. Okolice wybrzeża? ;)
------------------------------------------------------------
ps: w tej chwili na k23 sprawdzałem i sygnał spadł do 88% a quality wzrosło do 95% :?: .Nawet wyłączyłem i właczyłem ponownie tuner myśląc ,że robi sobie jaja.
Po włączeniu znów level 88%. Sygnał w dół czy zakłucenia kanału dają taki efekt?

m44

Re: DVB-t Poznań

Post autor: m44 »

Gdzie wybrzeże. Mieszkam na pograniczu dolnośląskiego i wielkopolskiego. Przeskanowałem drugi raz i już tych Szwedzkich kanałów nie ma.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

co na pograniczu wojew ? I tam ci wskoczyło tropo zakrywając Śrem ? Ale jaja .
Allah akbar wróć nam Kanał 39 .....
Ok jeszcze przyjdzie czas na wyciąganie opini...

m44

Re: DVB-t Poznań

Post autor: m44 »

Sam wytrzeszczyłem oczy ze zdziwienia. Działało to może z 5 minut.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Tak więc w Suchy Lesie. 12dBi LPDA, 15m kabla, 10m nad ziemią.
na kanale 39 miałem sygnał na poziomie 65-60%
na kanale 23 sygnał 88%-80%
RTCN Śrem zasłonięty idealnie jednym domem 60m odemnie.

Widać, że dziś tropo bo mam bokiem anteny (prawie 90st.) Jemiołów około 30% sygnału
oprócz tego ch53 18% sygnału nie wiem co to i ch 44 15%.
Ostatnio zmieniony 20 listopada 2009, o 14:17 przez handrzej, łącznie zmieniany 4 razy.

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: DVB-t Poznań

Post autor: luckd »

Mieszkam na południowym krańcu wielkopolski (od Śremu ok 100km), jaką antene polecacie na k23 ATX-91 czy może lepiej dołożyć do Dipol 44/21-69 Tri Digit?

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

RAPIOTR pisze: HE he z tym doświetleniem to był żart Handrzej Nawet gdyby szło 20 KW ERP to Poznań byłby pokryty(antena na dachu).Ale widać po sytuacji np kolegi z Gniezna ,że quality spadło.
.Niech ich ręka Boska broni przed uruchomieniem SFN w Poznaniu. Dosyć się naczytałem o problemach kolegów w Warszawie.Jeśli jest fanaberia to niech nadają sobie pierdziawką z AE ale na innym kanale :evil: .Jednak nie sądzę ,że w obliczu takich inwestycji Emitel wariował w Poznaniu. Zbyt poważni ludzie tutaj pracują.
no niby tak, ALE... czytałeś na pewno wymagania na MUX3.
Śrem nie zapewni takiego pokrycia by odbierać w całym mieście Mux na antenach wewnętrznych nawet przy 100kW. Tak więc prędzej czy później SFN się gdzieś będzie musiał pojawić ;)

A co do jakości obrazu, rzeczywiście strumień warszawski był znacznie lepszej jakości. Przypuszczam, że teraz po drodze jest gdzieś mocniejsza kompresja, teraz nawet TVN, który najczęściej był w najlepszej jakości wygląda bardzo przeciętnie.
Ostatnio zmieniony 20 listopada 2009, o 14:36 przez handrzej, łącznie zmieniany 1 raz.

black500

Re: DVB-t Poznań

Post autor: black500 »

luckd pisze:Mieszkam na południowym krańcu wielkopolski (od Śremu ok 100km), jaką antene polecacie na k23 ATX-91 czy może lepiej dołożyć do Dipol 44/21-69 Tri Digit?
ATX-87, ATX-91 jak najbardziej
w Twoim przypadku tylko symetryzator bez przedwzmaczniaczy
ja mam ATX-87 we Wroclawiu odbior mialem przez 2 lata :-) wlasnie na takim sprzecie

pozdrawiam.

adgjm
Posty: 19
Rejestracja: 9 listopada 2009, o 15:42
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem / RTCN Jemiołów

Re: DVB-t Poznań

Post autor: adgjm »

U mnie w okolicach Wolsztyna ok.63 km w lini prostej od nadajnika tnie się niemiłośiernie.Pewnie to wina anteny siatkowej.Może kupie jakąś antene kierunkową,ale czy zakładać symetryzator czy wzmaczniacz?

cyfrojtek

Re: DVB-t Poznań

Post autor: cyfrojtek »

Obecnie na kanale 23 na sony bravia odbieram ze starej siatkowej anteny ze wzmacniaczem przy antenie i zasilaczem przy telewizorze poziom sygnału wysoki mieszkam na granicy wielkopolski i kujawsko-pomorskiego pow. Gniezno gm. Mieleszyn od Śremu to jest przeszło 100 km czasami obraz tnie i wszystko znika ale to pewnie jeszcze testy.
TVP2 widzę jest w 16:9 obraz wspaniały brawo.
Oby taki odbiór był przy mniej sprzyjającej aurze.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Nic nie zanika... u mnie od kilkudziesięciu minut ciągła emisja.
Problemem jest twoja antena siatkowa.

Awatar użytkownika
Mario123
Posty: 12
Rejestracja: 1 października 2009, o 23:57
Odbiornik: Not Only TV LV5TQUBE
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit - Trzeciewiec(42 km)
Siatka - Piła/Rusinowo(88 km)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Piła / Rusinowo

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Mario123 »

Przed godz. 15 złapałem sygnał (45%), wyszukało mi programy, potem kilka razy spadał sygnał do zera, następnie po kilku minutach znowu 45%. Obecnie mam siłę sygnału 40% i nie wyszukuje kanałów. Obrazu jeszcze nie zobaczyłem ani razu, prawdopodobnie coś nie tak mam z kodekami.

Pozdrawiam
Mariusz

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mm4738 »

W Rawiczu też odbiór bezproblemowy, poziom sygnału 97% ale Quality jakby gorsze - 85-91% - niestabilne.
Odbiór tyłem anteny absolutnie niemożliwy. Ciekawe jak kolega Przemo to zrobił?
Poza tym dzisiaj mamy tropo i troszkę oszukane mogą być dzisiejsze wyniki.
Ostatnio zmieniony 20 listopada 2009, o 18:43 przez mm4738, łącznie zmieniany 1 raz.

mirula

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mirula »

a w Poznańiu zapadła właśnie ciemność
:|

Zablokowany