DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

Według mnie mogą być następujące przyczyny.
Poziomy sygnałów poszczególnych MUX-ów na pewno nie były identyczne.
Jeżeli posiadasz wzmacniacz,to np o większym wzmocnieniu posiada dwa stopnie wzmocnienia - dwa tranzystory.Jeżeli coś ulegnie uszkodzeniu wtedy sygnał ulega pogorszeniu.
Podobnie jest z kablem i połączeniach.
Inna sprawa to pojawianie się zakłóceń na danej częstotliwości-kanału.
Może to być np.LTE od stacji bazowej lub od sąsiada.

Propagacja fal jest uzależniona od pory dnia,pogody i poziomy sygnałów są różne,nigdy stałe.
Zawsze powinno się zapewnić odpowiedni parametr MER ,czyli odpowiedni margines dobrego poziomu sygnału.

Michal2301
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwietnia 2017, o 06:31

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Michal2301 »

Dziękuję za odpowiedź, zakłócenia bardzo możliwe, aczkolwiek zaczęło się to od jakiś trzech dni. Nic nowego na balkonie się sie pojawiło. Rozmawiałem z sąsiadami i też mają ten problem. Co ciekawe sąsiad który ma antenę od strony CH M1 nie ma żadnych problemów, moja wisi od strony CH Posnania. Może w tym jest problem. Ale wyszło by to dopiero teraz?

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Sprawdź instalację antenową, przewody, połączenia, rozgałęźniki, wtyczki. Jak nie to, to zostaje jeszcze przedwzmacniacz lub symetryzator w antenie który mógł na przykład dostać wilgoci i ulec uszkodzeniu.

Michal2301
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwietnia 2017, o 06:31

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Michal2301 »

Marek 3 pisze:Sprawdź instalację antenową, przewody, połączenia, rozgałęźniki, wtyczki.
Wszystko sprawdziłem, kilka razy i jest dobrze.
Marek 3 pisze:Jak nie to, to zostaje jeszcze przedwzmacniacz lub symetryzator w antenie który mógł na przykład dostać wilgoci i ulec uszkodzeniu.
No i tu pojawia się ciekawostka ponieważ jeżeli użyje symetryzatora zamiast przedwzmacniacza obiad jest ten sam, a nawet troszeczkę gorzej. Brak mi już pomysłów :(

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

Aby co nieco wyjaśnić powinieneś podać trochę więcej szczegółów,a mianowicie.
Jakie były wskazania przedtem poszczególnych MUX-ów.,a obecnie.
Wtedy można np.wyeliminować kabel połączeniowy.
Jaka antena-wszystkie są kierunkowe.Ważna jest tu charakterystyka promieniowania anteny.Boczno kierunkowa siatka ma spory zysk energetyczny ale duży kąt promieniowania.
Jeżeli wyjdziemy z założenia że wszystko jest sprawne to pojawiły się zakłócenia na 23 kanale.
Jest to dolne pasmo UHF.Biorąc pod uwagę anteny szerokopasmowe UHF kanał 23 ma nico gorsze parametry niż wyższe kanały tego pasmo.
Poniżej K 21 mamy pasmo częstotliwości dla służb tech.np w lotnictwie itp.
Jeżeli się nie wykona konkretnych pomiarów trudno jest określić co tu bruździ.
Mamy przeróżne filtry przeciwzakłóceniowe,te konkretne to już koszt ok.300zł i ciężko jest kogoś narażać na duże wydatki jeżeli nie zda to egzaminu.

W pierwszej kolejności powinno się pokręcić anteną,zmiana jej miejsca montażu,wymiana anteny o lepszych parametrach dyskryminacyjnych.

Awatar użytkownika
jacek303
Posty: 31
Rejestracja: 8 czerwca 2015, o 21:22
Odbiornik: Ferguson Ariva 650i + TV "Diora" (OTVC 200)
Instalacja antenowa: Polkat ATZ-16/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań (Śrem)

Re: Brak sygnału z MUX8

Post autor: jacek303 »

Podłączyłem podobną antenę bezpośrednio do telewizora Samsung UE40ES5500 przez wzmacniacz 15 dB i uzyskałem nieruchome zamazane obrazy. Jest to dowód, że Śrem nadaje MUX-8 ale ze zbyt małą mocą. Przed laty odbiór analogowego sygnału TVP1 na kanale 9 był możliwy bez wzmacniacza z dobrą jakością. Czekam na załączenie nadawania MUX-8 z centrum Poznania na kanale 9. Ma to być zrealizowane do końca czerwca. na razie odbieram kanały WP i Nowa TV przez satelitę Hot Bird.

piotr_poznan1
Posty: 1
Rejestracja: 11 czerwca 2017, o 10:45
Nadajnik - obiekt nadawczy: Srem

spadek sygnału mux2 ze Śremu podczas transmisji meczu

Post autor: piotr_poznan1 »

Dzień dobry
odbiór ul. Chartowo/Baraniaka 52,398439 16,982739
mux-2 czyli polsat
sygnał czysty o mocy 77, CCQ 84 ale tylko do końca bloku reklamowego pomiędzy pierwszą a drugą częścią meczu.
początek drugiej połowy, czyli około 21.30 całkowity zanik sygnału na mux-2
inne mux-y dostepne bez zakłoceń

Czy ktoś też zauważył znaczne pogorszenie wręcz zanik polsatu naziemnego w czasie drugiej częsci meczu Polska-Rumunia z nadajnika Śrem ?

Czy mikrofony bezprzewodowe w pasmie 600 MHz mogą zakłocić kanał 8MHZ na 618 MHz ?

Michal2301
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwietnia 2017, o 06:31

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Michal2301 »

Witam zauważył ktoś z was pogorszenie odbioru MUX 1? zakłócenia mam od 15 a na pozostałych jest oki

ktotam
Posty: 26
Rejestracja: 30 października 2016, o 13:43
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Philips 55PUS9206/12
Instalacja antenowa: UHF Tri Digit
VHF DIPOL-4
FM SV Total
HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin/Żółwieniec Gniezno/Dębówiec

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: ktotam »

Michal2301 pisze:Witam zauważył ktoś z was pogorszenie odbioru MUX 1? zakłócenia mam od 15 a na pozostałych jest oki
Ja zauważyłem i to od paru dni. Dzisiaj mam problem z mux1 i mux2. Z mux2 były problemy w też środę - brak sygnału.

Damlit
Posty: 2
Rejestracja: 2 stycznia 2018, o 20:34
Miejscowość: Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Damlit »

Witam,
mam problem z odbiorem cyfrowej telewizji naziemnej. Niestety użyć mogę tylko anteny pokojowej, ponieważ wynajmuję mieszkanie i nie do końca mogę cokolwiek zrobić bez dyskusji z właścicielem, który zawsze ma problemy.
Moja lokalizacja:
Os. Orła Białego 46
https://goo.gl/maps/fENnfbL7oax

Używałem dwóch anten:
1.Obrazek
Nic nie mogłem złapać, telewizor ma wbudowany dekoder (i oczywiście gniazdo antenowe 75 Ohm). Różne ustawienia anteny nie pozwalały złapać nawet jednego kanału (wzmacniacz także próbowałem z różną mocą).


2.Więc następnie spróbowałem z tą anteną:
Obrazek
https://www.euro.com.pl/anteny/telmor-ap-136.bhtml#opis
Początkowo również nic, potem znalazłem słaby sygnał z anteną na parapecie, a przesunięcie jej o 20cm w którąś stronę całkowicie gubiło sygnał. Jednak w tym działającym ustawieniu złapałem 12 kanałów: Metro, Zoom TV, WP oraz dziewięć programów pt. "Test 1","Test 2" itd.

Czy ktoś może cokolwiek doradzić tak abym złapał całą cyfrową telewizję naziemną? konkretną antenę, jakieś inne rozwiązania problemu?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: K63 »

Damlit pisze:Moja lokalizacja:
Os. Orła Białego 46
Masz balkon? Jeżeli nie, to którym kierunku wychodzą okna mieszkania? Które piętro?
Damlit pisze:Używałem dwóch anten
Przykro mi , ale to nie są anteny, tylko drogie gadżety. Stąd też problemy z odbiorem.
Damlit pisze:złapałem 12 kanałów: Metro, Zoom TV, WP oraz dziewięć programów pt. "Test 1","Test 2" itd.
Zapewne odebrałeś sygnał z pobliskiego nadajnika mux-8 na Akademii Ekonomicznej.

Damlit
Posty: 2
Rejestracja: 2 stycznia 2018, o 20:34
Miejscowość: Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Damlit »

K63 pisze:Masz balkon? Jeżeli nie, to którym kierunku wychodzą okna mieszkania? Które piętro?
Okna z mieszkania wychodzą w stronę stacji BP, oraz McDonalda, prosto na zachód, próbowałem też z okien które wychodzą na wschód, ale nic nie pomogło.
6. piętro w 16. piętrowym wieżowcu.

Dzięki za odpowiedź

EDIT. Mając te dane jest ktoś w stanie zaproponować model anteny która jego zdaniem miałaby szansę powodzenia?

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Anteny wewnętrzne to loteria ze względu na ich wykonanie i co ważne na różne warunki propagacji fal wewnątrz budynków...jeśli już takową posiadasz i mieszkasz dośc wysoko (6ptr.) to staraj się ją skierowac mniej- więcej w kierunku pobliskiego przedszkola nr.20 (kierunek na Piatkowo Mux3 ,10km,kanały TVP oraz budynek AE Mux8 5km) reguluj wzmocnienie jesli jest taka opcja oraz może się także okazac wewnątrz budynku ,że całkiem inne położenie anteny względem nadajnika jest bardziej korzystne (odbicia)....jesli to niewiele pomoże to kup prostą małą antenę kilkuelementową VHF/UHF zewnetrzną lub nawet tzw teleskopową na magnez (do parapaetu zewnątrznego) ważne żeby to były anteny pasywne (bez wzmacniacza i zasilacza)...masz duże szanse na poprawn odbiór wspomnianych powyżej Mux3 i Mux8...co do pozostałych Muxów to niestety RTCN Śrem przysłania Ci Twój blok ...możesz jednak próbowac z przeciwległyvh okien kierując antenę w kierunku wieżowca 44.Pzdr.
Edit. Ewentualnie tzw. przejsciówka podokienna ułatwi Ci przeciągnięcie kabla antenowego z zewnątrz do wewnątrz budynku bez ingerencji w elewacje budynku itd...

pawlitos
Posty: 2
Rejestracja: 7 lipca 2018, o 10:22
Miejscowość: Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: pawlitos »

Witam. Chciałbym sie dowiedziec czy antena pokojowa bedzie odbierac w Poznaniu na os.Powstan Narodowych 35 i teraz tak chodzi o 2 mieszkania! ten sam adres jedne ma okna na wschod 8pietro a drugie na zachod 7pietro. Ewentualnie antena zewnetrzna ale tylko male rozmiary np.:
1. https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A6045.htm
2. https://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_t ... _A6080.htm
3. https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A5060.htm
Chodzi mi o wielkosc tych anten, zewnetrzne tylko takie ze wzgledu na wymiary! Bedzie montowana za oknem, nie ma balkonu i nie chce aby mocno wystawala. Z gory dziekuje za odpowiedzi na moje pytania.

pawlitos
Posty: 2
Rejestracja: 7 lipca 2018, o 10:22
Miejscowość: Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: pawlitos »

Ewentualnie czy taka antena wewnetrzna ma sens https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/ ... lsrc=aw.ds ?

Marko62
Posty: 19
Rejestracja: 25 lutego 2020, o 20:30
Miejscowość: wschowa

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marko62 »

Witam,mam pytanie do firmy Emitel czy wiedzą o tym że oglądnie tv cieszy ludzi w wieku emerytalnym ? dzisiaj sporo telefonów miałem o braku obrazu,ja sobie sprawdziłem w wykazie wyłączeń i wiem o przerwach na obiekcie Śrem.Mamy 21 wiek i wydaje mi się że należy uszanować starszych i nadać dzień wcześniej na kanałach tv informacje o wyłączeniu w danym dniu i na danym terenie sygnału,naprawdę nie każdy jest zorientowany w nowych prostych technologiach jak to sprawdzić,profesjonalizm dla Emitela jest to wyraz nic nie znaczący .Dla wiadamości w wykazie niema wyłączenia MUX8 ,gratulacje dla młodych fochowców.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: dvbtowiec »

To chyba uwaga do nadawców, że na pasku nie informują o przerwie konserwacyjnej :)
Co Emitel ma do treści nadawanych na poszczególnych kanałach?

Marko62
Posty: 19
Rejestracja: 25 lutego 2020, o 20:30
Miejscowość: wschowa

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marko62 »

To nie nadawca wykonuje konserwacje .

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: dvbtowiec »

Owszem, ale to nie Emitel emituje sygnał z nadajników. tylko wysyła w eter to co przyśle nadawca. Emitel nie ma prawa ingerować w treść przekazu. Nadawca powinien być zainteresowany tym, aby informować widzów o przerwach w emisji jego programu.

Marko62
Posty: 19
Rejestracja: 25 lutego 2020, o 20:30
Miejscowość: wschowa

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marko62 »

Zgadzam się z tym.Po niedzieli będę korespondował z nadawcami czy wogóle wiedzą że są niedostępni w eterze za który płacą niemałe kwoty,a takich kilkugodzinnych przerw w wyniku wyłączeń nadajników jest sporo chodzi o cały rok,a mi chodzi tylko o uszanowanie ludzi starszych których tzw.monteży nabijają na naprawę anten w godzinach włączenia sygnału.Dziękuję.

Zablokowany