DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: dvbtowiec »

Podzielam Twoje zdanie. Za mało komunikatów idzie do społeczeństwa o przerwach. Podobna konserwacja była w tym tygodniu na Chorągwicy i również miałem telefony :)
Tu nadawcy powinni coś z tym zrobić i być może uzgodnić z Emitelem, aby mógł za pomocą jakiegoś urządzenia wysłać nałożony na emitowany sygnał pasek dzień wcześniej na nadajniku który będzie konserwowany, lub sami powinni pisać o tym na swoich paskach, ale wówczas nie uwzględnią regionalizacji, tylko cała Polska będzie miała zaśmiecany ekran informacjami które ich nie dotyczą.

Ta pierwsza opcja byłaby najrozsądniejsza. Wiem że takie techniczne możliwości są, gdyż telewizje kablowe informując o zmianach kanałowych kiedyś puszczały takie paski nałożone na dany kanał telewizyjny.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: wieslaw »

TVP S.A. na telegazecie str. 359 informuje o planowanych przerwach konserwacyjnych MUX 1, MUX 3 i MUX 8. Pewnie uważają,że to wystarczy.
Nie wiem jak Polsat,bo nie oglądam MUX 2.

karnasw
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2013, o 14:01

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: karnasw »

Witam, wprowadzam się powoli do miejscowości Rydzyna/Dąbcze pod Lesznem. Jest szansa, że będę odbierać sygnał z nadajnika Poznań / Śrem bez anteny zewnętrznej, a na porządnej antenie wewnętrznej? Antena stałaby na strychu pod dachówką.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Rzeszowiak »

Zainwestuj w dobrą antenę zewnętrzną. Przy antenie wewnętrznej możesz mieć stop klatki piksele.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: VAHANARA »

karnasw pisze: 8 lipca 2020, o 12:20 Rydzyna/Dąbcze pod Lesznem. Jest szansa, że będę odbierać sygnał z nadajnika Poznań / Śrem bez anteny zewnętrznej, a na porządnej antenie wewnętrznej? Antena stałaby na strychu pod dachówką.
Możliwe, że tak. Ale przy odbiorze wewnątrz pomieszczeń nic nie da się przewidzieć - tylko próby. Za dużo niewiadomych. Zwykle na strychach dobrze sprawują się anteny siatkowe, typowo musi być dodawany wzmacniacz. Mux-8 idzie w polaryzacji poziomej więc standardowa siatka.

Trzeba oblecieć z anteną całe dostępne miejsce na strychu - nigdy nie wiadomo, w którym miejscu znajdzie się odbiór WSZYSTKICH mux-ów.

maciej1986

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: maciej1986 »

Witam,
Mam problem z obiorem TV naziemnej w miejscowości Miękowo gm. Czerwonak pod poznaniem.
Posiadam zamontowane ANTENY kierunkowe:
ANTENA KIERUNKOWA 44/21-60/TRIDIGIT
ANTENA KIERUNKOWA 7/5-12/DAB DIPOL
spięte to jest ze zwrotnicą:
ZWROTNICA ZA-104MS
Sygnał jest przesyłany do multiswitch sigma 4 wyjściowego.
Wpięta do niego również jest antena satelitarna z którą nie mam problemów.
Natomiast problem mam z odbiorem kanałów z anteny kierunkowej 44/21-60/TRIDIGIT (wszystkie muxy poza 8)
Antene ustawiałem na różne sposoby łącznie z aplikacją i w żaden sposób nie odbiera sygnału. Jedyny skutek daje podłączenie wzmacniacza (wtedy szwamkuje tylko mux2). Czy w tej lokalizacji bez wzmacniacza nie ma szans odbioru ? Oraz jak poprawić ze wzmacniaczem ten mux2?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: K63 »

maciej1986 pisze: 27 lipca 2020, o 14:09 multiswitch sigma
Sigma czy Signal? Jaki model?
maciej1986 pisze: 27 lipca 2020, o 14:09 mam z odbiorem kanałów z anteny kierunkowej 44/21-60/TRIDIGIT
Na jakiej wysokości zamontowana? Są przed nią jakieś przeszkody?
Jakie masz parametry sygnału (siła, jakość) na mux 1-3 po podłączeniu pasywnej anteny bezpośrednio do odbiornika/ów (z pominięciem m-switcha)?

maciej1986

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: maciej1986 »

Wysokość to około 7.5 metra
Tak jak podałeś nazwę mój błąd. Podłączyłem bezpośrednio do tv pokazuje 0% na wzmacniaczu około 30% ale to na chwilę bo antena pasywna więc nie trzymałem długo na nim.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: K63 »

maciej1986 pisze: 27 lipca 2020, o 14:56 Podłączyłem bezpośrednio do tv pokazuje 0%
Siła czy jakość? Na wszystkich max-ach (k.23.27,39)?
maciej1986 pisze: 27 lipca 2020, o 14:56 na wzmacniaczu około 30% ale to na chwilę bo antena pasywna więc nie trzymałem długo na nim
Wzmacniacz czy zasilacz? Jaki? Gdzie podłączony?

maciej1986

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: maciej1986 »

Mam tylko jeden pomiar jest to siła sygnalu. Zasilacz podłączony za zwrotnica przed switchem. Na każdym muxie podobnie. Zasilacz thomsona z regulacją wzmocnienia do 30db. Dziwi mnie fakt że z zasilaczem słabo a chłopaki z dipola upierają się że przy takich antenach pasywnie powinno odbierać bez problemu. W koło mam pole po około 300metrach las.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: K63 »

maciej1986 pisze: 27 lipca 2020, o 15:06 Zasilacz thomsona z regulacją wzmocnienia do 30db
Chyba wzmacniacz z regulacją? Jaki konkretnie model, bo nie mogę takiego znaleźć w sieci.
Ale nie za bardzo widzę sens jego stosowania skoro nie masz sygnału (0%). Co ma wzmocnić?
maciej1986 pisze: 27 lipca 2020, o 15:06 chłopaki z dipola upierają się że przy takich antenach pasywnie powinno odbierać bez problemu.
W tej lokalizacji i przy tej odległości od nadajnika - teoretycznie mają rację.
Masz pewność, że przewód jest poprawnie zamontowany na symetryzatorze? Jaki to przewód?

maciej1986

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: maciej1986 »

Taki model mam:
https://m.olx.pl/oferta/wzmacniacz-ante ... BRlqB.html

No tak ale skoro z tym urządzeniem inne kanały działają to znaczy że coś daje. Może wstawić płytkę do anteny od wzmacniacza ? Chociaż sam wolał bym żeby było zgodnie ze sztuką i chodziło na antenach pasywnych. Kabel mam czarny w żelu na całości położony gniazda abonenckie firmy hager. Połączenia już sprawdzałem wszytsko wydaje się być ok .

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: VAHANARA »

Wzmacniacz wygląda na OK, jeśli jest sprawny. W torze TV ma 20dB wzmocnienie - to tak dla porządku.

Ale, jak nie masz nic na pasywnej, to jest problem. Teoretycznie w zasięgu jesteś, ale profil terenu just taki sobie i może masz przed sobą coś co ci wytłumia sygnały. Antena dokładnie na Śrem wycelowana?

Jeszcze raz sprawdź podłączenie symetryzatora, kabla antenowego. Może symetryzator w Tridigicie uszkodzony lub niewłaściwy?
maciej1986 pisze: 27 lipca 2020, o 15:06 Mam tylko jeden pomiar jest to siła sygnalu
Jeśli już, to raczej jakość. Co to za odbiornik?

maciej1986

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: maciej1986 »

TV Samsung 4 letni. Odbieram tylko z tej mniejszej anteny którą mam ustawioną na akademie w Poznaniu (mux-8) tamta ustawiona dokładnie na Śrem połączenia już sprawdziłem...

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: VAHANARA »

maciej1986 pisze: 27 lipca 2020, o 22:38 TV Samsung 4 letni.
W Samsungach trzeba nacisnąć przez około 10 sekund INFO na pilocie i pojawią się parametry sygnału.
maciej1986 pisze: 27 lipca 2020, o 22:38 Odbieram tylko z tej mniejszej anteny którą mam ustawioną na akademie w Poznaniu (mux-8) tamta ustawiona dokładnie na Śrem połączenia już sprawdziłem...
Różnica kątowa Śremu i Akademika / Piątkowa są mało istotne. Powinieneś mieć na UHF pasywnie przynajmniej mux-3 z doświetlenia z Piątkowa.

Albo masz jakąś wielgaśną górę na kierunku Poznania, albo antena jest uszkodzona ewentualnie kabel do symetryzatora źle podłączony lub w ogóle wadliwy i sygnał nie dochodzi do zwrotnicy.
Sama antena uszkodzić się nie ma jak - jeśli już to symetryzator może być niesprawny albo niewłaściwy. Możesz zdjąć puszkę antenową i zrobić fotkę tego co jest w puszce łącznie z podłączeniem kabla antenowego?

maciej1986

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: maciej1986 »

Jasne postaram się dziś zrobić zdjęcie. Co do anteny po przestawieniu jej w stronę poznania odebrała tvp1, tvp2 i tvp poznań. Ale też bardzo słabo.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: K63 »

maciej1986 pisze: 28 lipca 2020, o 07:11 Co do anteny po przestawieniu jej w stronę poznania odebrała tvp1, tvp2 i tvp poznań. Ale też bardzo słabo.
Być może sygnał za mocny. Do nadajnika w Piątkowie masz zaledwie 6 km, a stamtąd mux-3 leci z mocą 20 kW. Teoretycznie sygnał powinien być potężny.

maciej1986

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: maciej1986 »

Zamontowałem nową płytkę wzmacniacza w antenie oraz podłączyłem wzmacniacz nie było żadnego sygnału. Zamontowałem symetryzator z powrotem ale zostawiłem podłączony wzmacniacz... i TV działa... wiem że tak nie powinno być ale TV działa w innej konfiguracji nie... ktoś wyjaśni jak to działa ?:P Pozdrawiam ;) :D

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: K63 »

maciej1986 pisze: 28 lipca 2020, o 11:29 Zamontowałem nową płytkę wzmacniacza w antenie oraz podłączyłem wzmacniacz nie było żadnego sygnału.
Jeżeli AMP40 nie przesyła zasilania do anteny, to normalny objaw.
maciej1986 pisze: 28 lipca 2020, o 11:29 wiem że tak nie powinno być ale TV działa w innej konfiguracji nie
Nie powinno być w sensie, że przy takiej odległości od nadajników wzmacniacz powinien być zbędny.
Na którym kanale lepiej odbierasz mux-8 - k.7 (Śrem) czy k.9 (Poznań/AE)?

maciej1986

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: maciej1986 »

Mux 8 odbieram z Poznania. Resztę ze Śremu. Z tym że z Poznania mam osobną antenę a na Śrem osobną. Na chwilę obecną zostawię chyba tak jak jest chyba że macie na to inna radę? Szkoda że nie działa pasywnie było by zgodnie ze sztuka. Po to defakto zamontowałem dwie anteny bo widzę po sąsiadach że mają też i jedna ale na wzmacniaczu i też wszytskie kanały odbierają ale sąsiedzi są jakieś 200m odemnie.

Zablokowany