DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

RAPIOTR pisze:Od rana nie działa multipleks3 k28 więc pewnie faktycznie jakieś prace. Miejmy nadzieję ,że idzie nowe.. ;)
Idzie idzie nowe ;) Źródła potwierdzają, że 29.09 jest jak najbardziej prawdziwą datą przynajmniej u nas ;)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Kafar pisze: Przy okazji - jaką masz średnicę czaszy na tą Astre?? Wiem, ze na Zachodzie łatwiej na 120-140cm odebrać polaryzację H, za to w pasie od Olsztyna przez warszawę, Radom, Kielce, Tarnów, Kraków po Zakopane polaryzję V, czyli BBC HD.
Na ASTRĘ 2D mam parabolkę SVENSAT-Żniniewicz: 2 metry plus konwerter INVACOM pod promiennikiem MIFERA :D .
W Poznaniu na polaryzację H bez problemu cały rok z zapasem na śnieg i obfity deszcz wystarczy ofset HIRSCHMANN FESAT F-150 o wymiarach 160X150cm. Oglądałem na tym zestawie 3 lata .
Więcej na temat trudnych spraw poczytasz tutaj: http://www.satclub.pl/
------------------------------------------------------


A jednak Handrzej .Jeśli te V ;) źródełko potwierdza, no to mamy MUX2 k39 100KW ERP ze szczytu RTCN Śrem za tydzień... :)


Obrazek

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/509 ... f291f.html


Przy okazji dla maniaków archiwalne zdjęcie RTCN Poznań/Śrem z poprzednim szczytowym systemikiem UHF:

Obrazek

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-t Poznań

Post autor: apk »

Mapa odbioru Astry 2D 28,2 na to wygląda że na 90 parabolicznej chyba nic nie złapie ?
http://www.ses-astra.com/medialib/conte ... orth_M.jpg

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

apk pisze: Mapa odbioru Astry 2D 28,2 na to wygląda że na 90 parabolicznej chyba nic nie złapie ?
2D na 90-tce napewno nie.

anaconda911

Re: DVB-t Poznań

Post autor: anaconda911 »

No to będziemy mieć trzy MUX-y około 30 września :)
http://www.emitel.pl/strona-glowna/prze ... sjach-dvbt

Jenot

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Jenot »

Skąd ta pewność że nie wyłącza 1.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Jenot pisze:Skąd ta pewność że nie wyłącza 1.
Pewności nie ma. Jednak wydaje się ,że Emitel nie bedzie rzeźbić i zostawi trzy nadajniki DVB-T zestawione. MUX1 choćby testowo. Będzie można sprawdzić jak wszystko się zachowuje z równoległymi analogowymi emisjami i ten RTCN będzie już z głowy na kilka lat do momentu wyłączenia TV w analogu.
Na marginesie mogliby w cholere ten analog wyłączyć jak najszybciej.Nie wiem po jakiego grzyba w Poznaniu i w Warszawie najdłużej będzie utrzymana równoległa emisja analogowa?? Przecież akurat w tych rejonach ludzie powymieniali telewizory już dawno. Pewnie chodzi o pieniążki dla operatora nadajników,ale akurat o to nie możemy mieć pretensji hehe.Każdy chce zarabiać :twisted:

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Drekan »

RAPIOTR pisze:
Jenot pisze:Skąd ta pewność że nie wyłącza 1.
Pewności nie ma. Jednak wydaje się ,że Emitel nie bedzie rzeźbić i zostawi trzy nadajniki DVB-T zestawione. MUX1 choćby testowo. Będzie można sprawdzić jak wszystko się zachowuje z równoległymi analogowymi emisjami i ten RTCN będzie już z głowy na kilka lat do momentu wyłączenia TV w analogu.
A skąd naraz kilka dni po podpisaniu wstępnej umowy, Emitel skombinuje sprzęt by uruchomić 1 etap 2 multipleksu? :?:

Dodatkowo nadal nie została podpisana oficjalna umowa, jednak nikt nie uważa, że 1 etap jest zagrożony. Inwestycja w sprzęt jest kosztowna, w przeciwieństwie do zmiany parametrów nadawania i składu multipleksu. Dodatkowo dlaczego 1 etap dotyczy TYLKO obiektów na których leci już 1 odtworzeniowy multipleks. Nawet Skrzyczne czy Sucha Góra gdzie też idzie DVB-T ale MPEG2, nie przewidziano do 1 etapu lecz do następnego (3 miesiące później). :(

Wszystko to wskazuje, że 1 odtworzeniowy multipleks czeka wyłączenie. Na otarcie łez zapewne Emitel uruchomi testowo 3 MUX REG, by zachować ciągłość emisji 3 podstawowych kanałów TVP (przynajmniej mam taką nadzieją). :?

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-t Poznań

Post autor: cyber »

Zdaje się ,że faktycznie Pierwszy Mux będzie wyłączony ...jeśli na Trzecim będą nadawane 3 podstawowe kanały TVP ...to z racji choćby sprzętu(terminy) Emitel wyłączy Pierwszy Mux kosztem Drugiego. Ale to dopiero "wyjdzie w Boju"... 8-)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Drekan pisze: Na otarcie łez zapewne Emitel uruchomi testowo 3 MUX REG, by zachować ciągłość emisji 3 podstawowych kanałów TVP (przynajmniej mam taką nadzieją). :?
Myślisz o swoim rejonie???,bo przecież z RTCN Poznań/Śrem leci już MUX3 na k28 ;)

A co się tyczy MUX1 na k23 to zobaczymy 30 września tak jak stwierdził kolega @Cyber --"w Boju" .Prawdopodobnie sprzęt dla trzech muxów jest docelowo zainstalowany no bo ile razy można sie bujać przestrajać nadajnik i machlować sumatorem .Przecież za chwilę będzie na tapecie skład mux1.
Gdyby mieli wyłączyć MUX1 to ludzie powyżej 75- 80km od nadajnika stracą możliwość oglądania programów TVP z k23 ponieważ MuX3 leci z niżej zawieszonego niezbyt dookolnego systemiku i w dodatku z mniejszą mocą ERP.
Już sie pogubiłem czy TVP będzie rościć jakieś żądania co do MUX1 docelowo??

Zobaczymy

Kafar

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Kafar »

apk pisze:Mapa odbioru Astry 2D 28,2 na to wygląda że na 90 parabolicznej chyba nic nie złapie ?
http://www.ses-astra.com/medialib/conte ... orth_M.jpg
To ja mam trochu inne mapy,
http://www.sendspace.pl/file/e5422d1deb0f0edfb20eccd
http://www.sendspace.pl/file/e328424fb9e54594a1a052f
dlatego RAPITORA prosiłem o potwierdzenie, ale takiego sprzętu jak on to się nigdy nie dorobię, zresztą, żaden ze mnie DX-er i nawet nie mam gdzie paraboli zamontować.
Dajcie znać, jak to w piątek będzie w Wielkopolsce wyglądało. Ja sprawdzę jasielską kablówkę w pasmie regionalnym - to będzie odpowiedź na MPEG2 z Suchej Góry, a przy okazji przeskanuje się kanał 61.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Największym problemem jest miejsce do zamontowania dużej anteny satelitarnej.Co do kosztów to bez przesady .Używana 20 letnia 2m parabola to koszt ok 450 zł plus promiennik z konwerterem ok 250 zł. potem tylko trochę swojej pracy i można polować.Trzeba po prostu chcieć ;) . Co do tych map to według mnie polaryzacja V jest o wiele bardziej nieprzewidywalna w zachodniej części kraju(są mocniejsze i słabsze transpondery). Po prostu 2 m antena tej klasy jaką posiadam zapewnia odbiór pol V tylko kilkanaście godzin różnych częstotliwości na dobę.
.Natomiast Polaryzacja H bez problemu cały rok bez zacięcia...
Powoli składam na profesionalną parabolkę Kathreina 2,2 m ta jednak kosztuje ok 26 tysiecy zł :cry: No ale jakość zawsze kosztowała hehe.

Aby nie tworzyć tu off topu kolegów zainteresowanych TV sat odsyłam do forum : http://www.satclub.pl/.
Jest tam wielu kolegów opisujących swoje doświadczenia w odbiorze słabych sygnałów na ogólnie dostępnych tanich wynalazkach.
Szczególnie polecam spostrzeżenia kolegi Piotra- Vel Peyu z Leszna.
Kolega rozpoczął zabawę ze słabymi sygnałami kilka lat temu ,poza tym jest zapaleńcem który odzyskuje i remontuje stare anteny różnych producentów dając im drugie życie.Kolega Piotr pomaga wszystkim zainteresowanym DX-em polecam.
------------------------------------------------------------------------------------------

Wracajmy do tematu DVB-T bo się bajzel zrobi ;)

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Kanał 23 już milczy, zupełnie nie dotyczy to multipleksu TVP na kanale 28. Wichów/Jemiołów zamilkł juz wcześniej. Czekamy na odpalenie kanału 39 zgodnie z planem.

Rahm

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Rahm »

Przemo pisze:Kanał 23 już milczy, zupełnie nie dotyczy to multipleksu TVP na kanale 28. Wichów/Jemiołów zamilkł juz wcześniej. Czekamy na odpalenie kanału 39 zgodnie z planem.
Jemiołów nadaje bez przerw. Popraw tam coś sobie i nie bredź.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-t Poznań

Post autor: debe »

Rahm pisze: Jemiołów nadaje bez przerw. Popraw tam coś sobie i nie bredź.
Zniknęły programy TVP, programy "komercyjnych" zmieniły kolejność ale są.

rybski

Re: DVB-t Poznań

Post autor: rybski »

Ciekawe czy włączą MUX1 dzisiaj, wdług komunikatu miały być tylko przerwy lub zakłucenia, Działa tylko multipleks TVP a tego nie da sie oglądać, a niestety aktualnie tylko DVB-T mi zostało a k.39 tez milczy :(.

raf71

Re: DVB-t Poznań

Post autor: raf71 »

U mnie jest tylko 7 programów TVP.
Wcięło TVN, Polsat, TV4, Puls....
Mam nadzieję, że szybko to włączą bo bez tego to totalna kiszka....

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Przecież był komunikat ,że do 30 września mogą być wyłaczenia. Trzeba spokojnie czekać :D .

Te parę dni proponuję poświęcić dzieciom. Zagrać np: w warcaby lub czarnego piotrusia . Można porozmawiać też parę minut z żoną :mrgreen: ,albo położyć się po prostu wcześniej spać jak w stanie wojennym gdy prąd wyłączali hehe.

Spokojnie już nadchodzi... Na marginesie --jeszcze będziemy rozczarowani jakością tych ośmiu programów w Muxie. I tak sie skończy na ogladaniu z satelity hehe.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 27 września 2010, o 17:46 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

rybski

Re: DVB-t Poznań

Post autor: rybski »

Dzieci brak Żony też hehe

Rahm

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Rahm »

Jemiołów zgasł dopiero o 17.30.

Zablokowany