DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: radier »

A widzisz ten nadajnik w harmonogramie?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Przemo »

W emimaps pojawiła się mapka z zasięgiem tego nadajnika. Mam nadzieję, że to jakiś żart z tak małym zasięgiem. Okolice Leszna bez zasięgu i Rawicz też? Co to ma byc?

krzych101
Posty: 3
Rejestracja: 27 listopada 2016, o 13:17
Odbiornik: Sony LCD 42"
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa UHF Spacetronik ASP-38 LTE Ready
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: krzych101 »

W Kościanie odbieram wszystkie 4kanały z MUX-8 bez problemu na kierunkowej antenie UHF bez części VHF

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: radier »

Kurcze uzupełniajcie swoje profile na forum minimum o rodzaj anteny.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

radier pisze:Kurcze uzupełniajcie swoje profile na forum minimum o rodzaj anteny.
ja wkleiłem zdjęcia to mi powiedz któa antena to jaka jest bo ja nie wiem a ta instalacja ma z 15-20 lat

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: radier »

Twój przypadek jest wyjątkowy.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

C7_4K pisze:
radier pisze:Kurcze uzupełniajcie swoje profile na forum minimum o rodzaj anteny.
ja wkleiłem zdjęcia to mi powiedz któa antena to jaka jest bo ja nie wiem a ta instalacja ma z 15-20 lat
Na zdjęciu dwie pierwsze od góry to ATZ 16/21-69 a niżej to ATZ 5/6-12 i na samym dole dipol.

Z tą mocą sygnału w twoim kierunku to ta antena może sobie nie poradzić.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

Marek 3 pisze:
C7_4K pisze:
radier pisze:Kurcze uzupełniajcie swoje profile na forum minimum o rodzaj anteny.
ja wkleiłem zdjęcia to mi powiedz któa antena to jaka jest bo ja nie wiem a ta instalacja ma z 15-20 lat
Na zdjęciu dwie pierwsze od góry to ATZ 16/21-69 a niżej to ATZ 5/6-12 i na samym dole dipol.

Z tą mocą sygnału w twoim kierunku to ta antena może sobie nie poradzić.
czyli wzmacniacz musi wrócić ;/ i powinno hulać ??
(był zdemontowany bo nie było różnicy w muxach od 1-3 )

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: prezeswk »

Ciekawe jak ten sygnał rozchodzi się po Poznaniu. Generalnie mała jest ta moc MUX8 i chyba trzeba będzie wrócić do kilku, kilkunasto-elementowych Yag, bo sam wzmacniacz może za dużo śmieci z otoczenia wprowadzić. Do tego dochodzi miejska wielodrogowość, analog na kanale 9 z mocą ponad 100 kW wcale rewelacyjnie w Poznaniu nie chodził, tzn. bez Yagi było trudno o stabilny i w miarę bez odbić i zakłóceń obraz.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Dokładnie, można się zaopatrzyć w wieloelementową wąskopasmową antenę VHF lub antenę na konkretny kanał np. fesa hirschmann K.7

Również jestem tego zdania że moc jest trochę za słaba, co z tego że sygnał VHF dalej propaguje jak moc jest zbyt niska. Podczas rezerwacji i uzgodnień częstotliwości mogli się starać o wyższą moc.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

Marek 3 pisze:Dokładnie, można się zaopatrzyć w wieloelementową wąskopasmową antenę VHF lub antenę na konkretny kanał np. fesa hirschmann K.7

Również jestem tego zdania że moc jest trochę za słaba, co z tego że sygnał VHF dalej propaguje jak moc jest zbyt niska. Podczas rezerwacji i uzgodnień częstotliwości mogli się starać o wyższą moc.
czyli zostaje nam czekać ?
jak nie zwiększą mocy to będą musieli z piątkowa też nadawać bo inaczej nie pokryją obszaru zasięgiem
Ostatnio zmieniony 2 grudnia 2016, o 22:37 przez C7_4K, łącznie zmieniany 1 raz.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Na razie nie ma na co czekać i tak zostanie.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

krzych101 pisze:W Kościanie odbieram wszystkie 4kanały z MUX-8 bez problemu na kierunkowej antenie UHF bez części VHF
A jak wyglądają wskazania na dekoderze lub telewizorze (siła i sygnał)? bo to różnie bywa z takim odbiorem. Dzisiaj ładnie odbiera, jutro mogą kratki latać po ekranie lub może się obraz przycinać, następnego dnia może nie być nic to zależy też od warunków atmosferycznych, ale jeżeli odbiór jest stabilny to w porządku.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

Marek 3 pisze:Na razie nie ma na co czekać i tak zostanie.
czyli na ATZ 5/6-12 nic nie złapie ??


nawet jak dodam wzmacniacz ??
wyglada jak ALCAD AI-200 tylko że nie ma skrętek na Fki tylko kable

Obrazek

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Najpierw sprawdź stan instalacji antenowej a konkertnie kable antenowe czy są całe i nie uszkodzone a zwłaszcza te odcinki kabli które są na zewnątrz, sprawdź stan zwrotnic, symetryzatora w antenie VHF czy to nie skorodowało i się nie rozleciało zwłaszcza jak napisałeś że te anteny mają 15-20 lat.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

a jak jest wszystko OK to co dalej ??

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: prezeswk »

Jeśli instalacja ma 15-20 lat, to warto wymienić symetryzatory i kable - przynajmniej te odcinki na zewnątrz, złącza.
Może tak się zdarzyć, że jak zaczniesz otwierać puszkę, to antena zostanie Ci w rękach, po 15 latach to wszystko może być nieźle skorodowane. Co do zwrotnicy, 15 lat temu z reguły stosowano (Poznań i okolice) zwrotnice kanałowe, strojone na kanał 9 VHF i 27, 50, 52 Śrem i 47 Piątkowo. Być może było też coś na 33 i 11 - Akademia Ekonomiczna, Śrem i Piątkowo. Generalnie taka zwrotnica aktualnie nic nie daje, a wręcz przeciwnie blokuje kanał 7 MUXa 8.
Co można zrobić - testowo podpiąć pod TV każdą osobno z anten i zobaczyć, co znajduje TV. Jeśli znajduje MUXy, w tym 8, to trzeba wymienić zwrotnicę, najlepiej taką na VHF, UHF, FM - trochę tego jest na rynku.
Wzmacniacza na VHF bym nie stosował, zresztą uważam, że wzmacniacze jak już to do puszki, markowe, o niewielkim wzmocnieniu i tylko po to, żeby wyrównać straty sygnału na kablu (dla VHF tłumienie "druta" nie jest jakieś duże, o ile przewód jest cały), ewentualnie jakiś aktywny rozgałęźnik, ale też wzmocnienie dostosowane do kompensacji strat na kablach, rozgałęźnikach, gniazdach. Podstawa to antena. Możliwie kierunkowa i rzecz jasna dostosowana do pasma, które ma odbierać.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

C7_4K pisze:a jak jest wszystko OK to co dalej ??
A jest ok?. Sprawdź to dobrze bo poleganie na "a co by było gdyby" nic ci nie pomoże.

HanS
Posty: 5
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 09:27
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: HanS »

Panowie.
Jak to jest z tym mux8? Mieszkam w Luboniu (k.Poznania), sygnał mux1 2 3 w moim tv (Samsung) jest na poziomie 75-80% i zero błędów. Obraz idealny. Antena siatkowa, i kierunkowa (prawie metrowa) o metr niżej, skierowana na Śrem. W sumie, to ta kierunkowa była kiedyś skierowana na Poznań (chyba na Piekary), ale od pewnego czasu, a mam wrażenie, że od czasu jak wystartowalo radio DAB, "musiałem" obrócić na Śrem, by pozbyć się dziwnych zakłóceń (pojawiły się błędy).
Nie wiem, nie znam się, ale zadziałało, co prawda zadecydował przypadek ale zadziałało :)
Jednak teraz się zastanawiam, czy to nie jest "bolączką" mojego słabego odbioru mux8? Poziom syg. 9-14, a pasek błędów cały na czerwono (2000). A może, to jednak słaby sygnał z Śremu?

P.S.
Z tego co widzę i czytam, to polaryzacja z mux8 (Śrem) jest taka sama jak pozostałych mux?

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Musiałbyś się zaopatrzyć w antenę VHF, tak MUX-8 również jest w polaryzacji poziomej.

Zablokowany