DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

jawal

RTCN Konin "Żółwieniec"

Post autor: jawal »

Czy i kiedy planowane jest uruchomienie DVB-T z Żółwieńca? Tak duży maszt mógłby pokryć swoim zasięgiem spory obszar wschodniej wielkopolski.

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

RTCN Konin

Post autor: scanya »

Previously jawal wrote:
Czy i kiedy planowane jest uruchomienie DVB-T z Żółwieńca? Tak duży maszt mógłby pokryć swoim zasięgiem spory obszar wschodniej wielkopolski.
W okresie testowym chyba raczej nie jest planowane, ja przynajmniej nic o tym nie słyszałem. A skąd Pan jest ? Może złapie Pan sygnał ze Śremu ? Ja tak właśnie robie

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: RTCN Konin

Post autor: derwalski »

Odgrzebię wątek, bo wczoraj widziałem w mojej okolicy samochód z Emitela. I tak z ciekawości sprawdziłem na stronie UKE, że według harmonogramu wyłączenie analogu ma nastąpić we wrześniu 2011, uruchomienie MUX2 planowane jest na lipiec 2011. Wygląda na to, że mieszkańcy ziemi konińskiej podzielą los Lubuszan (i dużej części mieszkańców Bolandy), gdyż MUX3 ma wystartować u nas w bliżej nieokreślonej, odległej i niepewnej przyszłości -czyli na Świętego Nigdy. Jak mawiają gimnazjaliści - żenua. A mamy taki fajny maszt. No chyba, że UKE kłamie i te mapki o kant stołu potłuc.

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: RTCN Konin

Post autor: scanya »

Wydaje mi się że MUX3 z Żółwieńca może w ogóle nie nadawać. Znalazłem poniższy dokument ale nie wiem na ile aktualne są zawarte w nim dane. Z mapki na stronie 1 wynika że w Koninie MUX3 docelowo ma być na kanale 31. Natomiast w tabelce na stronie 2 jest informacja że nadajnik na tym kanale będzie w Kaliszu...

http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/ ... f0f792.pdf

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: RTCN Konin

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zamiast zastanawiać się czy znaleziony w sieci dokument jest aktualny, czy nie, lepiej zajrzeć do źródła.
Oficjalne harmonogramy wdrażania MUX_2 i MUX_3 od piątku dostępne są >> TU <<

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: RTCN Konin

Post autor: derwalski »

Z tego wynika, że słusznie miarkuję. Mam nadzieję, że Polska nie wyrobi się na zapowiadany koniec świata w 2012 i doczekamy.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: RTCN Konin

Post autor: cyber »

derwalski pisze:Z tego wynika, że słusznie miarkuję. Mam nadzieję, że Polska nie wyrobi się na zapowiadany koniec świata w 2012 i doczekamy.
W Żółwieńcu powinien wystartować z dużą mocą MUX2 w okolicach wakacji 2011- jest szansa ,że do końca 2011r. wystartuje tam także z dużą mocą MUX1 gdzie będą się znajdować trzy podstawowe kanały TVP oraz cztery komercyjne (tu pole do popisu dla KRRiT,TVP itd...)
Mux 3 w Żółwieńcu pojawi się na pewno do wiosny 2014r. (umowa Emitela z TVP o pokryciu ogólnopolskim zasięgiem do 27 kwietnia 2014r- po wyłączeniu analogu w Polsce) .
Wątpię ,żeby Emitel rozwijając zasięg MUX3 na całą Polskę pominął RTCN w Żółwieńcu.
Niestety to dopiero za kilka lat... 8-)

bizon

Re: RTCN Konin

Post autor: bizon »

:D podobno już jutro ruszą

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: RTCN Konin

Post autor: Puma »

No nie ale macie szczęście, 1 lipiec :D

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: RTCN Konin

Post autor: Tharazi »

Konin już nadaje cały MUX-2 z EPG na kanale 45

arik92

Re: RTCN Konin

Post autor: arik92 »

Potwierdzam odbiór w Śremie z RTCN Konin/Żółwieniec. MUX 2 w Wielkopolsce ma już pokrycie z czterech RTCN, zostało tylko odpalenie doświetlenia z SN Gniezno/Brdowo.

bizon

Re: RTCN Konin

Post autor: bizon »

40 pare km w prostej lini antena na wysokości 3.5 metra na ścianie tyłem do nadajnika za budynkiem i też odbiera nawet po wyłączeniu zasilacza sieciowego

daoskar

Re: RTCN Konin

Post autor: daoskar »

Posiadam tuner dvb-t Medion CTX-1921, wystawiłem tą śmieszną małą antenę za okno na balkon i złapałem sygnał :)

Wszystko działa pięknie, na os. Zatorze :) w Koninie.

wachcio

Re: RTCN Konin

Post autor: wachcio »

Szkoda, że nie ma mnie w domu. Bym potestował odbiór z Konina. Mam do niego 105 km i dobry układ terenowy. Radio Mercury z Konina działa dobrze więc tym bardziej cyfra powinna odbierać. Wrócę do Polski za ok 2 tygodnie to dam znać.

ciniu5

Re: RTCN Konin

Post autor: ciniu5 »

Potwierdzam odbiór ze Zdunskiej Woli - odległość od nadajnika 100.9 km. Antena siatkowa + wzmacniacz LNA 177. Poziom sygnału 68%.

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: derwalski »

Do tej pory dzięki 25 el. Yagi-Uda plus LNA-177, od ponad dwóch lat oglądałem NTC ze Śremu. Obecnie śmiga 2 MUX z Żółwieńca na tej samej antenie co analog (19 el. Y-U). Dzisiaj, dla sportu wykonałem dipola pół-falowego (ok. 22 cm. długości, bez dopasowania impedancji) na końcu ok. 70 cm. byle jakiego przewodu koncentrycznego. Efekty na zdjęciach, a do nadajnika mam ok. 16 km. Nadal wykorzystuję 25 el. yagę, by odbierać Mux 3 ze Śremu i Mux 2 z Żółwieńca i Żółwieniec dolatuje bez przesterowania.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie kupujcie "super", "hiper" i do tego "HD" anten do odbioru DVB-T, jeśli mieszkacie blisko nadajnika!
P.S.
Dipol ów charakteryzuje się bez wątpienia pewną kierunkowością ;-)

Karo

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Karo »

Potwierdzam odbiór MUX-2 w Kole. Monitor LG M2794DP-PZ na zwykłej antenie wiszącej na strychu, siła 61%, jakość 100% :). Pełny wraz z EPG.

Również zaniepokojony jestem MUX-3, niby w Koninie / Żółwieńcu RTCN, a nie ma go w wykazie, dopiero 4 etap (teoretycznie), jakaś paranoja, a analog wyłączą we wrześniu... bo nie ma info, że z Żółwieńca pójdzie MUX-3, trzeba będzie drugą antenę na Kalisz kierować, a do Kalisza daleko, nigdy z niego nie szło dobrej jakości odebrać :/ nawet na antenie kierunkowej

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: irekr »

To że w Koninie nie ma nawet lokalnego nadajnika z MUX3 możemy zawdzięczać... właścicielowi multipleksu czyli TVP. Robi wszystko by maksymalnie spowolnić cyfryzacje TV w Polsce.

Wg GE-06 obszar Konin to:
MUX1 k.55
MUX2 k.45
MUX3 k.31 (SFN z Mikstatem)
MUX4 k.47
MUX5 k.22
MUX6 k.58
Dewidenda k.67
i kanał 60 w rezerwie.

Teoretycznie jest możliwe zastosowanie tymczasowe k.60 lub k.47 na zmniejszonej mocy (zabrany dla analogowego TVN-u na Piątkowie).
Jeżeli kanał 31 będzie odpalany to zapewne równolegle w Żółwieńcu i w Mikstacie, ale dopiero po wyłączeniu analogowych nadajników na tym kanale (Rusinowo i Chełmce)

arik92

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: arik92 »

Tak się właśnie zastanawiałem nad tym kanałem 31, czyli jednak będzie SFN dla MUX3 w Wielkopolsce.

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: tomek1106 »

Dziś zauważyłem brak sygnału Mux3 na kanale 45. Dobrze że odbieram też z Płocka na kanałe 57, ale z tego był lepszy sygnał . A u was jak jest, ktoś odbiera, coś się pogorszyło odp????

Zablokowany