Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

dj-lopez

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: dj-lopez »

hunter pisze:Witam
Mieszkam w okolicy Poznania (sygnał odbieram ze RTCN Śrem), miałem mux2 i mux3, dzisiaj znikł mux3, wie może ktoś dlaczego (jakaś przerwa konserwacyjna), natomiast mux2 jest cały czas. Wiecie może również czy moc sygnału z nadajnika ze Śremu dla z mux3 będzie docelowo zwiększona z 20 kW na 100 kW, bo mieszkam w odległości ok. 75km od Śremu i sygnał nie jest najlepszy.
Witam.
Niestety kolego ale MUX3 jak wiadomo jest nadawany słabą mocą i jeśli mieszkasz te 75km od nadajnika Śrem to musisz się liczyć z zakłóceniami a bywa że i brakiem obrazu, najczęściej tak się dzieje w ciągu dnia i aż do późnego wieczora (niestety mam ten sam problem a do śremskiego nadajnika mam niecałe 50km), może kiedy sygnał analogowy zostanie wyłączony to moc nadawania MUX3 będzie większa, czas pokaże... .

Natomiast MUX2 nadawany jest pełną mocą nadawczą dlatego z jego odbiorem nie ma większego problemu.

hunter

Tytuł: Jak poprawić odbiór dvb-t w Rokietnicy woj. wielkopol

Post autor: hunter »

Cześć proszę o pomoc!
Jak już wspomniałem mieszkam ok.75km od nadajnika Śremskiego w Rokietnicy, Pytam się was jak poprawić odbiór ntc szczególnie chodzi o mux3 nadawany z siłą 20kW (ciągle się obraz zawiesza). Moja instalacja antenowa to: Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-T (http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm )oraz Wzmacniacz CA-215 szerokopasmowy Alcad (http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-2 ... R90461.htm). Proszę o pomoc!

_chris_

Re: Tytuł: Jak poprawić odbiór dvb-t w Rokietnicy woj. wielk

Post autor: _chris_ »

@ hunter:

napisz coś więcej o swojej instalacji antenowej:
- w jaki sposób zamontowana jest antena (komin, maszt, ściana, balkon, strych...),
- jakieś przeszkody na kierunku Śremu (wysokie budynki, drzewa, górki...),
- ile masz kabla antenowego do odbiorników, jaką ma średnicę (~4mm czy ~7mm), jak stary jest, czy jest łączony,
- jeden odbiornik TV czy więcej (samo DVB-T czy mix z analogiem się ogląda),
- najważniejsze - jakie miałeś (masz) wskazania mocy i jakości odbieranych mux-ów wskazywane przez odbiornik.

A z rzeczy praktycznych - czy antena się nie przekręciła? Albowiem przy takich odległościach to już niewielkie przesunięcia mogą powodować zmiany w odbiorze.

Kierunek na Śrem Włącz opcję 'Satelita' i przesuń zieloną strzałkę na swój dom.

Profil terenu do Śremu masz OK.

Awatar użytkownika
krzys34
Posty: 88
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Wieleń
Odbiornik: Telewizor Samsung UE49KU6172U 4K UHD
Instalacja antenowa: Zwykła kablówka tylko z DVB-T w blokach
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rusinowo-Piła 28,7 km

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: krzys34 »

@hunter a może spróbuj odłączyć ten wzmacniacz i bez wzmacniacza zobacz na samym symetryzatorze zastosowanym napewno w tej antenie.A próbowałeś antene ustawić w przeciwnym kierunku na Rusinowo/Piła z tego nadajnika też nadaje MUX 3 chociaż nie wiem jak tam w Rokietnicy jest z zasięgiem z tego nadajnika.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Tytuł: Jak poprawić odbiór dvb-t w Rokietnicy woj. wielk

Post autor: cyber »

hunter pisze:Cześć proszę o pomoc!
Jak już wspomniałem mieszkam ok.75km od nadajnika Śremskiego w Rokietnicy, Pytam się was jak poprawić odbiór ntc szczególnie chodzi o mux3 nadawany z siłą 20kW (ciągle się obraz zawiesza). Moja instalacja antenowa to: Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-T (http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm )oraz Wzmacniacz CA-215 szerokopasmowy Alcad (http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-2 ... R90461.htm). Proszę o pomoc!

Do Śremu masz niespełna 50 km (wg. DVB-Maps) ,co więcej Rokietnica znajduje się w oficjalnym zasięgu Mux 3 ze Śremu (mapka Emitela). Antena niezła ,wzmacniacz dobrej klasy do tego z płynną regulacją wzmocnienia. Profil terenu korzystny.
Z odbiorem nawet słabszego Muxa 3 nie powinno być problemów. Ale to teoria.
W praktyce bywa różnie .
@hunter odp. na pytania trafnie postawione przez @chrisa powyżej ,to będzie można coś więcej powiedzieć na ten temat.
Dodatkowo "pokombinuj" z ustawieniem wzmocnienia w swoim Alcadzie ( regulacja śrubokrętem -zakres UHF).
Zobacz też jak sprawy się mają z tym co napisał @krzys34 - dodam tylko ,że nadajnik Rusinowo leży niemalże po przeciwnej stronie co Śrem ,profil terenu też nie jest najgorszy jednak odległość to niemalże 80 km.
Pozdrawiam.

p.saw

Re: Tytuł: Jak poprawić odbiór dvb-t w Rokietnicy woj. wielk

Post autor: p.saw »

hunter pisze:Cześć proszę o pomoc!
Jak już wspomniałem mieszkam ok.75km od nadajnika Śremskiego w Rokietnicy, Pytam się was jak poprawić odbiór ntc szczególnie chodzi o mux3 nadawany z siłą 20kW (ciągle się obraz zawiesza). Moja instalacja antenowa to: Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-T (http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm )oraz Wzmacniacz CA-215 szerokopasmowy Alcad (http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-2 ... R90461.htm). Proszę o pomoc!
"Jadę" dokładnie na takim samym sprzęcie w Kiekrzu (przy Siostrach Zakonnych). Instalacja zrobiona ponad 10 lat temu jeszcze pod analog, ułożona na zewnątrz domu jednorodzinnego (dużego- kilometry kabla). Po dociepleniu budynku nic nie widać ;) Wyjścia z Aclada puszczone na 2 rozgałęźniki potrójne. Odbiór na 6 OTV. Alcad ustawiony na 3/4 wzmocnienia. Ogólnie to sygnał na wszystkich mux-ach i OTV: siła 80%, jakość 90%. W linii Śremu mam kościół w Kiekrzu (dodatkowo stoi na górce). Antena na maszczie kominowym na wysokości 3 kondygnacji.
Myślę, że w Rokietnicy nie powinno być żadnego problemu z odbiorem sygnału na wszystkich mux-ach. U mnie nic nie tnie. Być może kwestia dokładnego ustawienia anteny co przy takiej odległości ma duże znaczenie.

megi278

Brak sygnału ,jak ustawić antene!

Post autor: megi278 »

Witam.Mieszkam w małej miejscowości Wapno obok Wągrowca.Jakiś czas temu zakupiłam tuner dvbt02 firmy manta.Podłączyłam do telewizora,antena od cyfry + dośc duży talerz jakieś70cm średnicy.do anteny jest założony podwójny konwerter na 2 telewizory.przez 1 dzień kanały wyszukało i wszystko było ok.na następny dzień znikły i do dzis nie moge ich ustawić.Wymieniałam już kabel,ale nic to nie dało nadal niemogę złapać sygnału.nie wiem w którą strone najlepij ją ustawić?wogóle nie łapie sygnału.już nie wiem czy tuner sie zepsuł czy to wina anteny, a może zasłaby sygnał.Pomóżcie!!!!

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Brak sygnału ,jak ustawić antene!

Post autor: Puma »

Cóż... forum dotyczy telewizji cyfrowej naziemnej a Twoje pytanie dotyczy TV satelitarnej.

Popytaj na forach o telewizji satelitarnej.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Brak sygnału ,jak ustawić antene!

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 23:14 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

loleklolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: loleklolek »

@megi278

Jeśli chcesz odbierać telewizję satelitarną, to nie to forum. Tak, czy inaczej będzie trzeba wymienić tuner na jakiś dvb-s.

Jeśli chcesz odbierać telewizję naziemną, to antena do wymiany, na taką przeznaczoną do odbioru tv naziemnej. Jak już odpowiednia antena zostanie zakupiona, to można będzie ją skierować na nadajnik "Chojna", tj. kierunek północno-zachodni (na północ od Gołańczy). Jako, że odległość nie jest duża (16km), to może nawet widać tę wieżę. Przy małej odległości wystarczy dość prosta (tania) antena z symetryzatorem. Niestety kierunek jest przeciwny do tego, w jakim zazwyczaj ustawia się anteny satelitarne.

megi278

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: megi278 »

już wszystko ok.pomogło.dziękuje bardzo

badzio19

poznań kanał 658

Post autor: badzio19 »

Witam,

Nie wiem czy to możliwe, ale chyba odbieram muxa 2 z Kalisza. Złapałem w okolicach Swarzedza na cz. 658 (k.44) pakiet muxa 2 numeracja lcn zaczyna się od 800 do 807. Trochę daleko ;). Może coś kombinują w śremie mux 1?

RudyHary

Re: poznań kanał 658

Post autor: RudyHary »

Ja wczoraj złapałem około 23:30 mux 2 z Żagania, mieszkam w Środzie Wlkp, musiało być dobre tropo

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: poznań kanał 658

Post autor: Kamilx »

badzio19 pisze:Witam,

Nie wiem czy to możliwe, ale chyba odbieram muxa 2 z Kalisza. Złapałem w okolicach Swarzedza na cz. 658 (k.44) pakiet muxa 2 numeracja lcn zaczyna się od 800 do 807. Trochę daleko ;). Może coś kombinują w śremie mux 1?
A jaką masz listę kanałów?

badzio19

Re: poznań kanał 658

Post autor: badzio19 »

Kamilx pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
aktualnie lista zawiera mux2 i mux3 a na końcu listy kanały z lcn 800 do 807 zawartość mux2 czyli polsat tvn, ale kanałem 800 jest polsat sport a ostanim 807 polsat zwykły ;)

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: Kamilx »

Nie masz włączonego sortowania LCN, bo ci inaczej by zaprogramowało

badzio19

DVB-T okolice poznania

Post autor: badzio19 »

Witam,
może znów zniknie ten wątek ale od wczoraj w Swarzędzu łapię mux1 na kanale 38 610MHz oraz kopię mux3 na 44 658Mhz. Antena kierunkowa ustawiona na Śrem. Znajomy z Mosiny nie łapie tych dodatkowych kanałów. Piątkowo uruchomili. Kurcze nie sądzę abym łapał Kalisz troszkę daleko, ale oba kanały się zgadzają.

Pozdrawiam

andpel

Re: DVB-T okolice poznania

Post autor: andpel »

Potwierdzam odbiór mux-1 z Kalisza w centrum Poznania! Niezły zasięg ma Kalisz.

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: nol »

Na jakim sprzęcie odbierasz Kalisz w Poznaniu ?

dolwild

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: dolwild »

Ja też odbierałem (Rataje) MUX1 i MUX2 - chyba z Kalisza. Były w tym (chyba MUX1) 4 dodatkowe kanały, których obecnie nie ma ze Śremu. Odbierane częstotliwości to 610 i 658 MHz. Odbierałem także - z trochę mniejszym poziomem 634 MHZ - tutaj nie wiem skąd. Niestety wczoraj (5 maja) po południu wszystko zostało wyłączone. Obecnie poza 594 MHZ (testy dla radia) nic już poza Śremem nie mam.

Zablokowany