Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

loleklolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: loleklolek »

W Poznaniu było trochę punktów bez odbioru Śremu. Odbiornik odnotował mi spadek jakości sygnału, ale daje radę.

kshyhoo_pn

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: kshyhoo_pn »

Mam pytanie dot. uruchomienia transmisji z piątkowa, od 25 spadła mi jakość sygnału dla MUX2 nie mogę odebrać żadnego kanału z tej paczki (Polsat, Polsat Sport News TVN, TVN7 itd). Do 24 było wszystko ok. Czy zmian anteny na kierunkową coś pomoże ?

loleklolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: loleklolek »

@kshyhoo_pn
Z opisu wynika, że masz antenę dookólną opartą o silny wzmacniacz. Całkiem możliwe, że Piątkowo zatyka Ci ten wzmacniacz (masz zbyt silny sygnał). Prawdopodobnie wymiana anteny na bardziej kierunkową pomoże. Jeżeli masz dość dobry widok na Śrem z tego komina, to raczej nie będzie też potrzebny dodatkowy wzmacniacz. W odbiorze cyfrowym większe znaczenie ma jakość sygnału, a nie jego siła.

arturs

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: arturs »

kshyhoo_pn pisze:Mam pytanie dot. uruchomienia transmisji z piątkowa, od 25 spadła mi jakość sygnału dla MUX2 nie mogę odebrać żadnego kanału z tej paczki (Polsat, Polsat Sport News TVN, TVN7 itd). Do 24 było wszystko ok. Czy zmian anteny na kierunkową coś pomoże ?
z ulic Naramowicka/Widłakowa odbiera się śrem na antenie kierunkowej bez jakichkolwiek wzmacniaczy. za silny sygnał generuje za duży BER na MUX2

kshyhoo_pn

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: kshyhoo_pn »

Dziękuje za szybką odpowiedź, zamontowałem antenę kierunkową 44/21-69/TRIDIGIT i teraz jest wszytko ok.

Jarzabek

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: Jarzabek »

U mnie też MUX 3 zacina się co chwilę, nie da się przez to oglądać, do uruchomienia MUX 3 z Piątkowa odbierałem wszystkie kanały bez problemu. Mieszkam ok. 1000m w linii prostej od wieży na Piątkowie i MUX 3 odbieram nawet bez podłączonej anteny do tunera ale też czasami przycina.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: cyber »

Jeśli chodzi o Piątkowo ,które znajduje się ode mnie kilkanaście km. to to doświetlenie wpłynęło pozytywnie na moją instalację antenową skierowaną na RTCN Śrem ...
Na moich kilku telewizorach siła sygnału Mux3 znacznie wzrosła w stosunku do pozostałych Muxów - natomiast jakość pozostała bez zmian tj.: 100% ;)
Dodam tylko ,że stało się bardzo dobrze ,że Poznań został doświetlony przynajmniej Mux-em Trzecim ...Co do problemów z odbiorem to najczęściej korekta instalacji ant. rozwiązuje problem.

Dionizy74

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: Dionizy74 »

W Poznaniu na Młyńskiej jest problem z mux3. Antena skierowana jest na Śrem. Miernik pokazuje ok 60 dB (bezpośrednio z anteny), telewizor pokazuje siłę na poziomie 97-100% natomiast jakość szaleje... 100%, 40, 80, 35 i tak w kółko... Pozostałe muxy są OK. Odbiór z drugiej anteny (nie podłączonej do sieci) skierowanej na Piątkowo (dawniej odbierany był TVN) jest w porządku. Czy Piątkowo może zakłócać odbiór ze Śremu?

jch

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: jch »

tak ,może zakłócać, jak najbardziej ponieważ tvp poprzez właściciela sieci nadajników amerykańską spółkę "emitel" umieściła na piątkowie nadajnik tzw. doświetlający na tym samym kanale co "śrem" tj 27. Proponuję pisać skarge do UKE poniewaz przyczyna zakłócen leży po stronie nadawcy. Pomijam przypadki gdzie jakieś pokrecenie lewo -prawo anteną akurat coś pomoże ,ale każde odchylenie anteny prawidlowo ustawionej na śrem zawsze spowoduje pogorszenie siły i jakości pozostałych mux 1 i 2.
Doświetlenie jak najbardziej ,ale na innym kanale ;to każdy czlowiek z branży powie

---- posty połączono
Jarzabek pisze:U mnie też MUX 3 zacina się co chwilę, nie da się przez to oglądać, do uruchomienia MUX 3 z Piątkowa odbierałem wszystkie kanały bez problemu. Mieszkam ok. 1000m w linii prostej od wieży na Piątkowie i MUX 3 odbieram nawet bez podłączonej anteny do tunera ale też czasami przycina.
Jarzabek pisze:U mnie też MUX 3 zacina się co chwilę, nie da się przez to oglądać, do uruchomienia MUX 3 z Piątkowa odbierałem wszystkie kanały bez problemu. Mieszkam ok. 1000m w linii prostej od wieży na Piątkowie i MUX 3 odbieram nawet bez podłączonej anteny do tunera ale też czasami przycina.
odp.przyczyną zakłóceń jest nadajnik piątkowo k 27 mux-3 tzw. doświetlenie w systemie SFN tj.natym samym kanale. Wszyskim odbiorcą którym od 25-go kwietnia zaczeły sie problemy z odbiorem mux-3 proponuje pisanie skarg do UKE [URZĘDU KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ].Tylko w ten sposób można wywrzeć jakiś wpływ na EMITELA wraz z TVP aby zmienili kanał nadajnika doświetlającego tak jak to jest w niektórych innych rejonach Polski

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

znowu coś zmieniają ??

Post autor: C7_4K »

ktoś wie co znowu robią bo widzę że doszły stacje radiowe i zniknęły inne kanały

znikneła stopklata.tv a doszły radia + kilka zakodowanych kanałów

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: znowu coś zmieniają ??

Post autor: twmichal »

Nic się nie zmieniło. Radia + kilka zakodowanych kanałów to MUX-4 należący do Cyfrowego Polsatu. Z jakiegoś powodu zanikł u Ciebie sygnał MUX-1 i udało Ci się złapać MUX-4.
Przeskanuj kanały jeszcze raz.
Podobno niektóre odbiorniki wariują jak widzą kanały z MUX-4. Sprawdź, czy Twój ma opcję skanowania kanałów "tylko niekodowane". Wówczas te z MUX-4 zostaną przy skanowaniu pominięte.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: znowu coś zmieniają ??

Post autor: C7_4K »

mój tv samsung nie ma takiej opcji

olav_basoski
Posty: 24
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Tarnowo Podgórne

Post autor: olav_basoski »

Witam. Posiadam dosyc skomplikowana instalacje antenowa oparta na multiswitchu, do tego wzmacniacz masztowy, kilka anten na dachu naziemnym + sat......wszystko firmy televes. Dlaczego od pewnego momentu slupki na moich dwoch telewizorach sony wariuja na MUX-3 i Mux-2, zas Mux-1 mam sygnal idealny i ani nie drgnie. Probowalem juz wszystkiego procz zmiany anteny na inny model. Do nie dawna mialem wszedzie jakosc/moc 100/100, dzis wyglada to tak ze tvp1hd mi szatkuje....podobnie jak caly mux 3. Antena to TELEVES 45 HD MIX.
Dokonalem sprawdzenia na osobnej instalacji w odlegosci 500 metrow od mojego zamieszkania na antenie Televes HD Boss LTE, takze telewizor sony i zupelnie objawia sie to tym samym. Czy ktos moze mi to wytlumaczyc ?
Ostatnio zmieniony 13 kwietnia 2015, o 22:43 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o stosowanie zasad polskiej pisowni

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Tarnowo Podgórne

Post autor: poxipol »

Witam.

Prawdopodobnie w antenie uległ uszkodzeniu tzw.BOSS TECH,który automatycznie reguluje poziom sygnału wyjściowego.

olav_basoski
Posty: 24
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: olav_basoski »

W dwóch antenach to raczej niemozliwe...

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: poxipol »

To fakt,w dwóch jednocześnie nie mogło się popsuć.
Sprawdzałeś czy w trybie pracy pasywnej parametry sygnału się nie zmieniają.
Nieraz te inteligentne wzm.jak się coś zmienia w propagacji lub coś dochodzi to po prostu głupieją.
Można by spróbować na innej antenie z symetryzatorem.

olav_basoski
Posty: 24
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: olav_basoski »

Tak sprawdzałem. I u mnie i w drugiej lokalizacji praktycznie nie ma różnicy jak wypne zasilacz. Także wygląda na to ze to co anteny dostają w trybie pasywnym by wystarczyło. Nie wiem od kiedy to się zaczęło dziać bo oglądam sat. Ale w tamtym roku gfy montowalem druga antenę było wszystko ok i nic nie glupialo ani u mnie ani "tam". Pierwsza ma wzmacniacz mrd, druga hd boss. Dziwna przypadłość która doprowadza mnie do szału przy tej klasie sprzęcie. Kusi mnie sprawdzić właśnie tak jak kolega mówi televes yagi. Czy jest możliwe ze doświetlenie sygnału z piątkowa powoduje takie "cyrki"?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: RAPIOTR »

Antenix pisze:SLR Piątkowo już działa, niestety MUX 3 przez to zacina co parę sekund. RTCN Śrem ma bardzo dobry zasięg, więc po co następna zakłócająca emisja?
1. Zeby dać żryć systemikowi UHF na wieży SLR PIątkowo 8-)
2.Zebyś tracił czas na znalezienie rozwiązania i optymalnego miejsca dla anteny tak aby nie właziła emisja z SLR PIątkowo . Wszystko przez debilnie wykonaą emisję SFN i też nierówne poziomy sygnałów multipleksów w danym miejscu odbioru

ps: Czasami pomaga zastosowanie płata blachy może być antena satelitarna :mrgreen: byle stłumić emisję " doświetlającą" z SLR .

olav_basoski
Posty: 24
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: olav_basoski »

W tym momencie nie wiem co zrobic...........smiac sie ze to polskie i normalne, czy plakac ze zyjemy w tak popapranym kraju.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A może przyjąć do wiadomości, że zarówno emisję MFN jak i SFN mają swoje zalety i wady i w obydwu przypadkach występują obszary o lepszym lub gorszym pokryciu sygnałem?

Zablokowany