Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

ministerr

Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: ministerr »

Witam,
powiedzcie proszę czy z takim ukształtowaniem terenu Obrazek
mam szanse odebrać sygnał ze Śremu. Obecnie mam antenę siatkową (domyślam się że nie). Mogę kupić inną np cos z TELEVES, DIPOL itp. tylko czy zatrybi?
Swoją drogą przydałby się w przyklejonych taki wątek o tym skąd odbieracie sygnał - Wasza miejscowość, odległość, ukształtowanie terenu np stąd http://www.dvbtmap.eu,jakim sprzętem i z jaką jakością no i oczywiście z jakiego nadajnika.

PiotrekxD

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: PiotrekxD »

MUX-1 ze Śremu odbierzesz napewno. Siła sygnału gdzieś będzie 40-50%, bo to jest daleka odległość. O MUX-3 to może być problem, bo nadaje z małą mocą. Przy tropo odbierzesz sygnał z Leszna tam nadaje: Polsat 2, Polsat, TV PULS (jakość satelitarna), 4 fun tv ( jakość kiepska), i miejskie stacje Leszna.

ministerr

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: ministerr »

PiotrekxD pisze:MUX-1 ze Śremu odbierzesz napewno. Siła sygnału gdzieś będzie 40-50%, bo to jest daleka odległość. O MUX-3 to może być problem, bo nadaje z małą mocą. Przy tropo odbierzesz sygnał z Leszna tam nadaje: Polsat 2, Polsat, TV PULS (jakość satelitarna), 4 fun tv ( jakość kiepska), i miejskie stacje Leszna.
Czy Twoja odpowiedź dotyczyła odbioru przy antenie siatkowej? Jeżeli nie to czy zaproponował byś dobrą antenę (Televes DAT 75 , UHF ATX-91, UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit a może inną)? Jestem nowy w temacie i na razie sporo czytam fora.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: qwerty »

ministerr pisze:Czy Twoja odpowiedź dotyczyła odbioru przy antenie siatkowej? Jeżeli nie to czy zaproponował byś dobrą antenę (Televes DAT 75 , UHF ATX-91, UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit a może inną)? Jestem nowy w temacie i na razie sporo czytam fora.
Najpierw sprawdź na swojej antenie, a jak nie będzie odbioru/siła sygnału będzie mała to zmienisz antenę. Nie popadajmy w paranoje.

widzu

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: widzu »

Oj Panowie w Chodzieży toście chyba nie byli. Wiecie co to ZŁY SEN MONTERA ? To taki lej w ziemi wielkości miasta i na dole jest .... Chodzież. Malowniczo to w Chodzieży jest, ale jaki Śrem ? Tam nawet z odbiorem z Wałcza jest problem, a to jest rzut beretem od Chodzieży ( no może mokrym beretem ). Skok cywilizacyjny nastąpi dopiero jak na lokalnym przemienniku włączą DVB, bo tam nawet swój re-transmiter mają - taka gmina !

romanodepalma

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: romanodepalma »

Moim zdaniem nie ma szans na stabilny odbiór. Mam podobne ukształtowanie terenu w kierunku Ostrawy , bez tego wierzchołka po stronie odbiorczej, tylko odległość trochę większa (120 km)i odbiór stabilny był tylko od godzin popołudniowych do rana. jednak trzeba spróbować żeby wiedzieć na 100%.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: qwerty »

Zwróciliście uwagę, że linia jest prosta zamiast zakrzywiona. Dziwnie została ona "nakreślona".

ministerr

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: ministerr »

qwerty pisze:Zwróciliście uwagę, że linia jest prosta zamiast zakrzywiona. Dziwnie została ona "nakreślona".
A propo terenu to w ciągu mniej więcej tygodnia wykres zmienił mi się 2krotnie. Zawsze generowałem z tego samego punktu. Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało.

romanodepalma

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: romanodepalma »

Jak wygenerujesz profil , to zaznacz dwa kółka na zielono obok krzyżyka zamykającego rysunek.

sebastan

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: sebastan »

Z tym "lejem wielkości miasta" to może być faktycznie problem. Akurat mieszkam kilkanaście km dalej i na antenie przypominającej ATX-91 z nieznanym mi osprzętem (nie moje to to) złapałem Śrem z jakością ok.80%.
Ale znajomy w Chodzieży nie złapał nic - pomimo, że ma bliżej do Śremu- bo mieszka gdzieś w pobliżu Tesco, czyli u podnóża pięknej góry.
Ale niewykluczone, że są punkty w Chodzieży, które mają bardziej otwarty teren i przy odpowiednim umiejscowieniu i ustawieniu anteny to podziała. Bo z odległością nie ma problemu.
Pewnie tez trochę dlatego nadajnik na Strzeleckiej jest przewidziany do odpalenia w najbliższym etapie - inna sprawa, kiedy to nastąpi

ministerr

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: ministerr »

sebastan pisze: Ale znajomy w Chodzieży nie złapał nic - pomimo, że ma bliżej do Śremu- bo mieszka gdzieś w pobliżu Tesco, czyli u podnóża pięknej góry.
Ja też mieszkam w pobliżu TESCO :( , napisz proszę z jakiej anteny (instalacji) korzystał znajomy z Chodzieży.

sebastan

Re: Odbiór DVB-T Śrem<>Chodzież

Post autor: sebastan »

Przypuszczam, że za pomocą tego co miał na dachu. Nie jestem w stanie tego sprawdzić, bo to rodzina mojego kolegi. Ale z tego, co mi mówiono wezwano, jakiegoś "fachowca" i podobno się "nie da"
Zawsze możesz spróbować. Masz 97 km w linii prostej do nadajnika. Wytycz sobie linię, np. na Google Earth pomiędzy domem a nadajnikiem. W ten sposób zorientujesz się w kierunku precyzyjnego ustawienia anteny. Zawieś ją najwyżej, jak tylko możesz.
Wykorzystaj ten sprzęt co masz, bo w inwestycje w tej sytuacji bym nie szedł. Jak stwierdzisz choćby szczątki sygnału to wtedy owszem.
Zresztą żaden ze mnie znawca, bo sam ten temat dopiero zaczynam poznawać.

Tony

DVB-T w Wągrowcu?

Post autor: Tony »

Witam! Wiadomo już coś o odbiorze DVB-T w Wągrowcu

luk111

MUX3 śrem

Post autor: luk111 »

Czy jest planowane zwiekszenie mocy promieniowania kw nadajnika w Śremie? (mam na mysli MUX 3, mieszkam w Poznaniu i MUX 2 odbieram świetnie na antenie pokojowej a MUX3 wcale) Wydaje mi sie bezsensowne kupowanie drozszej anteny zewnetrznej kierunkowej specjalnie na MUX 3 skoro do MUX 2 wystarcza pokojowa. Dlaczego w tym kraju nic nie może byc normalnie?!

loleklolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: loleklolek »

1. Na razie nie jest planowane zwiększenie mocy promieniowania MUX-3. W połowie 2012 ma wejść MUX-1, który zdaje się będzie miał taką samą moc, co MUX-2.
2. W Poznaniu zazwyczaj nie potrzeba wyrafinowanych (droższych) anten zewnętrznych do odbioru MUX-3 - o ile masz widok na Śrem (południe). Często wystarczające są te tańsze za ok 20-30PLN, jak np. ASP-4A (pół siatki) z symetryzatorem od dipolu.
3. Jeżeli masz widok na Śrem (a nawet, jeśli nie masz, a masz np. w przeciwną stronę), to spróbuj postawić tę swoją antenę wewnętrzną na parapecie okna - to może pomóc w załapaniu sygnału mux-3.
4. A w ogóle to co to za antena wewnętrzna?

fajnymik
Posty: 15
Rejestracja: 21 października 2010, o 23:28
Odbiornik: Telewizory Samsung.
Instalacja antenowa: Antena DX 91 Delta, Wzmacniacz AMS 143 ST.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Piła / Rusinowo

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: fajnymik »

Osoby mieszkające z Chodzieży będą musieli ustawić Antenę na Rusinowo bo na Śrem macie za daleko z przyszłym roku będzie mux 1 z Rusinowa i wtedy będziecie mieli super odbiór a jak chcecie mux 3 to też z waszym mieście będziecie mieli od przyszłego roku lepiej sprawcie harmonogram ale na tym droga się nie zamyka próbujcie odbierać z Rusinowa mux 3 po prostu trzeba próbować a jak będzie słaby sygnał to dajcie wzmacniacz to wtedy będzie git.

looser

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: looser »

Czy jest możliwość testowej emisji MUX3 z nadajnika TON Konin/ul. 11 listopada, gdzie teraz nadawany jest analogowy TVN, jeszcze przed wyłączeniem analogu?

Widzowie z dawnego woj. konińskiego też pewnie chcieliby oglądać ciekawe kanały TVP Kultura i Historia.

lexbest

sygnał się tnie na stacjach TVP i im pokrewnych

Post autor: lexbest »

Jesteśmy z Kotunia k. Piły - Polsaty i TVN_y - o'key
- natomiast programy TVP i jej pokrewne = tragedia!!!
Obraz się przycina nieustająco - rwie się dźwięk - tego nie da się oglądać!!!
Zaznaczam że antena kierunkowa jest na kominie + zasilacz + rozdzielaccz na dwa TV = efekt jest taki sam na obu odbiornikach = tragedia.
Może ktoś wie w czym tu leży problem ?

Adam Brodziak

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: Adam Brodziak »

Uruchomiono nadajnik MUX 2 Gniezno/Chojna i nikt w Wielkopolsce go nie odbiera. Chyba wyłączymy. 8-)

Lasser
Posty: 62
Rejestracja: 24 listopada 2010, o 14:27
Odbiornik: 1.ADB ITI-5800 S
2.Samsung XL2370HD, ADB 2850 ST
Instalacja antenowa: 1. Dipol ATV 21/21-45
2. Telmor DIGITactiva
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec /Srem /Sleza/Czechy/

Re: Odbiór DVB-T w woj. wielkopolskim

Post autor: Lasser »

Janowiec Wlkp.
sila: 58%
jakosc: 99%
co ciekawe na antenie kierunkowej ustawionej pod katem 90stopni (antena ustawiona na Srem)

profil terenu:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5252688459

Zablokowany