MUX-8 z SLR KALISZ CHEŁMCE

Rychu81
Posty: 12
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 10:11
Odbiornik: Sony
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Rychu81 »

seb@vuzero antenę masz w polaryzacji H czy V?

Pozdrawia

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Pablo70 »

seb@vuzero pisze:W Międzyborzu na kierunkowej z symetryzatorem - antena na Mikstat. Skanowanie włączyłem około 22:00 to wyszukało mi te kanały z MUX8. Czekam na nadajnik z Kobylej Góry a pokrycie terenu z tego co widziałem na mapkach będzie przyzwoite.
Wyszukało kanały i mogłeś je dobierać ?Bo u mnie też wyszukuje kanały tylko co z tego jak po wybraniu mam "brak sygnału".
Pokrycie terenu na mapkach przez Chełmce też miało być przyzwoite.Tylko pokrycie na mapkach trochę różni się od tego w rzeczywistości.

seb@vuzero
Posty: 5
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 12:09
Odbiornik: Samsung UE32H5000AW

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: seb@vuzero »

Antena w polaryzacji H. Jutro się pobawię w mały tuning :D kanały wyszukało, pobrało EPG dla Zoom TV ale obraz szatkował, że nie dało się oglądać.

cancer72
Posty: 9
Rejestracja: 6 listopada 2016, o 23:15

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: cancer72 »

W Kaliszu mux 8 działa bez problemu. Mam instalację składającą się z dwóch anten. Na Mikstat mam skierowaną w antenę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm (ustawiona w polaryzacji poziomej) na Chełmce mam skierowaną antenę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0110.htm (ustawiona w polaryzacji pionowej) Anteny są połączenie sumatorem http://sklep-elektronik.pl/antenowe-akc ... results=11 Mieszkam w centrum Kalisza . Bez wzmacniaczy poziom sygnału jest wystarczający do odbioru wszystkich mux-ów na dwóch odbiornikach telewizyjnych bez zakłóceń. W przyszłości zamierzam jednak wymienić sumator na zwrotnicę antenową do połączenia pasma VHF z UHF ponieważ zwrotnica mniej tłumi sygnał niż sumator. Pojawiające się w sprzedaży anteny typu kombo na pasma VHF i UHF niewiele pomogą w jednoczesnym odbiorze wszystkich mux-ów w Kaliszu ponieważ mux 8 nadawany jest z innej lokalizacji i w polaryzacji pionowej i do poprawnego odbioru potrzebna jest druga antena na pasmo VHF obrócona o 90 stopni.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Pablo70 »

Działa bez problemu w Twojej lokalizacji.Nie uogólniaj ;)
Napisałem przecież parę postów wyżej że na osiedlu Widok również działa wszystkie pięć multipleksów na podobnej antenie http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... htm.Antena ustawiona w polaryzacji poziomej mniej więcej na Mikstat.Natomiast u mnie na Dobrzecu nie chce działać. :(

cancer72
Posty: 9
Rejestracja: 6 listopada 2016, o 23:15

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: cancer72 »

Pablo70 zastosuj odpowiednią antenę na pasmo VHF ustaw w polaryzacji pionowej połącz z anteną UHF za pośrednictwem zwrotnicy i będzie działać. Nie wszędzie w Kaliszu na antenie UHF można odbierać sygnał MUX 8 nadawany w paśmie VHF w polaryzacji pionowej. Żeby odbierać MUX 8 musiałem zmodyfikować mój system anten i zastosować rozwiązanie o którym pisałem wcześniej. Na samej antenie na pasmo UHF MUX-U 8 też nie odbierałem w mojej lokalizacji po dołączeniu dodatkowej anteny uzyskałem sygnał MUX 8 poziomie moc 97% i jakość 100% bez żadnego wzmacniacza.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Pablo70 »

Głównym dostawcą sygnału tv jest u mnie satelita więc aż takiego parcie nie mam na ten mux tym bardziej że cześć kanałów również będzie na satce.Myślałem że tak bliski nadajnik jak Chełmce zapewni przynajmniej Kaliszowi bezproblemowy odbiór na dowolnej antenie.I tak pewnie by było gdyby wybrano Mikstat do emisji muxa 8.

cancer72
Posty: 9
Rejestracja: 6 listopada 2016, o 23:15

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: cancer72 »

Pablo70 gdyby sygnał był nadawany w polaryzacji poziomej byłaby szansa na odbiór na prawie byle czym a przynajmniej na antenach szerokopasmowych nawet skierowanych tylko na Mikstat. Niestety polaryzacja pionowa komplikuje odbiór tego MUX-U. Z Chełmc był kiedyś już nadawany w tym paśmie i polaryzacji pionowej sygnał programu 1 Telewizji Polskiej ale było to wieki temu a na dachach domów królowały pionowo ustawione anteny które nazywano "agrafkami" Ja już dawno uwolniłem się od satelity i płatnych ofert platform. Dla mnie podstawowym źródłem sygnału jest telewizja naziemna więc w moim przypadku inwestycja w modernizację systemu anten jakie miałem była zasadna.
Szkoda tylko, że w DVB-T nie można odbierać stacji radiowych byłby to bardzo wygodne. Taką możliwość mamy tylko w płatnym MUX-E 4 Polsatu.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Pablo70 »

Ja nie rozumiem jak można umieścić nowy Mux na starym obiekcie nadawczym.On powinien działać jako ewentualne doświetlenie a nie główny nadajnik.Zbudowano RTCN w Mikstacie po to żeby nowy multiplex nadawał ze starego nadajnika.W pale się nie mieści.
Jakoś bliźniaczy Żółwieniec potrafili doposażyć w system anten VHF.Gdyby jeszcze chociaż moc była większa a z tym też kicha.Ta polaryzacja V i niska moc nadajnika sprawiają że na Rajskowie gdzie jest kilka km do nadajnika jest problem z odbiorem.

Szkoda że Kobyla Góra będzie miała kierunkowy nadajnik bo byłaby szansa stamtąd cosik odebrać ;)

cancer72
Posty: 9
Rejestracja: 6 listopada 2016, o 23:15

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: cancer72 »

Pablo70 montowałem antenę u kupla na mux 8 na Rajskowie i wszystko działa ok. Jak się zastosuje odpowiednie anteny to działa. :)

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: ricki »

Ludzie o czym Wy piszecie. Jeśli w Kaliszu pojawiają się problemy to co mówić o dalszych lokalizacjach. Nadal się nie dowiedziałem czy nadajnik pracuje z mocą docelową czy nie. Według mapki emitela spokojnie powinno się w Ostrowie ten mux odebrać a na razie nikt poza Kaliszem stabilnego odbioru nie potwierdził. Naprawdę dziwię się że w dzisiejszych czasach nie szkoda kasy na takie miejskie nadajniki.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Pablo70 »

Dopóki sam nie sprawdzisz raczej się nie dowiesz.Ja mam mega trudne warunki bo okna patrzą na węzeł przy Castoramie a Chełmce to niemal odwrotny kierunek który idealnie zasłania mi blok.Może na jakiejś lepszej antenie udało by mi się z odbicia coś odebrać ale nie mam zamiaru instalować "zespołu" anten do odbioru jednego muxa.
Przerost formy nad treścią.Przy takiej odległości powinienem odebrać mux na przysłowiowym kawałku druta a nie kombinować z antenami.

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: ricki »

Dokładnie o tym piszę. Zarówno lokalizacja moc jak i polaryzacja są do totalnej d%&y i stąd nie wróżę sukcesu temu muxowi. Ja nie mam zamiaru inwestować 100zł bez jakiejkolwiek gwarancji że uda się go odebrać a na razie nikt takiej gwarancji nie da skoro nawet w Kaliszu jest problem. No cóż może kiedyś ktoś pomyśli o tym po co był mikstat budowany?

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Pablo70 »

Cały czas się zastanawiam dlaczego zamiast uruchomić jeden Mikstat odpalono Chełmce i niebawem Kobylą Górę.Gdyby chociaż ta druga nadawała dookólnie nie byłoby problemu.

cancer72
Posty: 9
Rejestracja: 6 listopada 2016, o 23:15

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: cancer72 »

Jak czytam Wasze wywody widzę,że nie macie zielonego pojęcia o instalacjach antenowych. Montuję już którąś z rzędu antenę do odbioru pasma VHF na mux8
która pokazywałem we wcześniejszym poście i wszystko działa jak należy. Nie chcecie montować dodatkowej anteny ok.... Ale nie oczekujcie odbioru na byleczym....

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Pablo70 »

Właśnie na byle czym odbieram trzy muxy z Mikstatu.W linii prostej ponad 30 km od nadajnika.Łatwo powiedzieć montujcie antenę.Nie każdy ma taką możliwość.Anteny zbiorcze polikwidowali,w nowych blokach jest tylko kablówka więc praktycznie pozostaje balkon.A na balkonie nie wywalę wielgachnej "agrawy" żeby odebrać 4 kanały bo Emitel postanowił nadawać z zabytkowego nadajnika ;).To już mogli przemiennik na Widoku wskrzesić do życia ;)
Na szczęście nie mam ciśnienia na ten mux ale uważam że mieszkańców południowej wielkopolski zrobiono w trąbę.

cancer72
Posty: 9
Rejestracja: 6 listopada 2016, o 23:15

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: cancer72 »

Pablo70..... Jakiej wielgachnej anteny ? Ten dipol do VHF jest całkiem mały. W Polsce Dvbt została "zaprojektowana" nie do odbioru na byle czym no chyba że się mieszka pod samym nadajnikiem Co do muxu8 nadaje na częstotliwości i w polaryzacji jaka była możliwa do zastosowania w tym paśmie i tym regionie w którym mieszkamy. Pamiętajmy, ze w paśmie VHF nadaje również cyfrowe radio DAB Plus.
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2016, o 00:36 przez cancer72, łącznie zmieniany 1 raz.

cancer72
Posty: 9
Rejestracja: 6 listopada 2016, o 23:15

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: cancer72 »

Wymiary tej anteny jednoelementowej długość to 70 cm szerokość 10 cm na każdym balkonie się zmieści bez problemu :)

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: ricki »

cancer72: w jakiej lokalizacji montowałeś anteny czy coś też w okolicach Ostrowa bo ciągle szukam potwierdzenia stabilnego odbioru w Ostrowie

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Pablo70 »

cancer72 pisze:Pablo70..... Jakiej wielgachnej anteny ? Ten dipol do VHF jest całkiem mały. W Polsce Dvbt została "zaprojektowana" nie do odbioru na byle czym no chyba że się mieszka pod samym nadajnikiem Co do muxu8 nadaje na częstotliwości i w polaryzacji jaka była możliwa do zastosowania w tym paśmie i tym regionie w którym mieszkamy. Pamiętajmy, ze w paśmie VHF nadaje również cyfrowe radio DAB Plus.
Czyli do radia DAB kolejna antena ?Normalnie jak w latach 80 gdy na dachu instalowałem antenę VHF na Zygry,drugą na Kalisz Widok i kolejną trzyelemontową na UKF żeby "dwójkę" w stereo odebrać :D

Pomyślę może o tym dipolu VHF tylko jak pisałem blok idealnie zasłania mi kierunek na Chełmce i obawiam się że to nic nie da.Muxa 4 też nie odbieram w swojej lokalizacji.

Zablokowany