MUX-8 z SLR KALISZ CHEŁMCE

cancer72
Posty: 9
Rejestracja: 6 listopada 2016, o 23:15

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: cancer72 »

Pablo70 ta antena radio DAB złapie to samo pasmo i przeważnie polaryzacja pionowa :D

cancer72
Posty: 9
Rejestracja: 6 listopada 2016, o 23:15

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: cancer72 »

Ricki na razie zakładałem w kilku lokalizacjach w Kaliszu głównie u członków rodziny na Rajskowie, Zagorzynku, Majkowie u siebie w ścisłym centrum Kalisza i u kumpla na ul. Poznańskiej.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Pablo70 »

cancer72 pisze:Pablo70 ta antena radio DAB złapie to samo pasmo i przeważnie polaryzacja pionowa :D
Zgadza się tyle że Radia DAB w Kaliszu nie ma i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie bo proces wstrzymano do świętego nigdy.Poza tym mam radyjko przenośne z anteną teleskopową.No ale może się okazać również za słaba do odbioru :D

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: ricki »

Okazało się że i w Ostrowie można odebrać MUX8. Antena kierunkowa Hirchmann i odbiór bez problemu.
Przy okazji została mi jedna zwrotnica ZA-106Ms nowiutka gdyby ktoś z okolic potrzebował to mogę odsprzedać po cenie zakupu.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Pablo70 »

Kluczem do odbioru jest zapewne oddzielna antena VHF w polaryzacji V jak pisał @cancer72.Na "byle czym" niestety nie odbierzemy. :(

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: ricki »

Dokładnie tak ten Hirchmann jest na 7 kanał i odbiera doskonale

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: poxipol »

Bardzo dobra antenka firmy Triax ( Hirschmann nie zajmuje się już produkcją anten ).
Jedyny kłopot to montaż jej w pol.V na poziomym wysięgniku,aby nie pogorszyć jej parametrów.

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: ricki »

Hm... może i triax w każdym razie na antenie pisze Hirchmann ważne że działa na razie pełna prowizorka w pionie na pionowym maszcie będę to zmieniał. Małe pytanko w jakiej odległości powinien być poziomy wysięgnik od masztu?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: poxipol »

Uwzględniając jej strukturę takie min.to 30 cm.
W innych rozwiązaniach wieloelementowych np.ATZ 12 z reflektorem kątowym min 60 cm.
Pozwolę sobie wstawić zdjęcie kol.@przemo

Obrazek

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: ricki »

Dokładnie tak samo mam zamontowane i działa idealnie co więcej odbiera bezproblemowo cały uhf więc jest to już teraz moja jedyna antena.
Mam natomiast pytanie do fachowców czy w mojej lokalizacji (południowa część Ostrowa) możecie polecić jakąś antenę wewnętrzną (oczywiście tylko na muxy 1-3 z Mikstatu bo mam świadomość że MUX8 nie ma szans) nie bardzo mam jak w tym pokoju pociągnąć zewnętrzną antenę a może ktoś ma jakieś sprawdzone rozwiązanie? Do tej pory odbierałem na wygiętym w kształcie 8 drucie ale jak przejeżdżają auta to są zakłócenia

abcde
Posty: 4
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 18:33
Odbiornik: opticumhd t90 (hd n2)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: abcde »

Widzę, że mówicie o Ostrowie, więc zapytam kawałek dalej.
Czy jest szansa na złapanie w Odolanowie?
35 km do nadajnika mi pokazuje według mapy emitela.
Antena docelowo pod dachem, tylko dachówka.
Teraz jest szeroko pasmówka i Mikstat bez problemu.
Rozumiem, że kupno anteny na pewno, ale czy będzie odbiór? Jaką trzeba by zastosować, aby liczyć że coś odbierze.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: Przemo »

Powinieneś odbierać bez problemu. Z uwagi na moc sygnału, antena musi być na zewnątrz z czystym widokiem na nadajnik.

abcde
Posty: 4
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 18:33
Odbiornik: opticumhd t90 (hd n2)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: abcde »

To co polecacie w tym rejonie na taką dużą odległość za antenę?

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: MUX8 Kalisz Chełmce

Post autor: ricki »

Szczerze polecam tego Hirchmanna(triax) o którym pisałem

Mateusz vel Mati
Posty: 5
Rejestracja: 25 maja 2020, o 08:51
Miejscowość: Tłokinia Kościelna
Instalacja antenowa: Antena tzw. siatka i kierunkowa trzy elementowa antena VHF

Re: MUX-8 z SLR KALISZ CHEŁMCE

Post autor: Mateusz vel Mati »

Witam,
odświeżam temat.
Posiadam m.in. tzw. "siatkową antenę". Kilka lat temu odbierałem z niej wszystkie multiplexy. Programy z MUX-8 były, ale słabej jakości. W końcu znikły całkowicie (ten sam problem jest w różnych częściach Polski). Dlaczego? Przewody zaśniedziały? Straciła swoją "moc" ze starości?

Troszkę poczytałem m.in. tutaj i postanowiłem dołożyć do zabytkowej, zardzewiałej "siatki" zwrotnicę i dokupiłem trzy elementową antenę VHF. Programy z MUX-8 znowu się pojawiły. Tylko co ciekawe antena nie jest skierowana bezpośrednio na Chełmce, tylko bardziej na zachód. Częstotliwość wpisana 191,5 MHz, polaryzacja oczywiście pionowa.
Dlaczego jak antena jest skierowana bezpośrednio na Chełmce sygnał jest 50%, a jak przekręcę antenę dużo bardziej na zachód sygnał jest 75% (nie szukałem lepszego ze względu na obecne warunki atmosferyczne)?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 z SLR KALISZ CHEŁMCE

Post autor: K63 »

Mateusz vel Mati pisze: 25 maja 2020, o 10:10 antena jest skierowana bezpośrednio na Chełmce sygnał jest 50%, a jak przekręcę antenę dużo bardziej na zachód sygnał jest 75%
Te wartości, to jest siła czy jakość?
Czym zsumowane siatka i VHF? Czy anteny posiadają jakieś wzmacniacze?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 z SLR KALISZ CHEŁMCE

Post autor: dvbtowiec »

Mateusz vel Mati pisze: 25 maja 2020, o 10:10 Posiadam m.in. tzw. "siatkową antenę". Kilka lat temu odbierałem z niej wszystkie multiplexy. Programy z MUX-8 były, ale słabej jakości. W końcu znikły całkowicie (ten sam problem jest w różnych częściach Polski).
Przenosisz swoją instalację po Polsce i sprawdzasz? :)

Mateusz vel Mati
Posty: 5
Rejestracja: 25 maja 2020, o 08:51
Miejscowość: Tłokinia Kościelna
Instalacja antenowa: Antena tzw. siatka i kierunkowa trzy elementowa antena VHF

Re: MUX-8 z SLR KALISZ CHEŁMCE

Post autor: Mateusz vel Mati »

K63 pisze: 25 maja 2020, o 11:48
Mateusz vel Mati pisze: 25 maja 2020, o 10:10 antena jest skierowana bezpośrednio na Chełmce sygnał jest 50%, a jak przekręcę antenę dużo bardziej na zachód sygnał jest 75%
Te wartości, to jest siła czy jakość?
Czym zsumowane siatka i VHF? Czy anteny posiadają jakieś wzmacniacze?
Wartość, którą podałem wyświetlana jest na dekoderze.
Na siatce jest wzmacniacz. Na VHF brak. Zgodnie z instrukcją dołączoną do zwrotnicy w miejscu gdzie podłączyłem VHF przeciąłem na płytce "drut".
Jestem w tej chwili w podróży służbowej i nie mogę podejrzeć do dekodera, czy zajrzeć w instrukcję zwrotnicy.
dvbtowiec pisze: 25 maja 2020, o 13:29
Mateusz vel Mati pisze: 25 maja 2020, o 10:10 Posiadam m.in. tzw. "siatkową antenę". Kilka lat temu odbierałem z niej wszystkie multiplexy. Programy z MUX-8 były, ale słabej jakości. W końcu znikły całkowicie (ten sam problem jest w różnych częściach Polski).
Przenosisz swoją instalację po Polsce i sprawdzasz? :)
Hahaha, a trzeba, żeby, to wiedzieć? Nie ma innych możliwości?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 z SLR KALISZ CHEŁMCE

Post autor: K63 »

Mateusz vel Mati pisze: 25 maja 2020, o 10:10 Posiadam m.in. tzw. "siatkową antenę". Kilka lat temu odbierałem z niej wszystkie multiplexy. Programy z MUX-8 były, ale słabej jakości. W końcu znikły całkowicie (...). Dlaczego? Przewody zaśniedziały? Straciła swoją "moc" ze starości?
Mateusz vel Mati pisze: 25 maja 2020, o 14:24 Na siatce jest wzmacniacz
Po co wzmacniacz przy tak małych odległościach od nadajników (7 i 28 km)? Masz trudne warunki odbiorcze, np. przeszkody, itp.? Być może to zbyt mocny sygnał był powodem problemów z mux-8 na "siatce" i niskiej jakości na antenie VHF :?: Jeżeli tak jest, to właśnie odwrócenie anteny od azymutu nadajnika może osłabić sygnał i podnieść jego jakość.

Mateusz vel Mati
Posty: 5
Rejestracja: 25 maja 2020, o 08:51
Miejscowość: Tłokinia Kościelna
Instalacja antenowa: Antena tzw. siatka i kierunkowa trzy elementowa antena VHF

Re: MUX-8 z SLR KALISZ CHEŁMCE

Post autor: Mateusz vel Mati »

K63 pisze: 25 maja 2020, o 14:39
Mateusz vel Mati pisze: 25 maja 2020, o 10:10 Posiadam m.in. tzw. "siatkową antenę". Kilka lat temu odbierałem z niej wszystkie multiplexy. Programy z MUX-8 były, ale słabej jakości. W końcu znikły całkowicie (...). Dlaczego? Przewody zaśniedziały? Straciła swoją "moc" ze starości?
Mateusz vel Mati pisze: 25 maja 2020, o 14:24 Na siatce jest wzmacniacz
Po co wzmacniacz przy tak małych odległościach od nadajników (7 i 28 km)? Być może zbyt mocny sygnał był powodem problemów na "siatce" i niskiej jakości mux-8 na antenie VHF :?: Jeżeli tak jest, to właśnie odwrócenie anteny od azymutu nadajnika może osłabić sygnał i podnieść jego jakość.
Być może.
Większość pewnie dookoła ma podobny problem, ponieważ większość nie ma skierowanych anten na Chełmce. Żeby nie napisać, że wszyscy.

Dziękuję za podpowiedź.

Zablokowany