MUX-8 w woj. wielkopolskim

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

MUX-8 w woj. wielkopolskim

Post autor: bmp »

Witam, czy ktoś może napisać CZY się da aktualnie odbierać MUX8 w okolicach Piły - i jeśli tak to jak ustawić antenę (na który nadajnik najlepiej)?

I prośba do Emitel'a o uaktualnienie (chociaż prowizoryczne, orientacyjne) zasięgów poszczególnych nadajników na emimaps jeśli chodzi o MUX-3 oraz właśnie MUX-8.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-8 Piła, Rusinowo

Post autor: BiTCity »

Musisz poczekać na start nadajnika Wągrowiec/Chojna kanał 9 nazywany najczęściej Gniezno/Chojna. z tego obiektu nadają też wszystkie pozostałe MUX-y kanał 32,42,43. Możesz dla prób spróbować odebrać aktualnie już nadający nadajnik MUX-8 Koszalin/Gołogóra kanał 7 ale to raczej na dedykowanej antenie na to pasmo bo Piła jest ledwo co w słabym zasięgu tego obiektu.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: MUX-8 Piła, Rusinowo

Post autor: bmp »

Faktycznie, znalazłem już na tvradio.cba.pl - Wągrowca nijak nie odbiorę, więc muszę czekać na Chojną :(
I tak będzie na skraju zasięgu ale przynajmniej jest szansa...

kurdupel
Posty: 3
Rejestracja: 27 października 2016, o 18:53
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: DPM GT-961 / częst. VHF 88-230 MHz, UHF 470 -790 MHz / kanały 4-12, 21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem

MUX-8 Konin/Żółwieniec

Post autor: kurdupel »

Kupiłem dziś antenę. Poprosiłem sprzedawcę, by była to taka, która odbierać będzie MUX-8. Sprzedawca polecił mi antenę zewnętrzną GT-961 https://solid-polska.pl/index.php?idt=1 ... m=2&idg=75 Dopiero w domu przeczytałem w specyfikacji, że jest POLARYZACJA: pozioma, a z tego co wyczytałem na stronie Emitel, nadajniki Konin/Żółwieniec nadaje MUX-8 w polaryzacji pionowej. W związku z tym mam pytanie, czy na tej antenie jestem w stanie odebrać sygnał MUX-8? Według mapy emimaps.emitel.pl odległość do nadajnika po linii prostej to 24 km.

Jeszcze jedna sprawa. Czy taka antena jak wyżej wymieniłem, byłaby w stanie odebrać MUX-8 (jeszcze nie ma MUX-8) z nadajnika w Poznań/Śrem (72km według map emimaps nie jestem w jego zasięgu/ w tej chwili odbieram programy z tego nadajnika bez problemów)?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8 Konin/Żółwieniec

Post autor: Kolor »

Będzie odbierać MUX8, pod warunkiem obrócenia anteny o 90 stopni. Czyli montując ją do polaryzacji pionowej. Inna sprawa, że wciśnięto ci nie odpowiedni sprzęt. Na forum jest wątek jaką antenę należy zakupić na pasmo VHF, także do polaryzacji pionowej, a także instrukcja ilustrująca montaż anteny w raz z anteną UHF i zwrotnicą. Należało przed zakupem przeczytać tamten wątek. Rozumiem, że dzisiejsza rejestracja na forum, jest na potrzeby napisania postu, a forum przeglądałeś wcześniej.

kurdupel
Posty: 3
Rejestracja: 27 października 2016, o 18:53
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: DPM GT-961 / częst. VHF 88-230 MHz, UHF 470 -790 MHz / kanały 4-12, 21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem

Re: MUX-8 Konin/Żółwieniec

Post autor: kurdupel »

Właśnie problem polega na tym, że antenę kupiłem dziś o 16-tej, a na forum całkiem przypadkiem wpadłem o 19-tej. Na szczęście anteny jeszcze nie rozłożyłem, więc pójdę ją wymienić i dokupić zwrotnicę. Dziękuję za poradę.

ktotam
Posty: 26
Rejestracja: 30 października 2016, o 13:43
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Philips 55PUS9206/12
Instalacja antenowa: UHF Tri Digit
VHF DIPOL-4
FM SV Total
HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin/Żółwieniec Gniezno/Dębówiec

Re: MUX-8 Konin/Żółwieniec

Post autor: ktotam »

Według mapy zasięgu nadajnik ten powinien obejmować swoim zasięgiem Gniezno. Niestety pomimo zastosowania anteny vhf w polaryzacji pionowej i zwrotnicy nie odbieram sygnału (antena vhf to Dipol-4 a zwrotnica ZA-104Ms UHF, VHF, FM). Dodam jeszcze że antenę uhf (Tri Digit - ze wzmacniaczem LNA-177 ) mam też skierowaną na ten nadajnik i wszystkie dostępne muxy 1,2 i 3 odbieram z poziomem sygnału 100/100 (mux 3 z doświetlenia na województwo kujawsko-pomorskie). Cała instalacja podłączona jest do HDTV Center plus zasilaczem 300mA i rozprowadzona na 4 gniazdka abonenckie. Czy ktoś z Gniezna odbiera mux 8 z tego nadajnika (odległość od nadajnika to ok 52 km w linii prostej)? Ewentualnie proszę o informację który nadajnik docelowo ma dawać sygnał mux 8 na Gniezno. Niestety do Gniezna docierają "resztki" sygnałów dvbt z 3 nadajników (Konin, Śrem i Chojna zwana na wyrost też Gniezno/Chojna z którego tak naprawdę w Gnieźnie nie da się odbierać mux 1,2,3 i nie wiem dokładnie jak będzie z mux8).

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: MUX-8 Konin/Żółwieniec

Post autor: Rozsądny »

Będziesz miał jeszcze
RTCN Gniezno / Chojna
k.9 polaryzacja V.
Według tej mapki do Gniezna też sięgnie ale też na granicy:
http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... index.html

A sama antena VHF odbiera? (bezpośrednio do odbiornika)

Jeżeli tak to być może jeżeli nie masz podłączonej anteny FM to pogarsza się dopasowanie.
Ja sam nie wiem czy ta zwrotnica wymaga w razie nieużywania któregoś z wejść aby zaślepić je rezystorem terminującym 75 Om, np.
http://sklep.satserwis.pl/rezystor-koncowy-wf75.html
czy jej to obojętne.

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: MUX-8 Konin/Żółwieniec

Post autor: Antenix »

Ja też z Gniezna, na Tysiącleciu między blokami. MUX 1 i 2 odbieram, MUX 3 okropnie tnie i nie da się tego często oglądać. Odbiór z odbicia na siatce z LNA 177. Co do MUX 8 zmieniłem polaryzację i nawet śladu na tym sprzęcie nie ma. Już dawno byłem zmuszony wybrać kablówkę, bo tak się nie da.

ktotam
Posty: 26
Rejestracja: 30 października 2016, o 13:43
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Philips 55PUS9206/12
Instalacja antenowa: UHF Tri Digit
VHF DIPOL-4
FM SV Total
HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin/Żółwieniec Gniezno/Dębówiec

Re: MUX-8 Konin/Żółwieniec

Post autor: ktotam »

Ja mieszkam w domku jednorodzinnym i tak jak napisałem już nie mam problemów z odbiorem mux 1,2 i 3 tylko z tym nieszczęsnym mux8. Do zwrotnicy mam też podłączoną antenę FM także wszystkie wejścia są zajęte. Generalnie sądzę, że Emitel trochę się przeliczył z tym zasięgiem jeżeli chodzi o mux 8 z tego nadajnika. Przynajmniej u mnie prawdopodobnie bez wzmacniacza do anteny vhf (w tej chwili jest oczywiście symetryzator) się nie obędzie. Jak będzie lepsza pogoda to trochę potestuję, mam nadzieję, że nie będę musiał czekać do wiosny ;) . Poza tym trochę dziwią mnie parametry nadawania muxów z tego nadajnika. Mux 1 i 2 mają po 100 kW, mux 3 15kW (tu jest u mnie "pikseloza") i na całe szczęście jest doświetlenie na województwo kujawsko-pomorskie o wartości 40 kW. Mux 8 ma 14 kW i mimo, że vhf niesie się lepiej od pasma uhf to według mnie jest to za mało żeby odebrać to w takiej odległości bez wzmacniacza. Takie różnice w mocach nadawania poszczególnych muxów z punktu widzenia odbiorcy są dziwne, bo co z tego, że bez przeszkody można odbierać dwa najsilniejsze muxy skoro dwóch kolejnych już nie.

sebing
Posty: 2
Rejestracja: 31 października 2016, o 19:53
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Radmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem

Re: MUX-8 Konin/Żółwieniec

Post autor: sebing »

Do Antenix :
Zamontuj antenę na dachu bloku , skieruj na Poznań który będzie nadawał wszystkie MUX-y w poziomie a unikniesz kombinacji i rozczarowań i przede wszystkim nerwów. Nie ma innego rozwiązania na Tysiącleciu.

ktotam
Posty: 26
Rejestracja: 30 października 2016, o 13:43
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Philips 55PUS9206/12
Instalacja antenowa: UHF Tri Digit
VHF DIPOL-4
FM SV Total
HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin/Żółwieniec Gniezno/Dębówiec

Re: MUX-8 Konin/Żółwieniec

Post autor: ktotam »

Zobaczymy jak będzie z tym sygnałem mux 8 ze Śremu, bo z dostępnych mapek zasięgu stabilny odbiór tego muxa kończy się w Czerniejewie, a z Chojnej na Piekarach : http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... /index.htm
To właśnie z Konina według mapek ma być najlepszy sygnał mux 8 dla Gniezna. Jednak mapki mapkami, trzeba będzie wszystko przetestować jak ruszą Śrem i Chojna.

redzio
Posty: 6
Rejestracja: 2 listopada 2016, o 13:51
Odbiornik: lg 47la620s-za
Instalacja antenowa: kierunkowa - Antena Opticum AX 900
Nadajnik - obiekt nadawczy: piła/rusinowo

Re: MUX-8 Piła, Rusinowo

Post autor: redzio »

a kiedy start nadajnika piła-rusinowo?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-8 Piła, Rusinowo

Post autor: Kamilx »

Do połowy 2017 roku.

redzio
Posty: 6
Rejestracja: 2 listopada 2016, o 13:51
Odbiornik: lg 47la620s-za
Instalacja antenowa: kierunkowa - Antena Opticum AX 900
Nadajnik - obiekt nadawczy: piła/rusinowo

Re: MUX-8 Piła, Rusinowo

Post autor: redzio »

na mapce jest pokazane ze w 2 etapie bedzie, skad wiesz ze polowa 2017?

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: MUX-8 Piła, Rusinowo

Post autor: bmp »

No właśnie... mapka z pokryciami pokazuje jakby ten nadajnik miał wystartować do końca roku - chyba że inne nadajniki będą miały o wiele większe pokrycie niż aktualne w MUX1-3

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-8 Piła, Rusinowo

Post autor: BiTCity »

Piła będzie w zasięgu nadajnika Gniezno/Chojna zlokalizowanego koło Wągrowca.

redzio
Posty: 6
Rejestracja: 2 listopada 2016, o 13:51
Odbiornik: lg 47la620s-za
Instalacja antenowa: kierunkowa - Antena Opticum AX 900
Nadajnik - obiekt nadawczy: piła/rusinowo

Re: MUX-8 Piła, Rusinowo

Post autor: redzio »

Chyba 40 km to trochę daleko. Rusinowo jest bliżej. Dajcie sprawdzone informacje
.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: MUX-8 Piła, Rusinowo

Post autor: bmp »

Na EmiMaps zasięg tego nadajnika, z któregoś z już uruchomionych MUXów, nie sugeruje jakoby mógł tam być MUX-8 z zasięgiem o wiele większym... A Piła nawet jeśli jest w zasięgu to tylko przy skrajnie dobrej pogodzie...

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: MUX-8 Piła, Rusinowo

Post autor: mihau »

Wg mapy pokrycia w dvbtmap.eu dla mux 3 z nadajnika z RTCN Wągrowiec *Chojna* Piła leży na żółtej plamie otoczonej zielonymi plamamymi czyli, że poziom sygnału obliczony dla anteny o zysku 10dBd (12,15dBi) zamontowanej 2m nad ziemią po uwzględnieniu straty elementów biernych na 6dB (kabel, złącza) wynosi w Pile 42,8 dBµV. Wg sat-charts.eu minimalny poziom sygnał dla tego muxa to 51 dBµV. Po zamontowaniu wzmacniacza nawet na antenie mającej na VHFie zysk 6-7 dBi udało by się przekroczyć tą wartość.

Zablokowany